Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Benefity v roce 2021? Firmy cílí na zdraví a pohodu svých zaměstnanců

Již bezmála rok ovlivňuje naše životy probíhající pandemie, a to nejen v soukromí. Rok s koronavirem změnil na všech frontách také pracovní trh. Mimo jiné ovlivnil výrazně i firemní benefity. Místo zábavy se do popředí dostává zdraví a pohoda, snaha lépe skloubit pracovní a osobní život.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Home office – toto slovní spojení nebylo nikdy tak používané, jako tomu bylo loni. Jenže dnes už ho zaměstnanci neslyší tak rádi jako dříve, kdy s tímto benefitem zaměstnavatelé spíše šetřili. Změnilo se to s covidem. „Home office v omezené míře, jeden či dva dny v týdnu, zaměstnanci vnímají jako benefit, dlouhodobý „nucený“ home office už je spíš obtěžuje a unavuje,“ říká Kateřina Lukášová, HR ředitelka Sazky. Vysvětluje, že zaměstnancům chybí osobní kontakt s kolegy, celodenní online meetingy jsou náročné na jejich pozornost.

Hledáte zaměstnavatele s benefity? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Firmy se tak stále častěji setkávají s reakcemi zaměstnanců, že se těší na každý den, který mohou strávit v kanceláři ve firmě. „Začínáme si již s naším HR dělat srandu, že budeme v inzerátech nabízet jako benefit možnost práce v kanceláři pro ty, kdo chtějí,“ říká s trochou nadsázky Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Již vážně dodává, že home office není opravdu pro každého.

Kromě absence sociálních kontaktů totiž řeší lidé při práci z domova ještě další problém. Jak oddělit pracovní povinnosti od těch osobních. Podle průzkumu myTimi toto nezvládá polovina lidí na home office. Pandemie tak vrhla nové světlo také na time management lidí.

Nové benefity: virtuální asistenti i dovážka jídla

Personalisté se proto zamýšlejí, jakými novými benefity v tomto směru „vylepšit skóre“. Mezi novinky, které zvažují, patří například online vzdělávání, náhrada stravenek, příspěvky na donáškové stravovací služby (například damejidlo.cz). A objevuje se i příspěvek na virtuálního asistenta, což by pomohlo významně snížit zátěž zaměstnanců.

„Virtuální asistent může za zaměstnance vyřizovat například komunikaci s úřady a další úkoly, díky nimž by zaměstnancům zbylo více času na pracovní i osobní život. Jedná se o zajímavé řešení, které může významně přispět k regulaci zátěže zaměstnance,“ vysvětluje Jan Skovajsa, spoluzakladatel myTimi. I mezi zaměstnanci je zájem o nějaký typ benefitu, který by jím pomohl lépe časově zvládat jejich povinnosti.

Více sick days a místo na parkování

Ve srovnání s dobou před vypuknutím pandemie se zaměstnanci v současné době více zajímají rovněž o benefity, které umožní ochránit či utužit jejich zdraví. „Zajímavou změnou je třeba růst poptávky zaměstnanců z IT po služebním autě a současně i místě na parkování,“ říká Martin Malo, ředitel personální agentury Grafton Recruitment. Cestování hromadnou dopravou s sebou nese jistá zdravotní rizika, proto jde podle něj o logický vývoj situace.

Pandemie způsobila také vyšší míru poskytování tzv. sick days neboli zdravotního volna. „Loni v březnu tuto možnost nabízelo 57 procent zaměstnavatelů bílých límečků, dnes již 65 procent,“ uvedl Malo. Jde o benefit, který zabrání pracovníkům s prvními symptomy prakticky jakéhokoliv onemocnění přijít do kanceláře a šířit nákazu mezi kolegy. Dá se tedy očekávat, že se jeho nabídka ve firmách ještě rozšíří. 

Potenciál je podle Martina Mala patrný zejména u modrých límečků, tedy dělnických profesí, kde zdravotní volno může nyní využívat pouze 38 procent pracovníků, v době před pandemií to bylo o 10 procentních bodů méně.

Zdraví na prvním místě

Zájem se zdvihl také o prevenci a o nadstandardní zdravotní péči. Například společnost Sodexo Benefity svým zaměstnancům v roce 2020 přidala ke stávajícím benefitům navíc také službu Ulékaře.cz, kde mohou zaměstnanci konzultovat své zdravotní problémy nebo se jednoduše objednat ke specialistovi. Těm, kteří o to měli zájem, hradí očkování proti chřipce a také testy na covid-19. Stejné benefity poskytuje svým lidem rovněž stavební spořitelna Buřinka.

Osvědčené jsou i benefity, které vypadají nenápadně a firmu nestojí ani moc peněz. „Je to možnost individuálních konzultací u psychologa nebo jiného specialisty. V případě, že zaměstnanec řeší nějaký zásadní osobní problém, obvykle se snáz rozhodne vyhledat odborníka k vyřešení problému, pokud je odborník placený a doporučený zaměstnavatelem, než kdyby si měl hledat někoho sám, či sám si ho platit,“ popisuje Markéta Černá, zakladatelka projektu Feel Good Company, který ve firmách poskytuje péči o člověka v celé jeho šíři. Za dvacet let praxe v personálním řízení se jí prý toto velmi osvědčilo.

Touto cestou se vydala například Sberbank. Zaměstnanci, včetně rodičů na mateřské a rodičovské dovolené, mohou řešit osobní problémy s odborníky z oblasti psychologie, financí, práva a zdraví. „Služby jsou poskytovány zdarma i rodinným příslušníkům, jsou k dispozici nonstop a anonymně,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Doplňuje, že program zahrnuje také lékařské poradenství, kdy zaměstnancům do šesti hodin odpoví praktický lékař i specialista.

Wellbeing aneb buďte v pohodě

Rovněž společnost Provident zavedla od loňska interní program pro zdraví a wellbeing, tedy spokojenost. Obohacen je o CSR aktivity a kampaně bezpečnosti. Každý měsíc se věnují jednomu tématu formou videí, webinářů s odborníky, krátkými vzdělávacími články či sportovními výzvami. „V prosinci jsme se věnovali duševnímu zdraví. Bylo vidět, že to je přesně to, co naši zaměstnanci po celém náročném roce potřebují – zaměřit se na sebe, zastavit se, zklidnit se, odpočinout si a pečovat o své vztahy,“ popisuje Anna Machová, HR specialistka ve společnosti Provident. „Teď v lednu v oblasti duševního zdraví pokračujeme, protože to je velmi rezonující téma.“

O psychickou pohodu svých zaměstnanců se již několik let stará také firma Sodexo Benefity. K tomu přidali také měsíční předplatné na Dramox, aby si mohli lidé vynahradit kulturní deficit alespoň online. Právě benefity zaměřené na kulturu, sport či firemní akce loni utrpěly nejvíce. Mnohé z nich totiž nebylo prakticky možné čerpat.

Z ankety myTimi mezi personalisty tuzemských firem ale vyplývá, že část z nich počítá s určitou formou náhrady za ně a část toto již dokonce aktivně řeší. 

Nazmar nepřijdou ani papírové poukázky Sodexo pro volný čas, na kterých je vyznačená platnost do 31. prosince 2020. Jejich platnost byla prodloužena o tři měsíce, do 31. března 2021. Prodloužení se vztahuje také na body na Flexi Pass Card, které expirovaly na konci loňského roku. „Netýká se ale účtů v Cafeterii Moje benefity, u kterých platnost bodů určuje zaměstnavatel,“ dodává Tezera Knířová, manažerka komunikace Sodexo Benefity.

Autor:
  • Nejčtenější

První výrobky rozdávala známým. Dnes zaměstnává osm lidí a vydělává

Ještě před pár lety byla Michaela Vaněčková prorektorkou na soukromé vysoké škole. Jistotu stálého zaměstnání se ale...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

SONDA: Co nám přinesla práce z domova a co naopak vzala

Pracovat z domova musela během uplynulých dvou let kvůli pandemii řada lidí. Kanceláře zely prázdnotou a kontakt z...

Zaměstnanecké benefity se mění. Co je hitem od roku 2021?

S pandemií koronaviru vtrhl do pracovní doby stres. Zaměstnanci firem, které na to zareagovaly, teď podle průzkumu lépe...

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

Jak odbourat stres v práci a zlepšit vztahy s kolegy, radí psycholožka

Každý chceme být v zaměstnání úspěšní, každý chceme s kolegy co nejlépe vycházet. Často si to ale kazíme sami, a mnohdy...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ-SOUSTRUŽNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...