Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co dělat, když pokojové rostliny chřadnou: naučte se řeč rostlin

Jistě se vám to už stalo. Koupili jste krásnou kvetoucí rostlinu a za pár dnů jí začaly opadávat květy, listy zežloutly nebo zhnědly a nakonec jste ji vyhodili. Přitom stačí znát pár základních pravidel. Naučte se proto dešifrovat řeč rostlin. Dají vám včas najevo, že něco není v pořádku.
Podobné žloutnutí listů způsobí přílišná zálivka - rostlina nemůže přijímat vodu, protože jí uhnívají kořeny.

Podobné žloutnutí listů způsobí přílišná zálivka - rostlina nemůže přijímat vodu, protože jí uhnívají kořeny. | foto: Dana Makrlíková

Přestože světlo ovlivňuje růst a kvetení rostlin velmi výrazně, mají jednotlivé rostliny různou potřebu světla - podle svého původu. Například většina tzv. kvetoucích druhů, kaktusy či sukulenty vyžadují světlé stanoviště. Mnohé s ozdobnými listy, jako například kapradiny nebo orchideje, naopak dobře snášející mírné zastínění.

Dostatek světla především

Rostliny potřebují dostatek světla, nesmí je však spálit ostré sluníčko.Máte-li rostliny na parapetu okna schované za záclonou, ubírá jim až polovinu světla. Se vzdáleností od okna ho ubývá ještě více. Například dva metry od okna je čtyřikrát méně světla, takže tam lze úspěšně pěstovat většinou jen stínomilné rostliny.

Intenzita slunečního záření u nás také závisí na ročním období. Přitom spolu s teplotou do značné míry ovlivňuje vybarvení květů i olistění rostlin. Za přiměřené intenzity světla mají rostliny kompaktní vzrůst a listy jsou sytě zelené a pevné.

Nízká intenzita světla způsobuje při vyšších teplotách blednutí a zesvětlení. Proto má v zimě řada rostlin světle zelené listy - trpí nedostatkem světla. Kvůli nedostatku světla mohou také rostlinám opadávat poupata, jako například u ibišku. Nedostatek světla také způsobuje vytáhlý růst, listy jsou měkké a jemné.

Zimní zahrada pro rostliny většinou znamená ideální podmínky. Pozor ale na ostré sluníčko na jaře či přehřívání v létě.V letních a jarních měsících musíme rostlinám naopak zajistit přistínění na jižně orientovaných oknech, například pomocí žaluzií. Pokud to neuděláte, listy rostlin se spálí, což na nich často vytvoří hnědo-žluté skvrny.

S vodou opatrně a s citem

Typický nepravidelně zalévaný ibišek. Listy zežloutnou a opadají. Stromek je potřeba ostříhat, přesadit a dát na světlo. Když začnou rostlině vadnout a žloutnout listy, může to mít dvě příčiny. Nedostatek, nebo nadbytek vody. Správnou možnost zjistíte jednoduchým testem – zapíchněte prst do zeminy květináče alespoň do centimetrové hloubky a hned zjistíte, zda je zemina suchá, nebo ne.

Říká se, že sedmdesát procent pokojových rostlin zahyne vlivem přílišné péče, tedy přesněji přílišné zálivky. Řiďte se pravidlem, že zemina v květináči by měla být po zalití pouze vlhká, nikoliv přemokřená. A před další zálivkou jí dejte čas, aby mohla mírně proschnout.

Tchýnin jazyk trpící přílišnou zálivkou, listy žloutnou.Pokud je rostlina přemokřená, okamžitě vylijte přebytečnou vodu z květináče i z podmisky. Rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte. (Pokud ale zemina s kořeny zapáchá, je už šance na záchranu minimální.) Po přesazení novou zeminu udržujte jen mírně vlhkou. Zato rostlinu hodně roste, abyste zvýšili její příjem vody plochou listů, než vyžene nové kořeny.

Problémy způsobuje i nepravidelná zálivka, kdy rostlinu necháme i několik týdnů vyschnout a pak ji vydatně zalijeme. Například oblíbený ibišek na nepravidelnou zálivku reaguje žloutnutím a opadáváním listů.

