Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Prospal: Extraliga byla cíl a sen náš všech. Ale z tvrdé práce nepolevíme

  5:57
Je přísný. Od hráčů vyžaduje každý den více než stoprocentní nasazení. Ale umí se s nimi i zasmát. I proto za trenérem Václavem Prospalem jeho svěřenci jdou. Druhý rok na lavičce Motoru už bývalému reprezentantovi vyšel a dovedl svůj mateřský klub do extraligy. „Kdyby se nám během dvou let nepovedlo postoupit, hodně bych zvažoval, jestli budu pokračovat,“ přiznává 45letý kouč.

Václav Prospal | foto: Petr Lundák, MF DNES

Ve středu jste s Motorem po postupové sezoně podepsal novou smlouvu. Jak bylo těžké se rozhodnout, když jste bral v potaz hokej a rodinu na Floridě?
To byla ta nejtěžší věc. Se ženou jsme byli domluvení, že pokud se nám povede postoupit, tak bych si moc rád zkusil extraligu. Moc si vážím důvěry od vedení a majitelů, kteří chtěli, abychom pokračovali v naší práci dál. Podepsali jsme novou roční smlouvu a já jsem chtěl, aby podepsal celý realizační tým. Škoda, že jsme se při podpisu nemohli společně vyfotit. Ale současná situace to neumožňuje, to se nedá nic dělat.

Prospal extraligu a rodinu skloubí. V Budějovicích dostal novou smlouvu

Jak jste vaše rozhodnutí probíral doma?
Z rodinného hlediska to není ideální. Máme čtyři děti, z toho tři nám ještě žijí doma. Pro manželku je to daleko těžší, než kdybychom žili společně. První rok jsme zkusili být s rodinou v Česku, ale kvůli dětem jsme se rozhodli, že budou chodit do školy v Tampě, kde jsou zvyklé a mají tam kamarády. Mám od manželky velkou podporu.

Po sportovní stránce nebylo co řešit, ne?
Ideální by bylo, pokud bychom postoupili už v prvním roce, kdy nám nevyšla baráž. Ale je to proces a jsme i teď moc rádi, že se nám povedlo dotáhnout sezonu do úspěšného konce. Okolnosti jsou sice všelijaké, ale je to dlouhodobá soutěž. Velké uznání pro nás je, že naši soupeři uznali, že jsme byli nejlepší a zasloužíme si postoupit. Když to slyšíte od soupeřů, je to největší možný úspěch.

Máte za sebou první dva roky trénování u dospělých. Jak rychle jste se učil?
Na učení nebyl čas. Poznával jsem, rychle jsem poznával. Bylo to něco jiného, než dřív. Jde o každodenní práci, jinou, než když jsem byl asistent Pepy Jandače u nároďáku. Na druhou stranu jsem si věřil, že když si k sobě vyberu ty správné lidi a půjdeme stejným směrem, tak budeme úspěšní. Jsem rád, že se to potvrdilo. Postup je vyústění dvouleté práce. Teď už můžu říct, že s tím jsem do toho před dvěma lety šel. Vracel jsem se domů, dostal šanci ve svém městě. Tam, kde jsem vyrůstal a učil se hrát hokej. Jsem pyšný, že se nám to podařilo.

Trenér Václav Prospal (vlevo) na střídačce Českých Budějovic.

A vaše mise a příběh znovuzrozeného Motoru bude v příští sezoně pokračovat v extralize.
Pokud by se nám za dva roky nepovedlo postoupit, tak přímo neříkám, že bych skončil, ale hodně bych se rozmýšlel, jestli budu pokračovat dál. Rodinná stránka je pro mě také velmi důležitá. Jsem rád, že jsem takové rozhodnutí dělat nemusel. Extraliga byla cíl a sen náš všech. Ale z tvrdé práce nepolevíme. Jsme v extralize, ale i tam chceme vyhrávat.

Měl jste za dva roky slabší chvilku, kdy jste si řekl, že jste do toho vůbec šel?
Hlavou se člověku honí různé myšlenky. V těžkých chvílích mám vždy u sebe rodinu, která mi pomůže. Slabší chvilky k tomu patří, je to součást procesu. Ale hokej je něco, co miluju. Od první chvíle, kdy jsem ve čtyřech letech vlezl na led, tak je to moje láska, vášeň. Cítím stále stejný neskutečný pocit. Mám v sobě hrozně moc vášně, energie a nadšení pro ten sport. A po konci profesionální kariéry je trénování to nejbližší, jak člověk může u hokeje zůstat. Mockrát jsem nezapochyboval. S mým asistentem Alešem Totterem jsme se vždy snažili najít cestu k úspěchu. Stála za tím spousta hodin dřiny, odříkání, ale vyplatilo se. Aleš postoupil dvakrát, Jirka Šimánek dvakrát, já také dvakrát. Pro další kluky bude extraliga velký posun v jejich kariéře.

Virus urychlil postup. Sebral nám emoce, ale oslavíme to, říká Prospal

Právě složení kádru se vám v postupové sezoně povedlo. Byl tým opravdu tak silný a dobře namíchaný?
Trefili jsme se do rolí a charakteru hráčů. V první sezoně kádr nebyl tak silný a už v něm nešlo dělat tolik změn. Pak jsme v létě přivedli nové hráče, oživili tým a vyšlo nám to.

Od potvrzení návratu Budějovic mezi českou hokejovou elitu uplynul týden. Máte v sobě pořád postupové nadšení?
Samozřejmě. Chybí sice euforie z oslav, ale mám pořád před sebou momentky z celé úspěšné sezony. Společnost teď nezažívá lehké období, takže nadšení není tak intenzivní. Ale nic to nemění na tom, že mám v sobě moc hezký pocit.

Václav Prospal na tréninku hokejistů Českých Budějovic.

Jak se těšíte na extraligu?
Teď o ní ještě tolik nepřemýšlím. Čeká nás hodně práce se stavbou kádru na další rok. Teď se těžko plánuje, jak to bude dál. Nejdůležitější je, aby se svět dostal co nejrychleji a nejlépe z dané situace. Pak aby se kluci dobře připravili a v půlce července byli všichni v plné parádě. Čeká nás tvrdá práce. Ale hokej, to není práce. Hokej, to je vášeň. To je něco, co musíte milovat.

Novinky v kádru

Odchody: Jan Veselý (konec smlouvy), Jiří Šimánek (konec kariéry), Milan Klouček (návrat do Pardubic), Albert Michnáč (návrat do Sparty).

Nové smlouvy: Vít Christov, Radek Prokeš, Ondřej Kachyňa, Roman Přikryl, David Gilbert, Conor Allen, Niklas Pavel.

Využití opce: Matouš Venkrbec, Martin Beránek, Jakub Čížek.

Stávající smlouvy: Pavel Pýcha, Karel Plášil, Jakub Suchánek, Ivan Lytvynov, Zdeněk Doležal, Miroslav Holec, Václav Karabáček, Martin Novák, Jan Kloz, Jakub Babka.

V pondělí jste uzavřeli sezonu pohovory s hráči. Jak probíhaly?
Některé probíhaly s úsměvem a s nadšením, jiné tak příjemné nebyly. Negativní věci se nikdy neříkají snadno. Někteří kluci nám pomůžou k postupu a pak naše spolupráce skončí. Je to těžké. Ale musíte oddělit byznys od emocí.

Bylo těžké zvládnout emoce s o čtyři roky mladším Jiřím Šimánkem, který ukončil kariéru?
U Jirky hrály velkou roli věk a rodina. Průběžně jsem se ho ptal, jak na tom je. Před dvěma lety jsem mu nabízel try out, protože už jsme měli nasmlouvané hráče. Svému bývalému spoluhráči jsem nabízel ve 39 letech zkoušku, aby si vybojoval místo v prvoligovém týmu, když tu před tím roky hrával, byl kapitánem extraligového týmu. Nebylo to lehké ani pro něj, ani pro mě. Tomu jsme se společně zasmáli a popřáli si navzájem hodně štěstí. Věřím, že se Jirka začne doma nudit a vedení mu najde nějakou roli u týmu.

Kromě útočníků Šimánka s Veselým skončil brankář Milan Klouček. Smlouvu nemá ani Jan Strmeň. Bude pozice gólmana klíčová?
Určitě. Brankář je klíčový post v každém týmu, my teď nemáme žádného. Byli jsme od začátku domluvení, že se Milan Klouček po sezoně vrací do Pardubic. Ať to dopadne jakkoliv. Byl bych rád, kdyby se Kloudy vrátil k nám. Ale teď je ještě brzy.

Během pokusů o návrat se v Budějovicích často mluvilo o tom, že až se postoupí, mohli by se vrátit někteří bývalí hráči. Jste v někým kontaktu?
Ne.

Po sezoně odlétáte za rodinou na Floridu. Máte v Tampě trvalé bydliště?
Ano, naštěstí jsme si se ženou a synem vyřídili zelenou kartu, takže mě do země pustí. Holky mají tamní pas. Já se za rodinou snad dostanu.

Jak vypadá situace s koronavirem za mořem?
Je to podobné jako u nás. Možná o pár dní zpožděné. Věřím, že v Americe i v Česku bude situace brzy lepší a prožijeme klidné léto.

Nebudete muset ihned po příletu do karantény kvůli tomu, že cestujete z jiné země?
Vůbec nevím. Já se snažil sehnat první letadlo, abych se dostal za rodinou co nejdříve.

Kdy se vrátíte do Budějovic?
Někdy v průběhu léta, zatím nevím přesně. Kluci mají individuální plány na léto. Už minulý rok nám to velmi dobře fungovalo. Od půlky července se chceme připravovat na ledě.  

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Můj syn nebude nikdy chodit ani mluvit. Hokejista o životě s postiženým dítětem

Premium Před šesti lety mu kvůli krvácení do mozku zemřela těhotná manželka. Nyní hokejista Juraj Valach vychovává předčasně...

Hvězdný Kaprizov v bezpečí i díky univerzitě. Z Ruska uprchl přes Turecko

Ruské úřady na něj měly políčeno kvůli údajnému nákupu padělaného vojenského průkazu, hrozila mu služba u výsadkářů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka týmu má kouče ráda a půlka ho nesnáší, tvrdí Hertl. Mrzí ho ztráta kámoše

Premium Zatímco prožívá takřka idylické prázdniny, v jeho klubu NHL se dějí nevídané věci. V San Jose Sharks proběhla v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Vím, na jaká čísla se chci dostat, říká plzeňský střelec Blomstrand

Hokejový forvard Ludwig Blomstrand se v první sezoně v Plzni zapsal dvaadvaceti góly, přidal osmnáct asistencí. Ze...

Jágr o své budoucnosti: Konec nechystám, ale začátek sezony nestihnu

Hokejové Kladno doznává před novou sezonou mnoha změn. Vrací se domů, obměňuje kádr, přicházejí zahraniční posily....

Kladno vítá osm posil, Jágr s otazníkem. Rekonstrukce stadionu téměř u konce

Hokejové Kladno představilo na předsezonní tiskové konferenci hned osm posil a nové složení realizačního týmu. Jaromír...

Náběh je pryč, třinečtí hokejisté se už naplno prohánějí po ledě

Náběhový týden je pryč. Obhájci hokejového titulu Oceláři Třinec už v téměř plné síle naskočili na led. „Minulý týden...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...