VIDEO: Nabrousit lze i nůž na pečivo. Jen to chce půl hodiny trpělivosti

  • 6
Pěkně vypečený chleba nebo bageta, kdo by je nemiloval. Jenže vypečenou kůrku bývá problém ukrojit klasickým nožem. Pro tento účel jsou určené speciální vroubkované nože na pečivo. Když se používáním ztupí, není třeba je vyhazovat. I tyto nože snadno znovu nabrousíte. Jak, ukáže ve videu brusič Marek Neuman.

Snad každá domácnost vlastní nůž na pečivo. Poznáte ho podle atypického tvaru ostří, které je lemováno zoubky. „Dost často bývá také pravidlem, že speciálně tyto nože bývají kvůli zoubkům na okraji zájmu uživatelů a tedy tupé,“ říká brusič Marek Neuman. Ale i takový nůž lze snadno nabrousit.

Mistr brusič ovšem upozorňuje na to, že ne každý chlebový nůž lze pro krájení pečiva nabrousit. Před broušením je vždy nutné zkontrolovat tvar zoubků. 

„Nože, které mají drobné zoubky tvarovány laserem, už znovu pro krájení pečiva nenabrousíte. Tyto nože, když se ztupí, můžete vybrousit už jen do klasického ostří, anebo je prostě vyhodit. Většinou jsou to laciné nože, které moc dlouho nevydrží,“ upozorňuje brusič. 

Podle něho se na broušení hodí klasické chlebové nože s velkými zoubky.

Nože zVostra

Nože zVostra jsou servisní společností českého výrobce nožů z damaškové oceli firmy Dellinger. Firma z Horních Počernic se specializuje především na ruční broušení a servis nožů.

K broušení nože na pečivo stačí mít diamantovou sadu pilníčků s různými tvary. Pro chlebový nůž si vyberte kulatý tvar pilníčku a pod úhlem dvaceti stupňů začněte brousit každý zoubek, jeden za druhým. 

Broušení podobného nože je časově trošku pracné, zabere asi půl hodiny. Při broušení je důležité mít nabroušeny všechny zoubky, poznáte to jednoduše hmatem podle klasických otřepů z druhé strany čepele.

Jakmile vybrousíte zoubky z jedné strany, nůž otočíte a plochým pilníčkem lehkými tahy strhnete vytvořený otřep a dočistíte. Odměnou vám bude krásně nabroušený nůž, který nežvýká, ale naopak řeže krásné rovnoměrné plátky.