Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biopaliva nejsou tak jednoznačně zelená, jak se tváří, varují vědci

Do roku 2020 zhorší stromy pěstované na palivo znečištění ovzduší natolik, že to zabije 1400 lidí ročně, uvedli ve své zprávě v odborném tisku britští vědci. Lukáš Fischer z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK v Praze to tak černě nevidí.

Červeně jsou označena místa, kde britští vědci očekávají nárůst úmrtí v důsledku zhoršení ovzduší kvůli pěstování plodin na biopaliva. | foto: Daily Mail

Rychle rostoucí stromy, označované dosud jako ideální biopalivo, mají být ekologičtější alternativou k fosilním palivům. Protože však produkují během svého růstu isopren, mohou mít na kvalitu ovzduší i negativní vliv. V konečném důsledku pak mohou poškozovat nejen lidské zdraví, ale i kvalitu úrody, uvedli vědci z iniverzity v Lancasteru ve zprávě zveřejněné v časopise Nature Climate Change. 

Biopaliva: pro a proti

Ozon může způsobovat plicní problémy a jen v Evropě se mu dává za vinu úmrtí  zhruba 22 tisíc lidí ročně. Vedle toho celkové znečištění ovzduší, zejména z fosilních paliv, způsobuje podle Evropské agentury pro životní prostředí asi 500 tisíc předčasných úmrtí ročně.

Hlavním důvodem, proč přejít na biopaliva, je snížit emise oxidu uhličitého z fosilních paliv. Vliv hořících biopaliv se naopak považuje za neutrální na změnu klimatu, protože zelené rostliny při růstu spotřebovávají uhlík, který během hoření či rozkladu vlastně jen uvolní zpět do atmosféry. Naopak fosilní paliva nežádoucí uhlík do atmosféry jen přidávají.

"Myšlenka rostoucích biopaliv je dobrá,  snižuje to množství oxidu uhličitého v atmosféře," řekl pro britský Mail Online Nick Hewitt, který na studii spolu s kolegy pracoval. Podle nich je ale potřeba myslet také na negativní vliv rychlerostoucích dřevin na kvalitu ovzduší. "Rozsáhlá výroba biopaliv v Evropě bude mít sice malý, ale přeci jen významný vliv i na úmrtí obyvatel a výnosy plodin." A dodal, že před nimi na tento vliv zatím nikdo nepoukázal.

Podle Lukáše Fishera z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK patří časopis Nature Climate Change mezi vysoce renomované tituly a rozhodně nejde o žádnou novinářskou kachnu. "Všechna hesla vypíchnutá v Mail online odpovídají realitě. Některé druhy stromů, zvláště ty zmiňované rychle rostoucí, opravdu produkují velké množství isoprenu, který může způsobovat tvorbu ozónu. A ozón je škodlivý pro všechny živé organismy, včetně lidí či zmiňované pšenice."

Zpráva britských vědců se podívala na dopady zvýšené produkce biopaliv v rámci Evropské unie, podobný dopad lze ale očekávat i v dalších oblastech, kde se snaží snížit znečištění ovzduší pomocí biopaliv, včetně Spojených států a Číny. "Topol, vrba nebo eukalypty pěstované jako obnovitelný zdrojů paliva uvolňují během svého růstu vysoké množství chemického isoprenu," uvedl Hewitt.

Jaké jsou vyhlídky Evropy do roku 2020

Britští vědci vzali v potaz cíle, jaké si Evropská unie v oblasti biopaliv do roku 2020 vytyčila (o plánovaných změnách v roce 2020 čtěte ZDE), a došli k následujícím odhadům: ozon vytvořený v důsledku zvýšené produkce biopalivového dřeva by ročně mohl způsobit téměř 1400 předčasných úmrtí, britskou společnost by to stálo 4,4 miliardy liber a ztráty na roční produkci pšenice a kukuřice by činily 900 milionů liber.

Přesto nevidí důvod, proč by Velká Británie měla svůj postoj k biopalivům přehodnocovat. Dopad pěstování biopaliv na lidské zdraví je sice potřeba vzít v úvahu při plánování, jaké dřeviny a jak pěstovat, přesto ale nelze výhody nahrazení fosilních paliv biopalivy ignorovat.

I podle Lukáše Fischera z Přírodovědecké fakulty UK nejsou možné negativní dopady rychle rostoucích dřevin tak jednoznačné: "Jakékoli odhady kvantifikace míry globálních důsledků nějaké činnosti jsou jednak zatížené obrovskou chybou, jednak je nutné pro objektivní zhodnocení položit správné závaží i na druhou misku vah. Tedy neuvažovat jen o negativním efektu pěstování rychle rostoucích dřevin, aniž by se zároveň zhodnotil efekt snížení spotřeby fosilních paliv. Od negativního efektu je tedy třeba odečíst i ten předpokládaný pozitivní."

Je potřebné najít rozumná řešení. Možné to je

Profesor Ottoline Leyser z univerzity v Cambridge uvedl, že existuje mnoho různých plodin pro výrobu biopaliv s odlišnými pěstebními metodami, systémem zpracování i konečnou podobou získaného biopaliva. Každá má svoje výhody a nevýhody, a je tedy jen potřeba je zohlednit a najít to nejlepší řešení.

Například je možné zakládat nové plantáže s biopalivy daleko od znečištěných populačních center, navrhují britští vědci. Genetické inženýrství by zase podle nich mohlo ovlivnit snížení emisí isoprenu u inkriminovaných dřevin.

"Možnost využití geneticky modifikovaných dřevin se sníženou produkcí isoprenu bych neviděl příliš reálně. Jednak při rychlosti schvalovacího procesu v Evropě je bez šance, aby se do zmiňovaného roku 2020 povolilo pěstování takové dřeviny. Tedy pokud vůbec půjde vytvořit a způsobené genetické změny nebudou mít negativní účinky také na růst či odolnost rostlin," pochybuje Fischer. 

Osobně si myslí, že nás plantáže topolů ani nezachrání, ani nezabijí. "Nejlepší politické rozhodnutí je ´všeho s mírou´. Jinak budeme mít za pár let v Evropě místo polí a luk jen plantáže na dřevo a sluneční energii," uvedl pro iDNES.cz.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Muži překvapivě dokážou ocenit, že starší kočku už nemusejí vychovávat

10. dubna 2024

Zapomeňte na stereotypy o ženách kočkofilkách, které žijí samy a partnera či rodinu jim nahrazuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psí parazit míří z teplých krajů do střední Evropy. Srdeční červ je tu

11. dubna 2024

Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také častější cestování se psy do zahraničí – to...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Jarní línání psů je normální. Někdy však za něj může i začínající nemoc

16. dubna 2024

Jarní výměna srsti u psa, tzv. „línání“, je přirozeným procesem, který však může pro leckteré...

Domácí mazlíčci v nebezpečí. Ohrožují je kouření i květiny, varuje veterinářka

15. dubna 2024

Premium Svíčky, sladidla, léky proti horečce, granule proti slimákům i teflonové pánve mohou představovat...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...