Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mrzí hlavně odchod Pýchy, říká šéf budějovického hokeje Bednařík

  9:50
Mizerné výsledky, sezona s covidem a prázdnými tribunami, tlak fanoušků i šéfa hlavního partnera. Představa vysněného premiérového ročníku v extralize po sedmiletém snažení o návrat byla tak vzdálená od reality, že to lze jen těžko popsat. „Ani trochu jsem si to neužil. Veškerá radost a těšení se do práce vymizely,“ tvrdí Stanislav Bednařík.

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík střádá plány a s novým trenérským týmem i kádr na příští ročník, kdy bude Motor vylepšovat poslední místo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Šéf Motoru musí intenzivně hledat ponaučení z minulé sezony, aby Jihočeši příští rok znovu neskončili poslední. To už by totiž znamenalo sestup.

Dokážete pojmenovat tři hlavní důvody neúspěšné sezony?
Důvodů mohu jmenovat mnohem víc než jen tři, a neumím rozhodnout, které mohly být ty hlavní. Můžeme o tom jen spekulovat. Jak zásadní vliv měly dvě předsezonní karantény na špatný vstup, který nakonec udal směr celé sezoně. Jestli měl být hráčský kádr poskládaný jinak, zda nezkušenost skutečně ovlivnila ztráty ve třetích třetinách a závěrech utkání, zda trenéři vždy měli správný herní plán a taktiku. Jestli posily splnily očekávání, zda příchozí hráči vhodně doplnili kádr a ti, kteří se v něm neudrželi, měli skutečně odejít. Jestli prázdná Budvar aréna napomohla mnoha našim domácím prohrám. A jistě jsem na něco zapomněl.

Modrý zpět v Budějovicích jako kouč: Češi mají hokej v krvi, dejme mu smysl

Jaké z toho plyne ponaučení do dalšího ročníku?
Kladu si stejnou otázku. Do vedení sportovního úseku a na střídačku přijdou noví lidé. Třeba budou naslouchat zkušenostem, které jsme posbírali za osm sezon, co jsme u budějovického hokeje. Nový sportovní úsek bude mít znovu v oblasti sportu téměř veškeré pravomoci a uvidí se, jestli bude chtít slyšet i oponentní názory. Všichni trenéři mají své vize a styl, my jim dáváme možnost je předvést a maximálně je podporovat. Ne vždy se však potkáme s očekávaným výsledkem.

Na pozici generálního manažera jste byl v extralize také nováčkem. Co vás sezona naučila?
Všichni máme za sebou první sezonu v době covidové, která všechno úplně změnila. Museli jsme se naučit žít s covidem. Přizpůsobit se všem novým nařízením a omezením a fungovat v obrovské nejistotě a stresu. Pro všechny to byla velmi těžká sezona i celý rok.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

A udělal byste vy sám něco jinak?
Po bitvě je každý generál. Udělali jsme tlustou čáru za minulou sezonou a soustředíme se na tu novou. A ta musí být výrazně lepší. Kdekoho může napadnout, že to nebude zas takový problém, protože ta letošní byla opravdu hodně špatná, že snad ani hůř být nemůže.

Trenér Václav Prospal často zmiňoval, že měl chtít lepší kádr. Jednali jste s některými hráči?
Ani ne. Ani teď nevíme, jak sezona ekonomicky dopadne. V době, kdy snad mělo smysl kádr posilovat, jsme to nevěděli už vůbec. Například o státní podpoře bylo jasno až začátkem ledna po potvrzujícím rozhodnutí Evropské komise a peníze na účtu byly ke konci ledna. Do té doby to byl jen příslib, tedy nejistota. Navíc na trhu nebyli hráči, kteří by nám výrazně pomohli. Nebo možná pomohli, ale na ty my zase neměli finance. Upřímně si však žádného takového neuvědomuji. Přesto se tu objevili Roth, Adamský, Bednář, Forman, Ville, Toman, Kubíček, Pavel Novák, Štencel a Alderson. Ani oni k výrazně lepším výsledkům nepomohli.

