Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zkusím být rychlý jako Bure, říká rakouská posila Komety

  15:55
Napřed se rakouský hokejista Peter Schneider vedle své mateřštiny naučil slovensky, to když se vydal za lepším do Bratislavy a rovnou tam nastoupil i na základní školu. Pak přišel přesun do Znojma, kde Schneider brousil svůj talent v mládežnických soutěžích a zároveň dokázal na tamním dvojjazyčném gymnáziu odmaturovat. Prosadit se zkoušel i v Českých Budějovicích. A tak si osvojil i češtinu.

REPREZENTANT. Poprvé si Peter Schneider na mistrovství světa dospělých zahrál v roce 2018 v Dánsku. Během utkání proti Slovensku se mu gólem (na snímku se z něho raduje) podařilo zmírnit prohru 2:4. | foto: Rostislav Pfeffer, HC OrliČTK

Deset let poté, oklikou přes zámořské štace, dva roky hraní EBEL ve Vídni a poslední sezonu ve švýcarském Bielu, je fanoušek Jaromíra Jágra a Romana Červenky zpět v českém hokeji. Do svého útoku ho zlákala brněnská Kometa.

„Když se ta možnost naskytla, věděl jsem, že nechci zůstat ve Švýcarsku a domluvím se s Brnem,“ překvapí 29letý rodák z rakouského Klosterneuburgu velmi dobrou češtinou, osvěženou tu a tam slovenským slovíčkem.

Mluvíte česky často?
V Americe a v Rakousku vůbec, neměl jsem možnost. Ve Švýcarsku jsme ale měli českého fyzioterapeuta Karla Mališe a s ním jsem mluvil celý rok. Překvapilo ho, že česky umím, a zároveň jsem se tak i učil.

Chytíte cizí řeči snadno?
Myslím, že ano, i když lepší to bylo dřív, když jsem byl mladší. Ve čtrnácti jsem šel na Slovensko sám, potřeboval jsem se domluvit. Tehdy jsem bydlel v rodině spoluhráče Miroslava Presingera v Ružinově. Asi bylo těžší napřed se naučit slovensky a pak česky, občas se mi to plete a s psaním a gramatikou asi budu mít ze začátku problém.

Co vás vlastně z Rakouska vyvedlo takhle brzo do světa?
Tehdy hokej u nás nebyl na moc dobré úrovni. Dojížděl jsem z Vídně dva nebo tři roky na tréninky do Bratislavy, a doma jsme se rozhodli, že by bylo lepší, kdybych se tam přesunul. Po roce jsme pak zvolili Znojmo. Je blízko Vídni, hrála se tam dorostenecká 1. liga, což byl dobrý mezistupeň. Lepší než hned skočit do juniorské extraligy.

Byl to pro vás klíčový krok v kariéře?
Velký skok byl z Rakouska na Slovensko. Doma jsem ve třinácti možná mohl hrát za juniory; ve své věkové kategorii jsem si za bránou brával puk a šel jsem sám. Už na Slovensku to bylo jinak, tam bych toho sám moc neuhrál, a ve Znojmě to pak bylo ještě výraznější. Postupně jsem se vypracoval.

„Vždycky jsem chtěl zkusit extraligu. Znám vaši zemi a řeč, líbil se mi život ve Znojmě a Brno jsem taky poznal. Hokej je u vás národní sport.“

Zároveň jste tam i odmaturoval.
Důležité bylo, že gymnázium ve Znojmě bylo dvojjazyčné, takže jsem ho zvládl, a mám odtud českou i rakouskou maturitu. Nevěděl jsem, kam mě život zavede, do jaké země, takže tohle bylo hodně užitečné. Líbil se mi tam i život, a protože jsem do třídy chodil se staršími spolužáky, rychleji jsem dozrával. Dostal jsem tam školu i do života a věřím tomu, že nějaký český kousek ve mně je napořád. Mám tedy v sobě i kus Ameriky, kde jsem se na vysoké škole stal bakalářem, takže jsem takový pomíchaný. (směje se)

Zaměřil jste se v té době víc na studium než na hokej?
Chtěl jsem být hokejista, zároveň se mi ale líbila možnost vedle hokeje i získat vzdělání. V Americe to jde výborně skloubit, univerzitní soutěž tam je vynikající. Šel jsem studovat ekonomiku a matematiku. Na bakalářský titul se tam studuje o rok déle než v Evropě a jeho vážnost je tam o něco větší.

