Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Polák po návratu do Vítkovic: Je to parádně postavené, můžeme překvapit

  8:58
Další smlouva v zámořské NHL? Nabídky by byly, ale 34letý obránce Roman Polák se rozhodl, že čtrnáct sezon v elitní lize stačilo. A vrátil se domů, do Ostravy.
Roman Polák na tiskové konferenci hokejových Vítkovic.

Roman Polák na tiskové konferenci hokejových Vítkovic. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

 „Roman je pořád hráčem Dallasu, takže s námi prozatím nemohl podepsat hráčskou smlouvu. Dohodli jsme se ovšem, že po splnění všech povinností, které Romanovi vyplývají z jeho dosud platné smlouvy v NHL, se stane hráčem Vítkovic. A mám velikou radost, že jsme se dohodli na dlouhodobém kontraktu,“ uvedl sportovní ředitel ostravského klubu Roman Šimíček.

„Vliv měla nejen hokejová stránka, ale i rodinná. Pochopil jsem, že je čas se vrátit. Takže na to došlo, ale situace je teď trošku jiná. Přesto jsme se s manželkou rozhodli, že už nebudu v NHL pokračovat a zůstaneme doma,“ prohlásil Polák který v NHL hrál za St. Louis Blues, Toronto Maple Leafs, San Jose Sharks a naposledy Dallas Stars.

Romane, do konce června máte platnou smlouvu v Dallasu. Budete se vracet, pokud by se ročník dohrával?
To je otázka, na kterou odpověď sám nevím. Jsem tam vázaný smlouvou, mám tam povinnosti a ty se musí splnit. Jestli se tam budu muset vracet, tak se vrátím a dohraju to. Potom nastoupím rovnou tady ve Vítkovicích.

Manažer Dallasu

Jim Nill o postoji Poláka k návratu:

„Nemůžeme nikoho nutit, aby přijel, když se mu nechce. Pokud si kdokoliv přeje zůstat doma, je to jeho rozhodnutí. Romanova smlouva stejně vyprší s koncem sezony, takže se zase tolik neděje.“

Zdroj: Dallas Morning News

Umíte si to představit?
Popravdě si to představit vůbec nedokážu, ani nechci. Vlastně mě ta představa docela děsí. Ne že bych byl nejstarší, ale přece jen jsem starší ročník, takže příprava je delší, specifická. A teď je to takové trochu vězení, čas na přípravu není takový, takže hrozí různá zranění.

Dává podle vás vůbec smysl dohrávat sezonu?
Co se týče hráčů, myslím si, že to smysl moc nedává. Jestli je to formátem 24 týmů, a když další ročník začne až někdy v lednu, tak kluci, kteří nejsou v tom turnaji play off, nebo jak bych to nazval, což je asi nějakých sedm týmů, budou mít asi deset měsíců pauzu a začnou až v lednu. Ostatní budou mít pauzu jen šest týdnů nebo já, kdybych nastoupil ve Vítkovicích, neměl bych pauzu žádnou a naskočil bych rovnou do soutěže. Za hráče to nedává žádný smysl, ale na druhou stranu za majitele klubů a NHL to asi smysl dává, když po tom stále tak touží.

Lze hlas hráčské asociace NHLPA cítit takhle silně?
Nevím, jestli to je cítit. Jsem v kontaktu s pár kluky. Měli jsme pár společných hovorů jako tým a samozřejmě ne každý to takhle chce říct. A ne každý je v situaci jako já, že další rok už nechce pokračovat. Ne že by to pro mě bylo demotivující, ale prostě motivace už není taková jako pro ostatní hráče, kteří jsou stále vázáni smlouvou, nebo ji naopak nemají a bojují o ni. Tito hráči jsou v jiné situaci. A pak je zase dost hráčů jako já, kteří už nechtějí pokračovat.

Loni jste byl kousek od úspěchu ve Stanley Cupu. Nebyla by to škoda, přijít o možnost rozloučit se s NHL pohárem?
Kdyby se to vyhrálo, určitě by to byl krásný pocit. Já už jsem ale byl ve finále Stanley Cupu, a když se pak prohraje a skončíte druzí, je to naopak velké zklamání. Nevím, co je lepší. Já osobně si myslím, že této sezoně se nebude dávat takový důraz jako vždycky a o týmu, který třeba Stanley Cup vyhraje, se bude říkat, že to není vítěz opravdového Stanley Cupu. Může vyhrát opravdu každý a týmy, které mají více mladých hráčů, se do toho dostanou rychleji a budou mít šanci na úspěch.

„Od toho jsou starší hráči, jako jsme my. Aby ostatní dostali sebedůvěru.“

Vy chcete svět NHL opustit. Co rozhodlo pro Vítkovice?
Vítkovice vždycky byly číslo jedna, proto to rozhodování bylo docela jednoduché. Primární cíl byly Vítkovice. Kdyby to nevyšlo, připadaly v úvahu jiné kluby, třeba Třinec. Byl jsem celou dobu v kontaktu s panem Peterkem (sportovní manažer třineckých Ocelářů - pozn. aut.). Taky čekal na to, jak se rozhodnu. Ale jak jsem říkal, primární cíl byl dohodnout se s Vítkovicemi. A to se povedlo.

Nepřesvědčovali vás za mořem, abyste ještě zůstal?
Zájem tam byl, můj americký agent pořád říkal, ať nic neuzavírám, že ještě něco určitě sežene. Ale v mém věku a s rodinou už to není tak jednoduché a rozhodování je pak o to lehčí.

