Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset nejvíce romských her

  0:03
Myslí si někdo, že žádné hry s romskou tématikou nejsou? Tak se mu v našem článku pokusíme ukázat, jak se plete.

Gypsy Queen

The Sims 2 - Cigánky

Romské knihy, romské časopisy, romské filmy - to není zvlášť v posledních letech nic neobvyklého. Rozhodli jsme se ale prozkoumat, zda by se daly najít i nějaké herní tituly, které by mohly být pro Romy zajímavé.

S romskými hrami je to ovšem složitější. A to zejména proto, že ačkoliv výskyt Romů ve hrách není vyloženě řídký, jsou prakticky vždy jen jakousi "kulisou" (věštkyně, cirkusáci apod.), případně jsou sami tématem hry.

Hry, které by svým tématem byly zajímavé pro samotné Romy, případně byly přímo tvořeny "Romy pro Romy" ovšem prakticky neexistují.

Romské děti, jako každé jiné, pochopitelně hrály a hrají své vlastní dětské hry. Příkladem může být dnes už historická „Piga“: tradiční hra s dřevěným kužílkem, odpalovaným „kyjem“, neboli pálkou, mezi dvěma soupeřícími skupinami. Takovým kratochvílím ale naše stránka věnována není. My si potrpíme na stroje, případně stolní hry.

Gypsy Queen10. Gypsy Queen
Když ponecháme stranou rasistický herní odpad typu Matiční ulice, je Gypsy Queen tím zdaleka nejhorším využitím nebo spíš zneužitím romské tématiky ve hrách. Nemyslíme tedy flipper z roku 1954 ani jiná neškodně zábavná zařízení, nýbrž současný takzvaně výherní automat. Takové přístroje v každodenní praxi zajisté škodí Romům daleko víc než nějaká rychlokvašená PC provokace. Navíc na rasismus zákon myslí, zatímco gambling, bezpečně prorostlý politikou, je na paragrafy moc velký byznys.

Moře webových stránek vnucuje hráčům online virtuální podobu rádoby romsky stylizovaného „titulu“, ovšem peníze vám budou mizet z karty doopravdy. Lze si tedy zahrát i „nanečisto“, ale nedoporučujeme ani to. Spousta těch, co si to jen zkusila, pak přišla dočista o všechno. Byť ne hned.

Je otázkou, zda a s jakými pocity hrají „Cigánskou královnu“ v libovolné podobě sami Romové. Faktem ale je, že především k životu v ghettech patří herny stejně neodmyslitelně jako lichváři a domácí pervitinové varny. Kruhy mnoha osudů rotují stejně zběsile jako cinkající válce hracích automatů.

Gypsy, The Computer Oracle9. Gypsy, The Computer Oracle
„Cigánka, počítačové orákulum“ z roku 1985, je titul pro ranný Macintosh a současně přelomový okamžik v dějinách herních kuriozit. Jedná se totiž o první pokus o elektronickou verzi spiritistického stolečku. Podobně jako u prostých vykládacích karet jsou lidé, pro něž je celá záležitost hrou, ale vedle nich narazíte i na jedince, kteří to berou smrtelně vážně.

Že to samotní autoři možná tak úplně vážně nemysleli, napovídá právě název – metoda, kvůli níž zkonstruovali svůj speciální „mouse mover“, totiž nemá s romskými tradicemi nic společného. Romové věštili spíš z mraků, dlaní, kávové sedliny či karet, než z komplikovaného a k odhalení švindlu náchylného označování písmen „samovolným“ pohybem předmětu, v tomto případě myši.

Gypsy, The Computer Oracle Gypsy, The Computer Oracle

Jak ale sugerují propagační texty a obrázky, pokud se zařízením správně zacházíte, můžete si popovídat třeba se zesnulými příbuznými. A získat odpovědi na „nejpalčivější otázky“ - například, kam schovali vkladní knížky. A to se rozhodně vyplatí. Žel, konkrétně tento titul už ve výrobě není, avšak nelitujte a googlujte „ouija boards“. Trh nikdy nespí.

