Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PONEDĚLNÍK: Slavii se bude Chytil hodit. Kozák selhal, Černý nadchl

  16:59
Na hřištích soupeřů posbírali o pět bodů méně než Bohemians a ve venkovní tabulce patří fotbalistům Slavie v lize až čtvrté místo. Slabé výkony mimo Eden sešívaným notně komplikují cestu za titulem, třebaže stále hájí první příčku. Jenže jen o bod před Plzní, o dva před nažhavenou Spartou. Mistrovská skupina bude letos tuze zábavná.
Olomoucký Mojmír Chytil a plzeňský Roman Květ se přetlačují o míč.

Olomoucký Mojmír Chytil a plzeňský Roman Květ se přetlačují o míč. | foto: Petr Eret, MAFRA

Zatímco doma jsou slávisté perfektní - vyhráli všech jedenáct zápasů s impozantním průměrem čtyř vstřelených branek na utkání -, venku jsou poloviční.

Vítězem víkendu je Sparta. Na Plzeň ztrácí bod, na první Slavii dva

Z jedenácti duelů vyhráli jen pět, čtyřikrát se vraceli s prázdnou, dvakrát aspoň s bodem.

Více než bodový import je však pro trenéra Jindřicha Trpišovského znepokojující způsob hry i proti outsiderům. Nedávno v Teplicích ani o víkendu v Českých Budějovicích si jeho mančaft nevytvořil dostatek šancí na to, aby vyhrát mohl. A když střídající Adediran ve sprintu báječně trefil skákající míč, nebyl z toho pro favorita ani bod.

Slavia venku: tři zápasy, 23 jmen a omluva. Musíme odbourat výkyvy, ví Trpišovský

Pro celé Dynamo včetně nového realizačního týmu s trenéry Niklem a Zápotočným velké vítězství a vzpruha. Odlepuje se od dna, navíc je v semifinále domácího poháru. Slavii chybí plán B, pokud srdnatě bránícího soupeře nezlomí rychlou trefou.

Chytil udělal pokrok i v mentálním nastavení

I proto tolik stojí o olomouckého čahouna Mojmíra Chytila, který na hrotu uhraje kupu těžkých míčů. Do Slavie by měl přestoupit od léta.

Pomohl jí už v tomto kole, když krásnou trefou z voleje oloupil o dva body domácí Plzeň. Sigma ojedinělý útočný výpad sehrála skvěle na levé straně. Sláma odcentroval, útočník Růsek strhl dva obránce na přední tyč a volný Chytil mohl nerušeně nastavit placírku do správné letové hladiny.

Devátý zásah v sezoně je pro sigmáckého dříče odměnou za to, jak velký pokrok udělal také v mentálním nastavení na zápas. Hlavou rozhodně ještě není v Edenu a maká pro tým i bez míče.

Pozoruhodnou bilanci 1+4 má jeho kamarád Jiří Sláma, jehož levačka je kvalitní. V průměru každých 114 minut zařídí z pozice wingbacka gól a říká si o pevnější místo v sestavě. Trenér Václav Jílek musí vymyslet, kam s dalším levákem Ondřejem Zmrzlým, jenž nakoukl už do reprezentace.

Z lavičky začal také navrátilec Martin Pospíšil, který v Polsku nechal šestnáct pěkných výplat, aby mohl přijít po přestupním termínu jako volný hráč.

Určitě se mu to vyplatilo a Sigmě se také vyplatí. Jeho herní myšlení a kopací technika jsou na vysoké úrovni, navíc se nevrací na stará kolena, ale v jednatřiceti. Olomouc remizovala i pošesté na jaře a útočí na svůj sedmizápasový rekord. V Plzni bod brala, neboť Viktoria trefila ještě dvě tyče.

I když byla Plzeň nebezpečnější, zároveň byla velmi čitelná, hraje jednoduše. Využívá silného obra Chorého na hrotu, ale i tady by to chtělo druhou variantu.

Teplický chaos Jarošík nenapravil

Ligové kolo očima redaktora Jana Dočkala

Útočnými nápady i variabilitou oplývá třetí vzadu. Sparta spoléhá nejen na souhru Kuchty s Čvančarou, kteří se výborně doplňují a nabízí pestrou škálu zakončení, ale také presink.

