VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

  13:00aktualizováno  13:00
Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se gorily už pár týdnů s chutí vypravují do venkovního výběhu, který nabízí příjemný volný prostor, čerstvou trávu i lákavé pupeny na keřích, které gorily obzvlášť přitahují.

Zda na jaře zastihnete gorily venku, závisí na počasí. Pokud je opravdu pěkně, nemohou se gorily sluníčka většinou nabažit. „Celý den, i když se jim například dopoledne uklízí jejich expozice, mají neustále přístup do vyhřívaného zázemí,“ vysvětluje kurátor primátů Vít Lukáš, že se změnami počasí chovatelé počítají.

Fotogalerie

Když se ochladí, jako tomu bylo třeba minulý víkend, gorily vycházejí ven aspoň na chvíli. Naškubají si trávu, otrhají pár větviček z keřů a honem se vracejí zpět.

Horší to má Ajabu, který v sobotu oslaví už třetí narozeniny. Když se nechce pustit mámy Shindy, které zrovna čerstvě narašené keře neodolatelně zachutnaly, stane se mu, že nechtěně musí trávit čas venku, i když je chladněji. Jak je vidět na videu, poradil si s tím.

Když nepomohlo kňučení a šťouchání, aby matce naznačil, že chce dovnitř, s urputností sobě vlastní Shindu nasměroval a tlačil zpět. A to i v místech, odkud už bylo k šubru doslova pár kroků. Vedle své více než metrák vážící matky je to přitom drobek. „Nic mu nebránilo, aby se vrátil sám. Dávno je samostatný a po výběhu běhá s ostatními naprosto volně. Současně je vidět, že se ještě rád drží mámy a chce být s ní,“ popsal kurátor vtipnou scénku.

Slavte s gorilami Den Země, narozeniny i Velikonoce

  • V sobotu Zoo Praha v rámci Světového dne Země představí své in-situ projekty , připravené má i tematické hry pro děti a přednášky o záchranných projektech ve Vzdělávacím centru.
  • V Pavilonu goril také bude během soboty Tereza Šefrnová, spoluautorka Gorilích pohádek, z této knihy předčítat. A v 15:00 tu propukne oslava 3. narozenin samečka gorily nížinné Ajabua a oslava 9. narozenin jeho staršího nevlastního bráchy Kiburiho.
  • Na Velikonoční pondělí 22. dubna se řada zvířat včetně goril dočká velikonočních dárků: pomlázek a hraček z proutí (kompletní program zde).

Když náhodou zaprší, většinou gorily pěkně číhají pod střechou, až přestane. Případně Kiburi, a někdy i Nuru, rozverně proletí venkovním výběhem a hned se vrací. Kiburi, který v sobotou oslaví pro změnu deváté narozeniny, si pak pečlivě čistí kožich od pár stříkanců. Případně „nazuje“ bačkory z dřevitky a procourá se trávou. Poctivě si ji přitom strká i pod zadek, když na chvíli sedne, aby se náhodou moc nenamočil.

Nejvíce ovšem venku bývá gorilí samice Bikira, která tam doslova bivakuje. Vezme si s sebou větve z pavilonu a kupku dřevitky a zaleze na své oblíbené místo. Sedne si či zalehne do malé jeskyňky, návštěvníkům na dohled.

Lemuří samice Anka se svým prvním mládětem (nar. 16. 4. 2019)
Pravidelné krmení u lachtanů se odehrává každý den kromě pondělí ve 13:30.

Vlevo mládě lemura kata s matkou, jak je lze zastihnout ve výběhu poblíž hlavního vchodu. A hned vedle najdete lachtany, jejichž krmení také bývá skvělým zážitkem.

Pokud se v příštích dnech za gorilami do Zoo Praha vypravíte, zastavte se i na Ostrově lemurů. S největší pravděpodobností budete mít to štěstí, že se vám samice Anka pochlubí s mládětem, které se tu 16. dubna narodilo jako první po 25 letech. Dobrá příležitost pozorovat celou lemuří skupinu bude během speciálního komentovaného krmení na Velikonoční pondělí ve 14:30.   

Autoři:

Nejčtenější

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

VIDEO: Nejmenší mezi gorilími mláďaty v Zoo Praha je pěkný rváč

Ajabu už umí dát najevo, že se jen tak něčeho nebojí.

Dospělí členové gorilí rodiny v Zoo Praha ho sice zatím smetou jedinou tlapou a i zbývajícím dvěma odrůstajícím...

VIDEO: Tříletý gorilák Ajabu je mistr improvizace. Zabaví se čímkoliv

Stejně jako navléct si Ajabu umí míč z hlavy i s přehledem strhnout.

Tříletý gorilák Ajabu je v tuto chvíli nejmladším gorilím mládětem v pražské zoo. Má sice dva starší bratry,...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Sloni indičtí obývají v Zoo Praha Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to...

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz