Praktický manuál k úklidu a uspořádání kuchyně, aby vám to fakt fungovalo

  • 22
Kuchyně je srdcem domova a udržet ji při každodenním provozu stále v dokonalém pořádku se někdy zdá nemožné. Obzvlášť v rodinách s dětmi. Ovšem podle zkušeností expertky na organizaci a úklid Báry Borovské, mámy dvou malých dětí, na to stačí minimum prostředků i času. Základem je správné uspořádání a návyky.

Čistotě kuchyně stačí věnovat pár minut průběžně a pěkně všechno otřít tak jednou za týden. Vyplatí se to, stejně jako úklid s úsměvem na rtech, případně nějakou pěknou hudbou do uší. Je to pak tak nějak rychleji hotové. Ilustrační foto

Čistota je základ. Čím a jak kuchyň čistit?

Na úklid kuchyně toho moc nepotřebujete – stačí prostředek na nádobí, soda a tzv. bělicí prášek perkarbonát sodný, který se používá jako sůl na skvrny. Na úklid linky nebo jiných umaštěných částí můžete použít směs prostředku na nádobí a sody, na moderní kuchyňské skříňky často stačí mikroutěrka s vodou.

Na kuchyňské spotřebiče, jako je varná deska, mikrovlnná trouba, pečicí trouba, lednice, skleněná digestoř, použijte přípravek na okna nebo klidně ocet. (Jen ne teď v období octomilek, to byste se jich už nikdy nezbavili.)

Dřez dobře vyčistí perkarbonát. „Když mám ráno vše hotovo, zamáčknu špunt ve dřezu, nasypu do něj perkarbonát, zaliju vodou z konvice a nechám působit. Když se vrátíme domů vypustím dřez a dočistím jej prostředkem na nádobí a houbičkou,“ prozrazuje své tipy na pravidelný kuchyňský úklid Bára Borovská. Ovšem dodává, že mají doma bílý granitový dřez. V případě, že máte černý, doporučuje raději použít sodu a prostředek na nádobí.

Ve svém bytě trpíme provozní slepotou, říká profi organizátorka domácností

Bára má naučeno, že nejde večer spát, dokud neuklidí kuchyni. Stejně tak při odchodu do školky a do práce. Chce ji totiž vždycky najít před přípravou snídaně či večeře čistou.

Jak si kuchyňský úklid zorganizovat?

Podle expertky na organizaci je ze všeho nejdůležitější vytvořit si návyky, které vám čistotu a pořádek v kuchyni pomohou udržet při každodenním provozu.

„My máme doma návyky, které si může osvojit kdokoliv a hned teď pro sebe a svou kuchyni něco udělat. Například nejít spát, pokud není uklizená kuchyně. Nechce se nám, jsme unavení, ale i tak ji uklidíme, protože o to klidnější budeme mít ráno. A raději se v klidu nasnídám, než nejprve uklízet kuchyň,“ popisuje Bára přínosný návyk díky němuž má člověk krásná rána.

A druhou Bářinou zásadou je, že neodejde z domu, dokud nemá čistou kuchyň. „To praktikujeme i ráno před odchodem do školky, školy a práce. Protože když přicházíme okolo večeře domů, opět si ji pochopitelně chceme nachystat v čistém prostředí.“

Pravidelný úklid jako takový je pak dobré si rozdělit po menších částech do jednotlivých dní. Bára na to používá svůj velký 300stránkový plánovač na ideální zorganizování celého roku, který vytvořila. „Čas na úklid kuchyně je ve středu – pro mě to znamená otřít kuchyňské spotřebiče, kuchyňské skříňky a vyčistit dřez a linku. V pátek pak zkontrolujeme lednici, umyjeme a o víkendu do ní nakoupíme a zorganizujeme nákup,“ popisuje vlastní zvyky Bára.

Takový pravidelný úklid přitom nezabere mnoho času, vyzkoušejte si to. „Je důležité zjistit si, jak dlouho nám tyto činnosti trvají – pokud se jim v tu danou chvíli věnujete naplno. Pak si lépe uvědomíte, jaký má, respektive nemá smysl fňukat nad tím, že bych měla vyčistit dvířka u linky. Lepší je si rovnou říct: „Fajn, budu to mít hotový za pět minut, pustím si k tomu jednu dvě písničky. A udělat to,“ radí expertka.

Kde chyběla ženská ruka a chlapa drtil sentiment, zavládly chaos a špína

Hluboké skříňky v kuchyni potřebujeme především kvůli objemnějším věcem, jako jsou nejrůznější mísy, velké hrnce nebo spotřebiče. Drobnější věci se pak vyplatí dát do boxů – látkových, plastových či klidně z přírodních materiálů – aby byly věci přehledně uspořádány.

Organizace kuchyňské linky

Čím méně věcí na kuchyňské lince, tím lépe – ať už pro místo na vaření, pro rychlost úklidu nebo jen pro příjemný pocit a pohled. Bude se vám vařit lépe, když na to budete mít prostor.

„Úklid mi trvá jen chvilku právě proto, že na lince nemáme lapače prachu. Na lince, z pohledu organizace práce, by měly být jen takové věci, které používáte nejčastěji – u nás je to sada prkének a dochucovadla. Ze spotřebičů pak kávovar a rychlovarná konvice,“ radí Bára, jak minimalizovat počet věcí a zjednodušit si tak každodenní úklid kuchyně, kterému se nevyhnete.

Na kuchyňském ostrůvku už má jen mísu s ovocem a organizér s čaji. A aby byl prostor útulnější, tak má na lince ještě květinu. „Možná to zní jako spousta věcí, ale my máme ty pracovní plochy dvě, jedna z nich má 3 m2,“ upřesňuje. Takže ve výsledku mají doma na lince jen opravdu málo zabrané plochy.

Dům uklizený, ale přeplněný. Reorganizací rodina ušetřila za rekonstrukci

Také u příborů platí, nechte si jen ty, které opravu využijete. A pokud máte nějaké slavnostní, třeba na Vánoce, vymezte jim prostor u sezonních věcí, třeba vánočních ozdob. Ilustrační foto

Příbory a další kuchyňské náčiní

Tady můžete klidně začít organizovat ještě dnes – vyndejte ze zásuvky všechny příbory, které máte, rozložte je před sebe a zamyslete se – opravdu potřebujeme tolik příborů? Líbí se nám, že nejsou všechny ze stejné sady? Potřebujeme ještě plastové lžičky, když už děti chodí do školy?

Nechte si jen ty věci, které opravdu využijete, jestli máte další sadu, která je třeba na Vánoce, schovejte si ji třeba k vánočním dekoracím, nemusí na svou příležitost čekat na místě, které využíváte několikrát denně.

S vařečkami a dalším kuchyňským náčiním je to stejné. Střízlivě zhodnoťte, zda vše, co v tuto chvíli vlastníte, opravdu potřebujete. S věcmi, které vám doma jen překážejí a nepoužíváte je, se bez milosti rozlučte. Jen vám ubírají místo a energii. Můžete je třeba po domluvě darovat někomu, kdo je používat bude.

Jak na zorganizování a úklid kuchyně

Kde co v kuchyni je, a kam se to uklízí, v tom by se měly učit orientovat už malé děti. A brzy vám začnou s údržbou samy pomáhat, když je k tomu budete vést. Ilustrační foto

Organizace kuchyňských skříněk

Některé kuchyňské skříňky jsou příliš hluboké, což se hodí na rozměry větších věcí, jako jsou zadělávací mísy, velké hrnce nebo nejrůznější spotřebiče. Ale co třeba sportovní lahve, lahvičky do školy, nebo shakery? „Existují krásné speciální organizéry na lahve a určitě je využijte, pokud pro ně máte místo.

Šikovně se ovšem dají využít i běžné textilní organizéry, z nichž si lze udělat jakési vnitřní šuplíčky v kuchyňské skříňce – vyndáte ten, který je vpředu a povytáhnete ten, který je vzadu – a na dva jednoduché kroky se dostanete k věcem, které jsou uloženy hlouběji ve skříňce,“ radí Bára, jak mít dokonalý přehled o všech věcech v kuchyňských skříňkách.

Pokud vám lépe vyhovuje omyvatelný plast, můžete do skříněk stejně dobře využít průhledné plastové organizéry nebo i papírové krabice. Prostě cokoliv, co vám umožní mít přehled a uložené věci opravdu používat.

Hrnky, skleničky, talíře rovnejte na své místo hned po vyndání z myčky. Ušetříte spoustu času.

Organizace talířů a náčiní pro děti

Talíře se dají naskládat na sebe do police, nebo do zásuvky. „To je za mně příjemnější verze, protože zvyšuje samoobslužnost u dětí, jelikož zásuvky jsou v jejich výšce. Talíře nebo poklice můžete také uložit vertikálně do organizéru na poklice, budou se vám jednodušeji vybírat,“ doplňuje Bára Borovská.

S talíři nebo třeba i s hrníčky nebo skleničkami je to jako se vším. Mějte jen ty, které skutečně používáte. A určitě se zbavte i různě oťukaného nádobí.

Pokud máte malé děti, hledejte způsoby, jak jim pohyb v kuchyni ulehčit. „U nás doma se snažíme o co největší samoobslužnost našich dětí už velmi dlouho. V tuto chvíli mají 4 a 6 let a obslouží se ve většině věcí i v rámci kuchyně,“ popisuje Bára z vlastní zkušenosti, že to jde, když se chce.

Když byly její děti ještě menší, plastové lžičky měly vlastní přihrádku u dospěláckých příborů. „Plastové talířky jsme měli pro každého jen jeden, stejné to bylo s plastovou mističkou. Teď už jsme jim ty plastové talířky uložili do vzpomínkových krabic na půdu, ale v době, kdy je používaly, bylo jejich nádobí na stejném místě jako to naše, nemělo žádné speciální místo. Chtěli jsme, aby měli oba návyk na zásuvku s talíři. Dnes chystají stůl pro celou rodinu,“ přidává svůj tip na samostatnost dětí v kuchyni Borovská.

V moderní a čisté kuchyni se „šuplík na všechno“ najde asi v každé domácnosti.
I šuplík „na všechno možné“ dostal nějaký řád.

Tzv. šuplík na všechno se najde v každé domácnosti, Bára ho umí přehledně uspořádat.

Organizace tzv. šuplíku na všechno

V kuchyni ho máme všichni, je často neuspořádaný a plný věcí, které sice potřebujeme, ale využíváme je poměrně málo.Šuplíku na všechno říkám pracovně ZPZ – zásuvka poslední záchrany. Ve větších kuchyních to opravdu může být celý jeden velký šuplík, u nás doma je to součást šuplíku v ostrůvku, kde máme i nástroje k vaření jako vařečky a podobně,“ popisuje Bára.

A radí rozdělit tuto zásuvku na několik menších sektorů, jako to sami mají doma. Pak se člověk lépe orientuje, kde má tužku a papírky na poznámky, nůžky a pravítko, kus provázku, zápalky či jiné drobnosti, které čas od času všichni potřebujeme.

„Tím že prostor rozdělíte na malé sekce, pomůžete si k přehlednosti a hlavně, každá věc bude mít své místo. A i když bude v jedné zásuvce velké množství opravdu různorodých věcí, bude vždy zorganizovaný a uklizený,“ radí odbornice na organizaci.

Zorganizováním věcí lze ušetřit spoustu místa nejen v kuchyni.

13. června 2023

Transparentní dózy jsou na sypké potraviny ideální.

Jak na moly v kuchyni

U molů je to tak, že si je vždy odněkud přineseme, jen tak z ničeho nic se nám doma nevytvoří. „Nejčastěji je najdeme v mouce, ořechách nebo máku. Jde o to je co nejdříve objevit, než se nám rozlezou po celé spíži a rozletí po celé kuchyni.

„Za mně osobně jsou na toto nejlepší transparentní dózy na sypké potraviny. A to hlavně proto, že je do nich hezky vidět, takže nějaké zárodky problému vidíte dříve než v původním obalu.

Jako bonus vám dózy ušetří čas a ve výsledku i finance, protože máte větší přehled o tom, čeho a kolik doma máte, co vám dochází a co je potřeba nakoupit,“ radí Borovská.

Zatočte s potravinovými moly. Účinné rady, jak na ně