Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rodina to s pobytem pod jednou střechou se včelami zatím zkouší na sobě

Vzduch vyvětrávaný ze včelího úlu není jen tak obyčejný. Je obohacen o spoustu látek blahodárně působících na lidský organismus. Pobývat v těsné blízkosti běžného včelího úlu ovšem zdaleka není pro každého, proto vznikly takzvané apidomky. Na jaře si jeden pořídila i rodina Stiborových z jihu Čech.

Apidomek je vlastně tak trochu jiný včelí úl, který umožňuje bezpečně provozovat apiterapii umožňující získat od včel vše, co člověku může udělat dobře. A není toho zrovna málo.

Jednak stoupenci této terapie tvrdí, že včely jsou schopné nabíjet už svou energií. A pokud se u včelího úlu na chvíli zastavíte, zklidníte a sledujete ten uklidňující cvrkot, opravdu zůstanete v úžasu, jak makají. Pokud jsou tedy člověku schopny ze své energie předat byť jen zlomeček, musí to být znát, i když vám skeptik řekne, že když to nelze změřit, tak to neexistuje. 

Co už změřit lze, to je teplo, které z včelího úlu prokazatelně sálá. Určit lze také aromatické látky obsažené v takzvaném úlovém vzduchu, ať už jde o pyl, feromony, slinné sekrety včel či částečky mateří kašičky, tekutého vosku, propolisu či medu a další látky.

Tento koktejl namíchaný včelami by měl příznivě působit na dýchací cesty, což platí i pro ty, které trápí pylové alergie, astma či chronické záněty plic. Zlepšuje také spánek, celkově posiluje imunitu a příznivě působí i na psychiku. Což podle rodičů problematických dětí, kteří to se svými potomky vyzkoušeli, platí nejen pro dospělé. 

Apidomky vznikly právě proto, aby bylo možné apiterapii využívat bez obav ze včelích žihadel. Do útrob dřevěného domku, kam se v podstatě nevejde nic jiného, než dvě vyvýšené postele, jsou vbudovány dva včelí úly a tedy i ubytována dvě včelstva. Ta bydlí právě ve spodní části domku, jakési větrané bedně, zabezpečené tak, aby se dovnitř domku nedostala ani včelka. Přitom neustále slyšíte, že v úlu se pilně pracuje.

Útroby postele, tedy v podstatě včelín, jsou zajištěné tak, aby se včely...
Přestože odpočívající člověk leží nad včelínem na matraci, silně prý vnímá jak...

„Když se do toho člověk zaposlouchá, je to určitá hudba,“ snaží se zážitek apiterapie popsat Štěpán Hanzal, včelař z Borovanského mlýna v jižních Čechách, kde se natáčel jeden z posledních dílů primáckého pořadu Na houpačce. Právě tady si totiž letos na jaře takový unikátní včelí úl pořídili a od té doby ho pilně testují. Brzy by rádi pobyt v domku, respektive nocleh ve včelíně, nabídli i veřejnosti, jak už je dnes poměrně běžné. 

Rámky na ukládání medu jsou pod postelí v podstatě zavěšené, nicméně ještě natřikrát zadeklované, aby do místnosti neproklouzla ani včelka.

Pro kameru včelař útroby jednoho z včelínů pod rámem postele otevřel a nechal do něj nahlédnout. Do vsazených rámků – pod odpočívajícím či spícím člověkem na matraci – včely normálně ukládají pyl, víčkují ho, starají se o potomstvo, prostě nenechají se rušit v každodenní pilné práci. To všechno prý při pobytu v domku se dvěma včelstvy silně vnímáte. 

Jen pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, raději na podobný zážitek zapomeňte. I když je interiér domku zajištěný proti vniknutí včel, přece jen to při nejlepší vůli nikdy nelze stoprocentně vyloučit.

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....