Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den, z důvodu dožití se sjednaného konce pojistné doby byla synovi zaslaná výplata při dožití po zdanění. Jednalo se o životní pojištění dětí do 18 let. Musí ještě tuto částku ještě nějak zdanit, tj. udělat daňové přiznání.
Eisová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výnosy z pojištění byly zdaněny na straně pojišťovny, tedy není třeba nic dodaňovat.
Úvěry a půjčky
Dobry den uz 9let pracuji jako sezonní pracovnik v zahranici a potrebuju pujcku pro rodinu mam nejake moznosti?dekuji za odpoved
lukas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z těchto údajů rozhodně nelze posoudit, zda můžete nějaký úvěr získat. Obraťte se s detaily na svého finančního poradcem nebo banku, kde mohou posoudit vaši bonitu a předložit možnosti financování vašeho záměru.
Životní pojištění
Dobry den, mám životní pojištění uzavřené v NN. Platím pravidelně každý měsíc, přesto jsem obdržela sms o dluhu za 6 měsíců, který činí téměř 12.000Kc. Po zavolání na jejich linku mi bylo řečeno, že mám dluh za 4 měsíce. Jejich informace se tedy mění. Mám výpis z banky, kde je potvrzeno, že platím pravidelně. Je toto jejich počínání nezákonné/napadnutelné? Děkuji Vám.
Martina Gallas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, platba by měla být přiřazena, je-li správně placena. Zkontrolujte variabilní symbol, číslo účtu a výši platby, na které má být pojistné zasíláno. Pokud je vše v pořádku, pak doložte pojišťovně výpisy z účtu a vyzvěte ji, aby platby vyhledala a přiřadila k vašemu pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den. Zemřela nám maminka, která měla životní pojištění , urazové se spořením u česke pojištovny. Zašla jsem tam jako obmyslená osoba a smlouvu zrušila z důvodu umrtí. Dokládala jsem umrtní list. Neudělala jsem chybu? Bude vyplacena k naspořené částce i častka(odškodnění) za smrt? Nebo tím, že jsem smlouvu už uzavřela nemám šanci? Dá se něco udělat aby jsem plnění za smrt dostalo? Moc děkuji.
Marie Holubova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nemohla jste jednat jinak. Vyplácí se částka, která je vyšší, buď pojistná částka pro případ úmrtí, nebo kapitálová hodnota. Jsou pojištění, ze kterých se vyplácí součet, ale je to spíše ojedinělé a jako forma speciální varianty výplaty.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

V případě, že mám doplňkové penzijní připojištění ve výpovědní lhůtě, mohu si založit nové u jiné společnosti hned, nebo až po úplném ukončení? Děkuji.
Daniela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete si založit nové DPS hned, ale s počátkem nejdříve ke dni, kdy bude končit předchozí penzijní spoření. Nemůže dojít k souběhu platností.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den měl sem havaku a na aute je totalni skoda majitel je sopelecnos ktera mi poskytla uver na auto a mam plne havarini pojisteni tak bych se chtela zeptat komu Bude viplaceno vise skody na aute
Zuzana karalova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistné plnění bude vyplaceno pojištěné osobě. Pokud je jí např. leasingová společnost, jako majitel vozu, pak bude vyplaceno jí.
Životní pojištění
Dobry den preji.Mam dotaz ohledne zivotniho pojisteni ktere jsem ukoncila pred sedmi lety.Az nyni jsem se dozvedela ze jsem mohla cerpat,ze jsem uz pred deseti lety dostala invalidni duchod.Uz asi nejde zadat spetne kdyz pojistku nemam uz sedm let.dekuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, promlčecí doba je u životního pojištění 10 let, resp. podle 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě, ve znění pozdějších předpisů, definována takto: "Právo na plnění z pojištění se promlčí nejpozději za 3 roky, a jedná-li se o životní pojištění (§ 54), za 10 let; promlčecí doba práva na pojistné plnění počíná běžet za 1 rok po vzniku pojistné události. Můžete tedy podat žádost o pojistné plnění.
Životní pojištění
Dobrý den, jsem obmyšlená osoba na životní pojistce. Se zemřelým jsem nebyla v rodinném vtahu. Pojišťovna po mě vyžaduje úmrtní list, který nejsem schopna získat. Bez úmrtního listu se mnou nebudou komunikovat. Může si pojišťovna sama v těchto případech úmrtní list zajistit? Děkuji.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, když pozůstalí žádají o plnění z pojistné smlouvy, pak musí doložit dokumenty, které pojišťovna požaduje, pokud to není nad rámec zákona. Doložení úmrtního listu je samozřejmostí.
Penze a penzijní spoření
Dostanu ve věku nad 60 let když si založím DPS a vložim tam 60 000 kč jednorázově státní příspěvky každý měsíc. Nebo musím posílat 1000kč 60 měsíců. Děkuji.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domluvte se s vybraným penzijním fondem, zda vám jednorázově vloženou sumu rozinvestují tak, aby byly splněny podmínky pro státní příspěvek. Není to běžné. Lze např. zvolit roční platbu ve výši 12 000 Kč a zbytek si nechat na spořicím účtu a jednou za rok poslat.
Investice
Dobrý den, nechala jsem si před 2 lety přes finančního poradce založit produkt Conseq Active Invest, s měsíční úložkou 1500 Kč, s tím, že vstupní poplatek asi 25 000 Kč se strhává postupně, 75% každé úložky jde na tento poplatek. Nyní jsem koukala do výpisu a hodnota portfolia je 12 500 Kč a nějaké "drobné." Znamená to tedy předpokládám, že se tento poplatek ještě nesplatil? Nějak si s tímto produktem nevím rady, a navíc jsem teď poradci oznámila, že ho teď na nějakou dobu nebudu platit, protože jdu na mateřskou dovolenou a 1500 Kč měsíčně potřebuji jinde. Řekl, že to není problém a placení můžu pozastavit na jak dlouho chci. Chci se zeptat, po jaké době je možné tento produkt zrušit a peníze dostat vyplaceny. Chtěla bych je použít na něco jiného, např. klasický spořicí účet nebo stavební spoření. Investování nerozumím a vzhledem k tomu, že čekáme přírůstek do rodiny potřebuji peníze, na které mohu sáhnout dříve než za 30 let. Děkuji - otázka upravena poradcem
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po splacení vstupního poplatku je možné investování přerušit. Peníze lze vybrat odkupem i v průběhu investování a ponechat minimální částku, aby smlouva nezanikla. Tu pak můžete využít v budoucnu, když už je zaplacen vstupní poplatek.
Životní pojištění
Dobrý den, moje dcera vyřizuje veškerou pozůstalost po svém otci, mém bývalém manželovi. V dokladech našla smlouvu na životní pojištěni, kde je uvedena pro vyplaceni castky jeho bývala manželka. Může dcera tuto smlouvu a výplatu dát do dědického řízení nebo ji pravne napadnout? Může pojišťovna vyplatit byvale manželce finanční vyplaceni, když spolu již několik let nežili? Děkuji za odpověď. TD
Dagmar
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nárok na výplatu pojistného plnění má uvedená obmyšlená osoba, a to buď jmenovitě nebo vztahem. Smlouva je součástí dědického řízení a obmyšlená osoba by měla být kontaktována notářem, aby o plnění požádala. Na plnění má nárok pouze tato obmyšlená osoba, pokud byla stanovena.
Životní pojištění
Dobrý den, 12 let platím investiční životní pojištění. Chtěla bych ho ukončit ale zároveň nepřijít o peníze. Je možné přesunout pojištění do jiné pojišťovny, četla jsem že se dá přesunout i s kapitálem a v druhé pojišťovně pojištění ukončit v zákonné lhůtě. Tzn. Že bych tolik netratila? Nebo se přesouvá pouze odbytné? Jak to prosím je?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovny v zásadě nepřistupují na to, aby přesunuly kapitálovou hodnotu do jiné pojišťovny. Odkupné v sobě obsahuje stržení počátečních nákladů, proto jej pojišťovna uplatní, pokud je pojištění ukončeno. Tedy do nové pojišťovny lze zaslat pouze odkupné z původní smlouvy, pokud byla původní smlouva využívána k daňovým odpočtům nebo přispíval zaměstnavatel, jinak lze zaslat na účet pojištěného.
