Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vánoční týden na PH

  12:00
Ve vánočním týdnu jsme pro vás připravili hned několik perfektně hratelných titulů. Čeká na vás druhé pokračování arkády Santa Claus in Trouble a závody Santových spřežení. Příznivci léta si oddechnou v zeleně laděné české arkádě Fuk.

Vánoční týden na Plných Hrách byl ve znamení zelené barvy. Ne že bychom snad užívali nějaké zakázané omamné látky nebo pobíhali po lese a otřepávali sníh ze stromků, ale zelená je barva známek, které udělujeme nadprůměrným titulům. A zelenilo se hned v několika žánrech. Není také divu, vždyť Vánoce jsou v plném proudu a Ježíšek pro naše návštěvníky zanechal kopec dárků (samozřejmě jen pro ty hodné, zlobidlům se nespustí download :-). Až na předvánoční dobu si přichystali tvůrci ze Sleep Teamu a Flash Games vydání freewarové verze arkády Fuk. Komerční verzi společnosti nabízí v zahraničí za poplatek. Vy ji u nás najdete zdarma a směle se můžete pustit s bahenním skřítkem Fukem do lovu hus, které mu přelétávají nad domovem. Strategie jsou v rámci freewarovek poměrně vzácné. O to více všechny potěší kvalitní tahová fantasy strategie ve stylu Warcraftu Battle for Wesnoth, která je navíc v češtině. I pro sportovní fandy máme dárek v podobě 3D boxu Rocky 3D. A co jsme vám nabídli v nejkrásnější den v roce? Samozřejmě hry s motivem Vánoc - druhé pokračování vynikájící arkády Santa Claus in Trouble a vánoční simulátor Santových spřežení Santa Ride!. V magazínu najdete přehled listopadových textovek a rozhovor s týmem Oasis Games - autory adventury  Tam a zpět.   

Santa Claus in Trouble ...again! - zachraňte Vánoce Santa Claus in Trouble ...again! - zachraňte Vánoce
Milé děti, dnes vám povíme pohádku jménem Štědrovečerní lapálie Santy Clause. Pohodlně se proto usaďte, vezměte si něco cukroví k snědku, lehce se zaposlouchejte do našeho příběhu a plnými doušky nasávejte atmosféru přicházejících Vánoc. Před mnoha a mnoha lety (a někteří by řekli, že to bylo včera), za devatero horami a devatero řekami (a někteří by řekli, že to bylo nedaleko) žil byl jeden Santa. Ale nebyl to obyčejný Santa, byl to totiž Santa Claus. Stejně jako každý rok i letos se tento stařičký a usměvavý pán s obrovským bříškem a červeným nosem chystal na ten přeslavný „Den D“, kterému se obvykle říkalo Štědrý. Již dlouho dopředu si dával všechny dárky se štítky jejich příjemců na jednu velkou hromadu k sobě. Santa Claus In TroubleŘíkalo se o něm, že je tak pracovitý, že dárky pro všechny dobré lidi měl připraveny již v polovině léta a že po zbytek měsíců do Vánoc sledoval, zda jsou všechny děti tak hodné, jak mu ve svých dopisech píší. Co se však ale nestalo! Den před Štědrým dnem se přehnal nad Santovou chaloupkou opravdu silný vítr a všechny vánoční balíčky rozmetal do nejrůznějších koutů jeho domoviny.

 Santa Ride! - pravá vánoční jízdaSanta Ride! - pravá vánoční jízda
Drobný poprašek sněhu, teploty blížící se k nule, obchody a ulice přecpané lidmi shánějící poslední dárky pro své známé, kamarády a rodinu. Takto to dodnes vypadalo v naší malé republice. Úderem půlnoci by se však vše mělo změnit – obchody by se měly vyprazdňovat, neboť bláznivé nakupování bude vyměněno za poklidný odpočinek v kruhu blízkých. Jestliže se vy, nebo některé z vašich dětí nemůže dočkat příchodu Ježíška, pusťte je na malou chvíli k monitoru vašeho počítače a nechte ho zahrát si dnešní Santa Ride!. Ten je totiž pro podobnou příležitost jako dělaný a na první pohled se tváří naprosto profesionálně – zkrátka přímo královský vánoční dárek od společnosti Invictus. Stejně jako malované vajíčko k Velikonocům tak i Santa Claus neodmyslitelně patří k jednomu z hlavních symbolů amerických Vánoc. Vždy po setmění naloží dárky pro všechny hodné děti, zapřáhne několik sobů do svých tradičních dřevěných saní a vydává se vstříc několikahodinové přetěžké práci.

