Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Prospal: Extraliga byla cíl a sen náš všech. Ale z tvrdé práce nepolevíme

  5:57
Je přísný. Od hráčů vyžaduje každý den více než stoprocentní nasazení. Ale umí se s nimi i zasmát. I proto za trenérem Václavem Prospalem jeho svěřenci jdou. Druhý rok na lavičce Motoru už bývalému reprezentantovi vyšel a dovedl svůj mateřský klub do extraligy. „Kdyby se nám během dvou let nepovedlo postoupit, hodně bych zvažoval, jestli budu pokračovat,“ přiznává 45letý kouč.

Václav Prospal | foto: Petr Lundák, MF DNES

Ve středu jste s Motorem po postupové sezoně podepsal novou smlouvu. Jak bylo těžké se rozhodnout, když jste bral v potaz hokej a rodinu na Floridě?
To byla ta nejtěžší věc. Se ženou jsme byli domluvení, že pokud se nám povede postoupit, tak bych si moc rád zkusil extraligu. Moc si vážím důvěry od vedení a majitelů, kteří chtěli, abychom pokračovali v naší práci dál. Podepsali jsme novou roční smlouvu a já jsem chtěl, aby podepsal celý realizační tým. Škoda, že jsme se při podpisu nemohli společně vyfotit. Ale současná situace to neumožňuje, to se nedá nic dělat.

Prospal extraligu a rodinu skloubí. V Budějovicích dostal novou smlouvu

Jak jste vaše rozhodnutí probíral doma?
Z rodinného hlediska to není ideální. Máme čtyři děti, z toho tři nám ještě žijí doma. Pro manželku je to daleko těžší, než kdybychom žili společně. První rok jsme zkusili být s rodinou v Česku, ale kvůli dětem jsme se rozhodli, že budou chodit do školy v Tampě, kde jsou zvyklé a mají tam kamarády. Mám od manželky velkou podporu.

Po sportovní stránce nebylo co řešit, ne?
Ideální by bylo, pokud bychom postoupili už v prvním roce, kdy nám nevyšla baráž. Ale je to proces a jsme i teď moc rádi, že se nám povedlo dotáhnout sezonu do úspěšného konce. Okolnosti jsou sice všelijaké, ale je to dlouhodobá soutěž. Velké uznání pro nás je, že naši soupeři uznali, že jsme byli nejlepší a zasloužíme si postoupit. Když to slyšíte od soupeřů, je to největší možný úspěch.

Máte za sebou první dva roky trénování u dospělých. Jak rychle jste se učil?
Na učení nebyl čas. Poznával jsem, rychle jsem poznával. Bylo to něco jiného, než dřív. Jde o každodenní práci, jinou, než když jsem byl asistent Pepy Jandače u nároďáku. Na druhou stranu jsem si věřil, že když si k sobě vyberu ty správné lidi a půjdeme stejným směrem, tak budeme úspěšní. Jsem rád, že se to potvrdilo. Postup je vyústění dvouleté práce. Teď už můžu říct, že s tím jsem do toho před dvěma lety šel. Vracel jsem se domů, dostal šanci ve svém městě. Tam, kde jsem vyrůstal a učil se hrát hokej. Jsem pyšný, že se nám to podařilo.

Trenér Václav Prospal (vlevo) na střídačce Českých Budějovic.

A vaše mise a příběh znovuzrozeného Motoru bude v příští sezoně pokračovat v extralize.
Pokud by se nám za dva roky nepovedlo postoupit, tak přímo neříkám, že bych skončil, ale hodně bych se rozmýšlel, jestli budu pokračovat dál. Rodinná stránka je pro mě také velmi důležitá. Jsem rád, že jsem takové rozhodnutí dělat nemusel. Extraliga byla cíl a sen náš všech. Ale z tvrdé práce nepolevíme. Jsme v extralize, ale i tam chceme vyhrávat.

Měl jste za dva roky slabší chvilku, kdy jste si řekl, že jste do toho vůbec šel?
Hlavou se člověku honí různé myšlenky. V těžkých chvílích mám vždy u sebe rodinu, která mi pomůže. Slabší chvilky k tomu patří, je to součást procesu. Ale hokej je něco, co miluju. Od první chvíle, kdy jsem ve čtyřech letech vlezl na led, tak je to moje láska, vášeň. Cítím stále stejný neskutečný pocit. Mám v sobě hrozně moc vášně, energie a nadšení pro ten sport. A po konci profesionální kariéry je trénování to nejbližší, jak člověk může u hokeje zůstat. Mockrát jsem nezapochyboval. S mým asistentem Alešem Totterem jsme se vždy snažili najít cestu k úspěchu. Stála za tím spousta hodin dřiny, odříkání, ale vyplatilo se. Aleš postoupil dvakrát, Jirka Šimánek dvakrát, já také dvakrát. Pro další kluky bude extraliga velký posun v jejich kariéře.

Virus urychlil postup. Sebral nám emoce, ale oslavíme to, říká Prospal

Právě složení kádru se vám v postupové sezoně povedlo. Byl tým opravdu tak silný a dobře namíchaný?
Trefili jsme se do rolí a charakteru hráčů. V první sezoně kádr nebyl tak silný a už v něm nešlo dělat tolik změn. Pak jsme v létě přivedli nové hráče, oživili tým a vyšlo nám to.

Od potvrzení návratu Budějovic mezi českou hokejovou elitu uplynul týden. Máte v sobě pořád postupové nadšení?
Samozřejmě. Chybí sice euforie z oslav, ale mám pořád před sebou momentky z celé úspěšné sezony. Společnost teď nezažívá lehké období, takže nadšení není tak intenzivní. Ale nic to nemění na tom, že mám v sobě moc hezký pocit.

