Tajemství černých děr v oceánu i golfského proudu. Objevte záhady přírody

  • 0
Naše domovská planeta Země, na které žijeme a vyvinuli jsme se jako druh, ukrývá stále spousty tajemství. Některá se vědcům podařilo objasnit, jiná zkoumají, o dalších nemají ani tušení.
Polární záře je jeden z nejkrásnějších úkazů, jaký si smrtelník může vychutnat....

Záhady, tajemství či nejrůznější přírodní úkazy lidi lákaly odjakživa, mnohým naši předkové přišli na kloub, ale před dalšími stojíme v úžasu doteď.

Pomiňme teď vědecká vysvětlení, logické vazby a odůvodnění, systemická členění a pádné argumenty. Pojďme prostě a jednoduše žasnout, obdivovat zázraky a nádheru kolem nás.

Černé díry v oceánu

Vzácný druh chobotnice argonaut fialový (14. ledna 2022)

Před časem biologové v Atlantickém oceánu objevili oblasti široké asi 100 kilometrů, které ničí veškeré projevy života. Tyto vodní víry jsou bez kyslíku, dosahují do hloubky až 150 metrů a pohybují se v oceánu, dokud se nerozptýlí.

Ryby a ostatní mořští živočichové v nich nejsou schopni přežít. Některé odolné organismy, jako třeba jisté druhy chobotnic, se ale přizpůsobily životu v takhle extrémních podmínkách a na určitou krátkou dobu se v těchto vírech dokážou schovat před svými přirozenými nepřáteli.

Britové zkoumají černou díru v Atlantiku

Ještě není známo, jak zmíněné víry, svého druhu „černé díry“, vznikají. Pomocí hloubkových dronů a ponorek chtějí vědci prozkoumat tajemství tohoto fenoménu.

Měňavý chameleon

Jazyk chameleona potřebuje pouhých 20 milisekund k tomu, aby při získávání potravy dokázal zrychlit svůj pohyb až na rychlost 21 km za hodinu. A jak mění barvu?

Dělá to v závislosti na teplotě, na okolí a své náladě. Jiné vybarvení mají ve spánku, jiné při vyhřívání na slunci, změnou barvy může samička vyjádřit ochotu k páření, samci si tak mohou navzájem hrozit.

Teprve nedávno vědci zjistili, na jakém principu tento jev funguje. V kůži těchto ještěrů jsou buňky, které obsahují drobné krystaly odrážející světlo. S nimi může chameleon pohybovat a měnit jejich vzdálenost.

Chameleoni umějí lovit vystřelovacím jazykem hned po vylíhnutí

Vzniká tak barevné spektrum, o jehož složení rozhoduje počet nanokrystalů a vzdálenost mezi nimi. Když je rozčilený, zbarví se dočervena. Výrazné barvy vyjadřují agresivitu nebo připravenost ke konzumaci potravy.

Krystalky umístěné v kulovitých buňkách se od sebe vzdalují a odrážejí světlo tak, že vzniká žluté, oranžové či červené zabarvení. Při odpočinku jsou krystalky v kůži chameleona blízko sebe a dávají jí zelenou, hnědou nebo modrou barvu. Když chce dát živočich najevo, že není nebezpečný, objeví se nad vrstvou nanokrystalů tmavý pigment zvaný melanin.

Golfský proud

Zhruba 100 kilometrů široký a 800 až 1200 metrů hluboký proud se v oceánu řítí maximální rychlostí u povrchu až 2,5 metru za sekundu. Přesouvá kolem 30 milionů metrů krychlových vody za sekundu. Funguje podobně jako ústřední topení, bez něho by bylo v severní Evropě o 5 až 10 °C chladněji.

