Atlas bylin: Jak dostat bylinkami cukr v krvi níž, ať jste zdraví blíž

  • 3
Počet lidí nemocných diabetem v posledních desetiletích stoupá natolik, že odborníci začínají hovořit o epidemii. Cukrovkou trpí téměř každý desátý člověk, další mají tzv. prediabetes, tedy hladinu cukru v krvi (glykémii) zvýšenou dlouhodobě natolik, že pravděpodobně brzy onemocní. Pomoci mohou bylinky.
Atlas bylin - 2. díl

Některé bylinky fungují na principu posilování činnosti slinivky břišní, jež produkuje inzulin. Jiné dokážou zlepšovat využívání inzulinu v těle. Další urychlují odbourávání cukru a některé mají schopnost glykémii tzv. harmonizovat, tzn. pomáhají ji udržovat na optimální výši.

Který z těchto mechanismů účinku je vhodný právě pro vás, záleží na konkrétním charakteru vašeho onemocnění. Každý diabetik má totiž tak trochu „svou“ cukrovku. Proto je nezbytné, abyste se nejprve poradili s diabetologem, která bylina by vám mohla prospět a „netloukla se“ s užívanými léky.

Fotogalerie léčivek

Atlas bylin - 2. díl
Mandragora lékařská

Z 2. dílu bylináře připraveného pro čtvrteční magazín MF DNES vyčtete, jak mohou s hladinou cukru v krvi pomoci: mandragora, pýr, pampeliška či jitrocel, stévie, pískavice, jastřabina, roketa neboli rukola, zvěšinec, čekanka, lopuch nebo pelyněk.

Samozřejmostí pak je, že budete nadále svědomitě dodržovat jak lékařem předepsanou medikaci, tak doporučená režimová opatření. V žádném případě nelze fytoterapií nahradit standardní diabetologickou léčbu! Toto upozornění platí nejen pro pacienty s cukrovkou, ale pro každého, kdo trpí jakýmkoli chronickým onemocněním vyžadujícím specializovanou lékařskou péči.

Jestliže však zatím trpíte „jen“ zvýšenou glykémií a o diagnostikovaný diabetes u vás zatím nejde, můžete celkem bez obav vyzkoušet různé bylinky ovlivňující hladinu cukru v krvi. A při příštím měření u lékaře si ověříte, jestli to mělo nějaký efekt. Výhodou antidiabetických bylinek je, že obvykle navíc pomáhají při redukčních dietách a často hrají významnou roli v prevenci dalších civilizačních chorob, včetně kardiovaskulárních a nádorových.

Mandragora lékařská (Mandaragora officinarum)

Mandragora lékařská

Tato tak trochu tajuplná bylina, jíž se přisuzovaly magické účinky, roste ve Středomoří. Má mírně halucinogenní účinky, proto se rozhodně nedoporučuje, aby s ní laici volně experimentovali. Vhodnější je opatřit si nějaký přípravek, který extrakt z této léčivky obsahuje, a poradit se s lékařem nebo s lékárníkem.

Pomáhá při léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku, diskutuje se i o jejím příznivém vlivu v prevenci a léčbě nádorových chorob. Medicínsky se hodí i pro zklidnění, například před operacemi.

Pýr plazivý (Elytrigia repens)

Tento houževnatý plevel je noční můrou zahradníků, nicméně zároveň jde o velmi účinnou léčivku, takže se ho nezbavujte bezhlavě.

Pýr plazivý
Pýr plazivý

Pýr plazivý

Využívá se oddenek, z nějž se připravují čerstvé šťávy, tinktury a čaje. Snižuje nejen glykémii, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Posiluje metabolismus, prospívá slinivce, játrům, slezině i žlučníku.

Napomáhá detoxikaci a prospívá při nachlazení i infekcích močových cest, revmatismu i dně. Má antibakteriální účinky a při zevním použití zmírňuje akné.

