Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Velký test Xboxu One: u hráčů prohrál ještě před vydáním, je přitom skvělý

  0:03
Microsoft plánoval vytvořit z Xboxu One multimediální centrum nové generace, které vyžaduje neustálé připojení k internetu. Nakonec v mnohém otočil a letos už jde hráčům opět na ruku. A výsledek není vůbec špatný.

Xbox One s pohybovým a hlasovým ovládáním Kinect a ovladačem | foto: Ondřej Zach

Největší chybou Microsoftu bylo, že nedokázal obhájit svoji vizi zařízení neustále připojeného k internetu. Namísto prezentování výhod nechal naštvané hráče poukazovat na nevýhody, čehož využilo konkurenční Sony. To sice samo nemělo v rukávu prakticky nic, ale omlátilo Microsoftu o hlavu nemožnost bazarového prodeje a první vybojovanou důležitou bitvu nakonec korunovalo prohlášením v tom smyslu, že PlayStation 4 je herní zařízení pro hráče.

Xbox One

Nyní, několik měsíců po vydání, jsou přitom obě konzole mnohem zajímavější stroje. Microsoft i Sony vydávají důležité aktualizace, které upravují stávající funkce a přidávají nové. Podstatně se také zvětšila nabídka her. Koupě "nové" konzole tak začíná dávat smysl.

Po opadnutí emocí je zřejmé, že před sebou máme dva velmi podobné stroje. Mají podle očekávání větší výkon, avšak vydaly se po linii poklidné evoluce, tedy cestou mnoha drobností, které hráčům usnadňují život. Pokud nechám stranou fandovství či antipatii, z mého pohledu rozhodují jen a jen hry, zejména ty exkluzivní. A tady už si musí každý rozhodnout sám, ke které straně se připojí.

Troufnu si mít v době, která není Microsoftu příliš nakloněna, kacířský názor a řeknu, že mně se Xbox One zkrátka líbí. Není dokonalý, ne všechny nápady jsou dotažené do konce, ale výsledek je přesto solidní. Co se povedlo a na čem je třeba stále zapracovat, rozebírají následující řádky, doplněné o český zahajovací ceník.

Co je v krabici a za kolik?

Xbox One seženete jak ve verzi s pohybovým a hlasovým ovládáním Kinect (13 999 korun), tak bez (10 999 korun). Oficiální česká distribuce startuje 5. září.

Xbox One v Česku
Xbox One v Česku

Xbox One

Výhodnější je však poohlédnout se po některé z limitovaných edic. Například Xbox One bez Kinectu, ale s digitálními kódy pro stažení fotbalu FIFA 15 a závodů Forza Motorsport 5 by měl stát 10 999 korun. Za stejnou částku by měla být k sehnání i limitovaná edice s bílou verzí konzole a hrou Sunset Overdrive.

Kdo by raději verzi s Kinectem, může zvolit balíček s fotbalem FIFA 15 a taneční hrou Dance Central Spotlight za 13 990 korun. Za stejnou cenu bude k mání ještě edice s válečnou akcí Call of Duty: Advanced Warfare s upraveným designem konzole, sice bez Kinectu, ale s 1 000 GB úložného prostoru. Všechny ostatní verze mají standardně 500 GB.

Speciální Xbox One edice s Call of Duty: Advanced Warfare

Speciální Xbox One edice se Sunset Overdrive

Součástí balení je jeden ovladač, propojovací USB kabel, headset, HDMI kabel a napájecí zdroj, který bohužel není integrován do vnitřku konzole. Pokud si plánujete zahrát na jednom gauči například nové Diablo 3: Ultimate Evil Edition, hodit se bude alespoň ještě jeden ovladač.

Kinect se bude v Česku prodávat i samostatně od 7. října za 3 999 korun, v ceně ovšem bude digitální kód pro stažení hry Dance Central Spotlight. Lepší je tedy zvážit koupi dopředu, samostatně se prodraží.

Klame tělem

Po vyjmutí z krabice překvapí Xbox One svými rozměry. Je totiž mnohem větší, než působí z obrázků. A to uvnitř není ani celkem těžké napájení. Design mi však padl do oka hned, byť uznávám, mám rád retro. Xbox One totiž vypadá jako VHS přehrávač z osmdesátých let a nikoliv jako futuristický stroj "nové generace".

Přehnaná očekávání vs.

realita

Při prvním spuštění se připravte na aktualizaci konzole přes internet. Příjemně překvapil tichý chod konzole, a to i během hraní. Součástí jsou všechny vychytávky jako automatická aktualizace herní knihovny či možnost hrát hru už během instalace.

Jak je Xbox One velký? Porovnání s konkurencí

Zleva: Wii U, PlayStation 4, Xbox One

Nahoře konzole Wii U, vlevo PlayStation 4 a vpravo Xbox One

Nahoře PlayStation 4 Camera, dole Xbox One Kinect

Nahoře ovladač k PlayStation 4, dole ovladač k Xbox One

S pohybovým a hlasovým ovládání Kinect, nebo bez?

Ačkoliv se Xbox One obejde bez Kinectu, rychle jsem si zvykl na pohybová a hlasová gesta. Proč? Jednoduše proto, že je to pohodlné. První problém byl, že Xbox One nikomu z redakce nerozuměl. Stačilo ovšem změnit nastavení z britské na americkou angličtinu, která je k čechoangličtně shovívavá, a už vše běželo jako na drátkách.

Pokud chcete, můžete se přihlásit na svůj účet tak, že vás zaregistruje a rozpozná senzor Kinect. Naopak, chcete-li mít bezpečnost více pod kontrolou, zůstanete u zadávání hesla. Hlasové ovládání se aktivuje slovem "Xbox", nebo danou frází. Konzoli například vypnete, když řeknete "Xbox, turn off" a posléze, když se obrazí potvrzovací dialog, ještě "yes".

Při sledování Blu-ray filmu zase stačí říct "Xbox, pause" a můžete si odskočit třeba uvařit čaj. Když se vrátíte a usadíte / ulehnete, řeknete "Xbox, play".

Kamera se hodí také ke snímání QR kódů. Například ke třetímu Diablu byl přiložen bonus v podobě pekelných nárameníků. Buď vyťukáte 25místný kód, což je opruz, nebo řeknete "Xbox, use a code" a ukážete QR kód na kameru. Funguje to tak i s bonusovým časem k předplatnému atd.

Bonusový kód pro pekelné nárameníky v Diablu 3. Buď vyťukáte kód, nebo ukážete...
Bonusový kód pro pekelné nárameníky v Diablu 3

Bonusový kód pro pekelné nárameníky v Diablu 3. Buď vyťukáte kód, nebo ukážete QR kód na kameru. Hádejte, co je pohodlnější.

Hlasové ovládání funguje i na ploše, kdy po aktivaci zezelenají všechny aktivní možnosti, například nastavení, dosažené úspěchy či obchod. Přistihl jsem se, že hlasové ovládání využívám k rychlému spuštění hry, aby se hra mezitím načetla, než třeba najdu zakramařený ovladač nebo se převleču do domácího.

Pohybové ovládání na základní obrazovce se aktivuje zvednutím pravé ruky a umožňuje listovat nabídkou podobně jako v Minority Report (byť k zážitku jako ze zmíněného filmu má Kinect stále hodně daleko). Zkrátka jen sevřete ruku v pěst a posunete plochu v požadovaném směru. Aplikace přitom lze zatlačením ruky směrem k senzoru i spustit. Funguje to, ale u malých ploch, třeba v menu, to není pohodlné ani rychlé. Pozitivní ovšem je, že jsem nezaznamenal žádné zpoždění.

Hlasové ovládání konzole Xbox One je aktivní, stačí anglicky vyslovit vyznačená zelená slova.

Pohybové a hlasové ovládání Kinect. Systém je rychlejší, přesnější a vidí i ve tmě.

Kinect v detailu

A tak je to vlastně s celým pohybovým a hlasovým ovládáním. Některé funkce vás nadchnou, jak bez problémů fungují, abyste si o chvilku později všimli, že další věc není dotažená do konce. Například v DVD menu hlas nefunguje, ocenil bych přitom nějakou univerzální hlášku alespoň pro základní navigaci. Přijde mi, že tentokrát se vyplatí pročíst alespoň základní manuál, protože pár věcí v uživatelském rozhraní zkrátka není intuitivní.

Z her, respektive aplikací jsem zkoušel různé aplikace, kdy se snažím imitovat pohyby předcvičovatelky. Ta přitom říká, co máte dělat, a Kinect vaše počínání ve velmi hrubých obrysech hlídá a hodnotí.

