Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naše výrobky nám musí chutnat, říká uzenář z dynastie Steinhauser

Když bylo Ladislavu Steinhauserovi asi dvacet let, seděl se spolužáky z veteriny v hospodě a každý říkal, čím by chtěl jednou být. "Chci být ředitelem masokombinátu," prohlásil tehdy a celá hospoda se začala smát. Po patnácti letech se mu sen splnil. Otevřel brány vlastního podniku.

Ladislav Steinhauser, třetí z dynastie uzenářů | foto: Radek Miča, MAFRA

Tradice řeznického řemesla začala v rodině Steinhauserů už v 19. století.

"Pamatuji si, že mi babička vyprávěla, jak s dědou vyráběli uzeniny a prodávali je ve vlastním krámku. Tatínek rozvážel maso po zákaznících na vozíčku taženém psy. Šel studovat na mistrovskou školu řeznicko-uzenářskou do Prahy, ale po studiu se už neměl kam vrátit. V roce 1950 jim firmu vyvlastnili, vzpomíná Ladislav Steinhauser.

Prarodiče se do prodejny vrátili až v roce 1968, jako prodavači. Ladislav s bratrem Jaromírem tam za nimi chodili na párek. "Tatínek dostal šanci vést jako výrobní náměstek brněnská jatka. Před ním všichni z místa utíkali. On vydržel do důchodu a později se stal ředitelem," vypráví osmapadesátiletý muž, kterého řeznické prostředí ovlivnilo natolik, že šel do Brna studovat Veterinární a farmaceutickou univerzitu. Chtěl pracovat jako technolog v masokombinátu.

"Nakonec jsem skončil na katedře hygieny a technologie potravin - samozřejmě masa. Jako asistent. A práce mne bavila. Nicméně po revoluci jsem hned začal šilhat po soukromém podnikání," říká muž, který hned v roce 1990 založil vydavatelství potravinářské literatury a vydal několik knih z oboru. Nestačilo mu to.

Přišly Vánoce 1990. "Řekl jsem: Tati, co kdybychom postavili vlastní masnou výrobu v Tišnově? Táta se usmál a odpověděl: Jdeme do toho. Ale ze školy neutíkej, odejdi se vztyčenou hlavou. Jednou se tam vrátíš! Tenkrát jsem mu nevěřil, ale měl pravdu," říká děkan fakulty veterinární hygieny a ekologie.

Bourání starých jatek po nocích

K rozhodnutí pustit se do vlastního podnikání musí podle Ladislava přijít čas a impulz. Ten jeho byl bohužel tragický. "Zemřela mi manželka. Měl jsem najednou pocit, že musím něco změnit, vzít život pevně do rukou. A přiznám se, manuální práce, budování a výsledky mi skvěle vyčistily hlavu a otevřely novou perspektivu."

Firma Steinhauser

Na českém trhu působí od roku 1991.

V současnosti má 220 zaměstnanců a tržby ve výši půl miliardy korun. Výrobky dodává do sítě prodejen a do svých osmi obchodů především na Moravě.

Majitelem podniku je Ladislav Steinhauser, který je zároveň i děkanem Fakulty veterinární hygieny a ekologie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Studenti mají ve firmě výukové centrum.

Městskému úřadu v Tišnově se tehdy zrovna vrátil areál jatek jako restituce od Masného průmyslu, a tak vypsal soutěž o pronájem. Vyhráli to Steinhauserovi.

S otcem si rozdělili úkoly - starší Ladislav vedl provoz jatek se šesti řezníky a mladší se pustil do přestavby. "Do bourání, odvážení a pálení všeho, co na jatkách překáželo. Byla to hrozná dřina. Nastupovali jsme s partou chlapů hned po směně a celé noci jsme pracovali, aby ráno mohl nastoupit táta s řezníky. Brrr, někdy to bylo opravdu neuvěřitelné, ale nadšení dělalo své," vypráví.

Po roce město konstatovalo, že už do jeho majetku investovali Steinhauserovi víc, než byla původní hodnota, a areál jim prodalo. Masnou výrobu pak rodina vybavila úplně novými stroji. "Koupili jsme je na výstavě ve Frankfurtu za slušnou cenu. Při cestě domů táta plakal. Na to nikdy v životě nezapomenu."

Zájem byl od začátku velký, klobásy chutnaly

Otec se synem chtěli dělat uzeninu jinak - s přírodním kořením, v přírodních střívkách, ale hlavně z kvalitního masa. A vyplatilo se jim to. O výrobky, které rozváželi ve starém oltcitu po okolních prodejnách, byl obrovský zájem. "Za pár dnů se to začalo nějak samo rozbíhat. Asi ty klobásy chutnaly," říká Ladislav.

Dnes podnik dosahuje půlmiliardových tržeb a zaměřuje se na celou řadu výrobků. Úspěšný je špekáček, eso a debrecínské párky, uzená masa. Největší ohlas je na šunku nejvyšší jakosti Moravia. Firma ji prodává nejenom po celém Česku, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. "Máme ji s manželkou nejraději a pravidelně si ji kupujeme. Loupím ji v noci v ledničce," usmívá se Ladislav Steinhauser.