 HitBlock - logický remake CrillionuHitBlock - logický remake Crillionu
Jedna z prvních her, kterou jsem zde na Plných Hrách recenzoval, byl Frozen Fruit 2 (jářku už tomu jsou tři roky :-). Dodnes si na ni vzpomínám a HitBlock jsou jí v mnoha ohledech hodně podobné. Na první pohled může vypadat jako arkanoid a svým způsobem má k němu blízko. Opět zde hraje hlavní roli kulička; jenom ji neusměrňujete pálkou ale rovnou šipkami. HitBlock je remakem Crillionu, který frčel v dobách C64. Hrací pole tvoří barevné kostky a jak asi tušíte, vaším úkolem je všechny zbourat. Ovšem příslušnou barevnou kostku může zbourat pouze kulička stejné barvy. Naštěstí autoři nezapomněli do hry dát speciální kostky s křížem, které barvu kuličky přepínají. Speciálních kostek je zde ale mnohem víc a jejich různorodost rozhoduje o tom, zda je hra tohoto typu zábavná či nikoliv.

 Bruce Lee - návrat klasikyBruce Lee - návrat klasiky
Bruce Lee je předělávka legendární gamesy, kterou u nás budou znát především lidé vlastnící kdysi (nebo i dnes) počítače Commodore, ZX Spectrum či Atari. Právě na těchto systémech slavila před dávnými roky tato mlátička největší úspěchy. Bylo ji možno spatřit v automatové podobě i v pojízdných maringotkách a autobusech, ale ty časy už jsou dávno pryč. A o jaké hře, že to mluvím? Bruce Lee Nese název Bruce Lee a jde o remake stejnojmenné klasiky z dob počítačového pravěku. Vžijete se v ní do role bojovníka, budete likvidovat kvanta nepřátel a přitom sbírat lampy přinášející vám prémiové body. Nepřátelé jsou buď obyčejní, které zlikvidujete dvěma pořádnými kopy a kteří jsou téměř neškodní a nebo jsou vašimi nepřáteli veliké zelené obludy, proti nimž se sice bránit dá, ale ony už taky vědí, jak na vás. Ovšem když je zabijete, objeví se další a tak skáčete pořád dokola po střechách i jednotlivých patrech všemožných staveb, šplháte po žebřících a bráníte se neustálému pronásledování tak, aby jste nahráli, co nejvíce bodů. Lze si také nastavit variantu, v níž bude nepřátelské potvory ovládat živý spoluhráč, pokud ho zrovna máte po ruce. Je dobře, že zde možnost multi-playeru existuje, protože lidi se rádi baví společně. 

Rocky 3D - boxování natvrdo Rocky 3D - boxování natvrdo
Když jsem na internetu objevil tuto hru, divil jsem se, že už dávno není v našem archivu. Její vznik se totiž datuje někam k začátku roku 2002. Jak sami víte, i mezi komerčními tituly naleznete pramálo her, kde se obléknete do trenek a vstoupíte do ringu. A tak jsem se chopil příležitosti a stáhnul si tento titul, který zřejmě nemá obdoby. Řekněte sami, kolik jste hráli podobných her... Rocky 3D obsahuje dva základní hrací módy. První z nich je Movie Mode. Ten reprezentuje Rockyho v soubojích, které se odehrávaly během série filmů, jmenujících se Rocky v ringu. Zkrátka a jednoduše řečeno jde o jakousi kariéru, během níž se utkáte proti známým boxerům. Druhý mód je už o něco zajímavější Fantasy Mode. Tam už můžete vybírat ze všech 7 postav a dávky různě zbarvených ringů, které jsou ve hře k dispozici.

