Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Být tady v Plzni nejstarší není nic zvláštního, říká obránce Graňák

  12:56
Hokejový obránce Dominik Graňák dorazil za týmem Plzně na soustředění na Šumavu. V propoceném šedivém tričku si chvíli před obědem přisedl k novinářům, a protože zrovna zpoza šumavských mraků vykouklo slunko, spokojeně prohodil: „Je tu fajn, hory mám rád.“

Dominik Graňák | foto: Profimedia.cz

Už roky se hokejový obránce Dominik Graňák na sezonu připravuje individuálně s osobním koučem Martinem Sobotou. Ale tento týden udělal změnu, s týmem Plzně polyká tréninkový dril na prvním soustředění, v Železné Rudě se chtěl seznámit s novým prostředím a spoluhráči. 

„Jsem rád v tak mladém kolektivu, motivuje mě to stále se posouvat,“ hlásil Graňák, dlouholetý slovenský reprezentant, šampion Česka se Slavií (2003), mistr Švédska s Färjestadem (2009) i dvojnásobný vítěz KHL v dresu Dynama Moskva (2012, 2013).

V téměř 38 letech jste převzal i roli nejstaršího hráče týmu.
Být tady v Plzni nejstarší není nic zvláštního. (úsměv) I když já se starý určitě necítím. Ale každý rok musím v přípravě něco obměnit, protože hokej se stále mění. A myslím, že správným směrem.

2 občanství

má, české i slovenské. Narodil se v Havířově, vyrůstal v Trenčíně.

Tedy?
Je víc atletičtější, rychlejší. Už není tolik silový a tvrdý, i současná pravidla přejí technickým a rychlým hráčům. Myslím, že také fanoušci se raději dívají na toho, kdo je rychlý a umí něco s pukem.

Týden poznáváte nový tým, co jste stihl vysledovat?
Většina kluků tady vypadá skromně a pracovitě, to je správné. Poznáváme se postupně, blíž jsem znal jen Péťu Čerešňáka, se kterým jsem se také předem bavil o mém příchodu. A samozřejmě Tomáše Vlasáka, ale to už je hodně let, kdy jsme spolu byli v jednom týmu.

Teď je v Plzni sportovním manažerem i asistentem trenéra, právě on vás sem lákal. Co rozhodlo o tom, že jste na nabídku kývl?
Projev týmu na ledě za poslední roky. I to, jak je nyní složený. Měl jsem ještě jiné možnosti, ale když jsem si prohlédl sestavu, v Plzni mi to dávalo největší smysl. Ale ukáže se až na ledě, zda to bylo správné rozhodnutí a prospěšné pro obě strany. Já pevně doufám, že ano.

Dominik Graňák v dresu Karlových Varů.

Je vám z tohoto pohledu líto, že už v kádru chybí Milan Gulaš?
Na rovinu, takových hráčů jako Milan není moc. Chalan, který udělá rozdíl, je dlouhodobě na vysoké výkonnostní úrovni. Bylo by fajn, kdyby zůstal, ale v mém rozhodování to nehrálo žádnou roli.

Vaším úkolem by měla být i role jakéhosi mentora. Berete to?
Chápu, že se to ode mě očekává. Na druhou stranu nejsem úplně typ, který by se v takové úloze viděl. Rozumím, že to, jak dlouho hokej hraji a že se mi dařilo být součástí úspěšných týmů v různých ligách, s sebou zodpovědnost přináší. Ale nevyžaduji, aby mně někdo naslouchal. Ani neberu, že starší má mít větší privilegia než mladší. Máte dvacetileté kluky, kteří působí velmi dospěle na ledě i mimo něj. A pak hráče přes třicet, kteří hokej hrají dlouho a stále působí dětsky. Teď nechci, aby to vyznělo špatně.

Navléct vestu a hurá do stráně! Hokejisté Plzně dřou na Šumavě

Pokračujte.
To, že je tady mladý tým, neznamená, že bude působit nezkušeně. Když budu umět pomoci, rád to udělám. Ale že bych někoho přesvědčoval o své pravdě, to ne.

Zatím se spoluhráči dřete na Šumavě, bylo složité z individuální přípravy skočit do té týmové?
Začalo to pěkně zostra. A výhoda toho je, že v kolektivu si v sobě některé věci vyřešíte jinak. Prostě se musí udělat a já do toho rád naskočil. Pro mě je pozitivní být v tak mladém kolektivu, příjemná změna. A zvládnout to musíme všichni.

Na rozdíl od ostatních si příští týden můžete dát volno.
To je pravda, Honza Snopek (kondiční kouč Škody, pozn. aut.) na mě nebude vidět. (smích) Ale kdepak, s mým trenérem máme domluvené, že hned v pondělí se u něj zase hlásím. Otázkou je, jak po Šumavě budu vypadat...

Dominik Graňák z Hradce Králové (vlevo) zezadu atakuje vítkovického Ondřeje...

V čem je individuální příprava nejvíc odlišná?
To hlavní vyplývá z toho, že při ní to máte jeden trenér na jednoho hráče. Dává to jiné možnosti, než když tady trenéři mají dvacet lidí a není možné pokrýt potřeby každého do úplného detailu. I když trenéři dělají maximum, co se dá.

2012

Rok, kdy se Slovenskem slavil stříbro na MS. Je mistr Česka, Švédska i Ruska.

Za jak dlouho ale člověk uvěří svému osobnímu kouči?

