Květy levandule na sušení stříhejte těsně před rozvinutím.

Květy levandule na sušení stříhejte těsně před rozvinutím. | foto: Shutterstock

Červencová zahrada potřebuje vláhu, levandule ovšem skvěle zvládne sucho

  • 3
Spousta lidí se tento měsíc vydá na dovolenou a nechá starost o svou zahradu na příbuzných, sousedech nebo přírodě. Ale hodně lidí naopak konečně odjede na delší dobu na svou chalupu nebo chatu a věnuje se zahradě jako nikdy během roku.

Co je v červenci na zahradě asi nejdůležitější, je pravidelná a vydatná zálivka, a to nejen pro plodovou zeleninu. Pokud pěstujete květiny či zeleninu v nádobách, zakryjte povrch substrátu mulčem na ochranu před výparem.

Červencový květinový kalendář

Na co ještě byste v červenci neměli na zahradě zapomenout?

  • Balkonové květiny potřebují hodně síly na kvetení – proto je pravidelně (každé 1 až 2 týdny) hnojte tekutým hnojivem v zálivkové vodě.
  • Odkvetlé cibuloviny vyjměte z květináčů a až do podzimu, než je vysadíte na záhon, uskladněte na chladném a tmavém místě v mírně vlhkém písku.

Máte zahradu?

Pokud se chcete pochlubit ostatním čtenářům iDNES.cz, zapojte se do soutěže Nejkrásnější zahrada 2022. Svou zahradu především krásně nafoťte a sepište její příběh.

Snímky i příběh vložte do soutěžního formuláře spolu se svými údaji (plnoletost a adresa na území ČR jsou podmínkou, zahrada může být kdekoliv) nejpozději do 31. srpna (ovšem čím dříve, tím lépe). Vybrané příspěvky zveřejníme a zařadíme do čtenářské ankety jednoho ze dvou soutěžních kol.

Kompletní pravidla soutěže Nejkrásnější zahrada 2022.

  • Červenec je také ve znamení sklizně drobných bobulovin a jejich zpracování. Na své si přijdou především děti, které rády ochutnávají přímo z keřů. Proto je dobré vyhradit na každé zahradě alespoň malý kousek pro ovocné druhy.
  • Červenec je i ideální doba pro množení keřů. Pokud si chcete zkusit namnožit některou z okrasných dřevin, třeba zimostráz, můžete se směle pustit do díla.
  • Pravidelné sečení a závlaha trávníku jsou nyní samozřejmostí a hlavně nutností, protože většině zahrad zelený koberec dominuje. Čas od času je trávník potřeba i zarovnat. Abyste u dlouhých hran trávníku dosáhli přesného výsledku, zatlučte do půdy dvě tyčky a mezi ně napněte provázek.
  • Pod vzrostlými stromy ve stínu, kde se trávníku nedaří, lze zkusit pěstovat břečťan. Pokud na začátku července pořádně zastřihnete břečťan vysazený na jaře, bude se lépe větvit a rychleji vytvoří hustý porost.

Zalévat, plít, hnojit. Co byste neměli na začátku prázdnin zanedbat

Rostlinou měsíce července je levandule

Její název pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Levandule v koupeli nejen krásně tělo navoní, ale také ho uklidní. Používá se ve voňavkářském průmyslu, ale i jako léčivka.

Bez omamné vůně levandule lékařské (Lavandula angustifolia) si bylinkovou zahradu lze jen těžko představit. Za svou oblibu vděčí nejen modrofialovým květenstvím, ale i aromatickým, stříbřitě šedým listům.

Protože levandule pochází z oblastí se středomořským klimatem, bez problémů zvládne i delší období sucha. Právě díky tomu je nenáročnou a zároveň vhodnou rostlinou do záhonů a nádob na slunném stanovišti. V zahradě patří mezi stálice bylinkového záhonu.

Právě kvetoucí levandule pomůže se spánkem, žaludkem i jako repelent

Podmínkou je propustná, nejlépe písčitá a na živiny chudá půda a přímé slunce po celý den. Můžete ji pěstovat spolu s mateřídouškou, rozmarýnou, mátou a svatolinou. Měkké, stříbřité lístky tvoří nádherný kontrast k záhonovým růžím.

V zahrádce venkovského stylu často levanduli najdete jako atraktivní stříbřitě šedý lem záhonů: zasaďte čtyři až šest rostlin na metr a udržujte tvar voňavého živého plůtku pravidelným stříháním.

V nádobové zahrádce je levandule záchranou především tam, kde se rostliny občas o víkendech musí obejít bez zalévání. Nádoba by měla být dvakrát tak hluboká a široká než bal, který sázíte. Důležitá je drenážní keramzitová vrstva na dně nádoby, která zamezí přemokření. Používejte běžnou zahradní nebo kupovanou zeminu smíchanou s trochou hrubého písku. Ve stylovém, ozdobném terakotovém květináči promění levandule terasu v mediteránní oázu. Aby rostliny dobře přezimovaly, zabalte květináč do fólie nebo netkané textilie a postavte na stinné místo.

A nezapomeňte: pro udržení tvaru je třeba levanduli zastřihnout hned po odkvetení a brzy na jaře. Nestříhejte do starého dřeva, protože z dřevnatých stonků už neobrazí. Rozmnožuje se řízky. Květy na sušení stříhejte těsně před rozvinutím.