Madeline & The Gypsies8. Madeline & The Gypsies
„Madlenka a Cigáni“ – vskutku vydařený název. Tak copak se nám pod ním skrývá? Titul z roku 1999, který se, stejně jako další kulturní produkty, snaží přiživit na popularitě stejnojmenné dětské knížky Ludwiga Bemelmanse, je prozaicky karetní hrou na způsob „Prší“. Cílem je zbavit se všech karet a přitom najít karty Madlenky a Pepita, snad v symbolických rolích jejich rodičů.

Na hru je totiž nalepená dost pozoruhodná legenda o malé Madlence a Pepitovi, kteří navštívili Cigánský cirkus a zmeškali odvoz domů. Ale nevadí, seznámili se tam s cigánským klaunem a s cigánskou „mamou“ a ti je dokonce začlenili do své show. To se ale dozvíte jen z manuálu, protože přeslazenou romantikou stříknutá hra je záměrně vyrobená tak, aby malé děti nemusely nic číst.

Gypsy Juggler7. Gypsy Juggler
„Cigánský žonglér“ od firmy Meadows z roku 1978 je už nefalšovanou videohrou. Ovšem z dřevního věku elektronické zábavy, takže hráč s obtížemi rozeznává humanoidní, natož etnické rysy svého avatara – vypadá spíš jako obyčejný šašek. Cílem je udržet poletující vajíčka co nejdéle ve vzduchu. Z toho, které se pádem rozbije, vylétne kachna. Hra je mimochodem dodnes dostupná díky emulátoru MAME.

Pro účely našeho článku je tak zajímavější dobový reklamní leták, nabízející tento kabinet firmám. Žádné známé klišé nechybí: zaparkované maringotky, dva romští komedianti – žonglér je asi tak pětkrát větší než jeho partnerka - a samozřejmě zástup vyjevených gadžů.

Dále čtěte

- Deset nejvíce nacistických her
- Deset nejvíce komunistických her
- Deset nejšílenějších herních nápadů

Dawn of Magic6. Dawn of Magic
Vývoj se nezastavil, takže videoherní podoba Roma se záhy „Žonglérovi“ na hony vzdálila. Totéž se ale nedá říci o starých známých klišé. Pixelový i polygonový Rom se vyskytuje jednak jako NPC postava, nejčastěji věštkyně, prodavačka lektvarů nebo dětský bezdomovec, jednak občas dostane i hratelnou roli: zpravidla vyniká v magii, v různých kradmých způsobech boje, případně jako zloděj. Kterážto „profese“ ale ve videohrách nemá ten hanlivý význam jako v reálu. Ba naopak: brát vše, co není přibité, bývá vrcholně žádoucí.

V příznačně ruském RPG „Úsvit magie“ z roku 2007 si pak lze zahrát dokonce za „Tajemnou Cigánku“, Weird Gypsy. Ze čtveřice volitelných postav si získala největší popularitu - zbývající Nemotorný knihomol, Tlustý fráter a Pekařova žena nepředstavují valnou konkurenci.

The Sims 2 - cigánský tábor5. The Sims 2
Tradičním způsobem, jak se dostat k herním motivům, jež nejsou úplně běžně na trhu, jsou modifikace stávajících PC titulů. Rozšíření The Sims 2 Nightlife a FreeTime obsahují samy o sobě romskou dohazovačku, nehratelnou postavu, s níž nicméně hratelný Simák může navázat a udržovat vztah. Prý to lze dotáhnout až ke svatbě, po níž se „Gypsy Matchmaker“ stane hratelnou, ovšem za jistou „ztrátu podstaty“: přestane prodávat lektvary i zařizovat schůzky.

