Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Hlinka: Disciplinárka může pracovat důvěryhodněji. Jandačovi Sparta věří

  10:59
Po konci Miloslava Hořavy na střídačce pražské Sparty získá sportovní manažer Jaroslav Hlinka vedle Josefa Jandače zase o něco větší zodpovědnost za přímé dění na ledě. Jak se ale hokejová Sparta vyrovná s velkým počtem odchodů a co si Hlinka myslí o fungování extraligové disciplinární komise? I o tom mluví v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jaroslav Hlinka doplní Josefa Jandače jako trenér Sparty. | foto: HC Sparta Praha, Jakub Pláteník

Je to nějaký extraligový trend propojovat manažerskou roli s trenérskými povinnostmi? Vidíme to namátkou v Budějovicích, Vítkovicích či Varech.
Nevím, jestli je to nový trend, ve Spartě to fungovalo už dřív za Patrika Martince. Je to docela dobré propojení kanceláře sportovního úseku s A-týmem.

Jaké to má výhody?
Veškeré kroky sportovního úseku se činí v nejužším kruhu spolu s trenéry, takže se nestane, že by přišel hráč, který nezapadne trenérům do koncepce. To je velký přínos.

Sparta po vypadnutí z play off přišla o trenéra Miloslava Hořavu. Co jste říkal na jeho vyjádření, že předseda disciplinární komise Ujčík pomohl Liberci stopkou pro vašeho obránce Němečka?
K tomu bych se nechtěl moc vracet, možná to řekl malinko v emocích, ale Hořák prošel hokejem jako hráč i trenér a ví, co říká. Nebudu ho kritizovat, osobně bych se vyjádřil jinak, nicméně byl členem našeho týmu, takže ať s ním souhlasím, nebo ne, určitě bych se postavil na jeho stranu.

Funguje podle vás disciplinární komise, jak by měla? Myslím systém podávání podnětů.
Kdyby disciplinárka fungovala samostatně bez nahlašování, předešlo by se různým spekulacím a bylo by to celé jednodušší.

Jaroslav Hlinka.
Jaroslav Hlinka na střídačce Sparty jako trenér. Zároveň plní roli sportovního...

Kluby by taky nemusely poslouchat, že práskají.
Ten systém je opravdu zvláštní. Komise by měla řešit každý zápas zvlášť, aniž by kluby musely samy něco hledat a posílat. Jestli pak vydá férové, nebo sporné rozhodnutí, k tomu se klub musí postavit. To máte stejné jako s videorozhodčím. Pokud ukáže gól, nedá se nic dělat, prostě byl.

Zvládá podle vás šéf disciplinárky Viktor Ujčík svou práci?
Ona je to nevděčná role. Musí být nepříjemné rozhodovat sám, slýcháte pak spoustu kritiky. Já si nechci na nic stěžovat, ale určitě by bylo lepší, kdyby komise pracovala bez podnětů klubů a rozhodovalo by v ní víc lidí s různými názory, ne jeden člověk.

Škoda, že kluby změnu nedávno zamítly.
Svou roli v tom hrají bohužel i finance. Před pár dny jsme zažádali o změnu disciplinárního řádu, kdy by ve zkráceném řízení nerozhodoval pouze předseda nebo jiný člen komise, ale všech pět jejích členů. Zamezilo by to sporným situacím a zároveň napomohlo k větší objektivitě a důvěryhodnosti disciplinární komise.

Zpátky k vašemu trenérskému týmu. Jak fungovala Hořavova spolupráce s Josefem Jandačem?
Velmi dobře, naprosto v pořádku. Jako dva kolegové, ve většině názorů se shodovali a třecí plochy téměř nebyly.

Zleva trenéři Sparty Josef Jandač a Miloslav Hořava.

Jak jste řešili tu menšinu názorů, kde shoda nepanovala? Někdo přece musel mít poslední slovo.
Určitě se neshodli na všem, ale nějaké slovo jsem měl i já a většinou jsme se dohodli. Dospěli jsme k rozhodnutí díky debatě.

