Než začnete trávník upravovat, napřed ho důkladně očistěte  od listí a...

Než začnete trávník upravovat, napřed ho důkladně očistěte od listí a spadaných plodů. | foto: Marek Burza

Trávníku dopřejte podzimní lázně, po kterých bude na jaře jako nový

  • 8
Trávníku se daří ideálně při teplotách mezi 5 až 20 °C. Koncem října nebo začátkem listopadu je proto nejvyšší čas mu pomoci co nejlépe překonat zimní období. Jarní péče je pak o to snadnější, radí týdeník 5plus2.

1. Naposledy posečeme

Nejlepší výška porostu je 4 až 5 centimetrů. Ideálně použijeme vřetenovou sekačku, která zajistí rovný řez, ale dobrou alternativou je oblíbená sekačka rotační. 

Vyhneme se motorové kose, její struna roztřepí konce listových čepelí  (plochá lupenitá část listu, která slouží hlavně k výměně plynů s okolím, k fotosyntéze a k odpařování vody) a rány se v tomto období špatně hojí a bývají branou infekce.

2. Odstraníme „nepořádek“

Vyhrabeme pokosenou trávu, spadané listí a nevyhýbáme se ani mechu. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Trávník potřebuje i během zimy světlo, zamezíme též rozkladným procesům, ke kterým pod vrstvou organické hmoty dochází. 

Použijeme hrábě, fukary nebo sekačku s košem. Organickou hmotu zkompostujeme, případně použijeme k ochraně trvalek před mrazem.

Můžeme případně zbavit trávník plsti (stařiny) vertikutátorem. Usnadníme tak průsak vody do půdy, zajistíme přístup světla a vzduchu ke spodním částem porostu a k půdě. S vertikutátorem na trávník již nevyjíždíme, pokud teplota trvale klesne pod 10 °C.

3. Vhodně pohnojíme

Vybereme hnojivo typu NK (například Agromix NK a jiné) s vyšším podílem draslíku (K), neobsahuje fosfor. Zvýšený obsah draslíku podporuje dobré přezimování a odolnost. 

Jak na podzimní vertkutaci

Aplikujeme v dávce 250 až 300 g/10 m². Hnojíme pokud možno po seči, na suchý trávník a ideálně v odpoledních hodinách. Po aplikaci zavlažíme dávkou 5 až 10 l/m².

4. Nezapomeňte zavlažovat

Zvláště pokud je suchý podzim, měli bychom na přelomu října a listopadu u často kosených trávníků počítat s 50 l vody/m² (50 mm). Sledujeme proto množství srážek. 

Zimní hrozby

  • Plíseň sněžná (rážovka sněžná), tato choroba napadá travní porost, pokud na teplý (nepromrzlý) povrch půdy napadne sníh. Pokud sníh leží dlouho, vytváří se na povrchu trav bělavý povlak, listy žloutnou, hnědnou a rozkládají se. 
  • Exkrementy a moč domácích zvířat vytváří ostrůvky žloutnoucí trávy. Zde pomůže důkladná zálivka vodou při rozmrzlé půdě. 
  • Krtek patří mezi nejzávažnější škůdce trávníku. Pokud je trávník v optimální kondici, v půdě je dostatek živých organismů, zvláště žížal, jde o prostřený stůl pro tohoto hmyzožravce. 
  • „Polámání“ zmrzlého trávníku pneumatikami, obuví. Následně může dojít k rozkladným procesům. Raději proto omezíme vstup na travnatou plochu v mrazivém počasí bez sněhu. Pokud je trávník v dobré kondici, obvykle se sám na jaře zapojí porost a s těmito problémy si poradí, má dobrou regenerační schopnost. Výjimkou je krtek a místa vypálená močí, zde musíme přiložit ruku k dílu i my.

Jak se provádí provzdušňování trávníku: