Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na PH - další várka Becherovka game

  12:00aktualizováno  12:35
I tento týden jsme vás na Plných hrách zásobili hrami z letošního ročníku Becherovka game. Ke slovu se dostaly dvě nejúspěšnější adventury. Mezi dalšími hrami se objevilo hned několik dechberoucích akcí.

Vánoce se kvapem blíží a za okny napadl první sníh. Zima na Plných Hrách však tento týden byla poznat snad jen v lyžovačce Skidoo TT. Ta pravá vánoční atmosféra zavládne až v týdnu příštím. Přesto nebyla o zajímavé hry nouze a mimo další várku her z Becherovka Game jsme vám nabídli několik povedených akcí a sportovních simulátorů. Asi nejpovedenější hrou je vítěz kategorie adventur 2004: Vesmírná Becherovka, která je dobrou volbou pro všechny milovníky adventur a SCI-FI žánru. Pro vyznavače akce jsou připraveny střílečky Dr. Green a Inside The Beast. Potoky krve v komiksovém podání nabídne ruská strategicko-akční řežba Modern War 2:  Red Star. Pro mírumilovné duše je připraven cirkusový simulátor Circus Linux, který je k dispozici také pro operační systém Linux. V magazínu najdete výsledky Becherovka Game s představením vítězů jednotlivých kategorií. V malé anketě můžete odevzdat hlas svému favoritovi o nejlepší hru letošního ročníku. Tento týden vyšel v magazínu nový typ článku s minirecenzemi na české a slovenské hry.

Sensitive - příjemná logická gameska Sensitive - příjemná logická gameska
Je tomu již několik dní, kdy se na Plných Hrách objevila naposled nějaká pořádná logika, z čehož musí být jistě lidé, kteří holdují procvičování šedé kůry mozkové, dosti zklamáni. Aby na nás ani tito hráči zcela nezanevřeli, hodláme tuto takřka neodpustitelnou chybu okamžitě napravit a to tímto zajímavým dílkem, nazvaným krátce, leč výstižně Sensitive. Ačkoliv může hra z obrázků působit dosti amatérsky, není tomu ani zdaleka tak, neboť autoři již za sebou několik dílek mají. Jedním z posledně recenzovaných je kupříkladu Barbarian. Absentující menu, jednoduchá úvodní obrazovka – to vše je jakousi zlou předzvěstí toho, že Sensitive nejspíše hrou roku nebude, to skutečně ani omylem. I přes to je však tato gameska příjemnou a oddychovou záležitostí. 

Zworx - zelený záškodník ve svém živlu Zworx - zelený záškodník ve svém živlu
Společnost PhenomediaAG se proslavila především sérií Moorhuhn, ale v současnosti tvoří hry jako na běžícím pásu a nebojí se zacházet i do jiných žánrů, než jsou střílečky. Stačí si vzpomenout na nedávné druhé pokračování závodů Moorhuhn Kart 2 nebo erotickou adventuru Larry - Kühle Drinks und Heiße Girls. Dnešní hra od této společnosti náleží do žánru logických akcí a herním stylem připomíná boulderdash. Phenomedia ji vytvořila pro společnost Lotto, což má jednu výhodu - není zde klasické rozdělování verzí na placené a osekané freewarové, ke kterému společnost nedávno přistoupila, takže zde najdete docela slušnou třicítku levelů. Hlavní hrdina Zworx je malá zelená potvůrka, která mi vzhledem nejvíce připomínala Stoupu z animovaného seriálu Gumídci. Rasou však jde nejpravděpodobněji o zlého (i když veselého) skřeta, který nesnáší sluneční světlo, upřednostňuje tmavé chodby a podzemí a jediné světlo, které mu v životě učarovalo, byl lesk zlata a diamantů.