Neměli jste problém udělat kompromis, ustoupit?
Vůbec ne.

Sháníte pro příští sezonu novou trenérskou posilu?
Koukáme se okolo, typologicky by nám dával smysl mladý ambiciózní trenér, ale může se stát, že ho nenajdeme nebo si pomůžeme z vlastních zdrojů.

Sparta opět vítá Chlapíka. V Kanadě jsem toho měl už dost, řekl

Jak si sedíte vy s Jandačem? Čtyři roky jste pod ním hrál.
Bez problému. Kdybychom mu nevěřili, nevybrali bychom ho s Petrem Tonem do trenérského štábu. Lidsky si rozumíme, ve spoustě věcech máme sice odlišné názory, což je ale často ku prospěchu věci.

V čem se lišíte?
Třeba určitým věcem dávám menší důraz než Pepa, co se týká například podrobné přípravy na zápas. Nicméně chápu, že musíme najít kompromis.

Kromě Hořavy odešla i spousta hráčů. Kdo vás mrzí nejvíc?
Určitě Honza Košťálek, to je ofenzivní a produktivní obránce, hodně jsme se odlišovali ve finančních představách (Košťálek podepsal v Pardubicích). Mrzí mě i Pecháček (Lukáš Pech zamířil do Českých Budějovic) a Robert Říčka (také Pardubice). Ti kluci toho pro nás dost odvedli a je to škoda, ale život jde dál, takový je byznys. Kluci musejí jít za lepšími nabídkami a většími výzvami. To je zase příklad Kudrnky se Sukym.

Kudrna a Sukeľ odešli do Litvínova. Proč?
Chtěli výraznější roli v týmu, tu jsme jim dát nemohli. To samé Pisky (Piskáček do Budějovic), na něj nesmím zapomenout, dělal nám i kapitána. Mrzí nás všechny odchody, ale to neznamená, že bychom se na sebe dívali skrz prsty, vždyť je považuju za kamarády, seděl jsem s nimi v kabině.

Útočník Sobotka bude dál oblékat dres Sparty, prodloužil smlouvu o tři roky

Nechtěli jste se pustit do přetahované o Košťálka?
Zájem jsme měli, ale pak celé jednání došlo do fáze, kdy jsme se rozhodli, že dostanou šanci jiní. Ta nabídka... Možná chtěl taky novou výzvu.

O kolik ho Pardubice přeplatily?
Nezlobte se, o tom nechci spekulovat.

Ještě k Pechovi: ve Spartě vydržel osm let, měl na výsledky velký vliv. Je to za posledních deset let nejvýraznější nákup Sparty?
Může být, protože tu opravdu každý rok plnil důležitou roli. S Petrem Kumstátem přicházeli z Varů jako velké posily. Nenapadá mě nikdo, kdo by tu vydržel tak dlouho a byl tak výrazný.

Co hrálo roli v tom, že odešel?
Délka smlouvy. My chtěli kratší, on delší. S Petrem Tonem jsme zastánci modelu, kdy se starším hráčům prodlužuje kontrakt pouze o rok. U nás jsme se takto domluvili s Milanem Jurčinou, v Litvínově takto postupují třeba s Viktorem Hüblem a Frantou Lukešem.

Sparťanský útočník Lukáš Pech.
Střelec čtvrtého gólu Sparty Jan Košťálek (vlevo) přijímá gratulaci od...
Matěj Machovský po třech letech opouští pražskou Spartu.

Fotky zleva: Pech, Košťálek s Rouskem, Machovský. Všichni Spartu po sezoně opustili.

Po třech letech se loučí i Matěj Machovský.
Toužil po zahraničním angažmá a vyšlo mu to. Nezbývá mu než poděkovat. Po dlouhé době to byl gólman, který ustál svou roli ve Spartě a stal se jednoznačnou jedničkou.

