Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Voňavé mýdlo si snadno vyrobíte doma, můžete to vyzkoušet i s dětmi

Výroba mýdla od základu není žádná legrace, protože se při ní používá louh, tedy hydroxid sodný. Pouštět by se do ní měli jen ti, kdo si uvědomují rizika s tím spojená. Nicméně voňavé bylinkové mýdlo - třeba citrusové, růžové či levandulové - vyrobíte i doma v kuchyni. Z mýdlové hmoty či běžného olivového mýdla.
Domácí mýdlo obohacené například bylinkami, semínky či sušenými kousky ovoce či...

Domácí mýdlo obohacené například bylinkami, semínky či sušenými kousky ovoce či ovoněné 100% přírodními esenciálními oleji si kdokoliv může snadno vyrobit z mýdlové hmoty nebo olivového či marseillského mýdla. | foto: Profimedia.cz

Domácí výrobu voňavého bylinkového mýdla si ideálně nejprve zkuste s mýdlovou hmotou, která může být obohacena například bambuckým máslem, kozím mlékem nebo i transparentní. Tuto hmotu stačí rozpustit, přidat do ní barvu, bylinky či aromatický olej pro vůni a nalít do formičky.

Použít ale lze i olivové či pravé marseillské mýdlo, které obsahuje 72 % rostlinných olejů a žádné syntetické přísady. Má-li v sobě vysoký podíl olivového oleje, bývá zelené s olejem kokosovým či krémové s palmovým.

Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí. Nesmí se ovšem vařit!

Pak do směsi přidáte vybrané sušené květy, případně výživná semínka vhodná současně i na peeling: lněná semínka nebo třeba ovesné či jiné obilné vločky.

Do zchladlé směsi pak přidejte pár kapek vybrané přírodní silice: oblíbené citrusy, levandule či vůni získanou z růžových lístků. Pak mýdlovou směs nalijte do formiček - mohou být silikonové, využít lze ale i jakékoliv vhodné plastové krabičky. Nechte ztuhnout, vyklopte, zabalte do voskovaného papíru a nechte zhruba měsíc odležet.

Výroba mýdla s hydroxidem už není pro každého

Tradiční výroba mýdla pracuje se zmíněným hydroxidem sodným, jehož rozpuštěním ve vodě se získá louh sodný, který po uzrání mýdla ze směsi vyprchá. Své recepty si každá mýdlárna střeží, nicméně manželé Šukalovi z Mýdlárny Š.Iva ze Slatiňan nám alespoň ukázali a nafotili postup, jak vyrábějí svůj kopřivový šampon ve formě mýdla.

Pozor! Hydroxid sodný je silně žíravá látka způsobující hluboké poleptání tkání, které se dlouho a obtížně hojí. Navíc se při rozpouštění hydroxidu sodného ve vodě uvolňuje velké množství tepla. Proto je při práci s roztoky všech hydroxidů nutné používat ochranné pomůcky: jak ochranný oděv, tak gumové rukavice a ochranné brýle nebo štít. Při zasažení pokožky nebo očí hydroxidem je nutné postižené místo několik minut omývat proudem studené vody a vyhledat lékařské ošetření.

„Podle stejného postupu si lze při použití takzvané metody za studena připravit jak šampon, tak i mýdlo,“ vysvětlují Iva s Romanem. Jediný rozdíl je v tom, že do šamponu se vybírají tuky a oleje, které v mýdle více pění a jsou vhodnější pro péči o vlasy. Složení si ale musí vychytat každý sám svoje.

Z ingrediencí jsou na výrobu mýdla (i šamponu) potřeba oleje, tuky, voda,...

Z ingrediencí jsou obecně na výrobu mýdla i šamponu potřeba oleje, tuky, voda, hydroxid sodný a bylinky. Z tuků a olejů se do mýdel nejčastěji používají olivový, kokosový, palmový olej, avokádový, mandlový, meruňkový, rýžový, pšeničný, kmínový i slunečnicový.

Dřevěná či jiná vybraná forma se vyloží pečicím papírem, aby se mýdlo lépe vyklápělo. Silikonové formy to nepotřebují.

Vlastní postup krok za krokem

Podle vybraného receptu se nejprve do jedné nádobky odváží hydroxid sodný a do druhé, nejlépe nerezové, destilovaná voda. Hydroxid sodný, tedy NaOH, se pak za použití rukavic a ochranných brýlí pomalu vmíchává do vody. „Nikdy ne naopak, nikdy nelijeme vodu na hydroxid,“ zdůrazňuje Roman.