Mladíci Šimon Kubíček, Matěj Toman a Pavel Novák se však prezentovali velmi dobře.
Hlavně Toman se brzy zařadil mezi naše nejlepší útočníky. Novákovi chyběl vstřelený gól, jistě by mu stouplo sebevědomí a byl by pro soupeře mnohem nebezpečnější. Kubíček začal velmi dobře, pak se ale svezl s výkony týmu.

Nebylo namístě zariskovat?
V nesestupové sezoně ovlivněné covidem jsme neviděli z pohledu majitele důvod jít do bezhlavého rizika. Chtěli jsme co nejlepší výsledky, to ano, ale ne za cenu zadlužení, ekonomické zátěže pro budoucnost, v konečném důsledku ohrožení klubu a jeho budoucnosti. Připouštím ovšem, že kdyby byla sezona sestupová, museli bychom se chovat jinak. A asi by to nebylo jen o hráčích. V našem systému řízení organizace je za obsazení postu hlavního trenéra a vedoucího sportovního úseku odpovědné vedení. Případná kritika nebo chvála za jeho angažování, odvolání či neodvolání plně padá na hlavu vedení, případně moji. Za skladbu trenérského týmu a hráčského kádru je odpovědný hlavní trenér a vedoucí sportovního úseku, pochopitelně v mezích možností našeho rozpočtu.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu...

Novým koučem je Jaroslav Modrý. Co by měl do klubu přinést?
Měl by přijít se správnou kulturou, pozitivním myšlením a správnými pracovními návyky. Na to spoléháme, protože jako hráč i trenér se ve své kariéře pohybuje v nejlepším možném hokejovém prostředí, v NHL nebo jí blízkém okolí. Od Jardy očekáváme výsledky, atraktivní herní styl a zlepšenou defenzivu.

Jak moc se změní hráčský kádr? Zhruba z poloviny?
Mohlo by to tak být. Loni nám chyběli dva tři rozdíloví hráči, kteří by na sebe vzali odpovědnost v pravý okamžik. Takové trenéři hledají a oslovují. Naplnit by se mělo i to, co řekl nový kouč. V týmu se objeví všechny věkové skupiny – zkušení, střední generace i nadějní mladíci.

Měl jsem chtít lepší tým, přemítá Prospal o své českobudějovické misi

Co klíčová pozice brankáře? Podepsanou smlouvu mají Jan Strmeň i Marek Čiliak, který však rozhodně nesplnil očekávání.
To jsou fakta. Není rozhodnuto, zda znovu vsadíme na Marka, nebo přivedeme jiného brankáře.

V minulém týdnu Jakub Kovář pro MF DNES sdělil, že s bývalým týmem jednal, ale návrat se minimálně o rok posouvá. Byla to vaše volba číslo jedna?
Zastavil se za námi v Budějovicích, ale tušil, že dostane v Rusku nabídku, a tak to nakonec dopadlo. A mohu potvrdit, že nebýt konkurence nabídky z KHL, udělali bychom vše, co by bylo v našich silách, aby u nás v příští sezoně dělal fanouškům i nám radost.

Jednali jste i s hradeckým gólmanem Markem Mazancem?
Ano, tedy s jeho agentem.

Šavlovaná před litvínovským brankářem Denisem Godlou.

Podepsanou smlouvu má kromě Čiliaka se Strmeněm ještě dalších pět hráčů (Toman, Beránek, Lytvynov, Allen a Kubíček) z první várky podpisů, ke kterým se přidali ještě Holec, Ville a Karabáček. Kdo bude další?
Buďte trpělivý, průběžně je zveřejníme. Zároveň už víme, že u nás nebudou pokračovat Alderson, Gilbert, Christov, Martin Novák, Plášil a Přikryl, kterým jsme nenabídli novou smlouvu. U ostatních ještě není definitivně rozhodnuto.

Zároveň odchází i dva nejproduktivnější hráči, Pavel Pýcha do Mladé Boleslavi a Zdeněk Doležal do Sparty. Jak to, že vám utekli dva nejlepší hokejisté?
To je otázka spíš na ně. My jsme udělali pro jejich pokračování maximum. Mrzí mě to hlavně u Čendy (Pavla Pýchy – pozn. autora), který je místní kluk a kapitán. Jestli Ďolík (Doležal) opravdu zamíří do Sparty, tak jeho rozhodnutí chápu, protože je to klub jeho srdce.