 Bechman 3D - pacman ve 3DBechman 3D - pacman ve 3D
Rok se s rokem sešel a tak i letos došlo k vyhlášení výsledků Becherovka Game. Rok se s rokem sešel a titulní stránky českých serverů, zabývajících se žánrem freeware se zaplnily tituly, které vzešly z této soutěže. Rok se s rokem sešel a i letos jsme nalezli ve výsledcích soutěže spoustu zajímavých her. A mezi ně patří právě i Bechman 3D, který se snaží převést klasiku všech klasik, hru pacman, do nového 3D hávu. A jak celá tato hra vyzněla? To se dozvíte v dalších odstavcích tohoto článku, neboť ne každá inovace musí zákonitě znamenat větší hratelnost. Oč jde ve hře Bechman 3D? Jako tradičně jde o to sníst všechno, co k jídlu je a poté úspěšně opustit dané bludiště východem. Ptáte se proč bludiště? Protože ve již zmiňovaném 3D provedení vidíte svého Bechmana před sebou. Další výhled do stran brání zdi a co se týče pohledu za sebe, nemůžete vědět, co vás čeká. 3D pohled tedy není nijak šťastná záležitost, můžu vás však alespoň potěšit, že zřejmě tato věc je záměrem.

 FooBillard - kulečník ve 3DFooBillard - kulečník ve 3D
Kulečník, billiard nebo kulábr, říkejte tomu jak chcete. Každopádně se jedná o královskou hru všech hospod. V každém lepším podniku najdete alespoň jeden stůl. Kulečníky jsou mnoha druhů, a hrají se podle spousty druhů pravidel. Dnešní zpracování nám nabízí klasickou verzi 8-ball. Pro nezasvěcené: u hry 8-ball se hraje s 15 koulemi, jedná se o hru nejvíce známou a rozšířenou. Hra obsahuje tři herní módy - trénink, hru proti kamarádovi u vašeho PC či proti umělé inteligenci. Pokud zvolíte trénink, je jedno jakým způsobem koule do děr naskládáte, protože si jen tak cvrlikáte, tudíž o nic nejde. Kdykoliv si tak můžete posunout bílou kouli kamkoliv na stole, či nechat počítač, aby provedl za vás šťouch, který se vám nechce zahrát. Ve hře Multiplayer se už musíte držet striktních pravidel. Každý hráč má svých sedm koulí, které má za úkol naskládat do děr. Poté je jeho posledním úkolem trefit černou kouli do díry protilehlé, než byla vstřelena koule poslední.

 Točna - podařená vidlácká adventuraTočna - podařená vidlácká adventura
Kategorie adventur byla v letošním ročníku vskutku nabitá, což bude znít ještě zajímavěji přidám-li, že se až na několik málo výjimek jednalo o vskutku povedená, zábavná a precizně zpracovaná dílka. Vítěze této kategorie jsme vám již před několika dny představili, byla to zajímavá a nesmírně chytlavá Vesmírná Becherovka, která se mohla pyšnit vskutku podařenou dějovou linkou. Dosti žhavým kandidátem na vítěze byla Točna, až překvapivě kvalitní počin českého Widlák Softu. Pojďme se na ni tedy trochu blíže podívat. Co vás jistě zaujme na první pohled je velice povedená, ručně kreslená grafika, jež hře propůjčuje své vlastní osobní kouzlo. Nás hlavní hrdina je zcela věrný samotnému jménu vývojového týmu, neboť by jej mnohá městská mládež označila jakožto přímo ukázkového člověka, jež je slangově označován za „vidláka“. Náš vidlák se jmenuje Denis Bílek a prakticky již od samoTočnatného narození jej provází samá neštěstí.

Torus Trooper - zničte vetřelce! Torus Trooper - zničte vetřelce!
Myslím, že se nenajde téměř nikdo, kdo by dosud neslyšel o klasice jménem Space Invaders. Ačkoliv se podobných her na nezávislé scéně objevily již stovky či možná i tisíce - více či méně povedených, jejich přísun stále ještě nekončí, čehož je důkazem také překvapivě povedený Torus Trooper. Při pohledu na kterýkoliv obrázek z Torus Trooper vám bude jistě jasné, jestliže pečlivě sledujete českou freeware scénu, které hře se až nápadně podobná. Nejde o žádnou jinou, než právě o tu, která se umístila na prvním místě ve čtvrté rychlosoutěži pořádané serverem České hry. Pojmenována je Space Menace a pochází z dílen PAL Games. Princip této hry je velice prostý. Ovládáte drobnou vesmírnou loďku, které je vypuštěna do nekonečného vesmíru, kde však čeká spousta nástrah v podobě stovek nepřátel, jejichž přítomnost velice brzy pocítíte na vlastní kůži.

