Než je strčíte do mrazáku, zeleninu oblanšírujte, hrušky zalijte vínem

  • 3
Stále ještě dozrává spousta lahodných ovocných i zeleninových plodů. Nemusíte mít vlastní zahradu, leckde se dá nakoupit i přímo zde dvora. Využijte toho, řada šťavnatých plodů si totiž můžete zamrazit do zásoby. V zimě vám přijdou vhod.
Ať se vám ovoce neslepí

Ať se vám ovoce neslepí

Z ovoce si můžete zamrazit jahody, rybíz, švestky, hrušky, angrešt nebo ostružiny. Pokud budete potřebovat i po rozmrazení jednotlivé plody, rozložte nejprve zralé, omyté a osušené ovoce v jedné vrstvě na tác a nechte cca 2 hodiny zamrazit, pak ho přesypte do mikrotenových sáčků. Takto zpracované vydrží v mrazáku až půl roku.

Můžete ho také prosypat cukrem, ale v této podobě už nebude možné po rozmrazení oddělovat jednotlivé kousky.

Vyrobte si rajčatové pyré

Vyrobte si rajčatové pyré

Mražená rajčata můžete později využít při vaření. Nejlépe se mrazí celá. Omyjte je a důkladně osušte, rozložte na tác a dejte na pár hodin zamrazit. Až poté je naskládejte do sáčků či krabiček a uložte do mrazáku.

Před použitím rajčata vytažená z mrazáku spařte vroucí vodou a oloupejte, půjde to jako po másle.

Čerstvé plody můžete také nakrájet, podusit na olivovém oleji, nechat vychladnout a zamrazit, případně je ještě rozmixovat na pyré, které pak přidáte do rajské polévky či omáčky.

Zeleninu oblanšírujte

Zeleninu oblanšírujte

Očištěnou a pokrájenou zeleninu krátce ponořte v sítu do vroucí vody s trochou citronové šťávy a prudce ochlaďte studenou. Stejně dlouho by měla trvat i fáze ochlazování. Plody si díky tomu zachovají svěží barvu, strukturu i chuť a horká voda zničí nežádoucí mikroorganismy.

Takto upravená zelenina vám vydrží v mrazáku 10 až 12 měsíců. Blanšírování není vhodné pouze u paprik, pórku nebo bylinek.

Nastrouhejte si cuketu

Nastrouhejte si cuketu

Urodilo se vám letos hodně cuket? Jsou dvě možnosti, jak s nimi naložit.

Oloupejte je a zbavte semínek, poté je můžete nastrouhat na hrubém struhadle a vložit do uzavíratelných, dobře těsnících krabiček. Neplňte je však až po okraj, zmrazená cuketa zvětší svůj objem a krabička by mohla prasknout.

Nebo cuketu pokrájejte na stejně velké kousky, rozložte je na plech na pečicí papír tak, aby se nedotýkaly a dejte na pár hodin zamrazit.

Teprve po zamrazení je nasypte do uzavíratelných krabiček či sáčků a schovejte do mrazáku.

Broskve řádně proslaďte

Broskve řádně proslaďte

Plody nejprve spařte, oloupejte, vypeckujte a nakrájejte na čtvrtky, případně na osminky. Naskládejte je těsně vedle sebe do nízkých mističek a zalijte vychladlým cukerným roztokem. (Případně použijte skleničky, ovocem a cukerným roztokem je ovšem nezalívejte až pod okraj, a uzavřete je až po zamrazení.)

Cukerný roztok připravíte jednoduše: na litr vody použijte 550 gramů cukru a přiveďte k varu, před zalitím ještě do roztoku přimíchejte špetku kyseliny citronové či trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Takto upravené broskve vám po zamrazení vydrží v mrazáku až 6 měsíců.

Jablka předem rozmixujte

Jablka předem rozmixujte

Také jablka je před zamrazením třeba pokrájet, případně rozmixovat. Do jablečného pyré můžete přidat rozinky namočené v rumu či jemně nastrouhaný křen s trochou citronové šťávy. Směs mírně povařte, nechte ji vychladit a vlijte do kelímků.

Nakrájíte-li jablka na plátky, povařte je dvě minuty ve vodě se špetkou kyseliny citronové, nechte vychladit, naskládejte do vaniček a zalijte cukerným roztokem. V mrazáku vám takto upravená vydrží až čtyři měsíce.

Hrušky naložte do vína

Hrušky naložte do vína

Hrušky oloupejte, překrojte na polovinu a zbavte jádřince. Poté je na chvíli namočte do cukerného roztoku, naskládejte do kelímku a znovu přelijte roztokem, do kterého můžete přidat i lžíci bílého vína.

Hrušky se však dají zamrazit i předvařené. Oloupané je nakrájejte na plátky a vložte do vroucí vody se špetkou kyseliny citronové. Nechte cca dvě minuty povařit, vychladlé rozdělte do vaniček a zalijte roztokem. Skladujte v mrazáku maximálně půl roku.