Roman Polák z Dallasu si u mantinelu podává Williama Carriera z Vegas.

Díval jste se na vítkovický kádr? Co mu říkáte?
Je to složené velmi dobře, si myslím, už jen proto, že jsem přišel já... (směje se) Vážně – myslím si, že když se vrací zkušení kluci zpátky a chtějí zase hrát za Vítkovice, tak je to super pro ten klub. Zatím je to parádně postavené a můžeme překvapit.

Je to velká výzva hrát v klubu, odkud jste pronikl do světa velkého hokeje?
Všude, kde hraji, chci uspět. Ale úspěch někdy trvá. Byl jsem toho součástí v St. Louis. Když se vychovává klub a je to cíleně vedené směrem, že se hráči musejí nejprve stvořit nějakým způsobem, pak to chvilku trvá. Od toho jsou tam starší hráči, jako jsme my. Aby ostatní kluci dostali sebedůvěru a zkušenosti. Nemůžeme hned všichni chtít medaile a být první. Už jak jsme vedli jednání s Romanem Šimíčkem a Patrikem Rimmelem (manažer vítkovického klubu - pozn. aut.), říkal jsem, že chci, ať to má stoupající tendenci. Kdyby mi řekli, že to bude příští sezonu na mistra, tak se zvednu a z jednání odejdu, protože to nemá hlavu ani patu. Když mi ale řeknou, že jsou tam cíle, které se musí splnit, a bude to mít stoupající tendenci, tak to dává smysl.

Extraliga bude pro vás po letech nová. Budete si muset zvyknout na posuzování rozhodčích, styl hry?Do Vítkovic se kromě vás vracejí také Zbyněk Irgl a Lukáš Krenželok, se kterými jste v klubu kdysi začínal. Pomohlo to i vašemu návratu?
Už jsem psal Lukášovi Krenželokovi. Hrávali jsme spolu, tak jsem mu ten návrat trošku dopředu avizoval – že se asi uvidíme a budeme spoluhráči. Byl rád a já taky. Jsou to známé tváře. Už tehdy nám kamarádství fungovalo, tak to můžeme zase stmelit. To je strašně důležité, aby tým byl partou i mimo led. Ať jsme spolu. Když se někdo rozhádá nebo kluci nejsou rádi spolu, tak to vázne i na ledě. To nebude problém, zvyknu si celkem rychle.

Polák a Faksa: Jsme kámoši z Dallasu, kteří se učí být lepšími lidmi

Lukáš Krenželok zmínil, že Zbyněk Irgl je tréninkový maniak. Co říká o vás?
To nevím, ale Zbyňa je opravdu maniak, který dře. I kvůli tomu bude mít roli tahouna, protože nevynechá žádný trénink a je vždy stoprocentně připravený.

A jaká bude vaše role? Budete na ledě za zlého muže?
Budu se snažit dát všechno tak nějak rozumně dohromady.

Změn doznalo také vedení vítkovického klubu, vrátila se do něj řada známých tváří. Jak tohle vnímáte?
Už jsem to zmínil na začátku, že je to samozřejmě jeden z důvodů, proč jsem se vrátil. Je vidět, že o ostravský hokej je zájem, jsou tady lidé, kteří zde hokejově vyrostli, a i to mi v rozhodování pomohlo.

Říkal jste, že velkou roli hrála také rodina, respektive školní docházka. Nastupuje některé z vašich dětí po prázdninách do první třídy?
Starší dcera půjde do druhé třídy. Koronavirus nám paradoxně pomohl, že jsme přijeli a ona nastoupila do online výuky jedna na jedna na doučování, aby to všechno dohnala v češtině a mohla nastoupit do druhé třídy a nemusela opakovat první třídu. Už předtím jsme totiž požádali o odklad, takže v osmi nebo devíti letech by jako prvňáček nevypadala úplně dobře, děti by se jí mohly smát. Pořád děláme všechno pro to, aby mohla nastoupit do druhé třídy.

Ale pokud je figurou po vás, tak si na ni vrstevníci netroufnou, ne?
To je pravda. Na holčičku je trošku po mně. Teď je to krásné, ale doufáme, že se to trochu zlepší a nebudeme ji mít doma třeba do padesáti let. (směje se)

Mistrovství světa v hokeji 2024

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi si doma zahrají o světový titul

10. května 2024,  aktualizováno  25.5 21:19

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

USA - Česko 0:1. Zvládnuté čtvrtfinále, rozhodl Zacha, národní tým držel Dostál

23. května 2024  22:44,  aktualizováno  23:12

Čeští hokejisté si na domácím mistrovství světa zahrají o medaile. Spojeným státům americkým...

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

Kanada - Švýcarsko 2:3N. Andrighetto zařídil v Praze evropské finále

25. května 2024,  aktualizováno  22:19

Českou reprezentaci ve finále hokejového mistrovství světa čeká Švýcarsko. To v semifinále porazilo...

Čechům stojí v cestě za zlatem Švýcaři. Švédové vyzvou v boji o bronz Kanadu

25. května 2024  21:48

Na letošním hokejovém mistrovství světa se rozhodne o medailích. Češi se v zápase o zlato pokusí...

Světový šampionát v Praze a Ostravě ozdobí nový rekord v návštěvnosti

25. května 2024  16:58,  aktualizováno  21:42

Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě překonalo rekord v návštěvnosti. Dosud na turnaj...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...