Sebelítost je jako droga, říká psycholog. Proč a jak jí nepodlehnout

Každý se setkává s nejrůznějšími problémy a potížemi. A mnohdy máme pocit, že se nám moc nedaří. „Nejhorším způsobem, jak reagovat, je propadnout sebelítosti. Ta nám totiž nijak nepomůže. Naopak patří k těm nejhorším a nejničivějším emocím, které nás mohou potkat,“ říká psycholog Jan Urban. Zároveň radí, jak sebelítosti nepodléhat.

Psycholog Jan Urban | foto:  Petr Topič, MAFRA

Občasným sklonem litovat sebe sama trpí většina z nás. Většinou tehdy, když jsme po delší dobu v obtížné situaci. A někdy možná i kvůli výraznějšímu neúspěchu, například v situaci, kdy nám něco, s čím jsme počítali, nevyšlo, nebo k tomu došlo opakovaně. Příkladem je neúspěch u zkoušky, ztráta důležitého klienta nebo to, že jsme nedosáhli povýšení.

Smutek či pocity osobního zklamání, které takové situace provázejí, jsou zcela přirozené. Neměly by však přerůst v sebelítost. Ta totiž rámec zdravého smutku překračuje.

Sebelítost je sklonem problémy zveličovat. Potíže vnímáme osobně jako nespravedlivé, které se dějí pouze nám, a ostatním se vyhýbají. Průvodním rysem bývá i to, že se svými problémy téměř trvale zabýváme, opakovaně si je připomínáme, silně je prožíváme a občas i dramatizujeme.

Jestliže vás provází tato tendence častěji, měli byste zpozornět. Sebelítost totiž mentálně oslabuje, často i vyčerpává a brání v úspěchu. A v neposlední řadě bere i čas. Navíc patří k vlastnostem, které vám jen zřídka získají oblibu. Lidé, kteří se neustále litují, nebo si téměř stále stěžují na své problémy, totiž většinou nepatří k těm nejoblíbenějším.

Emocionální droga

Škodlivost sebelítosti umocňuje fakt, že jde o emocionální reakci, mající povahu drogy. Paradoxně často působí tak, že poskytuje určité okamžité potěšení.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

Odvádí pozornost od problému jako takového, jeho příčin či podstaty. Dává možnost vcítit se do role oběti, přestat nést za svou situaci odpovědnost a občas se dokonce odpoutat i od reality jako takové. Mnohdy vede i ke sklonu vyžívat se v sentimentálním zaujetí sebou samým, a stává se tak jakousi pýchou obrácenou naruby.

K řešení situace, ve které jsme se ocitli, však nijak nepomáhá. V pocitech beznaděje, křivdy či nedocenění nás spíše utvrzuje. Někdy může vést až k představě, že náš život již nebude tím, čím býval, a že jakékoli úsilí, které na jeho zlepšení vynaložíme, je předem odsouzeno k neúspěchu.

Výsledkem může být i určitý začarovaný kruh. Pokud máte pocit, že svět je k nám nespravedlivý, hází vám klacky pod nohy, že se proti vám všichni spikli, a vy s tím nemůžete nic moc udělat, pak ke změně své situace velmi pravděpodobně ani žádné výrazné kroky nepodniknete. Nepříznivé okolnosti, které prožíváte, se tak mohou jen dále zhoršovat.

Drogou, jež krátkodobě pomáhá a dlouhodobě škodí, je sebelítost i proto, že je návyková. Jeden americký psycholog o ní před lety prohlásil, že v rámci tzv. mentálních drog, tedy mechanismů, jimiž občas řešíme své problémy či stres, patří k těm nejničivějším.

Nástroj, jak získat pomoc druhých

Škodlivá bývá sebelítost i tehdy, když je obrácená navenek. Tedy když vede ke snaze upoutat pozornost, vyvolat empatii a získat od ostatních pomoc.

Na empatii, soucitu ani snaze pomoci není pochopitelně nic špatného. Sebelítost je však mnohdy spojena se snahou vynucovat si soucit a pomoc druhých. Je spojena i s tendencí emocionálně vydírat a obviňovat druhé přímo či nepřímo z vlastních problémů. V závažnějších případech vede i ke sklonu cítit vůči okolí závist a někdy i nepříliš skrytou zlost.

Ti, kdo litují sami sebe, své problémy většinou zveličují a působí často sebestředně. Na lidi se zvýšenou empatií jejich sebelítost ale zpravidla nepůsobí. Zvlášť v situacích, kdy dávají sebestřední lidé najevo, že mají na pomoc a empatii nárok. Zákeřnou se však sebelítost stává tehdy, pokud na druhé skutečně působí, byť i krátkodobě. Její návykovost totiž v tomto případě roste.

Jak sebelítosti čelit

Duševně silní lidé se otázkou, zda jejich problémy jsou či nejsou fér, příliš nezabývají. Životní obtíže, s nimiž se potýkají, chápou jako nevyhnutelné, a berou je spíše jako způsob, jak svou mentální odolnost posílit. Chápou, že sklon litovat se a dramatizovat své potíže k ničemu nepomáhá.

Osobní zvyky, které jim v tom napomáhají, si duševně silní lidé nemusí plně uvědomovat. Patří k nim však především následujících šest. Pokud dojdete k závěru, že sebelítost se může občas týkat i vás, snažte si je osvojit. A to co nejdříve. Překonat silně zakořeněnou sebelítost totiž nemusí být jednoduché.

