Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poznejte tasmánské čerty. Zoo Praha otevírá Darwinův kráter

  15:42
V sobotu 30. května otevře Zoo Praha Darwinův kráter, expozici tasmánské a australské fauny. Z původního březnového termínu, který byl kvůli pandemii přesunutý o dva měsíce, se vyklubal konec května a návštěvníci se konečně dočkají toužebně očekávané atrakce.

Název expozice i pojetí její hlavní části je odvozeno od impaktního Darwinova kráteru, který se nachází na Tasmánii. Expozice představí více než dvě desítky druhů australské fauny. 

„Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití označovaní také jako tasmánští čerti, kteří jsou největšími dravými vačnatci a patří k ohroženým druhům. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která je získala přímo z Tasmánie,“ popsal Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Návštěvnicky atraktivní však podle něj budou určitě i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů.

Příběh Darwinova kráteru a chovů začal v roce 2016, kdy byla Zoo Praha vzhledem ke své vynikající chovatelské úrovni vybrána jako jedna z institucí, které by se měly podílet na záchranném programu ohrožených ďáblů medvědovitých. 

„První impulz vlastně vzešel od našich australských kolegů, kteří se ptali, jaká zvířata z jejich fauny u nás máme. A když jsme zjistili, že tato jedinečná zvířata se Austrálie rozhodla uvolňovat i pro Evropu, měli jsme jasno,“ řekl Bobek.

Pro jejich expozici byla vybrána lokalita mezi tehdy rozestavěným Rákosovým pavilonem, Ostrovem lemurů a Rezervací Bororo. Protože vybrané území je poměrně rozlehlé (4 600 metrů čtverečních), rozhodlo se vedení zoologické zahrady, že zde najdou domov i další druhy. 

Čtveřice ďáblů, která se zabydlela v Darwinově kráteru, přicestovala do Zoo Praha 3. prosince 2019 přímo z Tasmánie. Tři samičky a jeden samec se narodili v tasmánské chovné stanici Cressy a coby vyslanci svého druhu u nás mají pomáhat zvyšovat povědomí o krizi, v níž se jejich druh nachází. 

Jací jsou ďáblové

Správně je to ďábel medvědovitý, ale říká se mu také tasmánský čert, Australané dokonce používají i název belzebubova štěňata. „Mají vynikající sluch a čich, díky kterému jsou schopni najít mršiny, jimiž se živí, i na kilometr. Na druhou stranu vidí jen černobíle, což dohánějí ostatními smysly,“ popsal je chovatel David Vala.

Jejich chování a typický řev popsal jako výsledek nedorozumění lidí. Když si totiž představí vrčení psa, je to signál, který vede k napadnutí. Ale pro čerty je to jen způsob komunikace, takže nic hrůzostrašného na nich nelze vidět.

„Samice jsou březí jen asi tři týdny a porodí až 40 mláďat. Ale nesmíte si představit mláďata, na jaká jsme zvyklí, tyto jsou vlastně ještě embrya velikosti hrášku. A jenom ta, kterým se podaří dostat se včas k matčině struku, mohou přežít, ostatní mají prostě smůlu,“ vysvětloval, jak funguje příroda.

Největší hrozbou pro ďábly je v současné době infekční rakovina tváře, která je neléčitelná a končí smrtí. To lokálně zdecimovalo výskyt ďáblů až o 95 procent (o rakovině tasmánského čerta jsme psali zde).

Představte se

Každý z našich čtyř ďáblů je osobnost a jméno každého z nich označuje v angličtině některý druh koření. Jeden od druhého se liší tvarem a rozsahem bílých skvrn – jedinečných jako otisk prstu. A samozřejmě i povahou.

Sumac („Škumpa“) 

Na snímku samec ďábla medvědovitého Sumac („Škumpa“), kterého poznáte podle...

Narodil se 5. dubna 2018. Poznávacími znaky jsou přerušená bílá čára na hrudníku a hnědá špička ocasu. Zpočátku se choval bázlivě, odmítal opustit box a nevylezl ani při krmení. Postupně si ale začal zvykat a nyní je situace zcela opačná. Sumac je hned po Nutmeg nejméně bojácné zvíře a můžeme ho společně s ní nejčastěji potkat ve výběhu i ve chvíli, kdy Aniseed s Laurel utečou. 