Letenští nasázeli z posledních pěti zápasů dvacet gólů. Kuchtův druhý zásah proti nebohým Teplicím byl kouzelný, vysoká kvalita provedení. Reprezentační útočník si říká o to, aby Sparta na něj uplatnila přestupovou opci.

Teplice po utkání odvolaly trenéra Jiřího Jarošíka. Vzhledem k tomu, s jak úzkým kádrem pracoval a že mu vedení neudrželo ani hráče na hostování - Fortelného, Tijaniho či Sejka -, se může vyhazov po prohře na rozjeté Spartě jevit jako poněkud neuctivý, ovšem teplická defenziva působí dlouhodobě chaoticky a něco se udělat muselo.

Takže klasika.

Nástupce Zdenko Frťala musí začít odzadu. Jarošíkovi, který v minulé sezoně Teplice v lize udržel, tentokrát nepomohl útočník Gning, jenž za ironické zatleskání sudímu Berkovi viděl po žlutém faulu další kartu a zamířil do kabin. Neomluvitelná nedisciplinovanost, zvlášť když hrajete o trenéra.

Sudí, chráníte ještě hráče?

Když jsme u vyloučení, dovolte návrat do pohárového zápasu Sparty v Liberci, kde rozhodčí Szikszay nepochopitelně nevyloučil domácího Varfolomejeva, který bez snahy hrát míč se odrazil a skočil drsným skluzem na kotníky prchajícího Daňka.

Buďme rádi, že ho netrefil úplně, protože jeden z velkých talentů českého fotbalu mohl mít na dlouho ošklivě zabrzděnou kariéru.

Bohužel rozhodčí jaksi ustoupili od trendu chránit zdraví hráčů, což dokazují i nedávná posouzení skluzů podrážkou napřed od ostravského Lischky či Prekopa z Bohemians, kdy žluté napomenutí posvětila i komise rozhodčích jako dostačující, neboť šlo o takzvaně hraniční situaci.

Jestli někdo nazve i Varfolomejevův skluz jako hraniční, pak je ironický potlesk na místě. Nečekejme, až hráči skončí ve špitále, prosím. Mladík Varfolomejev si potřeboval odnést ponaučení, pak by si možná fotku škaredého faulu nedal ještě obdivně na sítě.

Liberec má teď svých starostí dost, nechodí na něj lidi, osu kádru tvoří hráči na hostování, propadá se tabulkou, a navíc přišel o mazáka Gebre Selassieho, který si po nešťastném střetu s Haraslínem zlomil nohu. Snad to nebude v šestatřiceti konec jeho krásné fotbalové cesty.

Slovan má nejmladší sestavu v lize, zkušenosti potřebuje, kouč Kozel se snaží o kombinační hru, jenže proti je i těžký terén. Domácí porážka 1:3 s Bohemkou, která potvrdila, že venku umí, je dalším políčkem.

Krásnými dvěma góly se po čase připomněl Jan Matoušek, jenž předvedl úžasné zrychlení i kuráž proti přesile. Úvodní zásah Drchala byl hodně hraniční, co se ofsajdového postavení týče. Zatímco před časem Chytila z ofsajdu na Slovácku usvědčilo pokutové území, tentokrát VAR gól posvětil. Kalibrovaná čára zkrátka chybí dál, tak aspoň že máme vápno.

Bláznivý mač odehrál Jablonec proti Hradci Králové. Nedal dvě penalty, pokaždé jinému brankáři, veterán Hübschman tak znovu odložil přepsání rekordu nejstaršího střelce v lize, a stejně vyhrál 4:1. Do výborné formy se dostává útočník Chramosta, přes zeď se trefil nádherně. Severočeši uhráli z posledních pěti kol deset bodů a drápou se nahoru.

Zlín ztratil body v Brně

Tři body měl v Brně rozhodně brát poslední Zlín. I když míč nedržel často, zahodil neuvěřitelné šance.

Hrubý sám před brankářem Berkovcem zakončil strašně (laxně) a ještě hůř si počínal Kozák, který sám běžel na bránu. Od borce, jenž sázel góly v Laziu Řím a působil také v Aston Ville, byste čekali, že si bude počínat úplně jinak, leč slabou střelou po zemi jen trefil nohu skvělého Berkovce, který měl i štěstí. Po závaru se otáčel na čáře, jako když se zasekne brankář ve videohře, ale Kolář ho stejně trefil kamsi do ruky. To nevymyslíte. Úsměvné, leč tyto dva body mohou ševcům fatálně chybět.

