Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zvíře, které berete za hranice, musí mít čitelné značení a pas

Po 3. červenci 2011 může veterinární lékař vydat pas jedině zvířeti, které označí čipováním. Svému již tetovanému psovi, kočce nebo fretce ale pas měnit nemusíte.

Vyjeďte si se svým miláčkem za hranice, vemte ho i k moři, ale nezapomeňte jim pas, případně potřebná potvrzení, která vyžaduje ta která země. | foto: Profimedia.cz

Kdy vaše zvíře musí mít pas

Pokud se majitel zvířete pohybuje se svým psem, koněm či fretkou po zemích EU, má povinnost mít u sebe jeho pas, případně u koní průkaz, vysvětluje Josef Duben.

Pas zvířete je majiteli vydán veterinárním lékařem pouze na základě jednoznačné identifikace zvířete tetováním nebo mikročipem.

Až do 2. července může být pas zvířeti vydán na základě označení čipem nebo tetováním, od 3. 7. 2011 už jen na základě označení zvířete čipem.  

Právě končí osmileté přechodné období, kdy se chovatelé psů, koček a fretek měli připravit na to, že od letošního července bude možné označovat zvířata pouze čipem.

Formulace nařízení o čipování je sice jednoznačná, přesto šéfové veterinárních správ členských zemí EU rozhodli minulý týden v Bruselu pro jistotu vydat prohlášení o jednotném výkladu závazném od neděle 3. července 2011 pro všechny členské země:

"Po 3. 7. 2011 se musí psi, kočky a fretky označovat pouze čipem, ale u těch, kteří byli tetováni do tohoto data, není nutné dodatečně aplikovat čip za podmínky, že je tetování dostatečně čitelné," sdělila evropská komise. To znamená, že bude akceptováno i označení zvířat provedené před 3. 7. 2011.

Výklad je jedna věc, ale jistota je jistota

Máte-li tedy zvíře značené tetováním, zkontrolujte mu čitelnost tetování dříve, než někam vyrazíte. Pokud máte jen minimální pochybnosti o čitelnosti tetování, neváhejte a navštivte před cestou ještě veterináře; přidání čipu jako pojistka, že vaše zvíře bude jednoznačně identifikovatelné, vám může ušetřit řadu problémů.

S čipem máte jistotu jednoznačné identifikace zvířete.

Myslí si to i Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy České republiky: "I přes výklad evropské komise lze cestujícím po EU i do třetích zemí doporučit vyvarovat se nedorozumění, ke kterému by mohlo dojít při kontrole odpovídajícím orgánem v případě, že by tetování bylo špatně čitelné, a nechat si označit čipem i psa, který již byl před 3. 7. 2011 tetován. Výhody čipu ostatně převažují nad tetováním. Příkladem je snazší identifikace v případě, že se pes ztratí," konstatuje

Pas je nutný i pro případnou kontrolu povinné vakcinace či potvrzení veterináře o ošetření proti echinokokóze či klíšťatům, které některé státy vyžadují.  Podrobnější informace najdou majitelé na webu Státní veterinární správy, u exotických zemí na příslušné ambasádě. Další tipy, na co se při cestování se psem do zahraničí připravit, najdete v článku Když cestujete se psem do zahraničí, nezapomeňte na pas, čip ani očkování.

Co na cestu do Chorvatska a co do Austrálie

Dříve vyžadované klinické vyšetření a potvrzení příslušné městské veterinární správy již při cestách do okolních zemí nutné není, stačí mít pouze platný pas a platné očkování. "Touto podmínkou se rozumí vakcinace zvířete proti vzteklině minimálně tři týdny a maximálně rok před cestou," vysvětluje veterinární lékařka Michaela Riedlová.

Do Chorvatska navíc potřebujete klinické vyšetření ne starší 3 dnů a razítko z příslušné veterinární správy do pasu, kde je již vyznačeno klinické vyšetření.

Do zemí na jiných kontinentech (např. do Austrálie či na Nový Zéland) nebo ostrovních států (Anglie) platí přísná pravidla. "Majitel zvířete musí začít s testy na různé choroby s předstihem minimálně 6 měsíců," varuje Riedlová.

A co pohyb v pohraničí?