Je to proces. Já dám velmi na to, jak na mě ten člověk působí jako osobnost. Jsou mi bližší lidé, kteří nejsou až takoví extroverti, nedávají tolik najevo sebevědomí. Kteří mají i míru sebereflexe, což Martin Sobota má. Je to bývalý hokejista, jednoznačně tak zná potřeby a pocity hráče. A podobně na mě působí i Honza Snopek. Jeho si pamatuji ještě jako hráče. A hlavně vidím, jak hraje Plzeň poslední sezony, co jsem se vrátil do Čech. Problém s fyzickou přípravou tady rozhodně není, kluci jsou připravení velmi dobře.

Jak se vám proti Plzni hrálo?
Předně musím říci, že moc zápasů jsem proti ní nevyhrál. A vždycky byly rychlé a fyzicky velmi náročné. Měl jsem to rád, protože se vždycky hrál hokej, na nic se nečekalo. Plzeň má styl, že do toho šedesát minut jde naplno, člověk musí být připravený. To se mi líbí, protože v extralize je i pár týmů, kdy předem víte, že mezi modrou a červenou čárou narazíte na pět soupeřů. V Plzni jsou obránci tlačení do toho, aby puky nezahazovali, tvořili. Doufám, že v tom budeme pokračovat. I když se teď vypadlo v předkole, dlouhodobě je Plzeň úspěšná, spousta odchovanců se už odrazila do extraligy i do reprezentace.

Slovenský obránce Dominik Graňák brání Američana Jordana Greenwaye.

Neměl jste tu s někým nevyřízené účty z minulých sezon?
Neměl. Ale když jsem minulou sezonu přecházel z Varů do Hradce, tak tam jsem byl na blacklistě Bobyho Janka. (smích) Vyříkali jsme si to a od té doby spolu vycházíme velmi dobře. Z mé strany tam předtím asi padlo něco slovního. Ono když porovnáte naše váhové kategorie, ani to být jinak nemohlo... V souvislosti s Plzní si ovšem pamatuji jednoho fanouška, který sedí nad kabinou hostů. Mě si individuálně tolik nevšímal, ale vnímal jsem, že si někoho pokaždé vybere a umí tedy slovně pěkně přitvrdit...

Když jsme u vzpomínek, vy jste vyrůstal v Trenčíně. Pamatujete jako kluk na finále Dukly se Škodou na jaře 1992?
Samozřejmě. S otcem jsme bydleli padesát metrů od stadionu, na ligu jsme chodili velmi často. Ve městě to bylo nejvíc a finále byl velký zážitek. Bohužel, zrovna tyhle zápasy jsem sledoval jen doma.

Proč?
Tehdy mi otec řekl, zřejmě z nějakých bezpečnostních důvodů, že raději nepůjdeme. Sedělo se na schodech, viselo pod střechou haly. A před finále se po městě šuškalo, že tam někdo může nahlásit bombu. Ale tu sérii si vybavuji docela dobře. Pro Duklu skončila titulem a vím, že ve čtvrtém utkání Plzeň měla incident se dvěma puky na ledě a přišla kvůli tomu o gól.

Můžete to probrat s Rudolfem Pejcharem, koučem gólmanů.
On tehdy zrovna chytal?! Vidíte, tak to si nepamatuji. Pro nás byla nejvíc první formace Dukly Braňo Jánoš, Róbert Petrovický, Žigo Pálffy. Žigo byl asi největší hvězda, jsem rád, že jsem si s těmihle borci později zahrál. A za nimi byli skvělí obránci Lubo Sekeráš s Milošem Holaňem. Dá se říci, že Miloš byl trošku můj vzor. Skvělý bek, mířil do NHL. Bohužel ho pak v kariéře zabrzdily velké zdravotní problémy.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Čím ručil Král? Za kolik chytá jeho syn? Miliardář pálil do špiček hokeje

Neucházel se o hokejový trůn. Těsně před konferencí stáhl i kandidaturu na nového člena výkonného výboru. Petr Dědek se...

Skvělý Palát rozhodl páté finále, za Tampu se trefil i obránce Rutta

Hokejisté Colorada v pátek nedokázali proměnit výhodu domácího ledu a nevyužili první mečbol k zisku Stanley Cupu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poškodili sudí Tampu? Zápas neměl skončit, láme mi to srdce, žehral trenér

Než začal mluvit, chvíli to trvalo. Cloumaly s ním emoce, vypadal zdrceně. Jon Cooper, trenér hokejové Tampy, nesl...

Colorado uspělo v prodloužení a je krok od zisku Stanley Cupu

Gól navrátilce z marodky Nazema Kadriho ze 73. minuty rozhodl prodlužovaný čtvrtý duel finálové série play off hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágrovo proroctví se v NHL naplňuje, Ničuškin potvrzuje výjimečné nadání

Premium Nějaký čas se mohlo zdát, že Jaromír Jágr svými slovy Valerije Ničuškina spíš proklel. Mladičký ruský talent, který teď...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Brízgala bude hostovat ze Sparty v Kladně. Počítá s rolí dvojky

Hokejový brankář Adam Brízgala bude v nadcházející sezoně hostovat z pražské Sparty v Kladně. Čtyřiadvacetiletý...

Duo elitních praváků v pardubické obraně: Uvidíme, co trenéři vymyslí

Oba jsou v české hokejové extralize top beci, k tomu oba praváci. Teď by Jan Košťálek a Slovák Peter Čerešňák měli...

Zalobbuje Sedlák v NHL za Hyku? Zavolám mu, směje se pardubická posila

Původně přišli ve dvojici. Hokejoví útočníci Tomáš Hyka a Lukáš Sedlák platili poslední tři roky v ruském Čeljabinsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...