Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Rutta? Nepostradatelný dělník šampionů. Agent nejen o jeho úspěchu

  18:59
Znají se dlouho, jako agent zastupuje Michal Sivek obránce Jana Ruttu po jeho celou zámořskou kariéru. Pomohl mu na cestě do NHL a poslední roky se z dálky dívá na vzestup průšviháře, z něhož se stal ryzí profesionál, lídr obrany hokejistů Tampa Bay Lightning a nyní i dvojnásobný držitel Stanley Cupu. V čem se Rutta za čtyři sezony tak radikálně změnil, že dokráčel až na vrchol?
Český hokejový obránce Jan Rutta z Tampy je nyní dvojnásobným šampionem NHL.

Český hokejový obránce Jan Rutta z Tampy je nyní dvojnásobným šampionem NHL. | foto: Profimedia.cz

V první řadě v přístupu. Z nováčka v Chicagu, o kterého postupně slábl zájem, se neuvěřitelně vypracoval v dříče naslouchajícího trenérovi Jonu Cooperovi. K přesunu do Tampy mu před třemi lety pomohla shoda náhod i výhodně nízká smlouva. A také fakt, že je vysoký, poměrně dobře bruslí, je pravák a tlak si moc nepřipouští.

To jsou ostatně atributy šampionů. Vynesly ho na výsluní a zajistily mu druhou šanci v NHL. Proto teď bude podruhé slavit s pohárem. A konečně snad i v Česku.

„Covidová situace vloni oslavám nenahrávala a pohár nemohl přivézt domů. Tenkrát jsme si dali dobrou večeři a plzeňské pivo. Teď si dám s Honzou cokoliv, co bude chtít. Věřím, že tentokrát jim nezakážou ani oslavu se Stanley Cupem,“ směje se Ruttův agent Michal Sivek, který popisuje cestu svého klienta v posledních letech.

Stihli jste si po vítězném pátém zápase vůbec zavolat?
Volal mi v pět ráno po zápase přímo z ledu, když už měli všichni hráči telefony v ruce, ale ještě jsem nestihl doběhnout od dětí. O půl šesté už jsme měli videohovor z kabiny a bylo to super. Stihli jsme si pokecat a byla to sladká odměna i pro nás, protože Honza je borec a skvělý člověk.

Jan Rutta v NHL

Kontrakt: Do sezony 2021/22 na 1,3 milionu dolarů za rok

Kariéra v NHL:
194 zápasů (včetně play off)
11 branek
38 asistencí
49 bodů
+26 v účasti na ledě

Poslední dvě sezony v Tampě
Základní část
68 zápasů
1 gól
14 asistencí
15 bodů
+18 v účasti na ledě

Play off
28 zápasů
2 góly
2 asistence
4 body
+3 v účasti na ledě

Jaký je to člověk a hráč po čtyřech sezonách za mořem?
Pořád stejný. Pokorný, usměvavý kluk, který je inteligentní, srdečný a přátelský. Velmi oblíbený v partě Tampy. Lidsky se od dob působení v Chomutově změnil minimálně. Je to pořád ten kluk z Písku.

Dříve měl nálepku průšviháře. Vyvinul se i jeho hráčský přístup?
Hodně dospěl, však už je mu 30 let. Dost se srovnal, když jeho kariéra dostala v pokročilém hokejovém věku velmi rychlý spád. Uvědomil si, co ho vyneslo na nejvyšší úroveň. Posouvá svou profesionalitu, kterou teď předvádí. Zjistil, co obnáší hrát NHL v nejlepším týmu na světě.

Co mu tedy pomohlo na vrchol?
Pokora, denní péče o sebe, jeho osobnost i to, že zná svoji roli, což mu teď vyneslo druhý Stanley Cup. Na nic si tu nehraje. Dobře věděl, že nepřišel do NHL jako první bek na přesilovku. Věděl, jaký chce být. Když se změnila situace v Chicagu a stal se nechtěným, musel pochopit, proč ztratil místo. Jakmile se objevil zájem Tampy, už věděl, jak se má chovat a na čem pracovat. Splnil to do puntíku. To, co má teď, je odměna. Před sezonou měl nabídky do týmů, kde by si mohl zahrát víc a vydělat si lepší peníze. Chuť čuchnout si k poháru ho přesvědčila, aby neodcházel. Věřil tomu a chtěl si oslavy prožít znovu. Udělal dobře. Pro Ruťáka jsou navíc týmové ambice mnohem víc než ty osobní.

Teď hraje v první obraně s oceňovaným Victorem Hedmanem v týmu šampionů. Ale když byl v Chicagu, trávil jste s ním hodně času na telefonu a vysvětloval, kde je potřeba zabrat?
To jsou pochopitelně naše interní věci. On je vážně chytrý kluk a hned to poznal. Hodně se spolu bavíme o nejrůznějších hokejových věcech. Ale přijít si na to a uhrát už si to musí sám. Honza byl v dlouhém procesu a v pravý okamžik viděl, kde potřebuje přidat, a zareagoval. Chci mu dát kredit, protože to zvládl sám.