A jak je to s pohybem v pohraničí, například po turistických stezkách se psem či hipostezkách šněrujících například hranice s Rakouskem? Viz článek Vyzkoušejte si i několikadenní putování s koněm po republice.

Co se může stát, pokud nebudete mít zvíře očipované nebo zapomenete jeho pas a policie či celníci je budou chtít zkontrolovat? "Kontrolní orgán sousední země může uložit pokutu a nařídit odpovídající opatření, nejspíš návrat pěšinou zpět do Čech," konstatuje Duben.

Vyjeďte si se svými miláčky za hranice, ale nezapomeňte jim pas, případně
Cestování se psem

Další praktické rady pro cestování se zvířaty najdete v článcích Pozor na horko a dusno, domácí mazlíčci bez vody trpí a Horko je peklem pro štěňata, obézní a nemocné psy. V každém případě by měl itinerář vaší cesty respektovat zdravotní stav a potřeby vašeho zvířete.

Co čipování obnáší pro vaše zvíře a co pro vás

Vlastní aplikace mikročipu není pro zvíře nijak příjemná. "Je ale je jen o něco málo horší než vakcinace, většina zvířat nikterak přehnaně nereaguje," uklidňuje veterinární lékařka Michaela Riedlová s tím, že majitelé nemusí mít žádné obavy.

Pokud je majitel citlivější povahy a při spatření aplikátoru mikročipu na něj jde mdloba, může se na veterinárním pracovišti domluvit na zákroku bez přítomnosti majitele, je to otázka několika vteřin. "V každém případě je ale několik dní po čipování lepší, když je zvíře spíše v klidu, aby se zamezilo posunování mikročipu pod kůží," upozorňuje Riedlová.

Není čip jako čip, ujistěte se, že bude čitelný

Mikročipů je na trhu spousta druhů; dejte si hlavně pozor na velmi levné čipy, které nemusí splňovat závaznou ISO normu 11784 a nejdou pak v některých případech přečíst libovolným čtecím zařízením. "Při úřední kontrole to pak může vypadat, že zvíře čipované není. I v takovém případě můžete se zvířetem cestovat, musíte ale mít u sebe čtecí zařízení, které číslo čipu přečte," varuje Riedlová.

I když se prvotní investice do čipu může zdát vysoká, zaplatíte ji jen jednou za život zvířete. Ceny mikročipů se pohybují od 350 do 1 000 Kč podle druhu použitého mikročipu a dalších služeb poskytovaných v souvislosti s aplikací mikročipu, což může například být i vyřízení veškerých formulářů. "Dražší čipy bývají kvalitnější a mají lépe udělaný povrch, který rychle přilne k okolní tkáni a čip pak necestuje pod kůží," vysvětluje veterinářka.

Ve srovnání s tetováním jsou čipy výhodnější. Čip má jednoznačně delší životnost než tetování a jeho aplikace je výrazně méně bolestivá než tetování. Podstatné také je, že zvíře s mikročipem má v případě ztráty určitě větší šanci k nalezení, protože čip obsahuje unikátní číslo, pod kterým je zvíře registrováno.

"K nalezení zvířete pomocí systému GPS vám ale mikročip nepomůže, k tomuto účelu jsou k dostání speciální a velmi drahé obojky," uvádí Riedlová na pravou míru omyl řady pejskařů. Více o vyhledávání zvířat pomocí GPS najdete v článku GPS navigace neslouží jen v autě, najde i zatoulaného psa.  

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

Okusování rostlin, zkažené krmení. Chraňte svého psa před otravou

16. května 2024

S nástupem teplého počasí nastává pro naše psy nejen doba delších vycházek v přírodě, ale také...

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

Nové diety? Marketing strachu z jídla, hrají si s naší mentalitou, říká Vaněk

15. května 2024

Premium Roman Vaněk ví, jak jídlo funguje v naší hlavě. Která svíčková je podle něj nejlepší? Co si myslí o...

Mazlíčci hrají o granule, deku i lahodné kapsičky. Rozhodněte v anketě

1. května 2024  1:05,  aktualizováno  15.5 9:15

Květnové hlasování v pravidelné fotosoutěži o nejroztomilejší mazlíčky je tu. Tentokrát autoři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...