Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Polička má starou tradici řezníků, uzenář Jílek měl zavřeno jen na Boží hod

  9:34
Polička se pyšní tradicí řeznického řemesla od svých prvopočátků. Mezi průkopníky patřil velkouzenář Jan Jílek, který se narodil před 150 lety. Jeho následovníci se však v dnešní době hledají těžko.

Proslulé Jílkovo uzenářství v Poličce stálo na rohu ulic Tyršova a Husova. Dnes kdysi proslulý podnik, jehož výrobky znali i ve Vídni, nepřipomíná nic. Budovy byly před rokem 1989 zbořeny. | foto: Městské muzeum a galerie Polička

Ačkoli o masných krámech v Poličce se zmiňuje již zakládací listina z roku 1265, kdy byl Přemyslem Otakarem II. pověřen založením královského města lokátor Konrád z Limberka, základy moderního řeznictví v regionu položil o několik staletí později Jan Jílek.

Narodil se v roce 1871 u Poličky, kde se dobře učil, ale protože rodina neměla dost peněz na studia, odešel do Jihlavy vyučit se řezníkem. První praxi získal v obchodě u Nepomuckých v Praze Na Perštýně, který s oblibou vyhledávali i tehdejší vlastenečtí nadšenci, aby často v hmotné nouzi sehnali levnější večeři.

„Pro svou laskavost a neobyčejnou zručnost byl Jan přidělen do krámu. Tak se seznámil s velikým počtem významných českých lidí, pozdějších důležitých účastníků veřejného národního života,“ píše se ve Vlastivědném sborníku okresu litomyšlského a vysokomýtského z roku 1942-43.

Po vojně se na žádost rodičů vrátil do Poličky, kde si zřídil malou řeznickou dílnu a udírnu. Najal prvního učně a pronajal si masný krámek na náměstí. Brzy nato se oženil s dcerou bohatého živnostníka Jindřiškou Jonákovou, která mu s vedením podniku pomáhala.

Společně si roku 1897 koupili první vlastní prostory – domek na rohu ulic Litomyšlské (dnes Tyršovy) a Husovy. Postupně se mu povedlo zbudovat velký řeznicko-uzenářský objekt.

Jílkovi se dařilo. V roce 1898 získal zlatou medaili za šunku na světové výstavě v Paříži. Tou dobou najal první obchodní zástupce, kteří zboží nabízeli po celé Evropě. Šunky dovážel do Vídně, Německa, Chorvatska, dokonce i do Turecka.

O zaneprázdnění významného řezníka svědčí i otevírací doba jeho obchodu. „Otvíral krám i v neděli nejen dopoledne, ale i od 5 do 9 hodin večer. Obchod byl zavřen jen o Božím hodu,“ stojí ve sborníku Od Trstenické stezky.

Práce v poličském řeznictví nebyla žádný med. Všechno se dělalo ručně. Zaměstnanci museli pracovat také na poli. Na druhou stranu Jílek o své zaměstnance náležitě pečoval. Svobodné ubytoval v podkrovních ubikacích přímo v závodě. Kromě mzdy měli plně hrazené ubytování a pět jídel denně. 

Zaměstnanci dostali na cestu výslužku

Ženatí zaměstnanci se v neděli nestravovali v podnikové jídelně, ale doma s rodinou. Na cestu každý týden dostali jeden kilogram kostí na polévku, půl kila hovězího a tři čtvrtě kila vepřového, telecího nebo skopového masa.

Z útlumu ve výrobě, který přinesla první světová válka, se podnik zotavoval celá dvacátá léta. Jílek v 55 letech začal přemýšlet, komu firmu předá. Jeho synové Jan a Jaromír se také vyučili řezníky, Jan kromě toho vystudoval vysokou školu obchodní v Praze. Volba tedy padla na ně, a proto v roce 1926 rodina založila veřejnou obchodní společnost, jejímiž společníky se stali oba synové a také jejich maminka Jindřiška. Fakticky však až do své smrti v roce 1945 vedl firmu otec.

V meziválečném období si podnik pořídil i velké chladírny. Zároveň rostl počet zaměstnanců – v roce 1930 jich bylo už 59. Ročně dokázali zpracovat 35 tisíc vepřů a 6 tisíc krav (skoro 100 prasat a 16 krav denně). 

Před druhou světovou válkou šly nejvíce na odbyt konzervy, kterými Jílek zásoboval československou armádu. Podnik však záborem pohraničí přišel o 60 % svých odbytišť, výroba se omezila a tržby klesaly. Přesto se Jílkovi snažili moc nepropouštět, navzdory tomu, že na tom finančně nebyli dobře.

Jan Jílek zemřel ve věku 74 let. Synové podnik vedli svědomitě a pomalu zase nabírali nové zaměstnance.

Podoba uzenáře se zřejmě nedochovala

Další rozvoj přerušil komunistický převrat. Jak se v historických pramenech dochovalo, hned v únoru 1948 okresní národní výbor rozhodl o znárodnění podniku. Národním správcem byl jmenován vedoucí dílny Adolf Bezděk, jeho zástupcem účetní závodu František Popelka, další správci byli přiděleni z Prahy.

Přestože byl Jílek ztělesněním podnikatele moderního formátu, jeho podobizna se zřejmě nedochovala. „Bezesporu ve svém oboru patřil na Poličsku k těm nejvýznamnějším. Po roce 1948 však tento typ lidí měl propadnout do zapomnění. Do té doby uzenáře brali zřejmě jako současníka, proto v muzeu máme zachycenu pouze jeho provozovnu,“ řekl historik muzea v Poličce David Junek.

Řeznická řemeslná tradice v Poličce však v jiných kulisách pokračovala. Nevyhovující prostory zestátněného podniku Jana Jílka v roce 1985 nahradil nový masokombinát vybudovaný za městem.

Provoz, který po privatizaci v roce 1992 noví majitelé postupně zmodernizovali, je dnes největším českým zpracovatelem hovězího masa.

  • Nejčtenější

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč také nemáme hezký obchod jako ve Skutči? diví se pardubičtí politici

Premium Řetězec prodejen potravin Penny Market nedávno otevřel v regionu dvě prodejny. Zatímco ta ve Skutči vypadá vkusně a...

Příbram - Pardubice 0:2, druhý gól z penalty, domácí trefovali jen tyče

Pardubičtí fotbalisté nakročili k záchraně v nejvyšší soutěži. V prvním zápase baráže o udržení zvítězili v Příbrami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Příbram 0:0, domácí uhráli záchranu s přehledem, i v odvetě byli lepší

Pardubičtí fotbalisté i příští sezonu budou hrát v nejvyšší soutěži. I v odvetě baráže od Příbrami neinkasovali a v...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Obchvat Holic už přestal pomáhat, silnice na Borohrádek je zatím v nedohlednu

Po otevření nového úseku dálnice D35 obyvatele Holic už zase trápí tranzitní doprava. Přitom v prosinci to bude patnáct...

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

Na Pardubicku havaroval vírník, dva lidé se lehce zranili

Dva lidé se ve středu odpoledne zranili při pádu malého vrtulníku, takzvaného vírníku, u obce Ráby na Pardubicku....

Obchvat Svitav ještě nestojí, řetězce už tam ale mají billboardy. Míří do polí

Obchodní strategie některých řetězců jsou obestřeny pořádnou dávkou tajemství. Podobně se to může zdát i v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...