Gorila Moja, miláček z pražské zoo, porodila své první mládě

  15:37aktualizováno  16:32
Ve španělském Cabárcenu v úterý porodila gorilí samice Moja. První zpráva o narození jejího prvního mláděte, a tedy i prvního "vnoučete" samice Kijivu a samce Richarda z pražské zoo, se objevila na Facebooku krátce po třetí hodině odpoledne, iDNES.cz ji potvrdil i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Fotografie Moji s mláďátkem z 16. dubna 2013 | foto: Facebook

Na fb profilu přírodního parku Cabárceno spolu s první fotografií uvedli, že matka i mládě jsou v pořádku, a že mládě intenzivně vyhledává bradavky, aby mohlo sát mléko. Mládě se narodilo zhruba v 10 hodin dopoledne, tedy v době, kdy vznikal předchozí článek o nedočkavém čekání na jeho narození (zde).

Fotogalerie

"Mám ohromnou radost! Vše je v pořádku, Moja se o mládě dokáže starat. Už jsme byli hodně netrpěliví, porod se čekal už v březnu. První gorila narozená v Praze má vlastního potomka, to je významný předěl," vyjádřil se pro iDNES.cz ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Jak avizoval už dříve, plánuje za Mojou cestu: "Určitě se za ní vypravíme, vždyť ji mnozí považujeme málem za člena vlastní rodiny a na mládě jsme moc zvědaví." Ředitele těší, že porod proběhl bez komplikací a Moja se o mládě hned dokázala postarat.

Podle odpoledních zpráv z Cabárcena chovatelé čtvrt hodiny po deváté hodině ranní pozorovali, že je Moja nervózní a začíná se divně pohybovat, navíc si udělala poměrně velké hnízdo. Mládě se jí narodilo zhruba v 10 hodin, hned po porodu si ho Moja vzala do náruče a už ho nepustila, stará se o něj velmi dobře.

Chovatelé mají Moju od sebe zhruba 10 až 15 metrů daleko, takže si nejsou jisti, kolikrát mládě pilo, ale jasně vidí, že se mámy dobře drží.       

Moja odjela do Španělska právě kvůli založené vlastní rodiny

Osmiletá Moja, první gorila narozená v pražské zoo 13. prosince 2004, už žije ve španělském Cabárcenu rok a půl. Odcestovala tam v listopadu 2011 právě proto, aby si mohla založit vlastní rodinu, už tam na ni čekal partner Niky.

Se svojí novou gorilí rodinou se sžila nečekaně rychle a v podstatě bez problémů. Už předloňské Vánoce si po měsíci v novém prostředí užívala a tehdy také přestala brát antikoncepci (více v článku zde).

První zprávy o Mojině březosti se objevily v září loňského roku (podrobnosti zde), se samcem Nikym se pravidelně pářila už od března (o prvním páření zde). 

S péčí o novorozené mládě by Moja neměla mít problémy. Díky úžasně fungující pražské gorilí skupině má osobní zkušenost, jak její matka Kijivu pečovala o její mladší sourozence, samečky Tatua a Kiburiho. Toho si dokonce už na jaře před třemi lety půjčovala za dozoru obou svých rodičů, Richarda i Kijivu, podívejte se:  

Kdo by se chtěl zajet na Moju a její mládě do Španělska podívat, měl by být ještě chvíli trpělivý. Jak pro pražskou zoo uvedla vrchní zooložka Přírodního parku Cabárceno Beatriz Callego, návštěvnický provoz bude v cabárcenském pavilonu goril v následujících dnech regulován. Moja i mládě potřebují klid.

Autor:

Nejčtenější

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

Hlavním kladem akumulátorové vřetenové sekačky je její hodně tichý chod.

Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Další z rubriky

Pražské gorilí babičce Kambě už je 47. Jen kvete a užívá si každý den

Gorilí samice Kamba se stříbrohřbetým samcem Richarden, před kterým se...

Přes vysoký věk a náročnou loňskou operaci dokáže být gorilí samice Kamba stále tou nejlepší a trpělivou tetou pro...

Nový Toulavý autobus v Kamerunu dělá z místních dětí ochránce pralesa

Dítě z etnika Baka se svými „hračkami“. Bakové jsou v oblasti Dja nejchudší a...

Toulavý autobus, projekt pražské zoo pro kamerunské školáky a ochranu unikátní africké přírody, rozjel počátkem února...

VIDEO: Nejmenší mezi gorilími mláďaty v Zoo Praha je pěkný rváč

Ajabu už umí dát najevo, že se jen tak něčeho nebojí.

Dospělí členové gorilí rodiny v Zoo Praha ho sice zatím smetou jedinou tlapou a i zbývajícím dvěma odrůstajícím...

Najdete na iDNES.cz