Sedm bylin pro ozdravení těla a ducha. Jsou ideální do jarních salátů

  • 0
Plané bylinky jsou pohlazením pro tělo i duši, což platí v nelehké době dvojnásob. Uděláte si procházku mimo davy a ještě si přinesete něco do kuchyně. Zeleň plnou vitaminů a dalších tělu prospěšných látek. Propagátorka jedlých bylin Jana Vlková pro vás připravila tři varianty jarního salátu.

Česnáček lékařský má na organismus očistné účinky

Plané rostliny je třeba vnímat jako doplněk talíře, nikoliv hlavní ingredienci. A víc než u jiné zeleniny u nich hraje roli, jakým způsobem jsou před konzumací upravovány. Každopádně se mohou vařit, restovat, krájet do salátů, ale také jen tak ochutnávat a zobat rovnou z louky.

Podle Jany Vlkové, zkušené propagátorky jedlých rostlin, naše babičky například žvýkaly místo brufenu na bolest hlavy sedm sedmikrásek denně a místo febicholu si ordinovaly stonky pampelišek. I ji samotnou prý karanténa přinutila více zkoumat ozdravné účinky planých bylin. 

Pokud se mladé výhonky jen tak uždibují a žvýkají při toulkách přírodou, mohou přinést nesporné benefity i naší rozkolísané psychice. Samotný proces žvýkání přesměrovává pozornost z přetíženého mozku jinam. 

Vždyť i obraz sedláka, kovboje nebo bosonohé dívky se stéblem v ústech je symbolem klidu a pohody. Žvýkání čehokoliv je v lidském těle od pravěku zakódováno jako pozitivní stav, proto uklidňuje. Pokud se člověk zastaví a bude zkoušet, co mu chutná, může svému organismu výrazně pomoci.

Sedmero bylin, které můžete na jaře nakombinovat nejen do salátů.

Jana Vlková pro všechny tři inspirativní variace do kuchyně vybrala kombinaci mladých výhonků sedmera bylin, z nichž každá je něčím přínosná. Vyzkoušet je můžete i do svých oblíbených salátů:

  • Kopřiva dvoudomá jako „zeleninový“ základ, který se hodí do polévek, do nádivky i ke zpracování jako špenát. 
  • Pampeliška s mladými poupátky má očistné účinky, hořčiny podporují činnost jater.
  • Bršlice kozí noha, která zlepšuje kloubní funkce.
  • Šťovík kyselý pro kyselost, působí tedy jako aperitiv, povzbuzuje chuť k jídlu; používat ovšem v rozumné míře, aby příliš nezatížil ledviny.
  • Česnek podivný, protože je nedostupnější z planě rostoucích česneků; navíc je invazivní rostlinou, takže jejím sběrem přírodě určitě neuškodíme.
  • Česnáček lékařský má stejně jako pampeliška očistné účinky, podporuje činnost ledvin 
  • Ptačinec prostřední pro křehkost a vysoký obsah vitaminu C i obsah chlorofylu zlepšujícího krvetvorbu (což platí pro všechny zelené byliny).
  • Sedmikráska chudobka na ozdobu a pro placebo efekt vůči bolesti hlavy.

Vyrazte na jarní bylinky, řada z nich nahradí drahou zeleninu:

16. dubna 2015

Veganská variace s fazolemi

Veganská variace s fazolemi

Pro 4 osoby: 200 g fazolí, 100 g vlašských ořechů, na zálivku 1 lžička dijonské hořčice, 1 polévková lžíce balzamikového octa, šťáva z půlky citronu, sůl, pepř a 100 ml olivového oleje + sedmero bylin

Sedmero bylin nasbírejte v tomto poměru

(platí pro všechny tři recepty):

  • velká hrst mladých kopřiv
  • 3 až 5 přízemních růžic pampelišky i s mladými poupátky
  • 10 až 15 mladých výhonků bršlice kozí nohy
  • 5 až 10 výhonků šťovíku kyselého
  • malý svazek česneku podivného
  • svazek mladých výhonků česnáčku lékařského
  • malou hrst mladých výhonků ptačince prostředního
  • 7 sedmikrásek na ozdobení

Fazole namočte přes noc. Poté vodu vyměňte, uvařte je do měkka a slijte vodu. Hořčici rozmíchejte v octu a citronu, osolte a opepřete podle chuti, přidejte olej, vymíchejte hladkou emulzi a nalijte na ještě vlažné fazole. 

Fazole se zálivkou můžete nechat uležet i delší dobu. Pak přidejte nahrubo nasekané ořechy a přimíchejte všechno zelené lupení, poupátka pampelišek zamíchejte do fazolí. Nakonec salát ozdobte sedmikráskami a hned podávejte.

Jak zpracovat sedmero bylin?

Všechny zelené byliny dobře omyjte a zkontrolujte. Kopřivy nasekejte na velmi jemné kousky. Ze středových částí pampelišek vyberte nerozvitá poupátka a části listů směrem ke středu nakrájejte na nudličky. Okrajové části listů vyhoďte.

Bršlici, česnek, česnáček a šťovík nasekejte podle vlastní chuti. Větší kousky dodají příjemnou strukturovanost. Ptačinec natrhejte na kousky rukama.

Rodinná variace s těstovinami a sýrem

Na bylinky vyrážejte ideálně s košíčkem, sbírat můžete do krabiček i papírových či mikrotenových sáčků. Hlavně je nenechte zapařit a po návratu urychleně zpracujte.

Pro 4 osoby: 400 g těstovin, 250 g tvrdého sýra ementálského typu, na zálivku 1 lžička dijonské hořčice, 1 polévková lžíce balzamikového octa, šťáva z půlky citronu, sůl, pepř a 100 ml olivového oleje + sedmero bylin 

Těstoviny uvařte podle návodu a propláchněte studenou vodou. Hořčici rozmíchejte v octu a citronu, osolte a opepřete podle chuti, přidejte olej, vymíchejte hladkou emulzi a nalijte těstoviny.

Přidejte sýr nakrájený na kostičky, zpracované byliny včetně poupátek pampelišek, ozdobte sedmikráskami a ihned podávejte. 

Zeleninová variace s mrkví

Jarní bylinková variace se zeleninou

Pro 4 osoby: 200 g mrkve, 3 nakládané okurky, na zálivku 1 lžička dijonské hořčice, 1 polévková lžíce balzamikového octa, šťáva z půlky citronu, sůl, pepř a 50 ml olivového oleje + sedmero bylin

Mrkev očistěte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Okurky nakrájejte na kolečka. Obojí smíchejte. 

Připravte zálivku: hořčici rozmíchejte v octu a citronu, osolte a opepřete podle chuti, přidejte olej a vymíchejte hladkou emulzi. 

Nalijte na mrkev s okurkou, můžete nechat chvilku odležet a mezitím zpracujte byliny. Sedmero pečlivě zpracovaných bylinek pak zamíchejte do mrkve, ozdobte jídlo sedmikráskami a hned podávejte.