Český portál má aktuálně za sebou měsíc testovacího provozu a zatím se jeho úspěšnost v pátraní po ztracených zvířatech pohybuje kolem 50 procent. Zápis do databáze a rozeslání partnerským organizacím nabízí psí detektiv zdarma, cílené oslovení lidí pomocí SMS a e-mailingu už je placenou službou.
"V našem pátracím systému se opíráme o dva základní pilíře: pátrací SMS a pátrací e-mailing. Za revoluční v rámci celé Evropy považujeme právě to, že jde o aktivní, nikoliv pasivní pátrací systém. Podobné systému fungují v zámoří už více než 10 let a jejich provozovatelé uvádějí úspěšnost v pátrání až 85 procent," vysvětluje jednatelka o.s. Psí detektiv Klára Carbová.
O nalezení ztraceného zvířete se hodně hraje o čas
Pátrací SMS zprávy rozesílá pro Psího detektiva společnost O2, každá pátrací SMS obsahuje základní údaje o ztraceném zvířeti, kontakt a fotografii. "Podle okolností ztráty se vždy rozhodujeme, jak velký počet SMS je potřeba rozeslat a zda zvolíme zásah podle místa výskytu, nebo podle místa bydliště v místě ztráty. Během několika desítek minut se tak o ztrátě zvířete dozví velké množství lidí, kteří si navíc smskový pátrací letáček nosí neustále v kapse, " vysvětluje hlavní výhody pátracích SMS jeden ze zakladatelů projektu Tomáš Carba.
Pátrací e-mailing vychází z unikátní celorepublikové databáze kontaktů na všechny důležité organizace, které s pátráním po ztraceném zvířeti mohou pomoci. Jde především o útulky, veterináře, zájmové kluby a spolky, myslivce, lesníky, chovné stanice, městské policie, silničáře, zverimexy a petshopy, ale také například autoškoly. Celá databáze obsahuje zhruba 10 000 kontaktů po celé ČR.
"Pátrací e-mailing se však rozesílá cíleně po jednotlivých okresech, v případě Prahy po městských částech. Během jedné minuty jsme tak schopni o ztrátě informovat všechny důležité lidi, které by majitelé ztraceného zvířete objížděli dny a týdny," dodává Tomáš Carba.
Psí detektiv má vedle dvou základních pátracích pilířů k dispozici i detektiva v terénu a pátrací letadlo. Stejně jako v zámoří využívá i tzv. art of profiling, tedy vytváření osobnostních profilů ztracených zvířat, ze kterých se pak vychází při výběru lokalit nejvhodnějších pro pátrání.
Během testovacího provozu už se i u nás potvrdila řada zámořských zkušeností. Například že po 48 hodinách od ztráty už zvíře nereaguje na volání svého pána nebo že atletický pes dokáže během 24 hodin zdolat i 40 km.
Podle autorů projektu dělají čeští majitelé ztracených zvířat jednu společnou a zásadní chybu: ztrátu zvířete řeší velmi pozdě, i několik dní po ztrátě. "Jsme zatím úplně na začátku. Ale věříme, že komplex pátracích metod a zkušeností povede během jednoho roku k tomu, že se naše úspěšnost dostane k 80 procentům," věří jednatelka Psího detektiva Klára Carbová.