Každý si lehce spočítá, že se vyplácí sledovat, zda je toaleta v pořádku. Kdo si nevšimne, že je vypouštěcí ventil pokažený a z nádržky stále nenápadně vytéká voda, zaplatí za jediný měsíc navíc tolik, kolik by dal nejen za nový vypouštěcí ventil, ale i za novou nádržku.
Přitom mnohdy není ani třeba kupovat celý ventil, který se koupí podle typu zhruba od 300 korun, často stačí jen vyčistit těsnění od nečistot či vodního kamene, případně za pár korun koupit nové.
Když to neteče
"Moderní napouštěcí ventily jsou opatřeny sítkem, které má zabránit, aby se větší nečistoty dostávaly do prostoru nádržky. Těch nečistot je mnoho a do domovního rozvodu se nejčastěji dostanou z rezavějícího vodovodního řádu," říká vedoucí školicího centra výrobce JIKA Petr Čech.
Některé, hlavně bytové domy mají filtr už na vstupu do objektu, u staršího rodinného domu je podobné opatření výjimkou. Proto se výrobci klozetů jistí alespoň takto.
Když voda do nádržky nenatéká, je třeba vypnout přívod vody pomocí roháčku za klozetem a celý napouštěcí ventil vyjmout a vyčistit (viz přesný postup na našem videu).
Opotřebením a stářím se může stát, že je skutečně pokažený, pak je nutné ho vyměnit, nový stojí kolem 200 korun. Celá operace je otázkou deseti minut. V instalatérských potřebách mají náhradní díly i na starší záchody, neuškodí si starý kus buď přinést s sebou, nebo alespoň vyfotit mobilem, aby se podařilo vybrat odpovídající typ.
Problém, který se projeví v peněžence
Zatímco nepřitékající voda způsobí jen provozní potíže, které lze snadno řešit, zanedbaná oprava těsnění vypouštěcího ventilu dokáže rázně zasáhnout do domácího rozpočtu. Přitom oprava není obtížná.
U nových splachovacích systémů není problém vyřešit opravu během chvíle. Po demontáži víka nádržky stačí jednoduše ventilem pootočit a celý systém vyjmout, má bajonetové uchycení. Pak je třeba zkontrolovat těsnění na ventilu. Mezi dosedovou plochu v nádržce a gumové těsnění se může dostat nečistota, tam, kde se používá tvrdá studniční voda, je reálné nebezpečí, že těsnění je obaleno vodním kamenem. Těsnění pak ztrácí pružnost a nedosedá přesně na plochu.
V poněkud horší situaci jsou ti, kdo mají staré modely záchodů. "U některých starých typů byly ještě ventily šroubovací, a aby bylo možné je vytáhnout a vyčistit, je potřeba demontovat celou nádržku," vysvětluje Josef Holakovský z instalatérství Tibbis. Pod keramickou nádržkou lze nahmatat šrouby, které je třeba uvolnit, nádržka se zdvihne nad klozet a na spodní straně nádržky se odšroubuje plastová matka.
"Osobně bych u deseti- nebo patnáctiletých záchodů doporučoval vyměnit celý systém. Když už si člověk dá takovou práci, že absolvuje celou demontáž, vyplatí se podle mne investovat těch tři sta korun a zase mít na deset let pokoj," doporučuje s tím, že ale souhlasí se školitelem Čechem (viz video), že pokud je systém mechanicky funkční a "chodí" jinak bez problémů, postačuje výměna nebo vyčištění těsnění samotného. Součástí nové sady jsou i nové šrouby s těsněními, aby se zajistila těsnost mezi klozetem a nádržkou.
Pozor na náhradyObecně by bylo při montáži výhodné vyměnit starý splachovací systém za nový, úspornější. Problém je ale v tom, že tvar staré klozetové mísy byl projektován na splachování 9 litry vody tak, aby se při spláchnutí vyměnila všechna voda v sifonu. V okamžiku, kdy se dospělo k systému děleného úsporného splachování, tedy "velkého“ a "malého“ se šesti a třemi litry vody, konstruktéři upravili i tvar a objem sifonu mísy. Kdo tedy na "devítilitrovou" mísu namontuje systém s úspornějším splachováním, vydává se do nebezpečí, že spláchnutí bude nedostatečné a nehygienické. |