Životní pojištění
Hezký den,syn má uzavřenou životní pojistku urazovou, chtěla jsem se zeptat,v případě plnění pojistné události,mu bude za úraz vyplacena poměrná odpovídající částka i v případě, že má velké dluhy,nebo půjde částka na splacení dluhů.
Moc dekuji
Hana Zajícová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je-li nárok na pojistné plnění, pak to se vyplácí na účet pojištěného. Z tohoto účtu pak může být využito/nařízeno na splacení dluhů.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chceme s přítelem Zadat o úvěr na byt, máme 20% a přítel na to dosáhne sám, já tam chci být ale taky v úvěru jenomže jsem měla exekuci z dřívějška a nyní ji mám rok už zaplacenou, bude to problem ? Je mozne ze nám ji kvůli mě nedaji? Dekuji za odpověď.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, exekuce i před rokem může být problém. Informujte se na své bance, kde chcete žádat o hypotéku, nebo se spojte s finančním poradcem, který možnosti prověří. Konečné slovo samozřejmě bude mít výsledek úvěrových registrů po podání žádost a schvalovatel.
Stavební spoření
Dobrý den udělala jsem si stavební spoření z liškou a chci se zeptat můžu si koupit byt nebo dům ze stavebního spoření
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouva musí splňovat podmínky pro poskytnutí úvěru, zároveň musí být ověřena vaše bonita. V takovém případě se musíte informovat přímo na ČMSS.
Úvěry a půjčky
dobrý den mám dotaz. Je mi 18 let a nepracuji. Pobírám na své jméno Příspěvek na péči. Příspěvek do mé zletilosti pobírala matka na své jméno. Ted po mé zletilosti přichází příspěvek na mé jméno. Chci se zeptat jestli je možné dostat půjčku? Ne velikou částku max 30 000kč děkuji
pujcka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bonitu vždy posuzuje banka. Protože příspěvek na péči není klasickým příjmem ze zaměstnání, ale sociální dávkou, může jej považovat banka za neakceptovatelný z hlediska dlouhodobé udržitelnosti. Informujte se na své bance, zda je takový příjem akceptovatelný.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda a za jakých podmínek může přispívat na penzijní spoření Společenství vlastníků jednotek členům výboru SVJ. Děkuji.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou-li zaměstnanci, pak jako zaměstnavatel s patřičným specifickým symbolem. Jsou-li členy, pak jako třetí osoba s daným SS. Penzijní společnost si může vyžádat odůvodnění, proč třetí osoba přispívá a případně smlouvu, aby bylo zřejmé, že není porušováno AML. Informujte se na penzijní společnosti, u níž by měly příspěvky probíhat.
Stavební spoření
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu vybírat peníze ze stavebního spoření. Mám smlouvu starou rok a cílová částka se ani zdaleka neblíží polovině, činí asi 10%.
Vít
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vybrat bez sankce lze stavební spoření až po 6 letech od založení smlouvy, po tzv. vázací době.
Nezařazené
Dobry den,

Pokud v dobe rodicovske dovolene prodam nemovitost (ve ktere bydlim dele nez 2 roky, a tudiz bych dan z prijmu platit nemela), nemam v danem roce zadny dalsi prijem krome rodicovskeho prispevku, jsem povinna podavat danove priznani?
Predem dekuji za odpoved.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 12. 11. 2020.
Nezařazené
Bývalý manžel mi dluží, je v insolvenci a zaměstnavatel mu vyplácí část peněz mimo výplatní pásku. Komu tuto skutečnost nahlásit, aby tak dluh vůči mně neprodlužoval?
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Navrhuji se obrátit přímo na insolvenčního správce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 11. 2020.
