Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Poznejte tasmánské čerty. Zoo Praha otevírá Darwinův kráter

  15:42
V sobotu 30. května otevře Zoo Praha Darwinův kráter, expozici tasmánské a australské fauny. Z původního březnového termínu, který byl kvůli pandemii přesunutý o dva měsíce, se vyklubal konec května a návštěvníci se konečně dočkají toužebně očekávané atrakce.

Název expozice i pojetí její hlavní části je odvozeno od impaktního Darwinova kráteru, který se nachází na Tasmánii. Expozice představí více než dvě desítky druhů australské fauny. 

„Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití označovaní také jako tasmánští čerti, kteří jsou největšími dravými vačnatci a patří k ohroženým druhům. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která je získala přímo z Tasmánie,“ popsal Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Návštěvnicky atraktivní však podle něj budou určitě i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů.

Příběh Darwinova kráteru a chovů začal v roce 2016, kdy byla Zoo Praha vzhledem ke své vynikající chovatelské úrovni vybrána jako jedna z institucí, které by se měly podílet na záchranném programu ohrožených ďáblů medvědovitých. 

„První impulz vlastně vzešel od našich australských kolegů, kteří se ptali, jaká zvířata z jejich fauny u nás máme. A když jsme zjistili, že tato jedinečná zvířata se Austrálie rozhodla uvolňovat i pro Evropu, měli jsme jasno,“ řekl Bobek.

Pro jejich expozici byla vybrána lokalita mezi tehdy rozestavěným Rákosovým pavilonem, Ostrovem lemurů a Rezervací Bororo. Protože vybrané území je poměrně rozlehlé (4 600 metrů čtverečních), rozhodlo se vedení zoologické zahrady, že zde najdou domov i další druhy. 

Čtveřice ďáblů, která se zabydlela v Darwinově kráteru, přicestovala do Zoo Praha 3. prosince 2019 přímo z Tasmánie. Tři samičky a jeden samec se narodili v tasmánské chovné stanici Cressy a coby vyslanci svého druhu u nás mají pomáhat zvyšovat povědomí o krizi, v níž se jejich druh nachází. 

Jací jsou ďáblové

Správně je to ďábel medvědovitý, ale říká se mu také tasmánský čert, Australané dokonce používají i název belzebubova štěňata. „Mají vynikající sluch a čich, díky kterému jsou schopni najít mršiny, jimiž se živí, i na kilometr. Na druhou stranu vidí jen černobíle, což dohánějí ostatními smysly,“ popsal je chovatel David Vala.

Jejich chování a typický řev popsal jako výsledek nedorozumění lidí. Když si totiž představí vrčení psa, je to signál, který vede k napadnutí. Ale pro čerty je to jen způsob komunikace, takže nic hrůzostrašného na nich nelze vidět.

„Samice jsou březí jen asi tři týdny a porodí až 40 mláďat. Ale nesmíte si představit mláďata, na jaká jsme zvyklí, tyto jsou vlastně ještě embrya velikosti hrášku. A jenom ta, kterým se podaří dostat se včas k matčině struku, mohou přežít, ostatní mají prostě smůlu,“ vysvětloval, jak funguje příroda.

Největší hrozbou pro ďábly je v současné době infekční rakovina tváře, která je neléčitelná a končí smrtí. To lokálně zdecimovalo výskyt ďáblů až o 95 procent (o rakovině tasmánského čerta jsme psali zde).

Představte se

Každý z našich čtyř ďáblů je osobnost a jméno každého z nich označuje v angličtině některý druh koření. Jeden od druhého se liší tvarem a rozsahem bílých skvrn – jedinečných jako otisk prstu. A samozřejmě i povahou.

Sumac („Škumpa“) 

Na snímku samec ďábla medvědovitého Sumac („Škumpa“), kterého poznáte podle...

Narodil se 5. dubna 2018. Poznávacími znaky jsou přerušená bílá čára na hrudníku a hnědá špička ocasu. Zpočátku se choval bázlivě, odmítal opustit box a nevylezl ani při krmení. Postupně si ale začal zvykat a nyní je situace zcela opačná. Sumac je hned po Nutmeg nejméně bojácné zvíře a můžeme ho společně s ní nejčastěji potkat ve výběhu i ve chvíli, kdy Aniseed s Laurel utečou. 

Nutmeg ( Muškátový oříšek )

Nutmeg („Muškátový oříšek“), nejprůbojnější a nejštíhlejší ze samic poznáte...

