Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Od sumce lidožrouta po malárii. Prohlédněte si úlovky rybáře Jakuba Vágnera

Jakub Vágner proslul zejména nabouráváním vžité představy o českém rybáři, jehož dříve mnozí vnímali jako ospalého seniora, který podřimuje u vody a marně čeká na kapříka. Svérázný dobrodruh ukázal světu, že lov ryb může být i pořádný adrenalin v utkání s přírodou.
Jakub Vágner

Jakub Vágner | foto: Jakubvagner.cz

Prvně o sobě dal Jakub Vágner vědět v rámci svého projektu mapování 23 největších sladkovodních ryb světa.

„Každá z nich může přesáhnout délku dva metry a hmotnost sto kilo. Jsou to v podstatě giganti srovnatelní třeba s tím, jako když máme na souši slony, hrochy, nosorožce nebo v moři velryby či žraloky. Když řeknu jejich názvy jako benga, kumakuma nebo arapaima, tak ani mnoho rybářů nebude vědět, co je to za druhy. A minimálně polovina z těch 23 ryb se jako druh nedožije následujícího století,“ řekl nám v rozhovoru už v roce 2009.

Sumec lidožrout

Vágner s trofejí

Rybář Jakub Vágner vylovil z indických vod rekordně velkou rybu, kterou provází pověst lidožrouta. Tajemný a obávaný sumec goonch, který se živí lidským masem, vážil 75 kilo a s jeho uzvednutím měli problém i dva zdatní muži.

Sumec údajně útočí na lidi a bohužel si v posledních měsících podle očitých svědků vyžádal nejméně pět obětí. O rybě, kterou Vágner ulovil, kolují mezi Indy hrůzostrašné historky. Zubatý sumec goonch, který může v dospělosti vážit i sto kilo, se totiž kvůli místnímu zvyku házet mrtvé do řeky naučil na lidské maso.

O jeho životě toho přírodovědci mnoho nevědí. Tmavý skvrnitý goonch totiž žije ve velkých hloubkách a najít ho je velmi obtížné. Vágnerův obří úlovek tak přírodovědcům pomůže odhalit další tajemství tohoto podivného tvora.

Konžský sumec kamba

Ulovená bájná kamba

Tento druh sumce je pro sportovní rybáře i vědce velkou neznámou a o jeho životě i maximálních rozměrech víme absolutní minimum. Podle vyprávění domorodců však dosahuje obrovských rozměrů. Legendy hovoří o rybách až tři metry dlouhých.

Kamba se každopádně řadí mezi největší sladkovodní ryby světa, a to byl i důvod celé expedice. Kamba je jedním z 23 sladkovodních obrů, po kterých Jakub Vágner pátrá v projektu mapujícím poslední žijící exempláře těchto vzácných ryb.

Obávaná tygří ryba z Konga

Jakub třímá v rukou nejobávanější rybu afrického Konga mbengu tygří. Na snímku se svým dvorním kameramanem Danielem Vagenknechtem.

„Řekl jsem si, že do Konga budu jezdit tak dlouho, dokud ji neulovím. Žádná ryba mě neškolila tak dlouho jako mbenga tygří. Kongo nenávidím a miluju zároveň. Tady se zastavil čas. Tohle je ještě ta původní Afrika, brutální, drsná i nádherná. Už jen vypravit se tam je těžké, natož chytat ducha řeky, rybu, která vám může ukousnout ruku nebo přepůlit nárt,“ prozradil ve článku.

Argentinská trnucha

Šťastný Jakub s legendární trnuchou

Trnucha je vlastně rejnok a český název dostala podle obranného trnu na ocase. Jakuba Vágnera láká její lov hlavně proto, že v Argentině se nejedná o běžného mořského živočicha, ale na řece Paraná jde o tajemný sladkovodní druh, který je noční můrou domorodců.

Přestože kolují o této rybě pověsti, jak trnem plným jedu poranila rybáře, skoro nikdo ji nespatřil na háčku a zároveň nikdo nebyl schopen potvrdit ani vyvrátit, že by byla původcem úmrtí rybáře.

Nebezpečná ryba Ballcutter

Domorodci vážně věří, že ryba může ukousnout varlata.

Původně Jakub Vágner pátral po papuánském okounovi. Napřed se však setkal s jiným mýtem, s rybou Ballcutter. Ta má zuby podobné lidským a místní (hlavně ženy) věří, že dokáže mužům ukousnout varlata.

