Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Financování starších družstevních bytů má svá specifika

Když si budete chtít pořídit starší družstevní byt, klasická hypotéka vám s jeho financováním většinou nepomůže. Fakticky si totiž pořizujete družstevní podíl, vlastníkem je v tomto případě bytové družstvo. Řešení ale přesto existuje.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Družstevní bydlení u nás bylo v minulosti velmi populární. Na skladbě bytů, zejména těch v panelových domech, je to znát. Zvláště v některých regionech je dodnes mnoho domů, a tedy i bytů stále družstevních. A další bytová družstva vznikla v rámci privatizací bytového fondu měst. Ze strany kupujících je však zájem o ně stejný, jako o byty v osobních vlastnictví.

Pro samotné bydlení to neznamená žádný problém. O úvěru na jeho pořízení se to ale již tak docela říct nedá. U družstevního bytu se totiž kupující nestává jeho majitelem (tím je družstvo), ale nabývá pouze práva k jeho užívání (členský podíl). A zde je kámen úrazu. V případě družstevního bytu fakticky nemáte nemovitost, kterou byste mohli dát bance či stavební spořitelně do zástavy.

Hypotéka jen s jinou nemovitostí do zástavy

S klasickou hypotékou, která umožňuje splatnost úvěru i 30 či dokonce 40 let, tak „nepochodíte“. Ledaže byste měli k dispozici jinou nemovitost, kterou byste mohli úvěr zajistit.

„Podmínky a doklady jsou pak stejné jako u úvěru na koupi bytu v osobním vlastnictví, jediným rozdílem je právě zajištění,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank. „Standardně se tak dokládají dokumenty k totožnosti, příjmům, návrh smlouvy na převod družstevního podílu a podklady pro ocenění zástavy.“ Dodává, že pokud by byl později byt převeden do osobního vlastnictví, je možné zástavy vyměnit.

Některé banky umí „předhypotéku“

Jenže kde vzít jinou nemovitost do zástavy? Řekněme si na rovinu, že tato varianta bude pro většinu lidí nereálná. A vědí to i banky. Některé z nich proto mají v nabídce ještě další variantu, která je již schůdnější.

„Zájemcům o koupi družstevního bytu umožňujeme využít tzv. dočasně nezajištěný úvěr,“ uvedla Andrea Vokálová z Hypoteční banky, která patří do skupiny ČSOB. Vysvětluje, že tento specifický produkt slouží pro financování nemovitostí, na které není možné dočasně vložit zástavní právo. Typicky tedy právě družstevní byt.

Maximální výše tohoto dočasně nezajištěného úvěru u Hypoteční banky (ČSOB) činí 5 milionů korun, LTV je maximálně 80 procent. Tento úvěr je úročený vyšší úrokovou sazbou, aktuálně se pohybuje kolem 6 procent.

„Podmínkou pro poskytnutí dočasně nezajištěného úvěru je, že nejpozději do jednoho roku musí být zřízeno zástavní právo k financované nemovitosti,“ říká Vokálová. Jinými slovy, byt musí být do roka převeden do osobního vlastnictví. Pak se nezajištěný úvěr „překlopí“ na klasickou hypotéku. A je také odejmuta přirážka k sazbě.

Obdobný produkt nabízí rovněž Česká spořitelna – tzv. předhypoteční úvěr. Byt musí být převedený do osobního vlastnictví nejpozději do dvou let. I v tomto případě je poté úvěr „překlopen“ na klasickou hypotéku s nižší úrokovou sazbou.

Stavební spořitelny vám půjčí bez zástavy víc

Zajímavé řešení ale nabízí stavební spořitelny. „Již od dubna 2019 nabízíme našim klientům získat Úvěr od Buřinky na pořízení družstevního bydlení až do výše 2,5 milionu korun s roční úrokovou sazbou od 3,99 procenta a dobou splatnosti až 18 let,“ říká Tomáš Buchtyar, Key Account Manager Stavební spořitelny České spořitelny. „Jde o nezajištěný úvěr a je možné ho použít na pořízení družstevní bydlení od právnické nebo fyzické osoby.“

Vedení účtu je zdarma a poplatek za jeho poskytnutí činí 1 procento z výše úvěru, maximálně však 7 500 korun. Například u dvoumilionového úvěru na 18 let bude při úrokové sazbě 3,99 procenta a fixaci na 3 roky splátka 13 088 korun.

Obdobný produkt nabízí také například Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS). „Na nákup družstevního bytu bez zajištění půjčíme až dva miliony korun. Až 50 procent z této částky pak může být využito na rekonstrukci pořizované nemovitosti,“ upřesňuje Lenka Molnárová z RSTS. Maximální splatnost REKOpůjčky, jak se produkt jmenuje, je i v tomto případě 18 let. Úroková sazba je v tuto chvílí od 4,19 procenta. Naspořeno nemusí mít žadatel o tento nezajištěný úvěr nic (není zde LTV jako u hypotéky).

Podmínky pro poskytnutí těchto úvěrů na pořízení družstevního bydlení jsou ale naprosto standardní. Žadatel musí být úvěruschopný a musí prokázat, že si pořizuje bydlení pro sebe nebo osobu blízkou. „To doloží potvrzením o zaplacení členského vkladu nebo úhrady za převod členských práv a povinností a nájemní smlouvou podepsanou družstvem,“ vysvětluje Molnárová.

  • Nejčtenější

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

Rvačka nebo nefunkční zvonek. Kdy můžete přijít o dávky nemocenského

22. února 2024

Onemocněli jste nebo utrpěli úraz a lékař vám vystavil neschopenku. Jak je to s vyplácením...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

Denně pomáhá tisícům lidí s budoucím důchodem. Jak využívat aplikaci IDA

21. února 2024

Premium Stále víc lidí v aktivním věku se zajímá o svou budoucí penzi. Informativní důchodová aplikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakou fixaci zvolit u hypotéky, abyste zbytečně netratili

20. února 2024

Česká národní banka v únoru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

KVÍZ: Fondy uzavřené, akciové, nebo ETF. Jste experti na investování?

25. února 2024

Hodnotu úspor uchováte jen díky správnému investování. Investování vám také může pomoci zabezpečit...

Dermacolu se daří. Reportáž z rodinné firmy, která expanduje do světa

24. února 2024

U zrodu značky Dermacol stála Olga Knoblochová. Začalo to snahou pomoci malé holčičce. A ani po 57...

Nižší spotřeba českých domácností krotí drahotu. Sázíme na střídmost

23. února 2024

Pokles nákupního apetitu Čechů přispěl ke zkrocení vysoké inflace. Lidé dávají obchodníkům jasně...

Potřebujete půjčku do výplaty? V nabídkách jsou obrovské rozdíly

23. února 2024

Premium Nemoc, rozbité auto nebo domácí spotřebič, bez kterého se neobejdete. Děje se to denně. Ne pro...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...