Nejprůbojnější a nejštíhlejší ze samic (narozená 3. dubna 2018) poznáte podle bílé náprsenky a pruhu na zadku. Nutmeg je hodně zvídavá, hravá a oproti ostatním asi i nejvíce vzteklá. Nemá ráda úklid s vodou. To začne přebíhat do jiného boxu a hledat suché místo. 

Pokud najde ve výběhu novou věc, snaží se jí hned zmocnit a co nejrychleji ji schovat do boxu. Baví ji zápolení s dřevěnou tyčí či proutěnou koulí. 

Aniseed („Anýz“)

Plachou a odtažitou Aniseed („Anýz“) od ostatních ďáblů odlišuje bílá tečka na...

Narodila se 5. dubna 2018. Od ostatních ďáblů ji odlišuje bílá tečka na zadku a slabá bílá čárka na pravé přední noze a na hrudníku. Aniseed je plachá samice, která se k ostatním chová spíše odtažitě. Nejraději spí sama v boxu, kdežto ostatní mají docela rádi kontakt a většinou spí společně v jednom hnízdě. 

Laurel ( Bobkový list )

Laurel („Bobkový list“) má téměř černé zbarvení, malou bílou skvrnu na hrudníku...

Lauer má téměř černé zbarvení, malou bílou skvrnku na hrudníku a tmavší obličej. Stejně jako Aniseed je bázlivější než Nutmeg. Nejvíc se to projevuje, když slyší nové zvuky nebo cítí neznámé pachy. To se pak snaží rychle ukrýt v bezpečí nory. Pokud se jí něco nelíbí, protestuje tlumeným „auff“.

Ti druzí

Tasmánští čerti jsou sice jednoznačnými „taháky“ pavilonu, ale jeho obyvateli jsou i další vzácní obyvatelé Tasmánie. Uvidíte tu tři z pěti druhů klokanů žijících v této lokalitě. Jsou tu klokani obrovští i rudokrcí, dále i klokan parma nebo klokánek krysí.

Obrovskou atrakcí bude i ježura, která je obdivuhodným savcem. Připomíná ježka, čichem mravenečníka a dokáže vnímat elektrické pole. Ale oproti běžným savců má jednu zvláštnost: líhne se z vejce. Matce se dočasně vytvoří vak, ve kterém se mláďata vyklubají z vajec, ale mateřské mléko nesají ze struku, matka ho roní kůží.

Aby byla flóra kompletní, nesmí chybět ani ptactvo. Takže v Darwinově kráteru uvidíte i tabony lesní, husu kuří, papoušky žlutoramenné nebo lelkouna sovího. Ten je zajímavý také tím, že žije v noci. Sedí naprosto nehybně a díky svému zabarvení vypadá jako suchá větev.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohlreich se skoro neudržel na nohou, když si restauratér zavolal vědmu

V pořadu Jak to bylo, šéfe? šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal na největší „špeky“ ze 3. a 4. řady legendární show...

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistrovská práce s čokoládou vygenerovala finálovou pětku Masterchefa

Zreplikovat dezert v podobě plněné skořápky kokosového ořechu z dílny zakladatelky cukrářské akademie a cukrářky...

Křest ohněm profi kuchyně si finálová pětka Masterchefa užila v Entrée

„Zavařit si“ v kuchyni olomoucké restaurace Entrée šéfkuchaře Přemka Forejta, o tom možná sní leckterý nadšený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sprcha či úsporné splachování. Tipy, které sníží spotřebu vody v domácnosti

Ceny energií rostou, potraviny se zdražují a všichni hledáme prostředky, jak můžeme ušetřit. Hospodaření s vodou možná...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Vybrali jste nejroztomilejšího mazlíčka měsíce října. Prohlédněte si fotky

Říjnové kolo ankety o nejroztomilejšího mazlíčka je minulostí. Čtenářské hlasy rozhodly, které snímky se posunuly na...

Seznamování goril v Rezervaci Dja proběhlo z pohledu ředitele téměř idylicky

V pondělí v podvečer jsem se zašel znovu podívat do Rezervace Dja. Pod oknem do výběhu seděly vedle sebe tři gorily:...

VIDEO: Podívejte se, jak probíhá preventivní zdravotní prohlídka slonů

Starat se o slony znamená denně zkontrolovat jejich zdravotní stav. Chovatelé je proto denně myjí a při té příležitosti...

Jméno pro mládě hrabáče vybráno, rodinné vstupenky do Zoo Praha rozdány

Bude to Amari, Bahati, Farisa, Imani, nebo Middag? Jako čtenáři iDNES.cz jste měli možnost rozhodnout o tom, jakým...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...