Mělo na váš hokejový vývoj vliv mistrovství světa ve Vídni v roce 2005, kde shodou okolností český tým vybojoval zlato?
Na zápase jsem bohužel nebyl ani jednou, ale díval jsem na všechny. Pamatuji si, jak výborně hrál Jaromír Jágr. My jsme se doma vždycky dívali na mistrovství světa a vždycky jsme fandili českému mužstvu. I slovenskému. Měli jsme radost, když tyhle země něco vyhrály.

Tehdy to bylo špičkově obsazené mistrovství během výluky v NHL. Kdo vám na ledě imponoval?
Jaromíra Jágra jsem měl rád vždycky. Potom Romana Červenku, proti němuž jsem hrával ve Švýcarsku. A líbili se mi Zbyněk Irgl a Jan Marek, který už bohužel není mezi námi. Tihle byli moji nejoblíbenější.

Co si vybavíte ze svých zápasů proti Čechům?
To bylo... v Kodani předloni? Poslední náš zápas, prohra 3:4. Ten zápas nic neznamenal, ale my jsme v něm málem překvapili, nebyli jsme daleko od výhry. Loni jsem proti Česku kvůli potížím s ramenem nehrál, a dobře jsem udělal. Prohráli jsme tak 10:1! (směje se, ve skutečnosti skončil zápas 8:0 – pozn. red.)

PIKANTNÍ NÁVRATY. Angažmá ve Vídni zavedlo Petera Schneidera (ve žlutém) v rámci EBEL i k duelům do Znojma. Proti Orlům (v červeném dresu je bránící Antonín Bořuta) si zahrál i v play off.

Když jsem viděl sestřih vašich akcí, napadlo mě mezi vaše idoly zařadit i Pavla Bureho, známého jako Ruská raketa. Nechtěl jste být taková Rakouská raketa?
To mě těší, že to tak vidíte. (úsměv) Bure byl vynikající hráč. Měl jsem rád jeho styl hry, rychlost, energii. Zkusím to jako on, ale tak rychlý asi nebudu. Moje hra je podobná té jeho – když můžu zrychlit, rád to udělám. Počkám si na možnost a vyrazím, tlačím se do brány, střílím.

Mimochodem v mezinárodní EBEL jste se potkával s Peterem Muellerem, současnou hvězdou Komety. Vybavíte si ho jako soupeře ze zápasů vaší Vídně proti jeho Salcburku?
Uměli si to v přesilovce hodit a dávali nám z toho hodně gólů. Proti nim to byly pro nás nejtěžší zápasy a já jsem v nich pravidelně hrával dost špatně. U nás ve třetině nás často přetlačili. Peter (Mueller) tam byl rok a pak už šel do Komety. Já jsem se po jeho odchodu dost zlepšil. (směje se)

Líbil se vám tehdy?
Na něm bylo vidět, že hrál dlouho v NHL a že byl draftovaný v 1. kole. Měl dobré bruslení i střelu. Musel si trochu zvyknout na evropský hokej, hráč to byl ale vynikající. Nepochyboval jsem o tom, že se v extralize prosadí.

Dodalo vám to i motivaci, když jste se rozhodoval, že ho budete následovat do Brna?
Vždycky když vidíš, že nějaký hráč jde z tvé ligy do lepší soutěže, je to motivace. Dobře pro nás další, že se Peter v Česku prosadil, protože pak si i manažeři u vás všimli, že z Rakouska můžou dostat platnou posilu. Bez Petera by to pro nás nebylo tak dostupné. Já jsem tedy do extraligy šel ze švýcarské ligy, ale platí to, co jsem řekl: Manažeři v českém hokeji zjistili, že když jsem dával góly v Rakousku, můžu je dávat i za jejich týmy.

