Závěsy patří mezi namáhané mechanické díly, šrouby se mohou časem povolit. Problematické je i jejich uchycení v dřevotřískových korpusech. V mnohých domácnostech vládne po letech "provozní slepota", to znamená, že si časem nedostatku už nikdo nevšímá. Škoda. Stačí vzít šroubovák a jemnou kalibrací si s kováním prohrát.
Podobný problém bude řešit i ten, kdo koupí levnější kuchyni v rozloženém stavu. Po jednoduché montáži dvířek podle návodu zjistí, že jemné seřízení musí udělat tak jako tak.
Závěsy ve třech směrech
U starších závěsů nebyla možnost seřídit je ve vertikálním směru. Otvory pro vruty v závěsech byly kruhové (obr. vpravo): kam výrobce předvrtal v korpusu otvory, tam bylo nutné závěs přišroubovat bez možnosti posouvat s ním. U těch současných jsou ale otvory probrané tak, aby bylo možno dvířky ve zhruba pětimilimetrovém rozmezí svisle pohybovat. Tím se ustaví základní vertikální vzdálenosti mezi jednotlivými dvířky kuchyně.
Dalším problémem, kterým trpí zvláště starší "ochozené" kuchyně, je nerovnoměrná horizontální spára, dvířka směrem od závěsů jakoby padají. Pokud už máme základní výšku nastavenou, lze ji srovnat například šroubováním předního vrutu závěsu - horního nebo spodního, podle toho, který z rohů dvířek je třeba pozvednout nebo naopak snížit.
Dvířka by neměla lícovat jen při čelním pohledu, ale i bočním tak, aby jejich povrch tvořil jednolitou plochu. Kdyby slunce svítilo pod ostrým úhlem, neměla by vrhat stín (podobně jako je to někdy vidět u křivě nahozené venkovní fasády). K tomuto seřízení pak slouží vrut umístěný nejhlouběji ve skříňce.
Na první pohled to vypadá jednoduše, i profesionální montážníci ale přiznávají, že někdy to jednoduché není: "Chce to hlavně trpělivost. Vychytat si, čím pohne který vrut, a ladit a ladit," říká Lukáš Viktoryn, technik výrobce Koryna. Takže: jestli milujete 3D hry, Rubikovu kostku nebo ježka v kleci, vyčleňte si volné víkendové odpoledne a hurá do toho.
Na vzpěry s elektrickým šroubovákem
Zatímco klasické závěsy se v téměř nezměněné podobě používají po dlouhá desetiletí, nízké horní skříňky otvírané směrem vzhůru u nás tak dlouhou historii nemají. Na seřízení jsou ale ještě náročnější. Je třeba je usadit nejen pohledově, kde se jednotlivé závěsy seřizují podobně jako u klasických dvířek, ale musí se mechanicky upevnit tak, aby chlopně držely otevřené v jakékoliv poloze, tahem dolů by se přitom měly jemně dovřít bez bouchání.
Situace je tu komplikovaná i proto, že každý z výrobců (mezi nejznámější patří Hettich, Blum, Kesseböhmer a Grass) nabízí několik různých systémů, každý se seřizuje jinak. Jeden z nejběžnějších, používaný pro jednoduchá jednochlopňová dvířka, se utahuje pomocí imbusu, nastaví se tak tuhost chodu.
Komplikovanější systém určený hlavně pro dvojchlopňové systémy počítá při nastavování chodu s použitím elektrického šroubováku: nastavení je tak jemné, že při použití obyčejného byste si dlouhým otáčením "vykloubili" zápěstí.
Koho to zajímá, může se podívat například na české stránky výrobce Blum, kde najde dvě návodná videa ukazující jemnou kalibraci těchto závěsů: dvě chlopně, jedna chlopeň (klikněte si vždy na třetí video v pořadí, první dvě se týkají montáže). Ale i v ostatních případech se vyplatí navštívit internetové stránky jednotlivých výrobců a v sekci Montážní návody si stáhnout (většinou PDF) soubory s montážními postupy, které napoví, jak postupovat v konkrétních případech. Například ZDE najdete montážní návody od Hetticha, ZDE například návod na výsuvné kování spížní skříně, které používá Koryna, ZDE zase montážní návody od Bluma.