Květy sedmikrásek použijte na sirup na imunitu, lístky na štípance

  • 0
Sedmikrásky, ozdobu trávníku, určitě nenechávejte bez povšimnutí. Jsou totiž plné vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek. Naši předkové ji používali jako přírodní lék na chřipku, nachlazení či kašel, léčily se s ní kožní problémy či oslabená játra, žaludek a slezina.

Sedmikrásek je všude plno, je ideální čas připravit z nich sirup, nasušit je, využit v kuchyni.

Využijte toho, že sedmikrásky rostou doslova všude, velmi široké jsou například možnosti jejich každodenního využití v kuchyni, kde se navíc vaší fantazii meze nekladou. Stojí to za to, malinká sedmikráska toho pro nás opravdu umí hodně udělat. Víme, jak s její pomocí ulevit bolavým zádům a kloubům, zmírnit silný kašel či posílit slabou imunitu. Nebo jak vyléčit kožní vyrážku či zklidnit povrchová poranění kůže.

Utlumí drobná poranění i štípance od hmyzu

Listy sedmikrásek mají antiseptické, dezinfekční a hojivé účinky. Jsou první pomocí při štípancích a drobných poraněních. Stačí utrhnout pár lístečků, rozetřít je mezi prsty a přiložit na ranku. Uleví se vám!

Stačí hrst sedmikráskových květů a můžete si z nich vyrobit tinkturu.

Vyléčí kožní vyrážky

Do zavařovačky vložte lžíci květů sedmikrásky a zalijte ji pěti lžícemi kvalitního alkoholu, třeba vodky. Směs uzavřete a nechte 14 dní louhovat.

Hotovou tinkturu pak sceďte a používejte na kožní problémy. A nejen na ně! Výborná je i k posílení cest dýchacích. Stačí přidat deset kapek do sklenice s vodou a vypít třikrát denně.

Plané bylinky propašujte na jaře do kuchyně, kopřivami nacpěte mrazák

Do salátů je sedmikráska chudobka skvělá, využijete ji ale i na čaj, tinkturu nebo sirup.

Posílí slabou imunitu

Pro lepší obranyschopnost těla si vyrobte sedmikráskový sirup. Jak na to? Asi 700 květů sedmikrásek spařte vodou. Přihoďte k nim 1,5 nakrájeného citronu a vše nechte louhovat do druhého dne. Směs sceďte přes plátýnko a povařte společně s jedním kilogramem cukru. Hustý sirup přelijte do lahví a uzavřete. Vydrží déle, když na víčko kápnete trochu alkoholu.

Variant na přípravu sedmikráskového sirupu je samozřejmě víc. Pokud si květy sedmikrásek chcete raději natrhat na váhu než podle počtu, vyzkoušejte tento:

Určitě si nasušte květy sedmikrásek. V zimě se na čaj proti kašli budou hodit.

Zmírní silný kašel

Při nachlazení a kašli vám pomůže sedmikráskový čaj. Jak na to: Lžičku čerstvých květů přelijte 0,25 litru vroucí vody. Po čtvrt hodině nápoj sceďte a vypijte. Má detoxikační účinky, proto ho využijte i k jarní očistě těla.

Uleví bolavým zádům a kloubům

Připravte si obklady, co vašim kloubům a svalům odlehčí. Jak postupovat: Dvě lžíce květů přelijte 0,25 litru vroucí vody a nechte asi 10 minut louhovat. Do směsi namočte plátno a přiložte ho na bolavá místa. Obklad také urychlí hojení popálenin a odřenin.

Těžké kovy jsou neviditelní nepřátelé, působí jako pomalý jed. Jezte líp

Na chleba si můžete dát květy sedmikrásek i s dalšími jarními bylinkami.

Zkrášlí a ochutí jídlo

Čerstvě utržené sedmikrásky ozdobí zeleninové saláty, chlebíčky, polévky nebo sladké dezerty.

Můžete je použít i do teplých pokrmů, například do polévek, rizota nebo znojemské omáčky. Aby si kytičky zachovaly vitamin C, přidávejte je do jídla zásadně až nakonec.

„Zobejte“ zdravé sedmikrásky. Vyrobíte z nich i nepravé kapary

15. srpna 2013

Kdo by v horkých jarních či letních dnech nemiloval domácí limonády?

Ozvláštní limonády

Květy sedmikrásek můžete zamrazit do ledových kostek. Při aranžování koktejlů nebo čerstvých limonád poslouží jako stylová dekorace.

11. srpna 2015

A nebo je spolu s dalšími bylinkami a plátky citronů či limetek lze prostě přidávat do domácích limonád. Nejenže to bude vypadat krásně, květy sedmikrásek se samozřejmě dají i sníst. Nejen děti to bude bavit.

Užívejte si domácí limonády. Od malinového potěšení po okurkové drinky