Xbox One s pohybovým a hlasovým ovládáním Kinect a ovladačem

A výsledky nejsou vůbec špatné. I když kvůli zádům cvičím pravidelně, u některých programů jsem rychle poznal, které partie na svém těle zanedbávám. Různé fitness programy mají na Xboxu One velký potenciál, otázka ovšem je, jestli se jim dostane dostatečné péče také od vývojářů, kteří pohybové hry často odfláknou.

Kinect rozhodně není ani dokonalý, ani nutný, ale čím déle ho používám, tím méně jsem ochoten se ho vzdát. Kdybych si měl vybrat, vzal bych verzi s Kinectem. Nový Kinect nevyžaduje oproti předchůdci tolik volného prostoru a reaguje v podstatě okamžitě.

Jaké je uživatelské rozhraní?

Xbox One využívá dlaždicové rozhraní známé z Windows 8. Na PC jsem k němu nepřilnul, respektive ho vůbec nepoužívám, na konzoli jsem mu přišel na chuť. Jednoduše přecházíte mezi dlaždicemi a spouštíte požadované aplikace. S Kinectem můžete využít i hlasové či pohybové ovládání.

Základní obrazovka Xbox One

Co Xbox One a internetový prohlížeč?

Internetový prohlížeč je v podstatě Internet Explorer bez podpory doplňků. Na běžné prohlížení webu funguje spolehlivě, zobrazí české znaky, bez problémů přehraje například videa na iDNES.cz. Nepodporuje však Flash.

Mile mě překvapila integrace hlasového ovládání. Ačkoliv existuje i samostatná aplikace YouTube, hlasovým ovládání jsem se dostal na webovou verzi, hlasem spustil video, zvětšil ho na celou obrazovku a zapauzoval. A vše bez jediného zádrhelu. Při hlasové aktivaci se objeví lišta aktivních příkazů, stránky se například posouvají po skocích.

On-line hraní zpoplatněno?

Ano, možnost hrát on-line je podmíněna aktivním zlatým členstvím na Xbox Live. Výhodou členství jsou slevy na digitální obsah a každý měsíc přísun plných her zdarma. Nabídka však logicky zatím není tak poutavá jako na Xboxu 360. Tedy prakticky totožná situace jako na PlayStation 4.

Kompatibilita s Xbox 360?

Xbox One není kompatibilní s Xboxem 360. Xbox One nespustí hry určené pro Xbox 360, kompatibilní není ani příslušenství jako třeba Kinect (nová verze má 1080p kameru apod.), ovladače či volanty.

Jaký je nový ovladač?

Na první pohled působí uhlazenějším dojmem, dobře padne do ruky, asymetrické umístění analogových páček typické pro Xbox mi vyhovuje. Pochvalu tvůrci zaslouží především za úpravu zadních tlačítek, která jsou pro prsty intuitivnější. O napájení se starají dvě tužkové AA baterie.

Xbox One ovladač a zadní upravená tlačítka
Xbox One ovladač
Xbox One ovladač a vylepšený d-pad
Xbox One ovladač napájí dvě tužkové baterie

Xbox One ovladač je oproti předchůdci uhlazenější.

Mezi novinky patří funkce Impulse Trigger, což jsou v podstatě klasické vibrace vylepšené o zacílení do zadních spodních tlačítek. Hodit se to má třeba při střelbě, problém však je, že hra musí funkci podporovat, což není pravidlem.

Je možný bazarový prodej?

Ano, hry na fyzickém nosiči je možné půjčovat i prodat. Hry zakoupené v digitální podobě nelze darovat ani přeprodávat.

Funkce Snap – co to je, jak funguje?

Funkce Snap v akci: vlevo běží Diablo 3, vpravo zápas v Hearthstone prostřednictvím služby Twitch. Malé okno lze zvětšit na celou obrazovku.

Díky funkci Snap můžete hrát hru a v menším okně, které je vždy umístěno vpravo, sledovat třeba televizi, twitch, pouštět si hudbu a podobně. Hlavní okno je vůči tomu menšímu v poměru zhruba 70:30.

Hry přitom mohou být vždy jen ve velkém okně, do pravého lze připnout základní podporované aplikace. Okno vpravo si přitom můžete kdykoliv přepnout na celou obrazovku. Ovládání je pohodlné, ať už využíváte ovladač, nebo hlas. Tip: k přepínání mezi okny slouží dvojí stisknutí Xbox tlačítka.