Nutmeg ( Muškátový oříšek )

Nutmeg („Muškátový oříšek“), nejprůbojnější a nejštíhlejší ze samic poznáte...

Nejprůbojnější a nejštíhlejší ze samic (narozená 3. dubna 2018) poznáte podle bílé náprsenky a pruhu na zadku. Nutmeg je hodně zvídavá, hravá a oproti ostatním asi i nejvíce vzteklá. Nemá ráda úklid s vodou. To začne přebíhat do jiného boxu a hledat suché místo. 

Pokud najde ve výběhu novou věc, snaží se jí hned zmocnit a co nejrychleji ji schovat do boxu. Baví ji zápolení s dřevěnou tyčí či proutěnou koulí. 

Aniseed („Anýz“)

Plachou a odtažitou Aniseed („Anýz“) od ostatních ďáblů odlišuje bílá tečka na...

Narodila se 5. dubna 2018. Od ostatních ďáblů ji odlišuje bílá tečka na zadku a slabá bílá čárka na pravé přední noze a na hrudníku. Aniseed je plachá samice, která se k ostatním chová spíše odtažitě. Nejraději spí sama v boxu, kdežto ostatní mají docela rádi kontakt a většinou spí společně v jednom hnízdě. 

Laurel ( Bobkový list )

Laurel („Bobkový list“) má téměř černé zbarvení, malou bílou skvrnu na hrudníku...

Lauer má téměř černé zbarvení, malou bílou skvrnku na hrudníku a tmavší obličej. Stejně jako Aniseed je bázlivější než Nutmeg. Nejvíc se to projevuje, když slyší nové zvuky nebo cítí neznámé pachy. To se pak snaží rychle ukrýt v bezpečí nory. Pokud se jí něco nelíbí, protestuje tlumeným „auff“.

Ti druzí

Tasmánští čerti jsou sice jednoznačnými „taháky“ pavilonu, ale jeho obyvateli jsou i další vzácní obyvatelé Tasmánie. Uvidíte tu tři z pěti druhů klokanů žijících v této lokalitě. Jsou tu klokani obrovští i rudokrcí, dále i klokan parma nebo klokánek krysí.

Obrovskou atrakcí bude i ježura, která je obdivuhodným savcem. Připomíná ježka, čichem mravenečníka a dokáže vnímat elektrické pole. Ale oproti běžným savců má jednu zvláštnost: líhne se z vejce. Matce se dočasně vytvoří vak, ve kterém se mláďata vyklubají z vajec, ale mateřské mléko nesají ze struku, matka ho roní kůží.

Aby byla flóra kompletní, nesmí chybět ani ptactvo. Takže v Darwinově kráteru uvidíte i tabony lesní, husu kuří, papoušky žlutoramenné nebo lelkouna sovího. Ten je zajímavý také tím, že žije v noci. Sedí naprosto nehybně a díky svému zabarvení vypadá jako suchá větev.

Autor:
  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

18. června 2024

Soutěž Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku,...

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

21. června 2024

Soutěž Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mazlíčci hrají o prémiové granule za 10 tisíc, dejte hlas svým favoritům

3. června 2024  8:55,  aktualizováno  17.6 9:19

Hlasování v anketě o nejroztomilejšího mazlíčka měsíce června je tu. Vítězové získají prémiové...

Odpočiňte si na grilu od masa. I vegetariánské pokrmy mohou chutnat geniálně

22. června 2024

Grilovací sezona je v plném proudu, po mase to chce trochu odlehčit. Proto vám dneska video Hoď to...

Koním Převalského přepraveným do Kazachstánu se daří, už se začali pářit

21. června 2024

Koně Převalského, které Zoo Praha na začátku června přepravila do Kazachstánu, se v místních...

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

21. června 2024

Soutěž Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně...

Drahota mění návyky lidí, radši si sednou s pivem v garáži, říká kuchař Punčochář

21. června 2024

Premium V minulosti získal třikrát prestižní ocenění Zlatý kuchař, ostruhy sbíral v zahraničí, patnáct roků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...