Proč to neustáli jiní před ním, je to prostředím ve Spartě?
Já nevím, vyrostl jsem v něm a nepřijde mi extrémně jiné než jinde. Ale těžko soudit, kromě Sparty jsem hrál jen v cizině, chviličku v Plzni. Fakt je, že tlak médií a lidí v Praze asi je malinko větší.

Podaří se vám i přes množství odchodů zachovat koncepci?
Koncepci zachováváme, důležití hráči zůstali v týmu, s jistou obměnou jsme počítali už před sezonou. Mladí dostávají prostor a ambice máme stále ty nejvyšší. Nemůže to být jen o tom, že na někoho ukážeme a řekneme mu, co tu bude hrát. Ti kluci musí být spokojení a musíme se vejít do rozpočtu.

Jak moc zvláštní bude příští sezona? 15 týmů, víc zápasů, dva ohrožené kluby sestupem.
Ten se nás, doufám, týkat nebude. Sezona bude zase specifická, s Ligou mistrů přibude více zápasů, bude se hrát olympiáda. Program se pomalu blíží tomu v NHL. Vysoké cíle máme i v Lize mistrů, chceme, aby Sparta opět získala v Evropě kredit.

Sportovní manažer Sparty Jaroslav Hlinka bude mít v příští sezoně vedle trenéra...

Kolik by podle vás mělo ideálně hrát extraligu týmů?
Vzhledem k současné kvalitě by se mi líbilo, kdyby ji hrálo dvanáct týmů. Patnáct je podle mě zbytečně moc.

Předposlední tým bude příští sezonu čekat 40 dní na baráž. Není to dlouho?
Je to strašně dlouhá doba, neumím si představit, že bych to měl se svým týmem podstoupit. Už čekání na předkolo, což bývá zhruba dva týdny, je strašně dlouhé, vypadnete z tempa. Nevím, jak se tým připraví na záchranu sezony v jedné sérii, když bude tak dlouho stát. Pro mužstvo, na které to padne, to bude hrozně těžké.

Hadamczik: Třinci pomohla hloupost Břízy. A Sparta do špičky nepatří

Ještě jedna věc, Alois Hadamczik nedávno řekl, že Sparta udělala velkou chybu, když v roce 2019 pustila kapitána Petra Vránu do Třince. Souhlasíte?
Nepřísluší mi se vyjadřovat, jestli to byla chyba. Nebyl jsem tehdy v managementu. Petr nicméně dokázal, že patří mezi top hráče extraligy.

Byla ta výměna ale povedená, když se Roberts Bukarts, který přišel místo Vrány, nechytil?
No, to mluví víceméně samozřejmě za všechno.

Vy byste Vránu nechal jít, kdybyste tehdy byl manažer?
Já jím ale tehdy nebyl. Být to na mně, nezbavoval bych se ho.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

Colorado udolalo Tampu, zisk Stanley Cupu slaví i brankář Francouz

Hokejisté Colorada přerušili kralování celku Tampa Bay a slaví svůj třetí Stanley Cup v klubové historii. Stalo se tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drhl zadkem o led, táta ho koupil za milion. Francouzova cesta ke slávě

Premium Asi nenajdete moc Čechů, kteří k hokejové slávě museli překonat tolik nástrah. Vždyť i sám Pavel Francouz po pomazlení...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Šestka pardubických posil se představí příští týden fanouškům

Šestka nových jmen na soupisce hokejového Dynama zazněla už začátkem května. V příštím týdnu však dostanou fanoušci...

Zalobbuje Sedlák v NHL za Hyku? Zavolám mu, směje se pardubická posila

Původně přišli ve dvojici. Hokejoví útočníci Tomáš Hyka a Lukáš Sedlák platili poslední tři roky v ruském Čeljabinsku...

Duo elitních praváků v pardubické obraně: Uvidíme, co trenéři vymyslí

Oba jsou v české hokejové extralize top beci, k tomu oba praváci. Teď by Jan Košťálek a Slovák Peter Čerešňák měli...

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...