Stévie sladká (Stevia rebaudiana Bertoni)

Stévie sladká

Ačkoli jde o tropickou rostlinu, dá se pěstovat i u nás, ovšem jen v bytě v květináči. Využívají se listy, čerstvé nebo sušené, a to přímo nebo k přípravě výluhů a tinktur. Diabetikům pomáhá nejen jako přírodní sladidlo bez cukru, ale i tím, že harmonizuje glykémii a posiluje slinivku břišní.

Má také protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Využívá se při redukci nadváhy, podporuje mentální funkce, vyrovnává krevní tlak, působí proti chronické únavě a zevně na ekzémy a akné.

Tekuté sladidlo bez cukru

Převařte 500ml vody, nalijte do skleněné nádoby a nechte částečně zchladnout. Přidejte šálek sušených lístků stévie, promíchejte a dejte na dva dny odstát. Pak znovu důkladně zamíchejte, nechte usadit a sceďte do láhve vypláchnuté vařící vodou. Dobře uzavřete a uložte do lednice, vydrží nejméně půl roku.

Tekuté sladidlo bez cukru

Jitrocel vejčitý (Plantago ovata)

Jitrocel vejčitý

Tento exotický druh jitrocele se dá jako letnička pěstovat i u nás. Potřebuje slunce, teplo a hnojení dusíkem. Setkat se můžete i s názvem Psyllium, což je speciální, zdraví prospěšný typ vlákniny.

Využívají se semena a listy (čerstvé i sušené), přidávají se do pokrmů nebo nápojů. Psyllium podporuje činnost slinivky břišní, pomáhá při redukci váhy a harmonizuje vyprazdňování střeva. Slouží také jako prebiotikum – tedy potrava probiotik, čili „hodných“ bakterií, čímž významně zlepšuje imunitu.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) 

Pískavice řecké seno

Bylina pochází ze Středomoří, kde se používala se jako krmivo pro dobytek, odtud název řecké seno. Ovšem na slunném, teplém místě se dá pěstovat i u nás. Využívají se hlavně semena – pro přípravu čajů a jako koření.

Rozemletá nať se může aplikovat jako obklad. Harmonizuje hladinu cukru v krvi. Díky obsahu fytoestrogenů se užívá i ke zmírnění klimakterických potíží a premenstruačního syndromu. Dokonce údajně zvětšuje poprsí. Posiluje mentální funkce, omlazuje a prý působí i jako afrodiziakum.

Jestřabina lékařská Galega officinalis)

Jestřabina lékařská

Bujně rostoucí bylinu najdete ve volné přírodě v polích a na lukách, ale dá se pěstovat i na zahrádce. Sbírá se kvetoucí nať, která se užívá čerstvá i sušená k přípravě výluhů a tinktur.

Říká se jí přírodní inzulin, takže je vhodná při diabetu. Mimo to má dezinfekční účinky. Pomáhá i při nachlazení, chřipce a dokonce i při nyní tak rozšířených spalničkách a infekcích močových cest. Doporučuje se k výplachům při zánětech dásní a zubů, zevně pro lepší hojení ran a zastavení krvácení.

Roketa setá (Eruca sativa) neboli rukola

Roketa setá

Spíš ji znáte pod názvem rukola a není to jen salát, ale i velmi účinná léčivka.

Rukolová posypka

Lístky rokety seté (rukoly) osmahněte na troše řepkového nebo olivového oleje, mírně osolte, přidejte čerstvě mletý pepř a parmazán a použijte k posypání pečených brambor nebo těstovin.

Rukolová posypka

Dá se snadno pěstovat na zahradě, dokonce snese i mírný mráz. Případně i  v bytě, díky tomu, že nemá velké nároky na sluneční svit.

Používají se čerstvé listy – do pokrmů i k přípravě nápojů. Pomáhá předcházet rozvoji diabetu i zlepšovat stav těch, kteří už diabetem onemocněli.

Navíc je vhodná při redukční dietě, přispívá ke snížení krevního tlaku. Hraje také roli i v prevenci dalších civilizačních onemocnění, a to jak kardiovaskulárních, tak onkologických.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška lékařská

Dříve se nazývala smetanka lékařská. Ačkoli se považuje za plevel, je to překrásná květinka a účinná léčivka. Brzy zjara se sbírají listy, užívají se čerstvé i sušené, později i květy a na podzim kořen.