V záchranářské misi pokračují Pardubice, které i bez potrestaného trenéra Kováče získaly dobrý bod s Baníkem. Velký respekt si zaslouží osmatřicetiletý útočník Pavel Černý, a to nejen za svou třetí sezonní trefu, kterou dal pohotově přes hlavu. Pořád je platný i ve hře, zády k bráně dokáže parťákům sklepávat míče, i když už není tak pohyblivý.

Pardubice baví krásnými góly i akcemi. Ve středu zálohy se opírají o Vacka, Hlavatého či Janoška. Pokud udrží pro příští ročník nadané zadáky Hranáče s Vlčkem, kteří v klubu hostují, mohou se pod Kováčem a na svém stadionu dál posouvat.

Kdo se ale bude z ligy poroučet?

Pěkné ponedělí.

Tipsport - partner programu

27. kolo

Kompletní los
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Tipsport - partner programu

26. kolo

Kompletní los
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia PrahaSlavia 26 22 2 2 53:10 68
2. AC Sparta PrahaSparta 26 17 4 5 49:27 55
3. FC Baník OstravaOstrava 26 17 3 6 43:22 54
4. FC Viktoria PlzeňPlzeň 26 16 5 5 47:23 53
5. FK JablonecJablonec 26 12 5 9 44:25 41
6. SK Sigma OlomoucOlomouc 26 11 5 10 40:37 38
7. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 26 9 7 10 39:33 34
8. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 25 9 7 9 26:25 34
9. FC Slovan LiberecLiberec 26 8 9 9 35:28 33
10. Bohemians Praha 1905Bohemians 26 8 9 9 30:36 33
11. MFK KarvináKarviná 26 8 8 10 32:44 32
12. FK TepliceTeplice 26 8 5 13 29:39 29
13. 1. FC SlováckoSlovácko 25 7 8 10 22:36 29
14. FK Dukla PrahaDukla 26 4 8 14 19:41 20
15. FK PardubicePardubice 26 3 7 16 17:41 16
16. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 26 0 4 22 13:71 4

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

Nejčtenější

Táhněte domů, ču...! Švancara urážel hráče z Ukrajiny, pak se omluvil: Blbá situace

Ve veřejném prostoru platí za komika, který zvnějšku rád glosuje třaskavé fotbalové dění. Teď má ale bývalý profesionální útočník Petr Švancara problém sám. Ve víkendovém zápase osmé ligy dle zápisu...

Česko - Faery 2:1, blamáž s trpaslíkem v závěru odvrátil Schick, dal oba góly

Čeští fotbalisté vstup do kvalifikace o mistrovství světa výsledkově zvládli, herně však proti trpaslíkovi z Faerských ostrovů rozhodně nepřesvědčili. Průšvih odvrátil pět minut před koncem svým...

Gibraltar - Česko 0:4, čtyři střelci i spousta zahozených šancí. Tři góly padly až po půli

Od našeho zpravodaje v Portugalsku Nic víc než splněná povinnost. Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o mistrovství světa Gibraltar, třetí nejhorší tým Evropy, 4:0. Na chátrajícím stadionu v portugalském Faru, kde je soupeř v...

Kuriózní gól zesměšnil Italy a pobavil Němce. Hráči děkovali podavači míčů

Italští fotbalisté by se v tu chvíli nejradši propadli. „Jak pěkně jste si zdřímli,“ pronesl ironicky komentátor televize Rai. „Tragikomedie,“ křičí titulek z významného jihoitalského deníku Il...

Pohoršení z fotbalových krásek? Naopak, sponzoři se hrnou, tvrdí ústecký Viagem

Joy, která vařila v Masterchefovi. Viki, soutěžící z Bachelora. K nim ještě další dvě krásky. Stejně pečlivě, jako skládal fotbalovou sestavu, vybíral ústecký Viagem v zimě i své moderátorky. Má to...

Král, nebo riskér? Černý vyčnívá jinakostí. Když nastoupí, reprezentace neprohrává

Ne, strašně se mu nechtělo ze hřiště. Deset minut před koncem nasadil kyselý obličej a ploužil se k tabulce, na které svítilo jeho číslo 17. Střídáme! Trvalo mu, než přišel za trenérem Haškem a řekl...