Podle posledních průzkumů ale proud, který dalekosáhle ovlivňuje klima na celé planetě a udržuje vyšší teplotu na severozápadě Evropy, a zpomalil na nejnižší rychlost za poslední tisíciletí. Míchá teplou slanou a hustou vodu z tropů, proudí Atlantikem a zmírňuje v severní části západní Evropy zimy, které tak jsou až o desítky stupňů teplejší než na jiných místech planety se stejnou zeměpisnou šířkou.

Atlantik může přijít o Golfský proud. Bod zvratu se blíží, varují vědci

U oceánského dna zase odnáší chladnou vodu ze severu k tropům. Ještě před 50 lety byl Golfský proud o třetinu silnější, než jak je tomu v současnosti.

Pokud by nadále slábl, v Evropě by v důsledku toho výrazně přibylo pomalu postupujících bouří s dešťovými přívaly, jaké například v roce 2021 zasáhly Německo a Belgii.

O jídle

Horká čokoláda After Eight

Slyšeli jste o tom, že med se nezkazí a vydrží až 3000 let čerstvý? Víte, že po konzumaci kyselé potravy dostanete zhruba do hodiny chuť na sladké nebo že lidé zabijí každou sekundu 1776 zvířat jen kvůli jídlu?

Máte-li rádi pálivé a pikantní pokrmy, budete mít větší šanci dožít se vyššího věku než ti, kdo takovým dobrotám dvakrát neholdují.

Podlehněte medovému pokušení. Víme, jak si vybrat ten nejlepší

Milujete horkou čokoládu? Pořiďte si na ni oranžový hrnek, tak prý podle vědců chutná nejlépe. A jedna na závěr: 10. srpna 2015 jedli astronauti NASA poprvé jídlo vypěstované ve vesmíru.

Hromy a blesky

Bleskové výboje nad obcí Nýdek – Martin Popek. Canon 60d s objektivem sigma...

Rychlost blesku může dosáhnout až 150 000 kilometrů za sekundu a jeho teplota je cca desetkrát vyšší než teplota povrchu Slunce, tedy přibližně 30 000 °C. Hřmění je vlastně zvuková vlna, ale protože je rychlost zvuku pomalejší než rychlost světla, slyšíme ho až chvíli po blesku.

Hromy a blesky fascinovaly naše předky, báli se jich, uctívali je jako bohy. Existují různé tvary blesků (čárové, rozvětvené, plošné, perlové a kulové) i různé barvy, od žluté přes červenou, oranžovou až k modrozelené či modré.

Čeští vědci odhalili, že blesky jsou větší, než se předpokládalo

Fialové blesky znamenají zanedbatelné srážky, modré blesky přinášejí mrholení, zelené slabší až mírný déšť a čím více k oranžové a červené barvě, tím jsou srážky silnější.

Lidské oko

Teď se držte, víte, že může rozlišit až 10 milionů barev? Většinou ženy mají v sobě gen, který jim propůjčí schopnost zaznamenat i milion dalších odstínů. A jaká barva očí je nejvzácnější?

Zhruba 90 procent všech lidí na světě má hnědé oči, jejich tmavší varianta převažuje hlavně u obyvatel Afriky a východní i jihovýchodní Asie, světlejší hněď mají ve východní Asii, Evropě a Americe.

Pouze 2 procenta lidí mají zelené oči – v severní, střední a západní Evropě plus na Islandu, 8 procent má modrou nebo šedou barvu očí, modrá je nejčastější v severní, střední i východní Evropě a USA, šedá na východě a na severu Evropy.

A muži budou šílet. Trendy líčení pro hnědé oči

Původní barva duhovky u člověka byla podle vědců hnědá, další odstíny se vyvinuly postupně, modrá se objevila před přibližně 10 000 až 6000 lety v oblasti severozápadně od Černého moře. Ale zbarvení očí se může v průběhu života měnit.

A pozor na sluníčko, mějte na paměti, že i oči se mohou opálit či spálit. Dobře, že jich člověk nemá pět jako včely. A ještě jedna zajímavost, se kterou přišli badatelé: Jen lidské a psí oči umí číst v očích těch druhých.