Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Bydlení je pro mladé už nedostižné. Jsou řešením Startovací města?

aktualizováno 
Bydlení se stává nedostupné pro mladé lidi i střední třídu. Během pěti let stouply ceny nemovitostí o 38,5 procenta, kdo chce bydlet ve vlastním, musí si půjčit víc a mít i víc našetřeno. Jinak na hypotéku nedosáhne. Vlastní bydlení má přitom vyřešeno jen 37 % mladých ve věku 20 až 36 let. Vyplývá to z průzkumu Hypoteční banky napříč Českou republikou.

Startovací město pro mladé vyrostlo v v pražském Karlíně. Pohled do dětského pokoje. | foto: Raiffeisen stavební spořitelna

„Většina mladých lidí, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, však bydlení vyřešeno nemá. Na vlastní bydlení si pravidelně či nárazově spoří 7 z 10 mladých. Polovina z nich však má naspořeno nejvýše 100 tisíc korun,“ přibližuje další zjištění průzkumu Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky.

Podle Hypoindexu přitom průměrná výše hypotečního úvěru letos v listopadu poprvé překonala hranici 2,5 milionu korun. Důvodem, proč je potřeba si půjčit víc, jsou stále rostoucí ceny nemovitostí. Je však třeba mít i víc našetřeno, tedy přesněji mít k dispozici 20 % vlastních úspor. Sonda mezi mladými lidmi napříč Českem ovšem říká, že větší obnos přes půl milionu korun, který by umožnil dosáhnout na 80% hypotéku, má jen deset procent mladých.

Jak dnes bydlí mladí lidé ve věku 20 až 36 let:

 • 24 % bydlí u rodičů, příbuzných
 • 37 % žije v pronajatém bytě
 • 2 % bydlí na koleji
 • 37 % má vlastní bydlení vyřešeno.
  Průzkum: Hypoteční banka, 2019

Pořídit si vlastní bydlení je pro statisíce lidí ve věku 20 až 36 let jen pouhý sen. Celkem 24 % z nich řeší situaci tak, že bydlí u rodičů, nebo příbuzných a 37 % v pronajatém bytě. Jenomže i nájmy rostou a nejsou malé. Našetřit dostatek vlastních peněz, dosáhnout na hypotéku a přestěhovat se z nájmu do vlastního není v takovém případě vůbec snadné.

Vzniklo Startovací město pro mladé

S kreativní myšlenkou přišla Raiffeisen stavební spořitelna. Letos v létě představila v Praze Startovací město pro mladé. Někteří Pražané si mysleli, že happening v podobě dobře vybavených obydlí je jen upoutávkou, že nedostatek bydlení začne konečně řešit stát a Startovací město pro mladé skutečně vznikne.

Fotogalerie

Projekt vzbudil velkou pozornost veřejnosti a vyvolal obrovské množství úsměvů kolemjdoucích. Obydlí, která vyrostla na Karlínském náměstí v Praze, byla určena pro děti i dospělé. Nechybělo v nich osvětlení, křesla, pohodlné postele, elektronika, květiny, hračky pro děti i domácí mazlíček. 

Mělo to jen jednu vadu – žádné pevné stěny ani okna, Startovací město bylo stanové. Bydlení ve stanech je sice příjemné, ale když skončí léto a začne podzim a zima, vytápět takový stan by nebylo nejlevnější.

Má dostupnost bydlení řešit stát?

Jak ovšem bytovou situaci v Česku řešit? Je na mladých lidech, aby si poradili sami, nebo s pomocí rodičů? Měl by s tím konečně něco udělat i stát?

Historie potvrzuje, že bytová politika byla po vzniku samostatného Československa stejně palčivý problém, jako dnes. Vláda to však začala řešit už na počátku 20. let minulého století. Jen pro představu, pokud se například stavebník dostal v průběhu výstavby do platební neschopnosti, stát se zaručoval za něj splácet celou zbývající anuitu v rámci zaručené zápůjčky. 

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Od roku 1920 začala vláda podporovat také výstavbu domů, ve kterých byly alespoň čtyři byty. Soukromníci, kteří se do takových staveb pustili, získali až 40procentní příspěvek na stavební náklady od státu. A rodila se i další opatření, jak situaci s bydlením řešit.

Podle odborníků je bytová otázka horké téma. Kdo chce bydlet, musí se dnes rozhodovat i rychle. Menší byty v lokalitě jako je Brno jsou dnes v nabídce například jen pouhých 22 dnů, zatímco v roce 2010 to bylo 92 dnů.

Své nabídky se proto snaží vylepšovat i samotné banky. Hypotéka se dá sjednat už i na družstevní byt, nebo dokonce na pořízení mobilního domu bez popisného čísla. Hypotéku si mohou vzít rodiče spolu se svými potomky a po určité době se ze závazku vyvázat. Vznikají i hypoteční úvěry naruby, tedy takové, kdy si v bance rezervujete peníze a pak máte rok na nalezení vysněné nemovitosti. Jenomže byty chybí, jejich ceny nejspíš neklesnou ani v roce 2020 a úrokové sazby hypoték s největší pravděpodobností otočí směrem nahoru. A každý mladý člověk na hypotéku stejně nedosáhne.

Jak tedy budou mladí lidé bydlet? Žít ve stanech ve Startovacích městech pro mladé se opravdu nedá. Někteří si ale začínají kupovat chaty a chalupy, v nichž se dá bydlet celoročně. A pokud bytový problém nezačne řešit stát, možná se mladí lidé rozhodnou žít třeba i v maringotkách, karavanech či hausbótech. Nebo zvednou kotvy a odejdou do světa. A nebo se v Česku začne měnit dnešní názor, že bydlet ve vlastním je to nejlepší. 

Autor:
 • Nejčtenější

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Na přiznání státní penze čekala přes urgence 140 dnů místo 90

Odejít do starobního důchodu je pro každého zlomový okamžik. Kromě úvah, zda ještě pracovat, nebo už šetřit síly a žít...

Výcvik slepic, dovolená, saunování: co vše se ocitá v účetnictví firem

Živnostníci, umělci a další osoby samostatně výdělečně činné si mohou v daňovém přiznání uplatnit výdajové paušály. Kdo...

Úroky z vkladů porostou, pojištění zdraží, předvídají analytici

Rok 2020 je v běhu. Jak se dotkne rodinných financí? Porostou ceny nemovitostí, pojištění aut či majetku? A jaké lze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká pošta změnila ceník. Za co si připlatíte a které služby jsou levnější

Česká pošta od ledna zdražila některé služby a od února zavede dvourychlostní rozesílání dopisů. Když chcete mít...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

 • Další z rubriky

Která půjčka je ta správná? Nezáleží jen na úrokové sazbě

Vzít si v dnešní době spotřebitelský úvěr je velmi snadné. Často stačí jen pár kliknutí a peníze máte zanedlouho na...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Bydlení je pro mladé už nedostižné. Jsou řešením Startovací města?

Bydlení se stává nedostupné pro mladé lidi i střední třídu. Během pěti let stouply ceny nemovitostí o 38,5 procenta,...

Najdete na iDNES.cz