Kdo opory nahradí? Doležala třeba Milan Gulaš?
Na to si budete muset počkat. Každopádně to byli důležití hráči, které musíme nahradit.

Co návrat Jiřího Novotného?
To už je takový evergreen. I letos jsme v kontaktu. Je to Jihočech, zkušený, velký a silný hokejista, lídr kabiny, výborný bulař, spolehlivý pro klíčové části utkání, pravák. Co víc dodat.

Už dva týdny mohou fanoušci volit, jestli budou vyžadovat peníze za permanentky zpátky, nebo je nechají klubu. Jak se k tomu zatím staví?
Máme odpovědi asi od 1 800 držitelů karet, ze kterých celou nebo většinu částky přenechalo klubu zhruba 55 procent. Je to skvělé a jsme fanouškům víc než vděční. Pokud by tento poměr zůstal, tak nám zajišťuje, že letošní sezona neskončí ekonomickým průšvihem.

Stanislav Bednařík

Budete po letošních zkušenostech měnit strategii při prodeji permanentek?
Ještě jsme se nerozhodli. Každopádně chceme a začneme v květnu prodávat a uvidíme, jaké podmínky k tomu budou. Pro nás je jarní prodej permanentek velmi důležitý z hlediska zajištění cash flow, protože od reklamních partnerů zpravidla začínají chodit peníze až se začátkem soutěže.

Berete v úvahu i další možnou sezonu bez diváků?
Bereme a teď už si to bohužel umím i představit. Spíš už si pomalu ani neumím představit plnou halu a správnou hokejovou atmosféru. Ale doufejme, že se letošek už nikdy nebude opakovat.

Drží s vámi partneři?
Ano, jejich přístup je skvělý. Všichni plní tak, jak jsme se dohodli, za což jsme šťastní. Ani na příští rok zatím neregistrujeme odliv ani příliv partnerů. Kvůli covidu je společnost víceméně paralyzovaná, zatím tedy podepisování reklamních smluv na příští sezonu není v plném proudu. Touto dobou to ani není zvykem, každý rok jsme ještě hráli.

Co hlavní partner Madeta? Její šéf Milan Teplý v sezoně veřejně projevil nespokojenost.
Nebyl a není sám, kdo byl a je nespokojený. Hořkost z průběhu letošní sezony jen tak neodezní. Mám neoficiální zprávy, že ve spolupráci budeme pokračovat dál. To je pro nás klíčové a zároveň i pověstným světlem na konci tunelu, ve kterém se po sezoně nacházíme.

Autor:

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Výsledky MS v hokeji 2024: Pražské zlato, po 14 letech jsou Češi mistry

10. května 2024,  aktualizováno  26.5 23:17

Opět po devíti letech klání mistrovství světa pohostila Praha a Ostrava. Čeští hokejisté zakusili v...

Švýcarsko - Česko 0:2. Pastrňák utnul domácí čekání, hokejisté slaví 13. zlato

26. května 2024  8:49,  aktualizováno  23:43

Takřka čtyřicet let vyhlížel takový zážitek. V poslední květnovou neděli se hokejem poblázněný...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

Tajemství Pastrňákova zlatého gólu? Sjelo nám to, bavil nahrávač Kundrátek

28. května 2024  13:25

Gól z nedělního finále mistrovství světa poslal střelce Davida Pastrňáka na kolena. A český národ...

Hokejový útočník Pekař se vrací ze zámoří, bude hrát v Litvínově

28. května 2024  11:46,  aktualizováno  12:41

Hokejový Litvínov získal posilu do útoku, semifinalistovi letošní extraligy má pomoct Matěj Pekař,...

Žádná sci-fi! Syn je šampion. Nikomu nic nedlužíme, tvrdí Zacha starší

28. května 2024

Premium Zřejmě až příliš urputně se snažil osvěžit zatuchlé hokejové prostředí novými přístupy. Vděku se...

Dostál, Gudas, Nečas... Šest největších hrdinů hokejové reprezentace

28. května 2024  8:58

Prosím, neukamenujte nás! Vybrat nejlepší šestici ze zlaté party je choulostivá záležitost. Čeští...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...