Battle Nation - Tankový prapor, jak ho neznáte... Battle Nation - Tankový prapor, jak ho neznáte...
Nikdy jsem nebyl příznivcem žádné armády, vojny, zabíjení, bezdůvodné šikany a zbraní. Přesto jsem paradoxně téměř vždy rád pařil gamesy, v nichž měla bojová technika hlavní roli. Jednou z prvních her, se kterou jsem se v životě setkal, byla tanková bitva Battle City. Měl jsem ji rád nejen já, ale i můj bratr. Byla to na tehdejší dobu bombastická gamesa. Navíc ji bylo možno hrát v multi-playeru a tak jsme u ní strávili stovky hodin našeho dětství. Přišel-li k nám nějaký kamarád, často jsme končili právě u nekonečného paření mých oblíbených Battle City. Jenže čas běžel dál, pod ruce se nám dostalo "PéCé" a naše videohry zmizely ve skříni. Čas na ně navál hromadu prachu a když jsme je po letech v té samé skříni znovu objevili, naše kdysi oblíbená tanková bitva už nám tak skvělá nepřišla. I přesto jsme si ji však z nostalgie občas zahráli. Na PC jsme za mnoho let, kdy ho máme, potkali mnoho předělávek původní klasiky známé z dob domácích videoherních zařízení. To dokazovalo, že Battle City neokouzlila jen mě a mého bratra, ale i další lidi, kteří nakonec neodolali a hru si přetvořili i na svůj oblíbený personální počítač. Jednou z takových předělávek je i Battle Nation - hra, kterou vám dnes přinášíme a kterou se vám nyní chystám představit svojí recenzí. 

Fuk - zvrácená česká variace na Moorhuhn Fuk - zvrácená česká variace na Moorhuhn
Vzájemnou spoluprací dvou kvalitních vývojářských týmů nemůže vzniknout nic jiného než kvalita. Živoucí důkazem tohoto tvrzení je dnešní hra jménem Fuk, na které společně pracovali Flash Software a SleepTeam Labs. Ty první znáte asi především díky výborné logické sérii Criss Cross, ty druhé proslavil první díl Poldy a hlavně povedená akční hra Bulánci. Hlavní postavou hry Fuk je malý bahenní skřítek, který svádí urputný boj s husami létajícími nad jeho domovinou. Zpočátku to sice vypadá, že se bude jednat o úplně triviální úkol – pomocí prdění a krkání musí vysílat bubliny, pod jejichž vůní se husy na obloze rychle sesunou k zemi. Avšak s přibývajícími minutami ve hře proudí kachen čím dál víc a víc a náš malý milý hrdina se má co otáčet, aby vše ustál. A na vás samozřejmě je, abyste mu v jeho boji pomohli.

Christmas Bound - vánoce přicházejí! Christmas Bound - vánoce přicházejí!
Štědrý den již bude za několik málo dní a zde na Plných Hrách se ještě neobjevila ani jedna pořádná vánoční hra, což vám však bude dostatečně vynahrazeno právě 24.12., kdy vám nabídneme jeden vysoce kvalitní kousek. Aby se vám však zkrátilo čekání, máme tu pro vás jednu povedenou logickou vánoční gamesku, která vám jistě v těchto chladných dnech přijde více než vhod. Její název je Christmas Bound. S vánocemi sice nemá příliš společného, nicméně vás na úplném začátku čeká nějaké to úvodní povídání od drobného Santy Clause. To je však v celkovém měřítku to jediné, co tuto hru s těmito svátky spojuje snad kromě všudypřítomného sněhu. Zhostíte se ovládání jednoho drobného tenisového míčku, jež má v této gamesce ústřední roli. Bude to totiž právě tento míček, kterým budete překonávat veškeré nástrahy a logChristmas Boundické rébusy, jež pro vás autoři přichystali.

