Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Přílišné krmení může ptáčkům i škodit. Nechce se jim zpívat a zůstávají na ocet

Začalo to jako způsob, jak pomoci ptákům přežít zimu. Nyní vědci zjišťují, že přikrmování má výrazný vliv i na sexuální a další život ptactva. A vrhají se do dalších studií, protože žádná ještě nepřinesla jednoznačné závěry.

Sýkory koňadry u krmítka | foto: Profimedia.cz

Podle výzkumníků krmí volně žijící ptáky kolem 48 procent britských domácností. Ptáci obvykle dostávají slunečnicová semena a tukové koule. Dokrmování však mění jejich zvyky i chování a následky mohou být pozitivní i negativní.

Lidé ve městech často ptáky krmí až do období rozmnožování, nebo dokonce po celý rok. "U zpěvných ptáků způsobuje přikrmování opoždění zpěvu za svítání až o dvacet minut, někteří ptáci ho dokonce úplně vypustí. Kvůli tomu pak mohou ptačí jedinci mužského pohlaví přijít o šanci získat samičku k páření," cituje The Telegraph vědce.

Krmení ptáci se opožďují s ranním zpěvem

Ve své studii, uveřejněné v časopise Chování zvířat (Animal Behaviour), skupina evropských vědců zkoumala účinky extra potravy na sýkory koňadry, jednoho z nejvděčnějších návštěvníků zahradních krmítek. Během jarního období hnízdění porovnávali jejich zpěv za úsvitu se zpěvem a chováním ptáků, kteří ke krmítkům přístup nemají.

Zpěv za rozbřesku je pro ptáky příležitostí, jak se předvést samičkám a odradit konkurenci. "Opoždění zpěváci už nemusejí žádnou samičku zaujmout, takže zpoždění nebo vynechání zpěvu za úsvitu by mohlo zcela zazdít jejich šanci na otcovství," říká Valentin Amrhein ze Zoologického institutu při univerzitě v Basileji, který studii vedl.

Navíc studie ukázala, že 36 procent přikrmovaných ptáků ranní zpěv za svítání úplně přeskočilo, a to  čtyřikrát častěji než ostatní ptáci. A z těch, kteří zpívali, začali ti přikrmovaní zpívat až o 20 minut později než ostatní.

Zdá se také, že ptáci, kteří si na přikrmování zvyknou, nepovažují za nutné začít na jaře se sháněním potravy. Další teorie říká, že krmítka mohou přitahovat i dravce nebo další samečky, takže se ptáci ruší navzájem a mohou zapomenout zpívat.

I přes nejednoznačné výsledky vědeckých studií ptactvu přikrmování během zimy svědčí

"Na to, jak moc lidé ptáky přikrmují, existuje relativně málo skutečně kvalitních vědeckých studií, které se zabývají dopadem přikrmování na život opeřenců. Z ČR mi není známa žádná,“ říká Petr Voříšek z České společnosti ornitologické. Důležité podle něj je, že se uvedený výzkum uskutečni v období hnízdění, a že autoři studie jsou velmi opatrní v tom, nakolik by opožděný začátek zpěvu měl ovlivnit další život sýkorek.

I uvedená skupina vědců přiznává, že je potřeba další výzkum. "Ranní zpěv za svítání se považuje za znamení kvality samečka. Výše postavení a starší ptáci obvykle začínají zpívat jako první a tím mají větší šanci vybrat si partnerku k páření. U nich přikrmování pravděpodobně způsobuje, že začínají zpívat později a nebo rituál vynechají úplně. Ať už je příčina jakákoli, může to mít významný vliv na jejich otcovství. A to je pro nás velké překvapení," vyjádřil se Amrhein.

Na přístupu k přikrmování ani tato studie zatím nic nemění. "Radíme dál krmit ptactvo v zahradách během zimy, kdy tím můžete zachránit životy. Ale přestaňte ptáčkům sypat do krmítek koncem března, kdy jim začíná sezona hnízdění," vysvětluje Amrheim.

Jak se staví krmítko pro ptáčky? Podívejte se na video.

5. ledna 2011

Vrabcům pomáhá přikrmování ohlídat nevěry partnerky

Výsledky podobných studií jsou velmi různorodé, někdy si i protiřečí. "Některé dokládají, že díky přikrmování mají ptáci vyšší hnízdní úspěšnost, kladou větší snůšky a vyvádějí víc mláďat, jiné to nepotvrzují. Další zjistily, že někteří přikrmovaní ptáci na jaře snášejí vejce dříve, což je většinou výhodou pro další vývoj mláďat. Ale nemusí tomu tak být vždy,“ vyjmenovává různé výsledky výzkumů Voříšek.

"Podle části studií zvyšuje zimní přikrmování šanci přežít zimu. Ovšem třeba někteří finští ornitologové se domnívají, že finská populace sýkor koňader je na zimním přikrmování zcela závislá, což nemusí být chápáno jako pozitivní výsledek přikrmování,“ vysvětluje nejednoznačné výsledky studií český ornitolog.

"Často ani neumíme posoudit, zda je důsledek přikrmování kladný či záporný. Například u přikrmovaných vrabců domácích bylo zjištěno, že samci mají díky dostatku potravy z krmení víc času hlídat si samici a díky tomu se taková samice méně oddává mimopárovým kopulacím, tedy páření s jinými samci,“ uvádí Voříšek další nejednoznačný výsledek.

Koneckonců, málokterý výsledek lze zobecnit. "Záleží na okolnostech, na dotčeném druhu, roční době, na množství a kvalitě krmení a řadě dalších okolností. Je ale zřejmé, že přikrmování není tím podstatným, co ptáky v současnosti ohrožuje. Spíše je to zemědělství, doprava, ničení míst vhodných pro hnízdění, sběr potravy, zimování, tah, u některých druhů přímé pronásledování člověkem či změna klimatu," konstatuje Voříšek.

Jak tedy ptáčky krmit?

V případě přikrmování volte střízlivý přístup. Do krmítek ptáčkům sypte pouze v zimě, respektive v době, kdy mají skutečně nedostatek potravy a je nepříznivé počasí, ne bezhlavě po celý rok. Rady, jak vyrobit krmítko a čím krmit, najdete v předchozím článku.

„Nekrmte zbytky z kuchyně a dalšími pro ptáky nezdravými potravinami. Informace, čím krmit a čím ne, najdete i na stránkách České společnosti ornitologické. Krmítko využijte jako příležitost pozorovat ptáky z bezprostřední blízkosti a něco se o nich dozvědět,“ radí Voříšek.

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....