Dr.Green - akce se zeleným nádechem Dr.Green - akce se zeleným nádechem
Na nedostatek kvalitních FPS si v poslední době stěžovat rozhodně nemůžeme. Před několika málo dny jsme vám přinesli zajímavou, leč dosti nezábavnou akcičku Inside the Beast, která si příliš velké hodnocení nevysloužila. Zahraniční OTS Software, kteří se tedy u nás příliš dobře neuvedli, si tedy pokoušejí napravit reputaci first-person akcí Dr. Green. Podaří se jim to? Dr. Green je jednoduchou a nenáročnou střílečkou, kde vám zcela postačí umění zacházení se zbraní, neboť cokoliv jiného vám bude zcela k ničemu. Po spuštění se vám zjeví úvodní obrazovka, kde si můžete přečíst něco málo k příběhu celé hry, který je značně neoriginální a kdyby se ve hře vůbec nevyskytoval, vyšlo by to prakticky nastejno. 

RC Spider Hunter - akční závodění RC Spider Hunter - akční závodění
Dr.Green, Inside the Beast – to je pouhý zlomek z široké palety her, kterou již za dobu své existence stačil vytvořit tým, který se skrývá pod označením OTS Software. Inside the Beast sice příliš povedeným kouskem nebylo, nicméně posledně představený nazelenalý Dr.Green již vypadal o poznání přitažlivěji a rozhodně se také lépe hrál. Nyní se o vaši pozornost uchází rovněž zajímavé, ovšem již ne tolik tuctové dílko jako v předešlých případech. RC Spider Hunter totiž míchá dva žánry dohromady – jak se mu to povedlo? Dlouhou dobu, ještě před samotným psaním recenze, mi zabralo zvažování, jaký žánr by se pro dnešní hru hodil nejvíce. Chtěla-li bych být totiž přesná, RC Spider Hunter by nejlépe vystihovalo označení simulátor s prvky akce, neboli akční simulátor. Procházet se totiž nebudete po vzoru klasických akcí po svých vlastních nohách, nýbrž vám bude přiděleno jedno drobné žluté vozítko, s největší pravděpodobností na dálkové ovládání. 

Vesmírná Becherovka - galaktické dobrodružství Vesmírná Becherovka - galaktické dobrodružství
Adventury rozhodně nepatří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější žánry, ačkoliv jejich produkce na české nezávislé scéně den ode dne roste. Vždyť podíváme-li se do projektů začínajících týmů, mnoho z nich volí jakožto první dílko právě adventuru, a to přestože vytvořit nějaký ten kvalitní kousek chce především dobrý nápad a kvalitního scénáristu. Adventuře se špatným příběhem totiž nepomůže ani sebelepší zpracování. K masivnímu rozletu tohoto žánru dosti přispěly všemožné adventurní enginy, díky nimž si může svou vlastní hru vytvořit takřka každý, i když má co se týče programování nulové znalosti. Pochopitelně ne všechny tituly využivají těchto ulehčujících enginů, kupříkladu vítězný kousek adventurní kategorie na Becherovka Game 2004 byl vytvořen ve Flashi a nutno dodat, že je vskutku zdařilý. Vesmirna BecherovkaJak jsem již tedy uvedla v úvodu, kvalitní adventuru tvoří zejména promyšlená, detailní a nápaditá dějová linka.

Skidoo TT - chytlavá sněžná jízda Skidoo TT - chytlavá sněžná jízda
Přeplněné obchody, snižující se teplota – ano Vánoce se již nezadržitelně blíží, což můžeme dennodenně pociťovat všude kolem nás. Nakupuje se jídlo na jedny z nejdůležitějších svátků v roce, vyzdobuje se celé okolí, začínají se objevovat blikající vánoční stromečky a ze všech koutů je již pomalu, ale jistě cítit sváteční atmosféra. Ačkoliv je ještě příliš brzy, někteří již s předáváním prvních vánočních dárků začali. Přesněji řečeno mluvím o firmičce Miniclip, která nás již dosti dlouhou dobu zásobuje kvalitními flashovými hříčkami. Ta totiž vydává stále nové a nové hry s tématikou vánoc, sněžných radovánek a podobných věcí přímo spjatých s tímto obdobím. Jedním z dosud nejpovedenějších je právě dnešní Skidoo TT. Ačkoliv první výraznější mrazy se již objevily a měli jsme co dočinění i s prvními centimetry běloučkého chladivého sněhu, v současné době pohled na zablácené a zamrzlé trávníky či silnice příliš nadcházející zimě nenasvědčuje.