Hypotéky
Dobrý den, máme možnost koupit mestsky byt, kde je partnerka v nájmu. Byt musí být 8 let po odkoupení napsán na partnerku, ale ona je v exekuci. Hypotéku na byt si chci vzít já na sebe, jen se bude ručit bytem, kde vlastník bude partnerka v exekuci. Do hypotéky ji jako spoluzadatele zadávat nebudu. Mam již předběžne zjištěno, že mě příjmy stačí. Bude teda problém pro banku, že majitelem bytu bude partnerka v exekuci? Po dosažení hypotéky chci samozřejmě ihned dosavadní dluh od partnerky uhradit. U hypotéky budu čerpat i nejake peníze navíc. Děkuji za odpoved
Franta Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, problém je, že nejste v žádné rodinné přízni, tzn. není oprávněný důvod, abyste kupoval na svůj úvěr nemovitost někomu jinému - to banka nepovolí. Existuje u některých bank možnost, že všichni majitelé jsou i dlužníky, přičemž dalším spoludlužníkem je další osoba pro bonitu. Pokud je partnerka v exekuci, pak nemůže do úvěru vstoupit. Vlastníkem byste musel být vy.
Životní pojištění
Dobrý den , pro nezaplacení byla zrušená pojistka životní a úrazova, je nějaká ochrana lhůta pro pojištěnce na plnění pojistné události? Úraz a s tím spojená neschopnost . Děkuji
Romana Zapletalova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po zaslání výpovědi pojišťovnou pro neplacení je uvedena ve výzvě délka výpovědní lhůty, předpokládám, že byla v délce 8 dní. Ještě ve výpovědní lhůtě platí pojistná ochrana. Pokud smlouva už byla ukončena, lze za některých podmínek domluvit s pojišťovnou reaktivaci smlouvy, zpravidla do jednoho měsíce po ukončení.
Úvěry a půjčky
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli cízí člověk můze vzit jakoukoliv půjčku na tvé jmeno? Když on má tvé číslo OP a rodné číslo?
Denys
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ne, jinak se jedná o úvěrový podvod dle trestního zákoníku s trestní sazbou odnětím svobody až na 2 roky.
Životní pojištění
Dobrý den, vůbec nevím, zda to je relevantní dotaz. Zkusím. Mám Parkinsnovu nemoc, je mi 39let a životní pojištění cca 10let.
Diagnóza byla před 5lety. Mám nějaké možnosti odškodnění nebo jak se to jmenuje?
Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba se podívat do pojistné smlouvy, protože by toto mohlo být kryto z pojištění závažných onemocnění nebo z invalidity, pokud byla přiznána. Pokud by nebyla pojištění sjednána, pak není onemocnění kryto. Samozřejmě také záleží v jakém stádiu je nemoc a zda odpovídá definici v rámci uvedených pojištění.
Stavební spoření
Dobrý den. Mám prosbu.
Mám uzavřené stavební spoření u Modré pyramidy. Chtěl bych naspořené peníze převést na stavební spoření u stejné společnosti synovi, kterému bylo spoření založeno v roce narození 2004.
Jdou prosím peníze převést?
Děkuju za odpověď. Valeš Pavel
Valeš Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě by bylo se lépe informovat na vaší stavební spořitelně, protože ta má o smlouvách a jejich nastaveních přehled. Z obecného hlediska není převod možný, musela by se vaše smlouva zrušit a prostředky převést jako vklad na synovu smlouvu. To, zda vám z toho budou plynout nějaké nevýhody záleží, jestli je vaše smlouva už po vázací době, nebo ne. Obecně si myslím, že to není dobrý nápad. Je lépe smlouvu ukončit až po vázací době a vypořádat na běžný účet vaší banky. Pak případně synovi zasílat každý rok 20 000 Kč na jeho spoření, tím dosáhnete na max. stání podporu a své další prostředky máte případně k dispozici na horší časy.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
ráda bych se poradila o svých možnostech a právech vůči nedorozumění s KB.
Mám již pět let hypotéku, kde jsem tedy do teď byla jako spolužedatel a hlavní roli tam měla moje teta, protože jsem tehdy jako student nesplňovala podmínky. K hlavnímu úvěru byl uzavřen najednou ještě jeden menší, který si brala teta na rekonstrukci bytu, ale nevím jak moc je tohle relevantní k tomuto problému.
