Pražské gorilí babičce Kambě už je 47. Jen kvete a užívá si každý den

  0:57aktualizováno  0:57
Přes vysoký věk a náročnou loňskou operaci dokáže být gorilí samice Kamba stále tou nejlepší a trpělivou tetou pro všechna mláďata v Pavilonu goril pražské zoo. A současně zajímavou pro samce Richarda, kterého dokáže prohnat po expozici a nezapomene se mu každý den předvést s nejmladším Ajabuem na zádech.

Stále se ráda předvádí Richardovi ze všech stran a Ajabua si přitom nahazuje na záda jako pytel cementu. Nejživější a nejveselejší bývá každý den před obědem, kdy se celá natěšená předvádí takovou sérií otoček, válení, stojek a akrobacií s míči, že svůj věk úplně popírá.

Fotogalerie

Nikdo neví, kdy se přesně narodila, jen je jasné, že je jí zhruba 47 let. Pochází totiž z volné přírody a místo jejího data narození je známo jen to, kdy ji získala od překupníků zoo v Lipsku jako zhruba dvouleté mládě. Její rodinu vyvraždili pytláci právě proto, aby získali mládě, které budou moci prodat.

Kamba se vlastního mláděte nikdy nedočkala, vynahrazuje si to ovšem plnými doušky s mláďaty Kijivu a Shindy. Puberťáci Kiburi a Nuru už jsou sice divocí, ale i tak se rádi ke Kambě stulí, odpočívají a probírají jí srst. Někdy na ni sice vyrukují se svými poměrně drsnými hrami, kdy ji koušou a dávají rány s větší intenzitou. Ona je však stále ještě zvládá a k jejich výbuchům energie je nesmírně tolerantní a trpělivá.

Hodující gorila Kamba
Gorilí samice Kamba s Nuruem (vlevo) a Kiburim, potomky samice Kijivu a...
Odpočívající gorila Kamba

Také projevy Ajabuovy radosti ze života Kamba většinou snáší naprosto s klidem, i když se po ní někdy válí, skáče po ní a kouše ji. Jindy je schopna u toho i podřimovat, když si k ní Ajabu přijde jen tak poležet a pomazlit se. 

Samozřejmě tato nejstarší samice skupiny už vyhledává klid častěji než dříve. Podle pozorování chovatelů více pospává i přes den a ráno většinou vydrží spát nejdéle ze všech.

O víkendech si v Zoo Praha užijete komentovaná krmení

Úžasné zážitky u komentovaných krmení a setkání na vás o víkendu čekají nejen u goril (ve 13:30), ale také u hrabáčů, slonů, tučňáků, kaloňů, velemloků, varanů komodských, velkých želv (a mláďat varanů komodských), kočkovitých šelem, plazů, orangutanů a žiraf. Další program ZOO Praha zde.  

A ve skupině už je přece jen opatrnější, dobře ví, že v hierarchii stojí na konci. Proto také při sbírání kousků zeleniny čeká, až budou všichni v poklidu přežvykovat, a teprve potom vyrazí také také sama.

Přesto ji gorilí puberťáci u jídla často zlobí a berou jí z rukou větve a u oběda kelímky s jídlem. Kambě to ovšem na chuti k jídlu neubírá. Většinou večer, kdy už všichni uléhají, vydává se po pavilonu pro pozdní večeři a v poklidu se ve svém hnízdě z dřevitky dojídá.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

Gorily mají v sobotu svátek, oslavte ho s nimi v Zoo Praha

Kiburi a Nuru se kočkují ve venkovním výběhu Pavilonu goril Zoo Praha.

Vidět v akci celou gorilí skupinu, navíc se třemi akčními odrůstajícími mláďaty, to se vám jen tak někde nepoštěstí. V...

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

Na čerstvou štěpku vstupují gorilák Richard i jeho synové jedině obutí

Richard - s bačkorami z dřevité vlny na tlapách - se natahuje po lákavých...

Dvakrát do roka vyměňují chovatelé spolu s dobrovolníky gorilám z hygienických důvodů dřevitou štěpku, která ve vysoké...

Najdete na iDNES.cz