Worminator 3 - robotí červík z Matrixu Worminator 3 - robotí červík z Matrixu
První díl Worminatoru byl naprogramován pro DOS, vývoj druhého dílu pokračoval tak dlouho, že jej autoři rovnou označili jako 3. Jak říkají v narážce na trilogii Matrixu, i některé filmy vypustily druhý díl, aby se vše podstatné odehrálo až ve třetím. Příběh hry nás přenese do roku 2028. Lidé se navzájem dávno vyvraždili a naši planetu osídlili červíci. Jejich rasa vyvinula nový elitní tým bojovníků: wormborgů, který rozpoutal válku mezi Spojenými Červy Americkými a Červětským Svazem. Vy se musíte rebelům postavit, budoucnost veškerého Červstva teď nesete na svých bedrech. Váš hrdina je prostý červík, který na začátku - mimo slunečních brýlí, za které by se nemusel stydět ani Neo - začíná s holýma rukama. Po opatření základní zbraně se však může vydat na nebezpečnou cestu. Worminator 3 je klasická úrovňová arkáda, která je svým pojetím takřka učebnicovým příkladem. 

 RT Tournament - deathmatchový souboj po slovenskuRT Tournament - deathmatchový souboj po slovensku
Dnešní hra nazvaná RT-Tournament je sice staršího data, ale nijak výrazně nevybočuje z řady ostatních titulů vytvořených tímto vývojovým uskupením a to ať už v kladech či záporech. Ústřední postavou týmu je kromě jiných Róbert Kriška a nutno dodat, že právě on může za dnes recenzovanou akční gamesu, protože díky němu spatřila světlo světa. Pokud bych chtěl vzpomenout některé další kousky z dílny RT Softu, určitě bych neopomněl propracovanou logickou hru Bludisko (která kloubí prvky klasického bludiště, Bouldera Dashe, Panga a dalších hříček), strašidelný Bloody Hunter, deatmatchovou střílečku pro dva hráče 2 Shoot nebo závodní hru Street Driver. Myslím si, že právě RT Soft patří k týmům, které ukazují, že i v GameMakeru se dají dělat návyková i zábavná volně šiřitelná dílka za předpokladu, že si ale s nimi dáte trochu práce. V RT-Tournamentu se vžijete do role vojáka, jehož úkolem je sebrat zbraň, potřebnou munici a za pomocí těchto destrukčních nástrojů zlikvidovat všechny nepřátele na obrazovce, kteří se ale naopak snaží zase zničit vás. Náboje jsou pro každý level omezeny a proto s nimi musíte šetřit.

Circus Linux - poslední romantika na světě Circus Linux - poslední romantika na světě
Dnešní hra má s cirkusem hodně společného. Vznikla v roce 2000, ovšem jde o remake arkády o hodně starší. V dobách ranného počítačového středověku v roce 1978 totiž společnost Atari vytvořila jednoduchou gamesu, která se mnoha hráčům zapsala buď do srdce nebo do paměti. Ta hra je jmenovala Circus Atari. Od té doby vzniklo opravdu mnoho předělávek původní arkády. I na PC jich existuje více než dost, jmenoval bych alespoň hru Circus od TDK_Mana, Cyrk od Squeeze nebo Jump & Catch od Burkhard Ratheiser, ale existuje jich samozřejmě mnohem více. A o co vlastně ve všech těchto hrách, včetně dnes představované - "Circus Linux", jde? Ovládáte nářadí v cirkusech odborně nazývané odrazový můstek nebo houpačka. Pokud nevíte, o co jde, představte si houpačku z dětských hřišť v podobě dlouhého prkna uprostřed podepřeného například kusem železa, kde na každém konci sedí jedno dítě.

Inside the Beast - krvavá akční řežba Inside the Beast - krvavá akční řežba
Jdete sami a jediné co vás obklopuje je tma, tma že si nevidíte ani na konečky vlastních prstů. Baterku pochopitelně nemáte, o to víc vás tedy vystraší podivné zvuky ozývající se z povzdálí. Říkáte, že je to scéna jako vystřižená z toho nejhoršího snu nebo snad z nějaké té pořádně hororové hry? Jestliže se bojíte rádi a polomrtvých monster se ani v nejmenším nezaleknete, pak vás jistě potěší dnešní jednoduchá odreagovačka Inside The Beast. Kdo by neznal oblíbenou klasiku jménem Moorhuhn, jejíž hlavní a vpodstatě také jedinou náplní je bezhlavé střílení všeho, co na obrazovce vidíte, což vyžaduje nejen hbitost pohybu vaším myšítkem, nýbrž především co možná nejpřesnější mušku. 

