Základní rám pískoviště mívá nejrůznější podobu, většinou je ze dřeva nebo z plastu. Dřevo sice nevydrží věčně, ale malému dítěti po dobu jeho růstu dřevěná ohrádka pískoviště určitě vydrží. Plast je sice trvanlivější, ale časem budete řešit, jak plastovou "ohradu" zrecyklovat.
Ochrana zespodu i shora
Jak to udělat, aby zespodu pískem neprorůstala tráva nebo kořeny? U pískovišť v podobě plastových výlisků tento problém odpadá, protože jsou v podstatě samy o sobě jakousi nádobou na písek a většinou jim nechybí ani víko.
U pískovišť s dřevěnou případně cihlovou ohrádkou by se jednoduchým řešením mohl zdát igelit. Je však naprosto nevyhovující, protože zadržuje vodu. "Pod písek do pískoviště zásadně používejte netkanou nebo mulčovací textilii. Na rozdíl od igelitu propouští vodu a písek tudíž nezůstává vlhký" radí čtenářům Hobby.cz Martin Hrkal z firmy Vladeko.
Často opomíjenou a přitom velice důležitou součástí pískoviště je řešení jeho zakrytí. Veřejná hřiště jsou obehnána plotem, na své zahradě si to musíte ohlídat sami. Důležitá je například ochrana před toulavými kočkami, které mohou přenášet řadu nebezpečných nemocí. Škrkavkami počínaje (ty se vyskytují i v psím trusu) a toxoplazmózou konče. U té dojde k nakažení člověka, když exkrement nakaženého zvířete projde trávicím traktem, zárodky nemoci přitom vydrží v trusu i jeden rok.
Pískoviště ochráníte buď pomocí sítě nebo několikadílného krytu, vyrobeného většinou ze dřeva. Řešením může být i pískoviště se stříškou, které má hned několik výhod. Ve dne ochrání hrající si dítě před sluncem, večer ji sesunete dolů a poslouží jako kryt. "Jak síť, tak posuvný kryt, jsou k ochraně písku proti kočkám dostačující. Posuvný kryt navíc pískoviště ochrání i proti vodě, napadání listů a dalších nečistot", vypočítává výhody Hrkal.
Zakrytí pískoviště neprodyšným materiálem v podobě igelitu nebo pogumované plachty je naprosto nevhodné. Pod ním by se vytvořilo mikroklima ideální pro růst plísní, což by písek naprosto znehodnotilo a museli byste ho vyměnit.
Pořízení a údržba písku
Písek do pískoviště by měl být opatřen certifikátem o původu, který vám zaručí jeho nezávadnost. Koupíte ho například u firem, které se specializují na dodávky dětských hřišť či zahradního nábytku.
Základní hygienu písku provádějte jeho pravidelným prohrabováním či proséváním. V žádném případě na čištění nepoužívejte chemické dezinfekční prostředky, které by mohly být agresivní k dětské pokožce.
Profesionálové písek čistí také propařováním, které zničí nežádoucí zárodky i nečistoty. V domácích podmínkách je ale toto čištění těžko proveditelné.
Na veřejných dětských hřištích doporučuje Státní zdravotní ústav provádět výměnu písku jednou za sezonu, u soukromého pískoviště na zahradě je to individuální záležitost. Pokud pískoviště dobře ochráníte krytem, nedostanou se k němu kočky a nenapadají do něj nejrůznější nečistoty, vydrží i několik sezon.