Hydroxid sodný, tedy NAOH, se za použití rukavic a ochranných brýlí pomalu...
Poté se směs míchá, dokud se všechen pevný hydroxid nerozpustí.
Odvážené tuky se nechají rozpustit na mírném ohni.
K rozpuštěným tukům se přidají i tekuté oleje.

Poté se směs míchá, dokud se všechen pevný hydroxid nerozpustí. „Při tomto procesu se roztok přirozenou reakcí zahřeje až na 90 °C, což je několik sekund až minut doprovázeno výpary, které je nebezpečné dýchat. Proto je lepší pracovat venku či pod odsáváním,“ vysvětlují výrobci mýdla. S tím, že pak se musí směs hlídat, dokud nezchladne na teplotu vhodnou pro další krok.

Mezitím se odváží tuky a oleje. Pevné tuky se nechají rozpustit na mírném ohni v hrnci, pak se přidají tekuté oleje. „Poměry olejů a tuků záleží na každém výrobci, jejich typu a na tom, jaké chcete vyrobit mýdlo. Když tvrdé, přidá se více tuhých tuků, když měkké, tak více tekutých olejů,“ popisuje Roman.

Směs se pak míchá do té doby, než zhoustne do požadované hustoty.
Jakmile louh a oleje vychladnou zhruba na stejnou teplotu, pomalu se vmíchá...
V této fázi lze do mýdla přidat přírodní prášková barviva či bylinky.
Pro vůni se přídávají 100% esenciální oleje.

A na řadě je smíchání vodní fáze, tedy tzv. louhu sodného, a olejů vychladlých na přibližně stejnou teplotu. Louh sodný se pomalu vmíchá do hrnce s oleji, nikdy ne naopak! „Za stálého míchání pak dochází ke zmýdelnění, oleje mění barvu a strukturu a směs začíná houstnout,“ popisují Iva s Romanem další fázi.

Nejen domácí kosmetika

Mýdlárna Š.iva patří mezi 110 hand made tvůrců (jejich přehled zde), kteří své výrobky nabídnou v Praze naživo během akce Fler Offline o víkendu 4. - 5. března 2017 v prostorné Hale C Balabenka. Za devět let existence českého on-line portálu s ručně vyrobenými výrobky to bude teprve podruhé, kdy budou moci návštěvníci akce nakupovat přímo od tvůrců naživo (pro představu viz foto z předchozí akce v článku zde).

Směs se pak míchá do té doby, než získá požadovanou hustotu. „Doporučuje se míchat do doby, kdy lze na hladině pozorovat stopu po vařečce. Prostě mícháte, dokud není směs kompaktní, připomínající puding,“ vysvětlují zkušení mýdlaři. Proces zmýdelnění přitom může trvat několik sekund až několik minut, záleží na konkrétní receptuře.

V této fázi se do husté směsi lze do mýdla přidat připravené bylinky, které mýdlo obohatí i šetrně obarví. A esenciální oleje pro vůni. Kdo chce mít mýdlo opravdu kvalitní, přidá 100% přírodní esenciální oleje.

Po důkladném promíchání je nyní mýdlo hotové a může se nalít do formy. Pak se forma přikryje, aby držela teplo. „Mýdlo přitom projde tzv. gelovou fází, kdy tvrdne. Ve formě se nechá 24 hodin i déle, dokud není dostatečně tvrdé na krájení,“ popisují postup majitelé mýdlárny.

Po důkladném promíchání je nyní mýdlo hotové a lze ho nalít do formy.
Ve formě se mýdlo nechá 24 hodin tuhnout.
Přibližně po 24 hodinách se mýdlo vyklopí a nakrájí.
Usušené mýdlo se ořízne, ozdobí a zabalí.

Po ztuhnutí, tedy přibližně po 24 hodinách, se mýdlo vyklopí a nakrájí, pak se nechá na dobře větraném místě zhruba měsíc sušit. „Mýdlo potřebuje zhruba tři až pět týdnů, dokud takzvaně zcela neuzraje a nezmění své vyšší pH na pH okolo 7 až 9. Za tu dobu hydroxid sodný beze zbytku zreaguje a z mýdla se zcela vytratí,“ vysvětlují Šukalovi.

Poté se usušené mýdlo ořízne, ozdobí, zabalí a lze ho používat na mytí. Kdo by chtěl v případě úspěšné tvorby zvolit jakoukoli formu prodeje vyrobeného mýdla, tomu Šukalovi radí nastudovat si předtím zákon o kosmetice platný v České republice a EU (najdete ho zde).

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....