Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Český rybář chytil největší sladkovodní rybu světa. Bojí se jí i domorodí indiáni

  1:00
Náruživý rybář a cestovatel za rybami Jakub Vágner si z amazonských vod vylovil další světový rekord. 2,5 metru a 130 kilogramů - to jsou míry jeho kořisti, arapaimy velké.
Arapaima velká

Arapaima velká | foto: Jakub Vágner

Do nitra amazonského pralesa se Jakub Vágner vydal už počtvrté. Na tuto cestu ale určitě jen tak nezapomene.

Podařilo se mu totiž chytit 130 kilogramů těžkou a 2,5 metru dlouhou arapaimu velkou (arapaima gigas).

Překonal tak svůj rekord z minulého roku, kdy se na jeho návnadu nechala nalákat arapaima, která vážila "jen" 106 kg.

Boj s obrovskou arapaimou trval necelou hodinu a ryba přitom prý málem rozpůlila malou přenosnou kanoi.

"V jeden moment se totiž rozhodla, že nám nic nedá zadarmo, a s otevřenou tlamou se na nás vrhla. Naštěstí minula, a tak se jen trochu zakousla do lodi. Pohled to byl ale neuvěřitelný,“ vypráví nadšeně Jakub Vágner.

Tyto obrovské ryby dýchají stejně jako lidé atmosférický kyslík, takže se pravidelně, zhruba v hodinových intervalech, vynořují. V tu chvíli je potřeba nahodit návnadu přesně do místa vynoření. Na pohotovou reakci má rybář asi tři sekundy. Pak zbývá jen čekat.

gal


. ARAPAIMA VELKÁ

Arapaima velká patří mezi největší sladkovodní ryby světa. Dorůstá délky až 6 metrů a vážit může i tunu.

Žije ve vodách Amazonky a v jejích přítocích, obývá stojaté vody, jezera, zaplavené oblasti i bažiny.

Arapaimy žijí ve vodách chudých na kyslík. Protože ale atmosférický vzduch potřebují, vynořují se k hladině, aby se nadechly. Období sucha přežívají zahrabané v bahně.

Arapaimy jsou predátoři, jejich kořistí se stávají hlavně jiné ryby, ale také neopatrní ptáci a další živočichové. Nejraději loví u hladiny.

Tato bájná ryba, před níž mají respekt i indiáni, je podle Jakuba Vágnera královnou Amazonie. Je opředená mýty a legendami.


V Amazonii strávil Jakub i se svou přítelkyní, novinářkou Štěpánkou Decastelo, měsíc. O dramatické okamžiky rozhodně neměli nouzi. Při hledání jedné z lagun je napadla celá tlupa opic, jindy je zase zaskočil obrovský jaguár.

"Několik hodin jsme hledali lagunu, ve které měla žít několikasetkilová arapaima. Nikdo ji ještě nikdy neviděl, ale její nadechnutí bylo prý slyšet stovky metrů daleko. Indiáni mají k této rybě veliký respekt, proto se ji vydávají hledat jen výjimečně," líčí své zážitky Jakub Vágner.

"Po neúspěšném lovu jsme se vraceli za tmy do tábora, vzdáleného asi dvě hodiny chůze. Hustě pršelo a najednou nad sebou ve větvích slyšíme šílený hřmot. Podíval jsem se prudce nahoru a viděl jen dvě oči. Posvítili jsme na to místo rychle baterkou a zahlédli černého jaguára."

"Když jsme se druhý den ráno opět vydali do laguny, našli jsme kolem celého tábora stopy větší než lidská ruka. Ten jaguár nás musel celou cestu stopovat a v noci neváhal přijít až na vzdálenost jednoho metru. Bylo třeba zvážit, co dál. Mohlo to být varování, že jsme vstoupili na jeho území, nebo jen zvědavost. Každopádně jsem to nemohl brát na lehkou váhu. Už jen proto, že jsem měl zodpovědnost i za někoho jiného. Nezbylo nám tedy nic jiného než se sebrat a vyrazit dále."


gal


Tohoto rozhodnutí ale nemuseli Jakub se Štěpánkou litovat. O dva dny později se jim totiž podařilo chytit úlovek, kterým Jakub opět pokořil světový rekord.

O jeho dalším rybářském úspěchu čtěte zde.



. JAKUB VÁGNER

Rybaření je pro něj koníčkem i povoláním. Začal s ním už v pěti letech.

V patnácti začal publikovat v odborných rybářských časopisech u nás i v zahraničí, v sedmnácti letech natočil první rybářský film o lovu sumců. Dnes je mu 25 a je jedním z nejuznávanějších rybářských odborníků v Evropě a zároveň držitelem několika zajímavých rybářských rekordů.

Za rybami cestuje Jakub Vágner po celém světě. Dlouhodobě pobýval například v Kazachstánu či Uzbekistánu, jeho expedice ale směřovaly i do Asie a Jižní Ameriky, do povodí řeky Amazonky. Rok pracoval i jako rybářský průvodce v Austrálii při lovu velkých mořských ryb, jakými jsou mečoun, tuňák nebo žralok.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....