Nutil jste ho v období zranění i přesunů na farmu, aby bojoval?
Šlo to ve vlnách. V Chicagu měl neskutečný začátek, podepsal tam dobrou smlouvu, jenže týmu se nedařilo. Největší krize přišla, když ho poslali na farmu do Rockfordu. Tam o sobě začal trochu pochybovat, nicméně byl pořád pozitivně naladěný. Když přišel do Tampy, přestěhovali ho do záložního týmu v Syracuse, ale už z něj čišelo zdravé odhodlání. Tam už jsme si byli jistí, že to zmákne, a zanedlouho se naše vize potvrdila. Měl tam parádní zápasy, a tak si ho vytáhli nahoru. Jen tehdy vypadli v prvním kole, přesto o něj byl dál zájem. Byli jsme dohodnutí na smlouvě, protože potřebovali obránce, jako je Honza. Tampa je navíc našlapaný tým, který bude mít vždycky problém s vysokým platovým stropem. 

Co jste mu ve zlých dobách říkal?
Hlavně jsem se situaci snažil odlehčit. NHL a farma jsou jiné světy. Byť jsou dole pořád dobré poměry jako v Evropě, ale ve srovnání s top levelem je to cítit. On si nestěžoval, protože všechno znal ještě z dob, kdy hrál za Kadaň i za Klášterec. Takže věděl, že podmínky v Syracuse jsou pořád bomba. Každopádně to pro něj byl šok. Uklidnit Honzu byl můj hlavní úkol, ale měl jsem to jednodušší díky té jeho pozitivní povaze. Skvělé bylo, že se tím netrápil, protože dobře věděl, že si všechno musel uhrát až z Klášterce. Nestalo se, že by mi zavolal a řekl: „Balím to, jdu do Evropy.“ Byl pořád rozhodnutý pokračovat.

Zachránil mu kariéru i kouč Cooper, kterého uznávají za jeho metody, skladbu mužstva i přístup k hráčům?
To říkáte správně. Když se podívám na žebříček obránců Tampy, Honzovi tam tenkrát jasně svítilo místo, které pro něj bylo jak dělané. 

Patří teď k nejdůležitějším hráčům podle něj a manažera BriseBoise?
Je u trenérů i kluků hodně oblíbený. Není třeba tak vyzdvihovaný jako někteří čeští hráči v NHL, ale vydobyl si pozici v top 6 obránců momentálně nejlepšího týmu na světě, což je v tomto kontextu obrovský úspěch. To je prostě pecka.

Jak moc mu prospěl pobyt v obranném páru s Hedmanem?
Vybojoval si to. Hedman je možná vůbec nejlepší obránce v NHL. Je to ofenzivní borec trávící na ledě 25 minut za zápas. Ukrajuje icetime ostatním spoluhráčům. Hledali k němu pravorukého kluka, který to za něj odlítá dozadu, když to bude hořet a nezkazí první přihrávku i založení útoku. Honza je lidský, umí perfektně anglicky, a tak si okamžitě sedli a kamarádí se. Ideální parťák. Jeho přáním je, aby spolu hráli co nejdéle. Nemůže si tuhle souhru vynachválit.

Je to cítit i na jeho zlepšujících se číslech. V tabulce účasti na ledě byl v posledních dvou sezonách výrazně v plusu. Vyzrál vedle něj?
Společně s McDonaghem byli v této klíčové statistice nejlepší z beků a zdobí ho to. Občas se vyskytnou závary, hráči létají po ledě, ale i v tom se naučil hrát. Skončil s těmito čísly i před Hedmanem, a proto si ho klub teď tolik cení. Hodně to vnímá, byť nemá takový icetime, protože nechodí na přesilovky.

Je na Ruttovi patrná nějaká jiná změna oproti první sezoně, kdy s klubem vyhrál Stanley Cup?
Jeho role v mužstvu byla větší a víc hrál. Když se blížili směrem k finále, víc a víc to cítil. Byl úplně zbitý, prošel si zraněními. Za normálních okolností by s nimi během sezony asi nehrál, ale vidina Stanley Cupu ho teď hnala. Odehrál oproti loňsku všechny zápasy, zahrál si o pohár konečně i před lidmi, takže si to užil se vším všudy.

Mění se po zisku druhého poháru i jeho pozice v NHL, byť má ještě pro příští sezonu menší kontrakt?
Jeho pozice jako dvojnásobného vítěze Stanley Cupu je a bude jiná. Ale hlavně pevná, včetně play off už má téměř 200 odehraných zápasů. Je tam pět let. Všichni víme, že NHL se ubírá k mladším hráčům a věk nezastavíte. Manažeři však chtějí mít v týmu vítěze a to on je. Můžete ho použít v každé herní situaci, nabruslí kilometry a zablokuje mraky střel. Minimálně ještě několik let se jeho status bude potvrzovat. Uvidíme, jak se posuneme, až mu skončí současný kontrakt. Kdyby mohl, tak by z Tampy nerad odcházel, protože tam mají skvělou československou partu hráčů.  Myslím, že v NHL ještě pár let vydrží. Pozici v týmu má výbornou a na hráčském trhu bude také dobrá.