Rats & Spears - krysí sportování Rats & Spears - krysí sportování
Máte rádi jednoduché oddechovky, obalené do příjemného grafického kabátku a pyšnící se vskutku výtečnou hratelností, která však na příliš dlouho nevydrží? Že mohou být takovéto gamesky jedny z nejlepších dokázala již několikrát precizní a chytlavá série Yetisports, podle jejíhož vzoru se nyní ubírá až příliš mnoho her. Jak je vidno, vytvořit však dílko na takové úrovni není nic snadného, čehož může být důkazem nedávno vydaný Junior: Bowling, jež ve mně zanechal dosti rozporuplné pocity. Rats & Spears se již od počátku tváří jako lehce nadprůměrné, vizuálně přitažlivé, leč velice jednoduché dílko - a ono tomu tak skutečně je. Jestliže máte v sobě atletického ducha a v nynějších chmurném počasí vám závodění či tréninky pod širým nebem chybí, myslím, že se vám tato gameska jistě zalíbí. 

Chomp – počítačový hamoun Chomp – počítačový hamoun
Hra na hamouna je stará jako lidstvo samo. I když ne vždy to byla jen hra. Například v pravěku to byla otázka života a smrti. Představte si takového upečeného mamuta a okolo tlupu velmi hladových osob s opravdu těžkými kyji. Samozřejmě že se každý smažil urvat co největší kus žvance. Na druhou stranu bylo důležité neurvat ten poslední. Pak by totiž několik stále hladových sousedů mohlo namítat, že to byl jejich kousek a svou argumentaci podložit pádným argumentem v podobě opravdu těžkého kyje. Ideály hry byly na světě. Celý princip vylepšili ve středověku hamižní královští výběrčí daní. Je hnala kupředu otázka, kolik daní si mohou ulít do vlastní kapsy, aby ještě něco zbylo na výše postavené úředníky (kteří celý postup opakovali a v důsledku měl státní rozpočet obrovský deficit a musely se zvyšovat daně a … tak to šlo pořád dokola). V dnešní době zažívá hamounění úpadek. Příčinou jsou jak svazující zákony, tak jisté morální hodnoty, jež většina z nás uznává. Proto jsme museli celý proces nazvat hrou. Hraje se o všechno možné. O čokolády, bonbóny i třeba banány. Většinou však o potraviny.

 Battle for Wesnoth - tahová strategie ve stylu WarcraftBattle for Wesnoth - tahová strategie ve stylu Warcraft
Strategie jsou v oblasti freeware nedostatkovým zbožím. Já sám jsem velkým příznivcem tohoto žánru, a proto mě každé dílko potěší u srdce. Osobně dávám přednost real-timovým a budovatelským strategiím, možná pro svou pohodlnost. Tahové strategii jsou ovšem i v rámci komerčních her na ústupu. Přesto jsou kamenem tohoto herního stylu, protože vyžadují od hráče nejpropracovanější strategické myšlení, velký přehled o jednotkách a jejich statistikách. Nevýhodou je zdlouhavost a čas, který je nutný věnovat učení. Je pozitivní, že fanoušci se strategií v oblasti freeware nechtějí vzdát a využívají výhody publikování pod licencí GNU. Na zdrojovém kódu a hře tak pracuje velké množství lidí z celého světa, takže tyto hry jsou na vysoké technické úrovni a k dispozici pro více platforem. To je i případ Battle for Wesnoth. Díky open-source si ji můžete zahrát ve Windows, Linuxu i Macu a v češtině, i když překlad ještě není dokončen, takže se občas míchá s angličtinou.

Megane 3 - logický oříšek z Japonska Megane 3 - logický oříšek z Japonska
Japonsko patří ve tvorbě freewarových her mezi špičku. Je jenom s podivem, že tato elektronikou prošpikovaná země se neprosazuje také v komerčních PC hrách. Na japonských hrách si nejlépe všimneme odlišné mentality tohoto národa. Jejich freewarovky se pyšní charakteristickou kreslenou grafikou ve stylu manga, která učarovala i mnohým "zápaďákům", Čechy nevyjímaje. Obzvláště logickým hrám nechybí propracovanost, množství levelů, originální námět a návyková hratelnost. Všechny tyto přísady přimíchali autoři také do Megane 3. Ještě navíc je hra nabita podivnou depresivní atmosférou. Nevýhodou japonských her je často špatná kompatibilita s evropskou verzí operačního systému, ale zde mě nic takového nepotkalo. Překousnete-li podivné fonty, budete odměněni silným zážitkem.