Když tatínek v roce 2004 zemřel, rozhodl se, že podnik nepovede sám. Ředitelské křeslo svěřil dlouholetému zaměstnanci Martinu Kloudovi a vrátil se do školy. Na firmu ale samozřejmě stále dohlíží.

Práce je zdravá, navíc i léčí

Nést jméno na trh není podle něj vůbec jednoduché. "Zvláště ve velkém objemu výroby. Nemohu vidět všechny výrobky ani je ochutnat. Přesto je garantuji svým jménem. V tom je rodinný podnik obrovským stimulem. Nutí k placení v termínu, k dodržování dohod, byť nejsou sepsány, ke kvalitě, za kterou se nemusím stydět, stejně jako za slušnou cenu," říká Ladislav, který dal svým dětem svobodu v rozhodnutí, zda budou pokračovat v rodinné tradici.

V současnosti má podnik 220 zaměstnanců a jejich počet stále roste, jak se zvyšuje výroba. Přesto si majitel vzpomíná i na krizi: "Pocítili jsme ji. Před třemi lety poklesla výroba a zisk se propadl do červených čísel. Během tří měsíců jsme nebezpečnou zónu opustili. Cesta vedla pouze přes vyšší produktivitu práce. Bylo to složité období, ale z dnešního pohledu nutné a zdravé. Je dobré, když společnost sem tam prodělá krizi, je třeba, aby se zamyslela, jak dál, co má smysl, co přináší výsledky, co lidé očekávají a co nakonec mají. Hloupé a jednoduché otázky, ale není špatné si je položit. A to v každé činnosti."

Už kolikrát si Ladislav myslel, že je to všechno nad jeho síly. Hlavně v noci trpěl nejistotou. "Pak se ale probudíte, kola se roztočí a je zajímavé, jak se to najednou samo spraví. Máma říká, že práce je zdravá, a navíc i léčí. Myslím si to také. Když za sebou každý den vidím nějaký, byť droboučký výsledek, mám sílu pustit se do další práce. Takže je důležité vydržet a jít svojí cestou."

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začíná školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Rodiče darovali dům sestře. Měla nás vyplatit, nemá se k tomu. Na co máme nárok

Premium

Rodiče přenechali nemovitost vašemu sourozenci a s vámi se nikdo nevyrovnal. Připadá vám to sice nesprávné, ale nevíte, zda právo stojí na vaší straně. Mohou rodiče převést nemovitost jen na jedno ze...

30. srpna 2024

Bratři zkoušeli i jiné profese, postupně ale převzali otcovu firmu

Jsou to tři roky, co svět bojoval s pandemií covidu. Dodnes jsou přitom v příbězích českých firem patrné její následky – a to spíše negativní, řada z nich toto těžké období neustála. Najdou se však i...

31. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik přistane na výplatní pásce absolventům v prvním zaměstnání

Nástup do prvního zaměstnání je velký životní zlom pro většinu absolventů středních a vysokých škol. Někteří se rozhodli začít vydělávat již během prázdnin, mnozí ale nastupují do práce v září. Každý...

29. srpna 2024

KOMENTÁŘ: Poplatek za předčasné splacení hypoték není výhra pro nikoho

Nově mohou banky při splacení hypotečního úvěru mimo data změny fixace požadovat poplatek. Klienti se ale bát nemusí. Žádnou zásadní změnu totiž novela nepřinese. „Naopak se může stát, že díky...

28. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Práce přesčas je někdy nutná. Zaměstnavatel ji ale nemůže vyžadovat jen tak

Nejspíš každý někdy zažil, že musel v práci zůstat déle. Zaměstnavatel se na tom může se zaměstnancem dohodnout, nebo mu přesčas může i nařídit. Má to ovšem svá pravidla. Jak to chodí v praxi? A co...

29. srpna 2024

Spotřebiče pod kontrolou. Jak dobře znáte svá nákupní a reklamační práva?

Sebelepší a sebemodernější spotřebič se může porouchat. Víte, kdy a jak jej můžete reklamovat? Vyznáte se v nových energetických štítcích a tušíte, co znamení termín opravitelnost? Otestujte si své...

1. září 2024

Bratři zkoušeli i jiné profese, postupně ale převzali otcovu firmu

Jsou to tři roky, co svět bojoval s pandemií covidu. Dodnes jsou přitom v příbězích českých firem patrné její následky – a to spíše negativní, řada z nich toto těžké období neustála. Najdou se však i...

31. srpna 2024

Program Erasmus+ umožňuje i pracovní stáže. Jak si vyzkoušet práci v zahraničí?

Když se řekne Erasmus, napadne asi každého jako první několikaměsíční studium v zahraničí. Jenže to není jediná možnost. V rámci programu Erasmus+ lze totiž vyjet také na praktické a absolventské...

30. srpna 2024

Rodiče darovali dům sestře. Měla nás vyplatit, nemá se k tomu. Na co máme nárok

Premium

Rodiče přenechali nemovitost vašemu sourozenci a s vámi se nikdo nevyrovnal. Připadá vám to sice nesprávné, ale nevíte, zda právo stojí na vaší straně. Mohou rodiče převést nemovitost jen na jedno ze...

30. srpna 2024

AURES Holdings a.s.
UKLÍZEČ/KA - HPP (A12989)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...