Úžasné mečíky jsou letní krasavci, kterým se musíte na podzim věnovat

  • 0
Říkáme jim také gladioly. Štíhlé, půvabné a nepřehlédnutelné květiny, které nám rok co rok nemilosrdně ale něžně oznamují, že se léto začíná překlápět do své druhé poloviny. Když odkvetou a zatáhnou se, potřebují připravit na zimování, a na jaře opět do půdy.
Osvědčená barevná kombinace lososově růžové a nebesky modré

Pěstovat mečíky neboli gladioly není složité, nepotřebují nějakou zvláštní péči. Ovšem nepatří ani mezi květiny, které byste mohli nechat růst bez dozoru.

Chtějí raději závětří

Kdybyste je zatoužili vidět ve volné přírodě, museli byste do Afriky, která je domovinou gladiolů (u nás volně rostou jen mečík bahenní a střechovitý).

Nepředstavujte si však, že tam kvetou tak velkými a přepestrými květy jako na našich záhonech. Jako všechny cibuloviny ovšem zaujaly zahradníky z celého světa a v 19. století se začaly hojně šlechtit v Evropě. Díky tomu si dnes můžeme pořídit nepřebernou škálu odstínů podobně jako u tulipánů.

Fotogalerie pro milovníky nádherných mečíků

Jako typické letní cibuloviny se gladioly sázejí na jaře, do hloubky přibližně 10 cm. Někdo se domnívá, že potřebují mělčí zasazení podobně jako kosatce, ale tím riskuje, že rostlina nebude mít tolik živin a stane se náchylnější k vylomení například větším větrem nebo za bouřky.

Gladioly rostou do výšek okolo metru, a tak jim vyberte světlé stanoviště, kde budou chráněné před nepřízní počasí, hlavně před zmíněným větrem. Půdu vyžadují prostupnou, výživnou, ovšem nikoli čerstvě prohnojenou organickými hnojivy, kupříkladu mrvou.

Není divu, že jsou gladioly velmi oblíbené i jako řezané květiny.

Na podzim jim dejte péči

V létě se těšte z jejich květů, které si nařezejte i do vázy. Po odkvětu ponechte mečíky v zemi zhruba do října. Pak je opatrně vyryjte.

Milujete zahrady?

Pomozte nám vybrat ve 2. kole Nejkrásnější zahrada pět nejlepších, které si zaslouží ocenění. Vyberte v anketě jednu až tři, které vás oslovily nejvíce. Děkujeme.

Rozložené na bedýnce je nechte zaschnout na místě, kterým může volně proudit vzduch a kam samozřejmě neprší. Někdo sestřihne listy hned, většinou se to dělá až po jejich zaschnutí.

Před tím, než cibulky uložíte na suché a tmavé místo, třeba do suchého sklepa s teplotou cca 5 °C, zkontrolujte je, zda jsou zdravé a neporušené. Už teď můžete přemýšlet nad tím, kam vysadíte mečíky příští rok, neměly by totiž být nikdy na stejném místě dvakrát po sobě.

Vyberte až tři zahrady, které si podle vás zaslouží desetitisícovou odměnu

Barevnost záhonu s mečíky si můžete libovolně namixovat. Jak vidno, sluší jim...

Ve váze v pohodě dokvetou

Jestliže jste dostali kytici nerozkvetlých mečíků nebo se vám náhodou nějaký uzavřený ulomil, neteskněte, gladioly totiž ve váze snadno dokvetou. Květy se rozvíjejí postupně, zdola nahoru.

Odlamujte opatrně ty odkvetlé, stonek můžete i zkrátit. Stonky seřízněte šikmo, zkuste je i lehce rozklepat. A denně jim vyměňujte vodu.

V dekoracích využijte výšku těchto květin – poskytněte jim vyšší vázu, aby měly oporu, pěkně vypadají i jednotlivé v samostatných vázách. Lze je také hezky naaranžovat v ikebanách nebo z jednotlivých květů vytvořit věnečky, když je navzájem zasunete do sebe.

OBRAZEM: Pokochejte se jednou z nejkrásnějších sbírek pivoněk v Evropě

, Tina