Becher Bubbles - modří proti zeleným Becher Bubbles - modří proti zeleným
Všichni jistě znáte hru Reversi. Principem je boj o soupeřovy bubliny, kolečka jednotky, pozice, chcete-li. Způsob boje je však velmi jednoduchý a přesto složitý. Snažíte se postavit proti své bublince další a tím přebít všechny na cestě mezi těmito dvěma. A tak začne velmi těžký logický boj, protože je velmi důležité, kam kostku dáte. Hra Becher Bubbles je na tom trošku jinak. Nezačíná se uprostřed pole, nýbrž v jeho rozích. Každá z barev má jednu jedinou jednotku v každém ze dvou protilehlých rozích. Dále pak volíte, kterou ze svých bublinek budete válčit. Poté si můžete vybrat, zda ji rozdělíte na toto a vedlejší pole (vytvoříte další bublinku vedle sebe), či přeskočíte přes jedno pole. Výsledný efekt je ten, že pokud se v blízkosti tohoto pole vyskytuje bublinka, přebijete její barvu. Tímto způsobem je pak nutné získat co nejvíce bublinek. Hra končí buďto zaplněním celého pole nebo přebitím všech soupeřových jednotek.

El Loco Megabus - 3D závody smrštěné do 32kB El Loco Megabus - 3D závody smrštěné do 32kB
Japonsko je synonymem pro miniaturizaci. Malinkaté věci a především technika smrštěná do neuvěřitelných rozměrů mě fascinuje. Také herní svět zažil několik soutěží, kde se kritériem pro tvorbu stala malá velikost. Nové komerční hry se hromadně převlékají do trojrozměrných kabátků a to i v žánrech, kde to možná není ani zapotřebí. Žánr závodních her je v tomto hodně vpředu a všechny současné závodní hry (stačí vzpomenout na sérii Need for Speed) pilují 3D grafiku a fyzikální modely do největších detailů a tato dílka jsou skutečnou pastvou pro oči. Autoři komerčních her nemusí brát ohled na velikost, ale to neplatí v oblasti freeware. Mnohé amatérské 3D hry jsou poměrně robustní a optimalizaci se věnují jen málokdy (zářným popřením budiž česká hra Plane Arcade, která se smrskla i přes svou výtečnou grafikou na velmi malou velikost). Na skutečný Olymp miniaturizace se však vyšvihla dnešní hra El Loco Megabus, jež zabírá pouhých 32 kB, což je velikost, kterou ji mohou závidět i screenshoty přiložené k recenzi. Když vezmeme v potaz 3D prostředí, jedná se o unikát ještě před samotným spuštěním.

Canyon Glider - být volný jako pták Canyon Glider - být volný jako pták
Canyon Glider, dle mého názoru, patří po stránce hratelnosti sice k těm méně podařeným kouskům, ale hrát ji lze a proto jsem se rozhodl, předložit vám ji, třeba se vám bude líbit... Pokud totiž máte kladný vztah k létání nebo jste někdy toužili stát se alespoň na chvíli ptákem a plout oblohou, může pro vás Canyon Glider být poměrně přitažlivý softwarový produkt. V gamese ovládáte bezmotorové rogalo a vzduchu či výšek si v ní užijete více než dost. Na začátku stojíte se svým kluzákem na skále a pořádným rozběhem musíte získat potřebnou rychlost k letu. Toho docílíte rychlým střídavým klepáním na levou a pravou kurzorovou šipku klávesnice. Pokud se vám povede potřebnou rychlost nabrat, následuje druhá část hry, kdy ovládáte letící rogalo a sbíráte různě rozmístěné kruhy s odlišným bodovým ohodnocením podle toho, kde se nachází. Někdy například pro jejich sebraní musíte proletět skulinou mezi kameny, jindy stačí jen vzlétnout výše k obloze. Musíte také dávat pozor, aby jste se nesrazili s některým z poletujících dravců - to by totiž znamenalo váš konec.

Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....