Václav Prospal na tréninku hokejistů Českých Budějovic.

Jak se těšíte na extraligu?
Teď o ní ještě tolik nepřemýšlím. Čeká nás hodně práce se stavbou kádru na další rok. Teď se těžko plánuje, jak to bude dál. Nejdůležitější je, aby se svět dostal co nejrychleji a nejlépe z dané situace. Pak aby se kluci dobře připravili a v půlce července byli všichni v plné parádě. Čeká nás tvrdá práce. Ale hokej, to není práce. Hokej, to je vášeň. To je něco, co musíte milovat.

Novinky v kádru

Odchody: Jan Veselý (konec smlouvy), Jiří Šimánek (konec kariéry), Milan Klouček (návrat do Pardubic), Albert Michnáč (návrat do Sparty).

Nové smlouvy: Vít Christov, Radek Prokeš, Ondřej Kachyňa, Roman Přikryl, David Gilbert, Conor Allen, Niklas Pavel.

Využití opce: Matouš Venkrbec, Martin Beránek, Jakub Čížek.

Stávající smlouvy: Pavel Pýcha, Karel Plášil, Jakub Suchánek, Ivan Lytvynov, Zdeněk Doležal, Miroslav Holec, Václav Karabáček, Martin Novák, Jan Kloz, Jakub Babka.

V pondělí jste uzavřeli sezonu pohovory s hráči. Jak probíhaly?
Některé probíhaly s úsměvem a s nadšením, jiné tak příjemné nebyly. Negativní věci se nikdy neříkají snadno. Někteří kluci nám pomůžou k postupu a pak naše spolupráce skončí. Je to těžké. Ale musíte oddělit byznys od emocí.

Bylo těžké zvládnout emoce s o čtyři roky mladším Jiřím Šimánkem, který ukončil kariéru?
U Jirky hrály velkou roli věk a rodina. Průběžně jsem se ho ptal, jak na tom je. Před dvěma lety jsem mu nabízel try out, protože už jsme měli nasmlouvané hráče. Svému bývalému spoluhráči jsem nabízel ve 39 letech zkoušku, aby si vybojoval místo v prvoligovém týmu, když tu před tím roky hrával, byl kapitánem extraligového týmu. Nebylo to lehké ani pro něj, ani pro mě. Tomu jsme se společně zasmáli a popřáli si navzájem hodně štěstí. Věřím, že se Jirka začne doma nudit a vedení mu najde nějakou roli u týmu.

Kromě útočníků Šimánka s Veselým skončil brankář Milan Klouček. Smlouvu nemá ani Jan Strmeň. Bude pozice gólmana klíčová?
Určitě. Brankář je klíčový post v každém týmu, my teď nemáme žádného. Byli jsme od začátku domluvení, že se Milan Klouček po sezoně vrací do Pardubic. Ať to dopadne jakkoliv. Byl bych rád, kdyby se Kloudy vrátil k nám. Ale teď je ještě brzy.

Fotogalerie

Během pokusů o návrat se v Budějovicích často mluvilo o tom, že až se postoupí, mohli by se vrátit někteří bývalí hráči. Jste v někým kontaktu?
Ne.

Po sezoně odlétáte za rodinou na Floridu. Máte v Tampě trvalé bydliště?
Ano, naštěstí jsme si se ženou a synem vyřídili zelenou kartu, takže mě do země pustí. Holky mají tamní pas. Já se za rodinou snad dostanu.

Jak vypadá situace s koronavirem za mořem?
Je to podobné jako u nás. Možná o pár dní zpožděné. Věřím, že v Americe i v Česku bude situace brzy lepší a prožijeme klidné léto.

Nebudete muset ihned po příletu do karantény kvůli tomu, že cestujete z jiné země?
Vůbec nevím. Já se snažil sehnat první letadlo, abych se dostal za rodinou co nejdříve.

Kdy se vrátíte do Budějovic?
Někdy v průběhu léta, zatím nevím přesně. Kluci mají individuální plány na léto. Už minulý rok nám to velmi dobře fungovalo. Od půlky července se chceme připravovat na ledě.  

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Mládí značky Czech Made baví. Ti kluci jsou fakt dobří, žasne zámoří

Čekalo se, že se bude psát o tónu udávaném zámořským hokejem. O tom, že americký dres obléká Marek Hejduk, syn slavného...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Gulaš je zase doma, mistr světa Němec se upsal Zlínu. Co další extraligové přesuny?

Aktualizujeme Přestupová horečka v hokejové extralize oficiálně vypukla. S odbitím půlnoci začaly kluby zveřejňovat nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Reakce veřejnosti na fanoušky v Kladně? Katastrofa, mrzelo trenéra

Podruhé dotáhl hokejisty Kladna z první ligy k postupu do extraligy. Trenér a sportovní manažer Rytířů David Čermák...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Řezníčkovy dárečky: stal se tátou a posílil hokejové kohouty

Krásné dárečky a nové výzvy si před třicátými narozeninami nadělil hokejový obránce Dalibor Řezníček. Čtyři dny po...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Třinec potvrdil příchod brankáře Mazance, zůstávají i Kacetl se Štěpánkem

Třinecké hokejisty posílí brankář Marek Mazanec, který přichází z Hradce Králové. Nové smlouvy s úřadujícím mistrem...

Americký hokejový útočník Hargrove je další novou akvizicí Hradce Králové

Americký útočník Colton Hargrove se stal další novou akvizicí hokejistů Hradce Králové. Osmadvacetiletý rodák z Dallasu...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...