1. Zaměřte se víc na problémy ostatních

Prvým pravidlem, jak sebelítosti čelit, je věnovat větší zájem a pozornost potížím druhých. Pokud se tím budete řídit, dospějete téměř jistě k závěru, že problémy, které vás občas pronásledují, netrpíte jen vy sami. Podobné a často i vážnější potíže postihují i druhé. V souvislosti s tím si velmi pravděpodobně všimnete i toho, jak druzí své problémy řeší. To vám může pomoci přestat své potíže zveličovat a prožívat je. A víc se tak soustředíte na řešení problémů.

2. Nežijte v minulosti

Sklon k sebelítosti souvisí se zvykem trávit značnou část svého času v minulosti, a své potíže či problémy si tak ve své mysli opakovaně „přehrávat“. I tento sklon je svou povahou většinou zcela neproduktivní.

Pomoci si můžete jednorázově tím, že si uvědomíte, kdy jste v minulosti mohli udělat chybu, které byste se v budoucnu měli vyvarovat. Další sklon prodlévat v myšlenkách v minulosti však již žádný smysl nemá. Minulost nezměníte, a není důvod se jí zabývat, a své nepříznivé zážitky zbytečně oživovat. Důsledkem je většinou jen to, že se ve svých problémech zcela nerealisticky utvrzujete, a přisuzujete jim větší význam, než ve skutečnosti mají.

3. Uvědomte si své schopnosti a minulé úspěchy

Pokud cítíte sebelítost, můžete propadnout sklonu nevidět či bagatelizovat úspěchy, kterých jste dosáhli v minulosti. Někdy dokonce nemusíte vidět ani úspěchy, kterých jste dosáhli ve stejném dnu, kdy vás sebelítost postihla.

Můžete tak například dospět k závěru, že v daném dnu jste jen šli do práce a zpátky domů, aniž byste něčeho dosáhli. Ve skutečnosti však možná za sebou máte produktivní den, který však kvůli svým emocím nevidíte.

Vyjádřeno jinak, jestliže se setkáte s nepříznivou či osobně bolestnou situací, neměli byste se soustředit jen na ni. Pokud to uděláte, dáte jí možnost, aby ve vašich očích nabyla významu, jenž jí neodpovídá.

4. Neberte se zcela vážně

Lidé se sklonem k sebelítosti mají zpravidla i tendenci brát se příliš vážně. Schází jim schopnost nadhledu a neumí se nad svými problémy občas pousmát. Tím nechci říci, že byste se měli přesvědčovat, že vaše problémy jsou k smíchu. Na některé z nich však bezesporu s mírným humorem či ironií nahlédnout lze. A pokud se vám to podaří, zbavíte se sklonu je zbytečně zveličovat. Pozitivní naladění, které vám méně vážný pohled na sebe sama přinese, vám zpravidla umožní problémy i snadněji řešit.

5. Zbavte se pocitu, že „vám svět něco dluží“

Mentálně silní lidé nepropadají pocitu, že mají v životě na určité věci nárok. Nedomnívají se, že úkolem ostatních je se o ně starat nebo že jim svět či jejich okolí něco musí poskytnout. Nepropadají proto ani sebelítosti, pokud k tomu nedojde. Hledají příležitosti, jak vyniknout či dosáhnout svých cílů na základě svých vlastních schopností či kvalit.

6. Neztrácejte schopnost pozitivního pohledu

Na neúspěch, jenž vyvolává naši sebelítost, můžete nahlédnout i z pozitivní stránky. Tedy jako na zkušenosti, ze kterých jste se něco naučili.

Když cítíte lítost, že se vám něco nepovedlo, a máte sklon si vyčítat, že jste se o to pokusili, můžete se naopak pochválit za to, že jste získali zkušenost, která vám umožní se příště zlepšit.

Na koho si dát pozor

Se sklonem k sebelítosti lze úspěšně zápasit. To však neznamená, že byste si na lidi, kteří trpí sebelítostí, neměli dávat pozor. Je totiž možné či dokonce pravděpodobné, že je sebelítost bude pronásledovat i nadále. A v tomto případě vám tito lidé, ať již jako kolegové, partneři či spolupracovníci, příliš nepomohou. Možná proto uděláte lépe, když se kontaktu s nimi vyvarujeme.

Poznáme je zpravidla podle osobních vlastností, zejména individualismu a sklonu zabývat se příliš sebou samým. Tito lidé postrádají sebereflexi, obviňují ze svých problémů druhé a přisuzovat svému okolí snahu jim škodit.

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Digitální nemoci: Zdravotní obtíže, za které může práce u počítače. Jak jim předejít

Premium

Bolavá záda už nemají jen ti, kteří mají fyzicky náročnou práci. Zranění, jako je tenisový loket či golfové rameno, už dávno nejsou jen doménou náruživých sportovců. Mnoho lidí si podobné zdravotní...

21. dubna 2025

Je z dynastie Petrofů a zná tajemství, proč jsou klavíry Petrof tak unikátní

První nástroj postavil Antonín Petrof před 160 lety. Od té doby jich firma vyrobila přes 635 tisíc. A ne náhodou patří dnes tato firma z Hradce Králové k našemu rodinnému stříbru. Nahlédli jsme do...

20. dubna 2025

Catering není černobílý, ale velmi barevný. Každý den je jiný, líčí podnikatel

Premium

Jeho cesta ke gastronomii začala náhodou, velmi rychle však přerostla v celoživotní vášeň. Díky své ctižádosti se navíc už v pětadvaceti letech vyšvihl na manažerskou pozici, ve třiceti se stal...

19. dubna 2025

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025