Ukázalo se jako prozíravý tah, že jste si řekli při vyjednáváních současného kontraktu o méně peněz, což mu pomohlo vylepšit pozici?
Byl to záměr. Věděli jsme o tom, že v té době potřebují podepsat Sergačjova a Černáka. Takže jsme tušili, že peníze zbývající pod platovým stropem na beky nebudou žádný šlágr. Ale bylo to vážně prozíravé. Tím týmovým úspěchem se to potvrdilo. Je jasné, že Tampa teď bude muset udělat velké pohyby v mužstvu, a uvidí se, o koho přijde v rozšiřovacím draftu i během trejdů. Honza je podle mého pořád nedoceněný hráč. Je to dělník ledu, bez kterého by se to neobešlo. Bylo to chybějící puzzle do pohárové skládačky.

A přežije v mužstvu i rozšiřovací draft či trejdy? Zájem o jeho služby jistě ještě stoupl.
To vám nikdo nezaručí. Věřím tomu, že by si generální manažer Tampy nejradši nechal všechny hráče, ale už teď přibližně vědí, které borce si budou před Seattlem chránit. Stát se teď vážně může všechno. Třeba i to, že se nevejde mezi tři obránce na seznamu chráněných hráčů, nebo si ho vybere Seattle, anebo Honzu vytrejdují. Ale nemáme teď zprávy, že by se to mělo stát. Nebudeme se tím stresovat. Já věřím, že on není to místo, kde by Tampu tlačila bota. S jeho příjmem z platového stropu příliš neukrojí. Pokud by se ho to týkalo, tak na to zareagujeme.

Průšvihář Rutta už není odpadlíkem. Z Kadaně se vyhoupl ke Stanley Cupu

Z Tampy má přitom po výjimečném úspěchu odejít spousta hráčů.
To je pravda, ale klobouk dolů před tím, jak před sezonou zakouzlili s platovým stropem a došli až k poháru. Tým se trochu změní, ale vítězná vlna neodejde. Tampa bude pořád tým, co se do play off dostane. Určitě nepůjdou cestou dvou vítězství ve Stanley Cupu, aby se posléze další roky trápili. Věřím, že tým bude vítězný, a záhy se to pozná.

Během příští sezony se může ještě spousta věcí odehrát, ale polepší si výrazně při podpisu nové smlouvy?
Nechci tvrdit, že to bude lepší, nebo horší. Kritérium bude jistě i lokace. Peníze jsou důležitá složka, ale pro Honzu při prodlužování smlouvy po konci minulé sezony bylo nejzásadnější zůstat v Tampě.

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Můj druhý domov. Jágrovi v Pittsburghu vyvěsili „68“ pod strop, pak vyjel i na led

18. února 2024  18:30,  aktualizováno  19.2 1:19

Jako teprve čtvrtému českému hráči v historii vyvěsil klub z hokejové NHL dres pod strop své arény....

Jágr trénoval s Pittsburghem, chce také na rozbruslení. Zvládl by i zápas?

17. února 2024  20:55

Mimořádný moment, mimořádné zpestření. Den před vyvěšením dresu ke stropu haly v Pittsburghu se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavii hrozí po skoro půlstoletí 2. liga. Tvrzník burcuje: Průšvih se nestane

17. února 2024  7:30

Tradiční značka v ohrožení. Osud hokejové Slavie visí na vlásku, dvojnásobný český mistr z let 2003...

U nás ho mají za hrdinu. Šlégr vzpomíná na Jágra: Nechtěl, abych mu pomáhal

19. února 2024  15:05

Všemu přihlížel z bezprostřední blízkosti. Přímo na ledě sledoval, jak dres Jaromíra Jágra stoupá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdemolované Kladno čeká další baráž. Lídr otočil derby, Kometa je těsně čtvrtá

23. února 2024  17:20,  aktualizováno  22:58

Hokejová extraliga pokračovala pěti zápasy 48. kola. Páteční program definitivně rozhodl, že Kladno...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Národní tým v pozoru. Kubalík ztrácí renomé, přijede na MS? Ve hře i výměna

24. února 2024

Premium Nadšení z nové výzvy vystřídal zmar. Nikoliv postupem času, ale hned od začátku. Spojení Dominika...

Sedlák to vzal v derby s Hradcem na sebe. Byl jsem zdravě naštvaný, líčil

24. února 2024  11:27

V prestižním klání s královéhradeckým Mountfieldem znovu ukázal, že je pro tým lídra hokejové...

Teče těší, přesilovka tolik ne. Olomoučtí hokejisté ladí nastavení na play off

24. února 2024  10:32

Hokejisté Olomouce mají s patnácti procenty nejslabší úspěšnost přesilových her v extralize. A při...

Všichni se teď obětují pro tým, těší brankáře Klimeše po výhře nad Plzní

24. února 2024  9:37

Kapitán Dominik Lakatoš sice na soupisce není, hokejovým Vítkovicím to ale neškodí. V pátečním 48....

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...