Modern War 2: Red Star - krvavé ruské lázně Modern War 2: Red Star - krvavé ruské lázně
Rusko je velký národ s velkou armádou. Během dvou světových válek se jim podařilo zastavit všechny fronty díky své - poněkud nelidské - taktice "nas mnogo". Na rozdíl od armády americké, která se snaží chránit každý lidský život, vsadili Rusové na početnost a na výši obětí nehleděli. Stačí si vzpomenout z dějepisu na Dukelskou operaci. Nutno však stejným dechem podotknout, že právě jejich armáda se podílela na poražení agresorů velkou měrou a za to jí patří dík. Dnešní hra pochází právě od ruských vývojářů a jak napovídá podtitul, setkáte se zde právě s ruskou Rudou armádou. Vaším úkolem je ubránit základnu před cizáky. Podobnost s komerční hrou Command & Conquer Red Alert je však spíše náhodná. Nejde totiž o real-timovou strategii, ale čistokrevnou akci, ve které budete muset zabíjet, abyste nebyli zabiti. Slovo čistokrevnou jsem použil naprosto výstižně, protože krve zde najdete spoustu a freewarovky, ve kterých jsem musel postřílet tolik nepřátel jako zde, bych spočítal na prstech jedné ruky. Vždyť i vaše odměňování není založeno na počtu bodů a do tabulky nejlepších hráčů se zapíšete jen s největším počtem zabitých nepřátel.

Pangic Plus – sestřelte je všechny! Pangic Plus – sestřelte je všechny!
Po spuštění hry na Vás nemilosrdně vyskočí poněkud divočejší Menu, kde poskakují desítky různobarevných balónků, poletují všemožná písmena a do toho všeho hraje rytmická hudba. Co asi každého hodně překvapí je velmi ubohý výběr možností, co dělat dál. Můžete buď stisknout Enter, čímž započne samotná hra a nebo Escape, což vyústí v ukončení tohoto dílka. Žádné nastavování se zde nekoná, prostě buď budete hrát a nebo ne. Po stisknutí Enteru se ocitnete v klasickém arkádovém prostředí – na pozadí je jakási hora, samozřejmě nechybí ukazatel highscore ani Vaše raketka v obranném štítu. V zápětí se vynoří Vaše cíle. Několik balónků červené barvy začne skákat po obrazovce a Vaším úkolem je všechny zničit. Velký balónek se po zásahu rozpadne na dva menší, které se po zásahu rovněž rozdělí. Až ty nejmenší balónky jsou po sestřelení definitivně zničeny. Musíte si dávat velký pozor, aby Vás ani ten nejmenší balónek nezasáhl, pokud se tak stane, přicházíte o jeden ze tří životů a veškeré ničení začne nanovo. Tu a tam se stane, že z nebe spadne i nějaký ten bonus, podobný tabletě Paralenu s černým klikyhákem na svém povrchu. Pokud sestřelíte tuto „tabletu“, ozve se slovní nápověda, podle které poznáte jaký efekt Vám bonus přináší. Takže po zaznění slova „Expand“ se všechny balónky na obrazovce zvětší o jeden stupeň…

Autor:
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasný signál fanouškům. Polské studio teď zaměstnává hlavně nový Zaklínač

Ačkoliv má polské studio v přípravě hned několik projektů, aktuální informace naznačují tomu, že...

Šel jsem si pro výpověď, místo toho mě povýšili, vzpomíná režisér Cyberpunku

Vývojář Pawel Sasko z polského studia CD Projekt prozradil, že když si ho před časem vedení...

Stýská se vám po značce Command & Conquer? Zkuste skvělé demo Tempest Rising

Na Steamu se nečekaně objevilo demo skvěle vypadající strategie Tempest Rising, která se přiznaně...

Predátor z džungle Nahantu. Diablo 4 představuje nové povolání Spiritborn

Studio Blizzard blíž představilo nové povolání Spiritborn, které do hry zavítá letos v říjnu v...

Paramount zařízl sci-fi seriál Halo, přesto zůstává špetka naděje

Hraný sci-fi seriál Halo, které vznikl podle stejnojmenné herní série, končí. Paramount se rozhodl,...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...