Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Mrzí hlavně odchod Pýchy, říká šéf budějovického hokeje Bednařík

  9:50
Mizerné výsledky, sezona s covidem a prázdnými tribunami, tlak fanoušků i šéfa hlavního partnera. Představa vysněného premiérového ročníku v extralize po sedmiletém snažení o návrat byla tak vzdálená od reality, že to lze jen těžko popsat. „Ani trochu jsem si to neužil. Veškerá radost a těšení se do práce vymizely,“ tvrdí Stanislav Bednařík.

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík střádá plány a s novým trenérským týmem i kádr na příští ročník, kdy bude Motor vylepšovat poslední místo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Šéf Motoru musí intenzivně hledat ponaučení z minulé sezony, aby Jihočeši příští rok znovu neskončili poslední. To už by totiž znamenalo sestup.

Dokážete pojmenovat tři hlavní důvody neúspěšné sezony?
Důvodů mohu jmenovat mnohem víc než jen tři, a neumím rozhodnout, které mohly být ty hlavní. Můžeme o tom jen spekulovat. Jak zásadní vliv měly dvě předsezonní karantény na špatný vstup, který nakonec udal směr celé sezoně. Jestli měl být hráčský kádr poskládaný jinak, zda nezkušenost skutečně ovlivnila ztráty ve třetích třetinách a závěrech utkání, zda trenéři vždy měli správný herní plán a taktiku. Jestli posily splnily očekávání, zda příchozí hráči vhodně doplnili kádr a ti, kteří se v něm neudrželi, měli skutečně odejít. Jestli prázdná Budvar aréna napomohla mnoha našim domácím prohrám. A jistě jsem na něco zapomněl.

Modrý zpět v Budějovicích jako kouč: Češi mají hokej v krvi, dejme mu smysl

Jaké z toho plyne ponaučení do dalšího ročníku?
Kladu si stejnou otázku. Do vedení sportovního úseku a na střídačku přijdou noví lidé. Třeba budou naslouchat zkušenostem, které jsme posbírali za osm sezon, co jsme u budějovického hokeje. Nový sportovní úsek bude mít znovu v oblasti sportu téměř veškeré pravomoci a uvidí se, jestli bude chtít slyšet i oponentní názory. Všichni trenéři mají své vize a styl, my jim dáváme možnost je předvést a maximálně je podporovat. Ne vždy se však potkáme s očekávaným výsledkem.

Na pozici generálního manažera jste byl v extralize také nováčkem. Co vás sezona naučila?
Všichni máme za sebou první sezonu v době covidové, která všechno úplně změnila. Museli jsme se naučit žít s covidem. Přizpůsobit se všem novým nařízením a omezením a fungovat v obrovské nejistotě a stresu. Pro všechny to byla velmi těžká sezona i celý rok.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

A udělal byste vy sám něco jinak?
Po bitvě je každý generál. Udělali jsme tlustou čáru za minulou sezonou a soustředíme se na tu novou. A ta musí být výrazně lepší. Kdekoho může napadnout, že to nebude zas takový problém, protože ta letošní byla opravdu hodně špatná, že snad ani hůř být nemůže.

Trenér Václav Prospal často zmiňoval, že měl chtít lepší kádr. Jednali jste s některými hráči?
Ani ne. Ani teď nevíme, jak sezona ekonomicky dopadne. V době, kdy snad mělo smysl kádr posilovat, jsme to nevěděli už vůbec. Například o státní podpoře bylo jasno až začátkem ledna po potvrzujícím rozhodnutí Evropské komise a peníze na účtu byly ke konci ledna. Do té doby to byl jen příslib, tedy nejistota. Navíc na trhu nebyli hráči, kteří by nám výrazně pomohli. Nebo možná pomohli, ale na ty my zase neměli finance. Upřímně si však žádného takového neuvědomuji. Přesto se tu objevili Roth, Adamský, Bednář, Forman, Ville, Toman, Kubíček, Pavel Novák, Štencel a Alderson. Ani oni k výrazně lepším výsledkům nepomohli.

Mladíci Šimon Kubíček, Matěj Toman a Pavel Novák se však prezentovali velmi dobře.
Hlavně Toman se brzy zařadil mezi naše nejlepší útočníky. Novákovi chyběl vstřelený gól, jistě by mu stouplo sebevědomí a byl by pro soupeře mnohem nebezpečnější. Kubíček začal velmi dobře, pak se ale svezl s výkony týmu.

Nebylo namístě zariskovat?
V nesestupové sezoně ovlivněné covidem jsme neviděli z pohledu majitele důvod jít do bezhlavého rizika. Chtěli jsme co nejlepší výsledky, to ano, ale ne za cenu zadlužení, ekonomické zátěže pro budoucnost, v konečném důsledku ohrožení klubu a jeho budoucnosti. Připouštím ovšem, že kdyby byla sezona sestupová, museli bychom se chovat jinak. A asi by to nebylo jen o hráčích. V našem systému řízení organizace je za obsazení postu hlavního trenéra a vedoucího sportovního úseku odpovědné vedení. Případná kritika nebo chvála za jeho angažování, odvolání či neodvolání plně padá na hlavu vedení, případně moji. Za skladbu trenérského týmu a hráčského kádru je odpovědný hlavní trenér a vedoucí sportovního úseku, pochopitelně v mezích možností našeho rozpočtu.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu...

Novým koučem je Jaroslav Modrý. Co by měl do klubu přinést?
Měl by přijít se správnou kulturou, pozitivním myšlením a správnými pracovními návyky. Na to spoléháme, protože jako hráč i trenér se ve své kariéře pohybuje v nejlepším možném hokejovém prostředí, v NHL nebo jí blízkém okolí. Od Jardy očekáváme výsledky, atraktivní herní styl a zlepšenou defenzivu.

Jak moc se změní hráčský kádr? Zhruba z poloviny?
Mohlo by to tak být. Loni nám chyběli dva tři rozdíloví hráči, kteří by na sebe vzali odpovědnost v pravý okamžik. Takové trenéři hledají a oslovují. Naplnit by se mělo i to, co řekl nový kouč. V týmu se objeví všechny věkové skupiny – zkušení, střední generace i nadějní mladíci.

Měl jsem chtít lepší tým, přemítá Prospal o své českobudějovické misi

Co klíčová pozice brankáře? Podepsanou smlouvu mají Jan Strmeň i Marek Čiliak, který však rozhodně nesplnil očekávání.
To jsou fakta. Není rozhodnuto, zda znovu vsadíme na Marka, nebo přivedeme jiného brankáře.

V minulém týdnu Jakub Kovář pro MF DNES sdělil, že s bývalým týmem jednal, ale návrat se minimálně o rok posouvá. Byla to vaše volba číslo jedna?
Zastavil se za námi v Budějovicích, ale tušil, že dostane v Rusku nabídku, a tak to nakonec dopadlo. A mohu potvrdit, že nebýt konkurence nabídky z KHL, udělali bychom vše, co by bylo v našich silách, aby u nás v příští sezoně dělal fanouškům i nám radost.

Jednali jste i s hradeckým gólmanem Markem Mazancem?
Ano, tedy s jeho agentem.

Šavlovaná před litvínovským brankářem Denisem Godlou.

Podepsanou smlouvu má kromě Čiliaka se Strmeněm ještě dalších pět hráčů (Toman, Beránek, Lytvynov, Allen a Kubíček) z první várky podpisů, ke kterým se přidali ještě Holec, Ville a Karabáček. Kdo bude další?
Buďte trpělivý, průběžně je zveřejníme. Zároveň už víme, že u nás nebudou pokračovat Alderson, Gilbert, Christov, Martin Novák, Plášil a Přikryl, kterým jsme nenabídli novou smlouvu. U ostatních ještě není definitivně rozhodnuto.

Zároveň odchází i dva nejproduktivnější hráči, Pavel Pýcha do Mladé Boleslavi a Zdeněk Doležal do Sparty. Jak to, že vám utekli dva nejlepší hokejisté?
To je otázka spíš na ně. My jsme udělali pro jejich pokračování maximum. Mrzí mě to hlavně u Čendy (Pavla Pýchy – pozn. autora), který je místní kluk a kapitán. Jestli Ďolík (Doležal) opravdu zamíří do Sparty, tak jeho rozhodnutí chápu, protože je to klub jeho srdce.