To není vyloučené, protože se ví, že nabídku z Brna jste měl už minulý rok.
Tehdy jsem ale měl smlouvu ve Švýcarsku a nechtěl jsem odtud odcházet, i když mi pan Zábranský nabízel místo. Kometa chtěla zlepšit tým, nějak se jí nedařilo či co. Zůstali jsme v kontaktu a domluvili jsme se, že když bude zájem ze strany Komety trvat, zavoláme si.

Což se stalo.
Ve Švýcarsku jsem se necítil tak dobře, jak bych chtěl. Systém hry mého týmu mi moc neseděl. Věděl jsem, že to budu chtít zkusit jinde, a když se ozvala Kometa, těšil jsem se na to, že si zkusím extraligu. Vždycky jsem ji chtěl hrát. Znám vaši zemi, hrával jsem tam juniorku, mám rád život v Česku a lidi tam. Hokej je tam národní sport. Jakmile se naskytla tahle možnost, věděl jsem, že ve Švýcarsku zůstat nechci a zkusím to v Brně.

To si lidé na jižní Moravě rádi přečtou, protože Švýcarsko taky není k zahození. Krásné prostředí, slušné platy, život na úrovni...
Souhlasím s tím, i liga je tam vynikající, ale já si myslím, a takový je můj názor, že Česko je krásná země. Žil jsem ve Znojmě a v Českých Budějovicích, do Brna jsem jezdil a všude se mi líbilo. Vzhledem k tomu, že mluvím česky a je to blízko Vídně, byla jasná věc, kam přestoupím.

Vezmete si v Brně taky číslo tři, obvyklé spíš pro obránce než pro útočníka?
Nevím, jestli to víte, ale já jsem v obraně dřív hrál. To byly právě ty časy v Rakousku, kdy jsem si za naší brankou vzal puk, projel jsem celé hřiště a dal gól. Jelikož jsem góly chtěl dávat i potom na Slovensku, musel jsem jít do útoku. Tam už by to pro obránce taková sranda se sólováním nebyla. (úsměv)

Mistrovství světa v hokeji 2024

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi prohráli s Kanadou, narazí na USA

10. května 2024,  aktualizováno  21.5 22:44

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

Zase ti Američané, Čechy čeká odveta. Slováci ve čtvrtfinále vyzvou Kanadu

21. května 2024  15:16,  aktualizováno  22.5

Poslední skupinový den určil čtvrtfinálové dvojice na hokejovém mistrovství. Češi, kteří v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko - Dánsko 7:4. Drama rozsekla zběsilá třetí část, trefilo se sedm hráčů

15. května 2024  14:41,  aktualizováno  19:18

Čtvrtý zápas, třetí vítězství. A pořádně cenné. Čeští hokejisté zdolali na domácím mistrovství...

Pasta, módní guru. Jeho oblečení zbožnuju, říká modelka Bezděková

23. května 2024  14:20

Baví na ledě i mimo něj. Třeba svými extravagantními outfity. Hokejista David Pastrňák, hvězda...

Policie odhalila 600 falešných lístků na MS v Praze. Škoda je za dva miliony

23. května 2024  12:48,  aktualizováno  13:33

Pražští policisté zatím při hokejovém mistrovství světa odhalili na šest set falešných či...

MS v hokeji ONLINE: Flek onemocněl, nejisté je i křídlo pro Pastrňáka se Zachou

10. května 2024  9:34,  aktualizováno  23.5 13:29

Čeští hokejisté vstupují do vyřazovacích bojů hokejového mistrovství světa, ve čtvrtfinále vyzvou...

Expert Koreis: S optimismem bych šetřil, slabinou Američanů jsou brankáři

23. května 2024

Premium Nastal klíčový den domácího šampionátu a čeští hokejisté musí projít přes složitou čtvrtfinálovou...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...