„Současné počasí, kdy se střídají příjemné pěkné dny a občasný déšť, si gorily doslova užívají. Z tropického počasí, jaké bylo loni či předloni, bývají unavené a jen polehávají, takhle jsou mnohem akčnější,“ je s průběhem letošního léta spokojený i vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.
Gorily mají přes léto dnem i nocí k dispozici jak vnitřní expozici, tak venkovní výběh. Na noční výlety je ovšem moc neužije, jen občas se jde za ranního kuropění po výběhu projít dospívající samec Kiburi a zase se vrátí do pavilonu. Ten také někdy večer polehává „na zápraží“ pod střechou, ale spí vevnitř.
Pokud prší, bývají všichni zalezlí v pavilonu a ven chodí jen kontrolovat počasí. Většinou ovšem sedí pod střechou, žádná z goril nemá ráda, když jí prší do kožichu. Když neprší moc, někdy překvapivě vyrazí do deště samice Shinda se synem Ajabuem na zádech. To jí pár kapek tolik nevadí.
Teplé dny chovatelé gorilám zpříjemňují podáváním zmrzliny. „Jsou to kousky ovoce zamrazené ve vodě. A to v kelímcích, aby se dostalo na každého. A nebo jednu obří zamrazenou v kbelíku a zavěšenou na laně, kterou si užijí všichni,“ popisuje Martin Vojáček oblíbené gorilí zmrzliny zachycené i na videu.
Zmrzlina gorily nejen ochladí, ale i zabaví na hodně dlouho. Čtyřletý Ajabu už začal napodobovat samce Richarda a drtí led úderem své tlapy.
A jak se ke gorilám dostaly růže zachycené na úvodním videu jako největší laskomina? „Růže gorilám občas přidáváme do jídelníčku jako součást enrichmentu, abychom jim zpestřili den. Většinou to bývají růže šípkové, z nichž gorily oberou šípky a listy a pochutnají si na nich. Okrasné, samozřejmě chemicky neošetřené růže ale doslova milují, ty spořádají včetně větviček s trny, nezbude z nich vůbec nic,“ popisuje vrchní chovatel.
Šlechtěné, mnohem aromatičtější růže, se ovšem na jídelníček goril dostanou tak dvakrát do roka. Málokterý pěstitel bio růží by totiž své opečovávané krásky ostříhal proto, aby si na nich mohly pochutnat gorily.
Kdy zastihnete nejen gorily nejaktivnější?Je to samozřejmě při krmení, proto najdete časy všech komentovaných krmení a setkání u zvířat v Zoo Praha na webu zoopraha.cz/komentka. Časy, kdy jsou zvířata k vidění, ovšem nikdy nelze stoprocentně garantovat, berte je spíše jako vodítko, kdy ta která zvířata nejpravděpodobněji zastihnete aktivní. - Gorily nížinné bývají od 10:30 do 14. hodin obvykle ve vnitřní části pavilonu, po 15. hodině pak dostávají krmení venku.
- Stádo sloních samic s mláďaty – tedy Lakuna, Amalee, jejich matky Tamara a Janita a starší slonice Gulab a Shanti – vychází ven podle počasí, většinou se pohybují mezi 10:30 a 14. hodinou v předním travnatém výběhu a od 14 do 17 hodin v prostředním výběhu s bazénem. Ankhor, Max a Rudi nejvíce času (zhruba od 10. do 17. hodiny) společně tráví v zadním samčím výběhu, kde je rovněž k dispozici bazén. V létě u slonů probíhají každý den od 14:30 komentovaná setkání.
- Ďábli medvědovití si na svůj nový výběh stále ještě zvykají, a jakožto zvířata s noční aktivitou se venku nejčastěji pohybují po 18. hodině.
- Orangutani sumaterští bývají venku okolo 9. a po 15. hodině a jedí zeleninu.
- Koně Převalského včetně letošního hřebečka tráví čas na vyhlídce obvykle v intervalech mezi 9. a 11. hodinou, 13. a 15., a pak ještě mezi 16. a 18. hodinou.
- Klokani obrovští a rudokrcí jsou v průchozím výběhu Darwinova kráteru nyní vidět spíše dopoledne a večer, protože nemají rádi přílišné horko.
- Celou skupinu lachtanů jihoafrických zastihnete společně plavat okolo 9:30 a každý den kromě pátku mají ve 13:30 vystoupení.
- Lední medvědi jsou aktivní spíše dopoledne, okolo 11. hodiny, odpoledne většinou spí.
- U lvů a tygrů je pobyt venku podobně jako u řady dalších druhů vázán na pěkné počasí. Obvykle bývají tyto velké kočky ve venkovním výběhu mezi 10. hodinou a 12:30, ve 13 hodin pak dostávají krmení uvnitř pavilonu.
- Ptáci jsou obecně aktivní ráno a večer, přes poledne většinou spí. V Rákosově pavilonu mají nyní návštěvníci možnost kolem 14.30 vidět uměle odchované mládě nestora kea na procházkách s chovatelem v první voliéře. Úplně kdykoli jsou pak k zastižení tučňáci. V 11 u nich probíhá komentované krmení, po němž více plavou.
- Varani komodští jsou v Indonéské džungli k vidění nonstop, jednou za tři až čtyři týdny vždy v sobotu od 13 hodin pak můžete sledovat jejich krmení. Nejbližší termín této dramatické podívané je 11. července.
- Pokud je hezké počasí, mohou návštěvníci sledovat želvy obrovské a sloní ve venkovním výběhu i v dopoledních hodinách, jinak spíše po poledni. Až do září se opět konají oblíbené melounové středy, tedy komentovaná setkání od 13 hodin.
- Žirafy dostávají druhé krmení ve 12:30 a od 13 hodin jsou již ve venkovním výběhu. Ve 13:30 pak na lávce u Afrického domu následuje komentované setkání.
|