Kdo opory nahradí? Doležala třeba Milan Gulaš?
Na to si budete muset počkat. Každopádně to byli důležití hráči, které musíme nahradit.

Co návrat Jiřího Novotného?
To už je takový evergreen. I letos jsme v kontaktu. Je to Jihočech, zkušený, velký a silný hokejista, lídr kabiny, výborný bulař, spolehlivý pro klíčové části utkání, pravák. Co víc dodat.

Už dva týdny mohou fanoušci volit, jestli budou vyžadovat peníze za permanentky zpátky, nebo je nechají klubu. Jak se k tomu zatím staví?
Máme odpovědi asi od 1 800 držitelů karet, ze kterých celou nebo většinu částky přenechalo klubu zhruba 55 procent. Je to skvělé a jsme fanouškům víc než vděční. Pokud by tento poměr zůstal, tak nám zajišťuje, že letošní sezona neskončí ekonomickým průšvihem.

Stanislav Bednařík

Budete po letošních zkušenostech měnit strategii při prodeji permanentek?
Ještě jsme se nerozhodli. Každopádně chceme a začneme v květnu prodávat a uvidíme, jaké podmínky k tomu budou. Pro nás je jarní prodej permanentek velmi důležitý z hlediska zajištění cash flow, protože od reklamních partnerů zpravidla začínají chodit peníze až se začátkem soutěže.

Berete v úvahu i další možnou sezonu bez diváků?
Bereme a teď už si to bohužel umím i představit. Spíš už si pomalu ani neumím představit plnou halu a správnou hokejovou atmosféru. Ale doufejme, že se letošek už nikdy nebude opakovat.

Drží s vámi partneři?
Ano, jejich přístup je skvělý. Všichni plní tak, jak jsme se dohodli, za což jsme šťastní. Ani na příští rok zatím neregistrujeme odliv ani příliv partnerů. Kvůli covidu je společnost víceméně paralyzovaná, zatím tedy podepisování reklamních smluv na příští sezonu není v plném proudu. Touto dobou to ani není zvykem, každý rok jsme ještě hráli.

Co hlavní partner Madeta? Její šéf Milan Teplý v sezoně veřejně projevil nespokojenost.
Nebyl a není sám, kdo byl a je nespokojený. Hořkost z průběhu letošní sezony jen tak neodezní. Mám neoficiální zprávy, že ve spolupráci budeme pokračovat dál. To je pro nás klíčové a zároveň i pověstným světlem na konci tunelu, ve kterém se po sezoně nacházíme.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada. Příští MS v roce 2023 se bude hrát v Rize a v Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Rusku.

Online reportáže: Finsko - USA, Kanada - Česko

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Německo - Česko 1:4. Smrtící přesilovky, hokejisté si zahrají o medaile

Tři početní výhody, tři přesilovkové góly. K tomu trefa do prázdné branky. Čeští hokejisté zvládli v Helsinkách...

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kanada - Česko 6:1. Nadějný úvod, pak debakl. Finále bylo daleko

Finálový zápas si čeští hokejisté na světovém šampionátu ve Finsku nezahrají. Před branami boje o celkové prvenství...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Hokejisty čeká Kanada, semifinálový den načnou Finové se Spojenými státy

Čeští hokejisté si díky vítězství 4:1 ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Německem vysloužili místo v boji o medaile....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Láďo, vrať se! V Liberci lákají nedávnou oporu Šmída zpět k hokeji

Hokejový obránce Ladislav Šmíd na jaře ukončil kariéru a vrátil se do Kanady, kde má domov. Bílí Tygři se však pořád...

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do hokejové Sparty se vracejí brankář Brízgala, obránce Krutil a útočník Safin

Hokejový brankář Adam Brízgala, obránce Michael Krutil a útočník Ostap Safin se vracejí do Sparty. Brízgala působil...

Krejčík bude znovu hrát ve Spartě, vrací se po osmi letech

Jakub Krejčík se po osmi letech vrací do hokejové Sparty. Třicetiletý český reprezentant podepsal s pražským klubem...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....