Pod katalpou, takovou Eywou této zahrady, je nepochybně skvělé místo k...

Pod katalpou, takovou Eywou této zahrady, je nepochybně skvělé místo k rozjímání. | foto: Archiv soutěže

Zahrada, jíž nechali vlastní prostor. A kde mezi záhony vedou trailové tratě

  • 2
Vyrostla před 20 lety v běžné rodinné zástavbě v jihomoravské vesničce, původně na holém poli. Leží v mírném svahu, má rozlohu 1 800 metrů čtverečních a spolu se svou rodinou prošla od té doby několika změnami. Přijměte pozvání na návštěvu půvabné, neobyčejně obyčejné zahrady přihlášené do soutěže Nejkrásnější zahrada.

„Zpočátku se nám zdál pozemek obrovský a neuměli jsme si představit, jak jej osázíme. Obzvlášť, když jsme byli po dokončení našeho rodinného domu téměř bez financí,“ vzpomíná čtenářka Lenka na počátky budování zahrady, která je dneska cennou a milovanou rodinnou zelenou džunglí.

Zpočátku byla jejich zahrada pouze okrasná. Jednoduše ji lemovaly úhledně upravené okraje osázené jehličnany a okrasnými keři a uprostřed pozemku byl ponechán volný prostor na trávník pro fotbálek a jiné hry pro děti.

Už jen dnes lze zapojit svou zahradu do soutěže

Už jen dnešní den máte na to, abyste své zelené království přihlásili do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada a zabojovali o cenné zahradní pomocníky (viz komerční rámeček níže). I letos se soutěží o ceny za téměř 100 tisíc Kč. Informace o podmínkách najdete v tomto článku, příspěvky vkládejte zde.

„První strom, který jsme zasadili, byla katalpa. Původně měla sloužit jako živý slunečník pro děti na pískovišti, dnes je dominantou zahrady a naší Eywou,“ odkazuje čtenářka Lenka na božstvo z příběhu Avatara. „V červnu, když je v plném květu, je potravou mnoha včelám ze širokého okolí. A v parném létu zas oceníme její stín, který nám zpříjemňuje venkovní posezení,“ popisuje s láskou oblíbený strom.

Později si rodina chtěla pochutnat na čerstvých vitaminech, což ji přivedlo k založení zeleninových záhonků. A k vysázení ovocných keřů jako je rakytník, muchovník, brusinky, rybíz, angrešt, maliny a ostružiny.

Podělte se o snímky a příběh své zahrady a vyhrajte cenné pomocníky

Zahrada dokonce zvedla děti od počítače

Zahrada se prý ovšem výrazně měnila i s tím, jak se měnily zájmy dětí. „Mezi záhonky si začaly budovat trailové tratě a skokánky a já měla radost z toho, že je dokázalo něco zvednout ze židle od počítače a přinutilo je pracovat,“ vypráví paní Lenka. „Měla jsem pocit, že je to dokonce i baví. A co víc, ono to i funguje a děti teď tráví na zahradě mnohem více času,“ doporučuje přibrat do rozhodování o podobě zahrady i děti.

A protože je teď u rodiny v kurzu kolo, vznikl místo trávníku sloužícího jako fotbalové hřiště nový velký květinový záhon. „Ten mi slouží k množení a pěstování kytiček do vazeb pro mé přátele a kamarády, a do různých sušených dekorací a aranží,“ popisuje čtenářka, jak spojila krásu s užitkem.

Tento květinový záhon se totiž neustále proměňuje a s ním i vzhled celé zahrady. „Na jaře zde kvetou tulipány, narcisy, kopretiny, okrasné česneky, šalvěj, srdíčka a orlíčky. Postupně je vystřídají zvonky, rudbekie, echinacea, nigele, ostrožky, delfinia, řimbaby, řebříčky, jiřinky a laskavce,“ vypočítává méně či více lidové názvy květin typických pro venkovské zahrady.

Do okrajových částí zahrady si paní Lenka postupem času dosázela mezi jehličnany své oblíbené pivoňky a hortenzie. „A téměř všude, kam se člověk podívá, jsou lesní jahody, čemeřice, levandule a verbena,“ konstatuje čtenářka s tím, že na její zahradě samozřejmě nesmí chybět ani traviny a plaménky.

Zahrada s láskou ponechávaná přírodě a dětem

Zahradě prý nechává vlastní prostor, aby se na své podobě mohla podílet a vytvářet si ji sama. „Kde vysemení kytka, tam ji nechám růst. A tak nám jich spousta kvete i mezi rajčaty a cuketami. Objevily se tam i kapradiny a komule, které nám tam zřejmě přinesli ve svém trusu ptáčci. A rašící ořešáky, to je zase práce veverek. Prostě taková džungle, která poskytuje útočiště spoustě hmyzu, motýlům, žábám, veverkám a ptáčkům. Bohužel i slimákům, se kterými vedu nekonečný boj a stále prohrávám,“ uzavírá čtenářka Lenka. S tím, že největším zahradníkem je stejně příroda a my se od ní můžeme jen učit.

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2023

Ceny do čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada věnovala značka Fieldmann. Soutěž je už tradičně dvoukolová.

V prvním kole soutěže získá pětice výherců zahradní pomocníky:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3. až 5. cena: sekačka, plotové nůžky, 2× rychlonabíječka a 2× akumulátor

 

Ve druhém kole vyhraje pět soutěžících, kteří získají od čtenářů nejvíc hlasů, tyto ceny:
1. a 2. cena: benzinová sekačka, elektrická strunná sekačka a aku nůžky

 

3 až 5. cena: sada zahradního nábytku