Jaká je konektivita konzole a multimediální možnosti?

Konektivita Xboxu One

Zboku je jeden USB 3.0, vzadu pak další dva. Na zadní straně dále nalezneme HDMI výstup, HDMI vstup, S/PDIF, infračervený port, Ethernet, vstup pro Kinect a napájení. Se světem a s ovladačem komunikuje přes wi-fi.

K Xboxu One lze připojit externí HDD, ale pouze prostřednictvím USB 3.0.

S poslední aktualizací si lze stáhnout také betaverzi Media Playeru, který přehraje hudbu a videa například z USB klíčenky. Prozatím obsahuje jen základní funkce, chybí podpora titulků. Microsoft však slibuje, že do konce roku zpřístupní více formátů, například podporu mpeg 2 TS, mkv a animovaných gifů. Kompletní seznam naleznete zde.

Xbox One samozřejmě přehraje DVD a Blu-ray, a to i 3D. Multimediálním možnostem konzole se budeme věnovat v samostatném článku.

Na jaké hry se těšit?

Obaly her pro Xbox One

Pokud necháme stranou multiplatformní hry, jakou je třeba fotbal FIFA 15, v září stojí za zmínku taneční hra Dance Central Spotlight pro Kinect a závody Forza Horizon 2. Ty sice vyjdou i na Xbox 360, ale je nasnadě, která konzole hraje prim.

Koncem října vyjde šíleně vyhlížející akce Sunset Overdrive, v listopadu pak remastrovaná kompilace sci-fi her Halo. Stejný měsíc vyjde fitness hra Shape Up, která využívá Kinect a klade si za cíl dostat vás do formy.

Sunset Overdrive

Forza Horizon 2

Příští rok se mohou majitelé Xboxu One těšit například na městskou akci Crackdown 3, sci-fi Halo 5, slibný Quantum Break či na kooperaci zaměřené Fable Legends.

1. září 2014

Ve hře jsou také různé časové exkluzivity, například majitelé Xboxu One získají jako první dodatečný obsah pro válečnou střelnici Call of Duty: Advanced Warfare. Trochu překvapivě vyjde na Xboxu One jako první také nový díl Tomb Raidera s archeoložkou Larou Croft.

Ori and the Blind Forest

Chystá se také řada nezávislých her, například nádherná hopsačka Ori and the Blind Forest (která však vyjde i pro PC a Xbox 360).

Poohlédnout se ovšem můžete i po launchových titulech z loňska, například brutální akci Ryse ze starověkého Říma (číst recenzi).

Pod čarou

V pátek 5.9. přineseme rozhovor s českým zastoupením Microsoftu, které zodpoví i dotazy, které jste nám zaslali.

Autor:
Témata: Xbox, Xbox One
  • Nejčtenější

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější hry, které vycházejí v prosinci

V prosinci se budeme snažit přežít ve věznici, v níž se trestanci mění v monstra, potkáme řadu hrdinů od Marvelu,...

Rusové se chlubí zabitím teroristů, ale nejspíš šlo jen o fanoušky Stalkera

Ruská Federální služba bezpečnosti na svých oficiálních stránkách informovala o zlikvidování domácí teroristické buňky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší hry roku 2022? Nominujte své favority, hrát se bude o PlayStation 5

Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Hlasování v hlavní anketě je tentokrát spojené se...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Nejlepší hry roku 2022? Nominujte své favority, hrát se bude o PlayStation 5

Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Hlasování v hlavní anketě je tentokrát spojené se...

Jak vznikalo první GTA? Autoři nevěřili v úspěch

Když před 25 lety vyšel první díl série Grand Theft Auto, autoři svému výtvoru moc nevěřili. Ti se nyní nemohou ani...

Jakou herní konzoli koupit k Vánocům? Poradíme podle typu hráče

Výběry dárků k Vánocům nebývají často lehké a týká se to i případů, kdy byste chtěli někoho potěšit novou herní...

Dnešní vesmírné simulátory nejsou simulátory, s fyzikou nemají nic společného

Premium Vesmírných simulátorů vychází dost a jsou na pohled nádherné. Přesto nejsou zapálení fanoušci spokojení. Všechny jsou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...