Stimuluje metabolismus, harmonizuje glykémii a posiluje činnost slinivky, jater, žlučníku a ledvin. Diabetikům se doporučují zejména čerstvé listy a šťáva z nich. Stimuluje imunitní systém. Podporuje detoxikaci, zlepšuje trávení, pomáhá při žlučových kamenech, artritidě a dně.

Zvěšinec zední (Cymbalaria muralis)

Zvěšinec zední

Ve středověku patřil k nejpopulárnějším léčivkám. Škoda, že jsme na něj pozapomněli, je to výborná bylinka. 

Smoothie na snížení glykémie

Roste na zídkách, kamenech. Používá se celá rostlina, a to výhradně čerstvá. Problém to není, protože roste i pod sněhem, takže si ji lze natrhat celoročně.

Celkově srovnává metabolismus a harmonizuje hladinu cukru v krvi. Pro diabetiky je ideální zejména při pravidelném užívání čerstvé šťávy. Kromě toho působí hojivě a pomáhá zastavit krvácení, takže se zevně užívá na rány

Smoothie na snížení glykémie

Zvěšinec zední má tu výhodu, že je zelený i v zimě, třeba i pod sněhem. Takže když si najdete místo, kde roste, kdykoliv si natrháte čerstvý. Samozřejmě si ho ale můžete i zamrazit. Do smoothie mixéru vložte polévkovou lžíci sekané nati zvěšince. Pokud kvete, klidně i s kvítky, zalijte 100 ml vody a rozmixujte. Pijte každé ráno.

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná

Latinský název této půvabné léčivky rostoucí na mezích a podél cest dal název proslulé kávové náhražce zvané cikorka, která se dělá z kořene.

Sbírá se kořen, nať těsně před vykvetením a později i květy. Využívají se sušené k přípravě výluhů a tinktur. Snižuje hladinu krevního cukru, posiluje slinivku, žlučník a játra, pomáhá při zácpě, močových a žlučových kamenech, infekcích močových cest. Zevně se užívá při zánětech očí, při opruzeninách, otocích, vřídcích a vyrážkách a také pro lepší růst vlasů.

Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší

Lidově se mu říká babí kořen, čumbrk, hořký lupen, žebrácké vši či lapáčky. Sbírají se mladé nedřevnaté kořeny, semena i listy. Využívají se k přípravě odvarů a listy zevně na obklady. Diabetikům prospívá, protože podporuje činnost slinivky břišní.

Čaj (nejen) pro diabetiky

Dále napomáhá regeneraci a detoxikaci organismu, doporučuje se při revmatismu, hemeroidech, ledvinových a močových kamenech, žaludečních vředech, zánětech v ústní dutině, nadměrném padání vlasů a podobně. Zevně pak při ekzémech a drobných poraněních, při žlučových kamenech, artritidě a dně.

Posilující čaj (nejen) pro diabetiky

Mladý nedřevnatý kořen lopuchu opatrně vyryjte, odstraňte listy, očistěte od hlíny a důkladně omyjte. Sušte ve stínu nebo i v sušičce či troubě, teplota ovšem nesmí přesáhnout 50 ˚C. Asi 5 až 8 cm sušeného kořene nasekejte, vložte do 500 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte asi 5 minut. Nechte odstát do vychladnutí, sceďte a pijte dva malé šálky denně.

Posilující čaj (nejen) pro diabetiky

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)

Pelyněk estragon neboli pelyněk kozalec

Lidově se mu říká drak a údajně pochází z Asie. Nejpopulárnější je ale ve Středomoří. Pěstovat se dá i u nás. Využívá se čerstvá i sušená nať. Do pokrmů a k přípravě čaje.

Je to vynikající bojovník proti nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, takže se doporučuje jako prevence i součást léčby diabetu. Kromě toho přispívá k ochraně před tvorbou krevních sraženin, tedy před infarktem a mrtvicí. Navíc zklidňuje a usnadňuje usínání.