The Sims 2 - dohazovačka The Sims 2 The Sims 2 - cigánský tábor

Mnohé to tak zaujalo, že vznikla řada romských modifikací, jež lze z příslušných stránek stáhnout z internetu. Některé jsou opravdu pozoruhodné a prozrazují u svých tvůrců zaujetí pro námět, dalece přesahující rámec náhodného žertu. To, že malí a mladí Romové vyznávají kult Tekkena, tak bude nejspíš jednou z mnoha gadžovských pověr.

Gipsy King4. Gipsy King
Ne, cílem hry není stát se členem slavného flamencového ansámblu. „Cigánský král“ Corné van Moorsela z roku 2007 je konečně zajímavou strategickou deskovou hrou, ač by se dalo dle krabice soudit, že jsme se dvakrát neposunuli: maringotky na rozkvetlé louce a tančící Cigánka. Naopak devadesát (!) dřevěných karavanů vytváří dojem kdovíjakého taktického veledíla.

Pravda bude někde uprostřed. Pravidla hry jsou až příliš jednoduchá – hráči budují konkurenční cigánské tábory ze svých karavanů, a to tak, aby jimi obsazovali nejlepší místa u bodově nejvýnosnějších vodních ploch. Existuje i varianta, údajně více vzrušující, s kruhovými podložkami místo hexagonů, nicméně ani to není žádná strategie klasického střihu – jestli on za to nemůže fakt, že o nějakých romských válečných taženích není nic známo.

Pouťové okénko: Gypsy Grandma, Fortune Teller

Fortune Teller, pouťový umělý věštec, sice není hra, zato však tradiční a na typy bohaté zábavní zařízení s dlouhou historií. A na rozdíl od „počítačového orákula“ tu míváme kromě názvu romskou věštkyni i zpodobněnou. Přes převahu „etnických“ variant, jako je ta s „cigánskou babičkou“ nebo s madam Esmeraldou, jež dokonce poskytuje kondiciogram, však existují i jiné – třeba s Billem Clintonem. Inu, Američané.

The Gypsy Madam Esmeralda The Gypsy Madam Esmeralda

Klikou ovšem je, že stroj svou jarmareční absurdností nikomu neškodí. Tedy pokud nejste výjimečně (in)disponovaní jedinci, kteří text na displeji nebo papírek, vypadlý za „čtvrťák“ z „věštícího“ aparátu, chápou jako poselství nebes. A i na takové joudy výrobci a provozovatelé myslí, takže nehrozí, že byste se dočetli, že se utopíte ve vaně. To se vám může stát leda u správně naložené živé „vědmy“. Už pár případů bylo, že se pak nebožáci po zbytek života pořádně neumyli.

Vykládací karty3. Vykládací karty
Ať chceme, nebo ne, vykládací karty skutečně v životě Romů – i gadžů – svou roli sehrály, mnohdy dosud sehrávají a hned tak ze světa nezmizí. Byť je otázkou, nakolik lze vykládací sadu považovat za klasickou hru. Nepochybně ovšem značnému množství lidí výklad karet reálný život ovlivnil, nebo přinejhorším alespoň vydělal nějakou tu kačku.

K vykládání lze použít téměř jakoukoli karetní sadu, typicky mariášky, nicméně vykládací karty s obrázky a popisky typu „Žárlivost“, „Zamilovaný“, „Touha“, „Myšlenky“ a podobně jsou zdaleka nejoblíbenější – už proto, že zdánlivě vyžadují nejmenší vstupní úsilí začínajícího „věštce“.

Cesta z ghetta2. Cesta z ghetta
A z věcí „mezi nebem a zemí“ rovnýma nohama na sídlištní beton. Deskovku Cesta z ghetta vytvořil tehdy ještě student kulturologie na FFUK, Jiří Mikoláš. Autor je ovšem zároveň majitelem společnosti Jira´s Games a na kontě má celou řadu profesionálních her, takže nejde o žádného amatéra. Cesta z ghetta vznikla v roce 2006 ve spolupráci s partnerskou organizací Člověka v tísni a Společností Tady a Teď a my vás časem – pozdě, ale přece - hodláme obšťastnit podrobným rozborem titulu. Zatím tedy jen telegraficky.