Pochází původně z Amazonky a sem ji vysadili, aby jim pomohla s vodními hyacinty. Ale trošku se jim to inženýrství zvrtlo a tato ryba požírá vše, co je živé.

S tou rybou se Vágner setkal v rámci natáčení seriálu Rybí legendy, kdy se dostal do málo probádaných končin, obývaných kmeny s rozličnými tradicemi a rituály. Některé z těchto kmenů měly ještě nedávno pověst lidojedů a dodnes vypadají zlověstně.

Australský Murray Cod

Obří okoun Murray Cod. Na tento úlovek Jakub čekal deset let.

Murray Cod je velmi opatrná ryba. Je to dravec, který k lovu nepoužívá jenom zrak, ale i postranní čáru, což je vlastně orgán, který pod vodou zaznamenává vibrace kořisti. Proto se používají nástrahy, kterým se říká woblery.

Obří ryba Murray Cod hraje velmi důležitou roli v mytologii mnoha domorodých kmenů v povodí řeky. Legenda vypráví, že řeka Murray vznikla z potoka, kterým prchal před lovcem gigantický okoun a tlukotem svého ocasu vyhloubil ohyby řeky.

Velký okoun je pro mnohé Australany mýtus. Vědí o jeho existenci, ale málokterý rybář se s ním opravdu setkal. Je to náladová ryba a k jejímu ulovení je zapotřebí nejen hodně štěstí a umu, ale také velké dávky trpělivosti.

Bájná aparaima

Arapaima velká

Vágnerovi se podařilo chytit 130 kilogramů těžkou a 2,5 metru dlouhou arapaimu velkou (arapaima gigas). Boj s obrovskou arapaimou trval necelou hodinu a ryba přitom prý málem rozpůlila malou přenosnou kanoi.

Tyto obrovské ryby dýchají stejně jako lidé atmosférický kyslík, takže se pravidelně, zhruba v hodinových intervalech, vynořují. V tu chvíli je potřeba nahodit návnadu přesně do místa vynoření. Na pohotovou reakci má rybář asi tři sekundy. Pak zbývá jen čekat.

Nechranický krokodýl

Takto vypadá nechranický krokodýl.

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. Nevynechal však ani české luhy a háje a hledal i naše rybí legendy. Na nechranickou přehradu si přišel najít slavnou štiku, která tu prý žije a spatřilo ji jen několik pamětníků.

„Rybí obři často plavou kousek od našich domovů, přitom se desítky let nepozorovaně ukrývají před zraky lidí. Přežívají desítky let v hlubinách, kde skryty pod vodní hladinou rostou a sílí. Jednou se však prozradí a tehdy vznikají rybí legendy ,“ řekl Jakub Vágner.

Zlatí úhoři

První z malých exemplářů, které Vágner chytil.

Rybář se vypravil na Berounku za vysněnými úhoři. A po dvaceti letech se mu podařilo zažít pravý nefalšovaný tah.

Podle místních legend se úhoři začali objevovat vždycky v okamžiku, kdy rozkvetly akáty. „Někdy berou i přes den, ale většinou po bouřce, když hodně zaprší,“ vzpomínal na natáčení a lov.

Trvalo několik dní a hodně změn ve stanovištích, než si rybář štěstí „vyseděl“. Nakonec se tahu dočkal a čekala ho odměna v podobě euforie, kdy nestačil ani nasazovat nové rousnice na pruty. „Neuvěřitelné, teď jsem to tam hodil. To jsem naposled zažil snad před dvaceti lety,“ srdce mu plesalo. Skončilo to po ulovení dvanácti úhořů.

Malárie

Larva komára Anopheles, který přenáší malárii.

Nejen rybářskými úlovky se můžou lovci pochlubit. „Návrat do České republiky jsem si představoval trochu jinak. Nedá se nic dělat. Jsem čtyři dny zpátky z Konga a včera odpoledne, kdy mi vůbec nic nebylo, tak v průběhu třiceti minut jsem se dostal ze stavu úplně v pohodě do stavu čtyřicítky horečky,“ popsal Jakub Vágner.

„Zase jsem si přivezl malárii. Vyhýbal jsem se jí teď dlouhé roky. Ale celkem jsem ji měl už sedmkrát,“ vysvětluje.

Malárie je infekční parazitární onemocnění způsobené prvokem Plasmodium. Vyskytuje se v subtropických a tropických oblastech. Existují čtyři druhy malárie v závislosti na typu parazita, který ji vyvolává. Malárii přenášejí kousnutím samičky komárů rodu Anopheles.


Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....