Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak správně odvzdušnit radiátor - co člověk, to jiný názor

Mnohdy se zdá, že kotel topí na plný výkon, a stejně je v bytě zima. V drtivé většině případů je to tím, že vlastník domu podcenil přípravu na topnou sezonu a neodvzdušnil radiátory. Názory na řešení tohoto jednoduchého problému se velmi různí, jak se dá vysledovat mimo jiné z internetových diskusí.
Někdy stačí špatně fungující radiátory jen odvzdušnit a je teplo.

Někdy stačí špatně fungující radiátory jen odvzdušnit a je teplo. | foto: Marek Burza

Bezproblémová klasika

U moderních otopných soustav se automaticky počítá s instalací odvzdušňovacích ventilů. Pak platí jednoduché pravidlo: stačí ventil otevřít a počkat, až z radiátorů přestane unikat vzduch, a vše je vyřešeno.

Odvzdušnění se nebojte, někdy stačí málo a hned je tepleji.

Jednoduchou a praktickou poučku však provázejí rozpory v praktickém postupu. Jedni tvrdí, že nejlepší je předem otevřít všechny termostatické ventily a odvzdušňovat ve fázi, kdy kotel topí (a čerpadlo je v běhu), takže automaticky „vytlačí“ všechny vzduchové bubliny. Jiní tvrdí absolutní opak (a jsou ochotni se pro své názory v diskusích vulgárně urážet jak navzájem, tak včetně členů svých rodin).

Zajímavý a systematický tip přináší Petr Synek z firmy Enviros, jedné z nejvýznamnějších konzultačních společností v oblasti poskytování energetických a environmentálních služeb, a to ze své vlastní zkušenosti: „Odvzdušnění radiátorů provádím pravidelně na začátku topné sezony a nepravidelně jen v případech, kdy některý z radiátorů netopí celý. Před vlastním prováděním odvzdušnění zkontroluji tlak vody v otopné soustavě a připouštím doplňovací vodu, dokud tlak v soustavě nepřekročí o cca 50 % předepsaný provozní tlak. Poté odvzdušňuji postupně jednotlivé radiátory, a to tak, že začínám s těmi nejníže a končím s těmi nejvýše položenými - všechny mám vybavené odvzdušňovacími ventily.“

Přečtě si také

Do tohoto okamžiku se tato rada shoduje s většinou nabízených receptů (jde o to, zda mít termostatické ventily zavřené, či otevřené). Další postup doporučujeme v případě obtíží vyzkoušet na vlastní kůži: „Před odvzdušněním radiátoru zcela uzavřu termostatický ventil a potom pootevřu odvzdušňovací ventil, přičemž voda ze zpátečky postupně vytlačuje vzduch z radiátoru potud, až z odvzdušňovacího ventilu odchází jen voda. Potom uzavřu odvzdušňovací ventil radiátoru a nastavím termostatický ventil na požadovanou polohu. Takto postupně odvzdušním všechny radiátory v domku a jdu dopustit (případně vypustit) vodu do soustavy tak, aby tlak v soustavě byl v mezích předepsaného tlaku vody.“ Vypadá to logicky.

Problém s topenáři

Tato zkušenost může být zajímavá pro všechny, kdo mají problém například s tím, že odvzdušní klasicky bez jakéhokoliv systému radiátor po radiátoru, ale stejně je některý z nich pořád částečně studený.

Kde se vlastně v topení bere vzduch? Podle topenářů může být příčin několik: „Největší problémy asi mají lidé, kteří mají nový dům a topení je teprve první rok v provozu. Při napouštění voda víří a absorbuje hodně vzduchových bublin. Trvá pak i několik týdnů, než se vzduch dostane z vody ven,“ upozorňuje Jiří Halík z topenářské firmy Armat.

Podle něho je problém i v tom, že si mnozí topenáři nedělají hlavu s tím, aby celou soustavu pořádně vyspádovali. „Například tam, kde se rozvody vedou pod podlahou, se často stává, že po cestě od kotle vznikají boule, ve kterých se drží vzduch, který se dostane do systému vlivem miniaturních netěsností. Takže i v situaci, kdy už je soustava usazená, vzduch typicky zůstává právě v těchto místech. Nestačí pak těleso topení odvzdušňovat jen do chvíle, kdy z ventilů začne proudit voda. Celý proces je třeba provést opakovaně třeba po hodině, někdy i druhý den, dokud nemá člověk jistotu, že čerpadlo opravdu přečerpalo všechnu vodu v systému,“ upozorňuje.

To může platit i u systémů v činžovních a panelových domech, kde je ale odvzdušnění systému přece jen lepší svěřit specialistům. Tyto topné systémy bývají často v zanedbaném stavu, odvzdušňovací ventily bývají jen v horních patrech a topenáři obvykle vyžadují součinnost všech partají.

Kdy volat topenáře

Může se ale stát, že jste použili všechny navrhované metody, máte pocit, že logika říká, že v systému už opravdu nemohl zůstat žádný vzduch, a stejně některý z radiátorů topí jen v horní části. Pak už nezbývá než zavolat odbornou firmu.

Vyprojektovat správně celou topnou soustavu totiž není jednoduché a dělá se to vždy pro celý objekt. Někdy přitom ale může dojít k chybám hned z několika důvodů.

Něco může mít na svědomí ledabylost řemeslníků. Pro ně často projekt topení znamená jen velmi hrubé vodítko a počítačově zpracovaným projektem opovrhnou: „Jak takovou blbost mohli nakreslit?“ říkají a udělají to podle svého. Což u zkušených topenářů může vyjít, jindy ale ne.

Někdy se problém může objevit i v situaci, kdy je topná soustava vypočítaná a nainstalovaná správně, během času ale došlo například k zateplení domu. Pak je třeba znovu provést vyvážení topné soustavy – to už ale opět patří do kompetence specialisty.

Vážení čtenáři, přinesli jsme vám k této složité problematice jen zlomek možností řešení problémů v individuálních případech nastávajících, a to bez aspirace na jednoznačné a obecné řešení. To často může přinést jen odborník, který se seznámí s místními podmínkami. Zapojte se do diskuse a přispějte svými osobními zkušenostmi a názory, které mohou pomoci všem, kdo právě podobný problém řeší.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....