Cesta z ghettaJak je už z názvu jasné, hra pojednává o životě v takzvaně sociálně vyloučeném prostředí a snaze se z něj dostat. Zúčastnit se může až pět hráčů, každý má svou figurkovou „rodinu“ a při úsilí pomoci co největšímu počtu jejích členů musí překonávat obvyklé nástrahy ghetta: nedostatek peněz, lichváře, drogy. Skutečným cílem titulu je ovšem něco závažnějšího: zábavnou formou šířit informace, rozvíjet empatii a narušovat pohodlné stereotypy v myslích hráčů.

GhettOut1. GhettOut
Rovněž za prostou, instantně hratelnou a přesto nikoli snadnou PC adventurkou GhettOut stojí Společnost Tady a Teď. Zařadili jsme ji na samotný vrchol našeho žebříčku, třebaže jí chybí velmi žádoucí „mulťák“ obsahově příbuzné Cesty z ghetta. Pozitivem je totiž naopak ověřená přístupnost na stránkách výrobce.

GhettOut i bez úložných pozic dle našeho názoru dovedně proplouvá mezi úskalími suché vzdělávací hry na jedné a kontroverzní recese na druhé straně. Jde o svěží a přesto dost profesionálně provedený titul, o čemž svědčí i Tomáš Hanák coby dabér romského hrdiny. Dějový rámec je víc než přehledný: máte nemile svižně ubíhající rok na to, sehnat pro svou rodinu jiné bydlení, než váš činžák ve Vybydlově strhne bagr.

GhettOutNavzdory prvnímu dojmu je hra značně propracovaná a dobrat se kýženého výsledku není žádná hračka. Byť se zpočátku zdá, že třeba vskutku návykový automat v hospodě sype až příliš ochotně. Kromě snahy o stabilní zaměstnání je nutno sledovat několik ukazatelů – především hrdinovu náladu a vztahy s příbuznými. Titul si nebere servítky – propere lichváře stejně jako právníky, banky, východoevropské mafiány, zadavatele pochybných kšeftíků i „poctivé“ zaměstnavatele.

Velmi otevřená hra se nevyhýbá ožehavým tématům – umožňuje hrdinovi i krást okapy, nebo si píchat heroin, řešením problému to však samozřejmě není. Pár zjednodušujících, až naivních prvků se tu najde též, ale rozhodně už nejde o žádnou „cigánskou romantiku“. Naopak: realita, o níž hráč přinejmenším z médií ví, vyniká na jejich pozadí tím drsněji. Popravdě řečeno se nám přes opakované hraní vůbec nepovedlo uspět – což jen umocňuje beznadějnou atmosféru Vybydlova a téměř marného úsilí jeho obyvatel. Své řešení však hra má. Zkuste se s ní poprat sami, stojí Gypsy Juggler - reklamní letákza to.


Co nás na našem přehledu mrzí nejvíce, je, že se nám na celém světě nepodařilo objevit žádnou hru v romštině nebo alespoň „také v romštině“. Ale coby bytostní optimisté věříme, že i to se dříve či později změní. Džas bare dromeha, jsme na dlouhé cestě. A teď autora omluvte, jde si pustit „Band of Gypsys“ Jimiho Hendrixe.

Autor:
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Generální manažer značky Warcraft opouští studio Blizzard

John Hight, generální manažer fantasy značky Warcraft, která letos oslaví třicet let od vydání...

Z kanceláře u rodičů až k miliardovému Fortnite. Připomínáme historii Epicu

Epic Games je jednou z nejvýznamnějších společností herního průmyslu. Jejich engine Unreal je...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...