Orientální kočka vypadá jak z jiného světa. Zahrne vás pozorností a láskou

  4:09aktualizováno  4:09
Díky trojúhelníkovému tvaru hlavy připomíná orientální kočka na první pohled spíš domácího skřítka než kočku, její elegance vám vyrazí dech. Nezapře geny kočky siamské. Je také hodně zvídavá, společenská, učenlivá, chytrá a miluje lidi.

Pokud býváte přes den mimo domov, radí chovatelka pořídit k orientální kočce nějakého zvířecího společníka, klidně psa, který ji zaměstná. | foto: snape-cattery.cz

„Orientální kočka je vhodná pro milovníky zvířat, kteří nehledají jen gaučové zvíře, ale především parťáka do rodiny. Jak každému říkám a vždy mi to noví majitelé koťátka potvrdí, s orientální kočkou nejste už nikdy sami a vaše rodina se rozroste o dalšího člena,“ doplňuje popis plemene chovatelka Martina Křemenová z chovné stanice Snape cattery, která orientálky chová deset let. 

Orientální kočky a koťata

U všeho asistují, proto se hodí k lidem, kteří mají čas se jim věnovat. Jsou velice kontaktní a jsou rády středem pozornosti. A přestože jsou své a každá má jedinečnou osobnost, svého páníčka nebo celou rodinu milují. 

Jak už musí být z tohoto popisu jasné, orientální kočky nemají samotu zrovna v oblibě. Pokud trávíte hodně času mimo domov a plemeno vás okouzlilo, je dobré mít doma ještě druhé zvíře. Což ovšem vůbec nemusí být další orientálka. Jedna by vám ovšem doma mohla nadělat pěknou paseku. „Nudící se orientální kočka by si pro vás mohla zatím doma přichystat mnoho nepříjemných překvapení,“ upozorňuje Křemenová.

Orientální kočky jsou nejspokojenější, když se mohou zapojit do dění v rodině. Šťastné budou u vás na klíně, na ramenou nebo při hře, neváhají asistovat při úklidu či vaření, jsou vám zkrátka pořád v patách. 

Kde se vzaly „orientálky“?

Orientální kočky vznikly z křížení siamských koček s kočkami domácími a dalšími plemeny, proto je stavba těla i charakter orientálek velmi podobný siamským kočkám.

Zvědavost a zvídavost je pro orientální kočky typická, nic jim nesmí uniknout.

Orientálním kočkám nesmí nic uniknout, jsou zvídavé a stále chtějí být v centru dění.

Cílem bylo znovu vzbudit zájem o siamské kočky a vyšlechtit jejich nové barevné kombinace bez odznaků. Jako první vznikla čokoládová varianta. 

Podle zkušeností chovatelky si snadnou zvyknou i na děti. „Sama mám tříletá dvojčata, a když chtějí kočky klid, někam si vylezou a jen je pozorují. A když si naopak chtějí hrát, samy nosí dětem hračky,“ popisuje zkušená chovatelka.

Orientálky jsou učenlivé a velmi inteligentní. Slyší na své jméno, často se naučí aportovat nebo si otevřít dveře. Zároveň ovšem patří mezi hlučnější plemena, takže je třeba počítat s tím, že toho hodně napovídají. „Někdy to může vypadat, že se až dohadují,“ dodává se smíchem Martina Křemenová.

Velkou devizou těchto koček je krásný vzhled. Jsou neobyčejně elegantní, působí vznešeně až pyšně. Co se zbarvení týká, mohou být jednobarevné, ale i s kresbou či bicolor (v kombinaci s bílou), podívejte se do fotogalerie. 

Možnost úniku do výšek orientálním kočkám vyhovuje.
Orientální kočky mají dlouhé nohy typické pro kočky siamské. Také proto po nich...
Odpočívající orientální kočky
Do nového domova by měla koťata odcházet nejdříve věku 13 týdnů. (Na snímku...

Orientální kočka miluje společnost, stejně tak potřebuje možnost úniku na klidné místo. Pokud vybíráte koťátko, volte chovnou stanici, kde koťátka vyrůstají přímo v rodině a ideálně se tak hned od narození socializují.

Jejich srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, oproti jiným kočkám s podsadou výrazně méně línají. Což neznamená, že by nelínaly vůbec. Koupat ani česat nepotřebují. „Žádná speciální péče není potřeba, potřebují jen hodně lásky a  pozornosti, pak bude z vaší kočičky spokojená kamarádka,“ radí chovatelka.

Jako mazlíčka s průkazem původu (PP) pořídíte tuto kočku za 10 až 12 tisíc korun, cena kočky do chovu se pohybuje i v tisících eur. „Při výběru koťátka určitě nezávazně navštivte chovatelskou stanici, podívejte se, v jakých podmínkách kočky chovají a prohlédněte si rodiče. Do nové rodiny by kotě mělo odcházet nejdříve v třinácti týdnech věku a chovatel by vám měl být i po koupi kotěte k dispozici, když budete potřebovat s čímkoliv poradit,“ radí Martina Křemenová.

Autoři:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

OBRAZEM: Němé tváře letos opět předvedly dokonalou komediální řeč těla

Němé tváře opět předvedly, jak umějí mluvit beze slov. Toto jsou nejlepší snímky z dalšího ročníku soutěže Comedy...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Čeští strakáči se setkali u Hradce a vytvořili národní rekord

Na svém již 10. celostátním setkání se v září sešlo na jednom místě 128 českých strakatých psů. Nejde o žádné vořechy,...

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Premium

Příběh embryí fakticky vyhynulého nosorožce píší vědci i strážci v Keni

Devět nenápadných snímků z mikroskopu, které nedávno zveřejnil Safari Park Dvůr Králové, v sobě ukrývá zázrak. To, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz