V USA spotřebují příliš mnoho toaletního papíru. Ničí tak kanadské lesy

aktualizováno 
Ve Spojených státech amerických lidé spotřebovávají příliš mnoho toaletního papíru. Tím, že výrobci dávají přednost kácení stromů před využíváním recyklace starého papíru, ničí stále vzácnější lesy.

Američané spotřebují na osobu a týden tři role toaletního papíru, poškozuje to lesy. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Kdo si počíná k přírodě méně šetrněji? Ten, co jezdí v kouřícím SUV a je odsuzován spoluobčany za ničení planety, nebo člověk, který zásadně používá bělený toaletní papír a nezajímá se o to, zda je z prvovýroby či recyklovaného materiálu? 

Takovou diskusi se ve Spojených státech amerických pokusila rozdmýchat nezisková organizace NRDC věnující se problematice životního prostředí. Své postřehy vydala ve zprávě (ve formátu PDF ji najdete zde). Výzkumníci spočítali, že průměrný Američan týdně spotřebuje tři role toaletního papíru. 

Mnoho výrobců však k výrobě nepoužívá recyklovaný papír, aby svým zákazníkům přinesli co nejlepší užitné vlastnosti. Tedy měkkost a zároveň pevnost. To však způsobuje zbytečné plundrování lesů, většinou prastarých kanadských, kterým se také říká boreální. 

Boreální lesy

Boreální lesy jsou jedny z posledních prastarých lesů na planetě. Je to pás lesů rozpínající se od východního pobřeží až na západ Kanady na většině jejího území. 

Představuje asi třetinu obrovského pásu jehličnatého lesa, který obepíná severní polokouli mezi arktickým a mírným klimatickým pásmem a který se rozkládá i na území Aljašky, Ruska, Skandinávie a Japonska. Přitom kanadské lesy celkově tvoří asi devět procent všech lesů na planetě.

„Většina Američanů pravděpodobně neví, že toaletní papír, který spotřebovávají, pochází ze starých kanadských lesů,“ řekl Anthony Swift, ředitel projektu kanadského projektu NRDC pro kalifornský list Inhabitat, který se věnuje ekologii a udržitelnému životnímu stylu. 

Základem toaletního papíru je buničina, kterou lze vyrobit ze směsi jehličnanů a listnáčů. Dřevo z jehličnatých stromů má delší vlákna, proto ho výrobci používají ke zpevnění tkaniva papíru. 

Ačkoliv lze k výrobě papíru použít recyklované dřevo, slámu i bambus, výrobci často dávají přednost „panenskému“ dřevu. Lidé z neziskové organizace však kritizují, že při takovém postupu se vyprodukuje třikrát více uhlíku ve srovnání s výrobou z recyklátu. Na jednu roli toaletního papíru se spotřebuje 37 litrů vody.

Když testovali různé toaletní papíry, dospěli k názoru, že nejhůře se v tomto ohledu v Americe chová společnost Procter & Gamble. Některé další firmy alespoň zkoušejí přimíchávat do buničiny recyklovaný papír a slibují, že v brzkých letech chtějí snížit množství panenské buničiny na polovinu.

Kolik ruliček toletního papír týdně spotřebujete?

celkem hlasů: 1412

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

1 956
2 196
více 184
3 76

Stoprocentně recyklovaný papír je však mnohem dražší než běžný. Například role stoprocentně recyklovaného papíru od společnosti Who Gives A Crap, která v průzkumu dopadla nejlépe, stojí v přepočtu 35 korun. Na podobné ceny Američané nechtějí slyšet. 

Ekologové nyní stojí před těžkým úkolem: přesvědčit lidi, aby sáhli hlouběji do kapsy, nebo se vrátili o desítky let do minulosti. Mohli by začít používat látkové hadříky, které půjde znovu vyprat, nebo opět ocenit kouzlo bidetu.

Máte ponětí, jaký toaletní papír používáte? Našli jste na obalu údaje o tom, zda je z panenské buničiny, nebo z recyklátu? Podělte se s ostatními v diskusi.

Abyste si návštěvu toalety pamatovali, to je slogan humorně laděné reklamy na toaletní papír ze surového dřeva (9/2016):

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

Jak na barvení vajíček? Stačí domácí prostředky, v nouzi berte i vodovky

Děti jsou schopny pomalovat vajíčka i obyčejnými vodovkami a užijí si to.

V pondělí se bez kraslic neobejdete, i kdyby nakonec měl přijít jediný koledník. V každém případě si barvení vajíček s...

Najdete na iDNES.cz