Kromě intenzity a frekvence zálivky může růst rostlin ovlivnit i kvalita a teplota vody. Vlivem nízké teploty zálivkové vody mohou rostlinám opadávat listy. Na zálivku je optimální voda pokud možno odstátá, s teplotou kolem 22 °C.

Vliv pokojové teploty

Teplotní požadavky jednotlivých pokojových rostlin jsou velmi rozdílné, což může způsobovat řadu problémů. Optimální teploty jsou přitom při vyšší světelné intenzitě vyšší než na stinném místě.

Zimní zahrada pro rostliny většinou znamená ideální podmínky. Pozor ale na ostré sluníčko na jaře či přehřívání v létě.Mnohé pokojové rostliny, pocházející především ze subtropů, potřebují proto během naší zimy většinou nižší teploty. Citrusy, bramboříky, pokojové azalky či kamélie vám v přetopených bytech dlouho nevydrží. Listy začnou hnědnout a opadávat, stejně jako květy. Takové rostliny je lepší umístit v chladnějších ložnicích nebo chodbách.

V zimě musíte dávat pozor při větrání. Pokud otevřete okno třeba jen na chvilku, když je venku pod nulou, pokojové rostliny na to velmi citlivě zareagují. Například listy fíkusu vystavené chladnému proudění vzduchu zaručeně zežloutnou a opadají. V létě je ale naopak potřeba rostlinám větrat, aby se nepřehřívaly.

Stejně tak musíme dávat pozor na ústřední topení, které většina rostlin špatně snáší. Rostliny umístěné nad radiátorem trpí nedostatkem vzdušné vlhkosti a přílišným teplem stoupajícím vzhůru. Většině z nich pak hnědnou listy, až postupně celá rostlina uschne.

Výživa

Rostlina stresovaná nedostatkem vody a živin se zbavuje listů, aby omezila potřebu příjmu živin. Potřebuje nový výživný substrát, větší květináč, dostatek světla a přiměřenou zálivku. Zásadní význam mají pro prospívání pokojovek živiny. Rostlinám bychom měli v době vegetačního růstu, tedy na jaře a v létě, zajistit dostatek živin dodáním hnojiva rozpustného ve vodě, a to minimálně jednou za týden. V nabídce květinářství najdete celou řadu hnojiv vhodných pro pokojové rostliny. V zimě se hnojí daleko méně, stačí jednou za měsíc.

Zemina

Příklad totálně vyžilého substrátu, ze kterého už si rostlina nemá co brát.Řada rostlin, které koupíte v obchodě, byla přivezena z Holandska. Aby se dosáhlo nízké hmotnosti, je jsou zasazeny do lehkého rašelinového substrátu, který rychle vysychá. Takové rostliny by se měly co nejdřív přesadit do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny, který je v zahradnických obchodech běžně k dostání.

Cenné rady na závěr

Když si koupíte jakoukoliv rostlinu, napište si hned její název. Na internetu nebo v knize si pak zjistěte, jaké podmínky ke svému životu potřebuje.

Moderní interiér živé rostliny krásně doplní. Za to chtějí jen odpovídající péči. Pokud chcete, aby zakoupená rostlina vydržela téměř vše (kromě přílišné zálivky, tu nevydrží žádná), vybírejte z následujících rostlin: tlustice (Crassula), tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata), šplhavník (Scindapsus), voděnka (Tradescantia), fíkus (Ficus), dracena (Draceana), monstera (Monstera deliciosa), pandán (Pandanus), zelenec (Chlorophytum), orchidej kůrovec (Phalaenopsis), difenbachie (Dieffenbachia), syngonium (Syngonium) nebo například lopatkovec(Spathiphyllum).

Jednoduché znaky řeči rostlin:

Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená.
Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá.
Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.
Příliš světla – listy jsou žluto-hnědé, na listech se objevují spálená hnědá místa většinou kruhového tvaru.
Příliš chladno – listy opadávají a vadnou.
Příliš teplo a sucho – listy hnědnou a usychají.
Nedostatek živin – listy odspodu žloutnou, mohou být i hnědožluté; listy jsou světle zelené; okraje listů se stáčejí, někdy kadeřavějí; květy jsou malé a bledé; listy odspodu opadávají.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....