26. března 2025  18:19

O něco lepší než s Faery, hodnotí čtenáři výkon fotbalistů proti Gibraltaru

Bylo to lepší než minule, ale jen nepatrně. To je vzkaz čtenářů iDNES.cz českým fotbalistům po druhém utkání v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2026. Za výkon ve venkovním duelu proti...

26. března 2025  17:59

Stop progresivismu! Rangers pykají za plakát fanoušků, UEFA může zavřít tribunu

Evropská fotbalová unie UEFA udělila skotským Rangers pokutu 30 000 eur (750 000 korun) a podmínečně jim zavřela část stadionu za plakát, který jeho příznivci vyvěsili v utkání Evropské ligy proti...

26. března 2025  15:11

Jak se o fotbalové MS hraje jinde? Nigérie v potížích, Maroku odpadli dva soupeři

Japonsko bylo minulý týden první, Nový Zéland pak druhý, Írán v úterý třetí a hned po něm Argentina jako čtvrtý. Fotbalové mistrovství světa 2026 vítá první postupují z kvalifikace, která například...

26. března 2025  14:12

Kvalifikace na MS ve fotbale 2026: program, skupiny, Češi, kde sledovat?

Čeští fotbalisté mají jedinečnou šanci vybojovat účast na mistrovství světa v roce 2026. Kvalifikace evropských týmu odstartovala v pátek 21. března. V přehledném článku najdete jaký je hrací systém,...

26. března 2025  12:56

Šéf fotbalových Pardubic Pitter stojí před soudem. Za daňové úniky mu hrozí 10 let

Nejenže se fotbalové Pardubice krčí u dna ligové tabulky, nyní má klub další nepříjemnost. Jeho šéf, podnikatel Vladimír Pitter, čelí u soudu obžalobě z rozsáhlého krácení daní. V případě prokázání...

26. března 2025  11:51

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Situace dále nejasná. Hlavní líčení v kauze „dezinfekce“ i s Berbrem opět nezačalo

Obvodní soud pro Prahu 6 znovu nezačal projednávat kauzu dezinfekce fotbalových stadionů, ve které čelí obžalobě z podvodu a praní špinavých peněz i bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR)...

26. března 2025  11:23

Gól za reprezentaci dal osm let po debutu. Další metou je král střelců, hlásí Kliment

Od našeho zpravodaje v Portugalsku Sám už možná ani nedoufal. A není se co divit. „Když jsem v létě měnil Plzeň za Olomouc, reprezentace pro mě v tu chvíli byla strašně daleko, to si musíme přiznat,“ říká fotbalový útočník Jan...

26. března 2025  10:20

Buffon dal první gól za Česko: využil chyby obrany a pomohl k vysoké porážce Francie

Start má zatím dobrý. Před měsícem se poprvé zdravil s novými spoluhráči na srazu české fotbalové osmnáctky, teď už slavil i první gól. Louis Thomas Buffon, syn legendárního italského brankáře...

26. března 2025  9:29

Argentina slavila nejvyšší kvalifikační výhru nad Brazílií v historii

Fotbalisté Argentiny už s jistotou účasti na mistrovství světa 2026 deklasovali v Buenos Aires 4:1 Brazílii a jihoamerickému rivalovi uštědřili nejtěžší kvalifikační porážku v historii. Úřadující...

26. března 2025  9:28

Legendární Totti se chystá do Ruska. Jedu jako sportovec, ne politik, brání se kritice

Spoustu svých italských fanoušků asi nepříjemně překvapil. Bývalý fotbalový útočník Francesco Totti, legenda a někdejší kapitán AS Řím, pojede do Ruska. Na začátku dubna se zúčastní ceremoniálního...

26. března 2025  8:24

Hašek: Kyselý Černý? Za dvě minuty se mi omlouval. Takových hráčů potřebujeme víc

Od našeho zpravodaje v Portugalsku Hráčům děkoval za poctivou práci. Fanouškům, kteří za českými fotbalisty vyrazili až do portugalského Fara, za vytrvalé skandování. „Nejen já, ale i kluci si jejich podpory moc vážíme. Cítíme, že za...

26. března 2025  7:07