Koronavirus zapříčinil úpadek mých příjmů a já využila odkladu splátek na 6 měsíců u toho hlavního většího úvěru.
Před měsícem jsem hypotéku refinancovala a převedla si úvěr do ČSOB, kde jsem již dosáhla na podmínky a mohla tetu vyvázat ze smlouvy s tím, že ten malý splatím také a menší úvěr bude platit teta přímo mně. V KB jsem podepsala smlouvu o předběžném vyčíslení a následně i "vyčíslení a potvrzení výše předčasné splátky". V tom předběžném vyčíslení byla položka "úrok z vyčerpané jistiny úvěru za období od provedení předchozí řádné splátky do dne předčasného splacení", která činila 3 600,-. V tom následném potvrzeném vyčíslení ale položka byla nulováa já ani banka jsme si toho nevšimly. ČSOB mezitím zaplatila Komerční bance peníze za oba vyčíslené úvěry podle té poslední informace, čili s nižší částkou u toho hlavního úvěru. Po několika týdnech mi volali z KB, že velký úvěr stále není splacený a když jsem jim řekla, že to není možné, protože to mám potvrzené z ČSOB, tak přišli na nesrovnalost v částkách. Po měsíci od splacení úvěru KB, jsem se s nimi setkala a bylo mi řečeno, že jejich kolegyně (která už tam ale nepracuje), mi dala podepsat chybné vyčíslení, protože tam chyběly úroky za dobu odkladu splátek. Chtěli by tedy, abych zaplatila rozdíl z vlastních zdrojů, což podle té pracovnice zběžným odhadem je okolo 9 000,-. Měla jsem podepsat novou žádost o předčasné splacení k nynějšímu datu, kde započítávají běžící úroky za další (tento) měsíc, kdy už mají peníze od ČSOB na účtu a tudíž vyšší částku, kvůli jejich chybě.
A teď natává situace, kdy nevím, jak se zachovat. Rozhodně nechci platit za měsíc úroků navíc, když za to nesou oni zodpovědnost a upřímně mě toto jednání naštvalo, že se mi nechce jim zaplatit ani ty úroky, na které původně měli právo. Když původně to mělo být 3 600,- a teď (ačkoliv zběžným odhadem) 9 000,-, tam nemém pocit, že je to fér jednání. Navíc ze zkušenosti mých blízkých vím, že když fyzická osoba podepíše nevýhodnou smlouvu s bankou, tak s tím se sotva dá něco dělat, ale když banka udělá chybu v propočtech tak, se jí to má odpustit a vše vráti a ještě něco navíc? Mám již "oznámení o zániku zástavního práva", nechci se s nimi soudit kvůli tak malé částce, ale jde mi hlavně o princip. Co mohu v této situaci dělat?
Je možost jim ty peníze nedat, když je to podepsané i od nich ve vyčíslení? Nebo minimálně srazit částku na těch původních 3 600,-, což bylo v tom předběžném?

Děkuji předem za radu

Kateřina - otázka upravena poradcem
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, doporučuji částku uhradit, aby byl dokončen proces ukončení úvěru a výmazu zástavního práva, protože u nové banky máte jistě povinnost do určitého data výmaz zajistit. S tím také podat reklamaci na KB, že pochybila a že nemá nárok na úroky za další období, díky chybnému vyčíslení. Pokud bude trvat na svém stanovisku, že podáte stížnost finančnímu arbitrovi, popř. ČNB na neoprávněné jednání. V tomto ohledu se domnívám, že díky chybnému vyčíslení již nemají nárok na žádné úroky, ale to by musel posoudit právník, nebo právní oddělení finančního arbitra. Jsem si téměř jist, že se do sporu banka nebude chtít pouštět. Bankovní úřednice svou chybou způsobila škodu, která by měla být vymáhána po ní, nikoli po vás formou úroků za další období.
Životní pojištění
Otec vypoveděl životní pojistku , ale během vyplacení peněz než mělo dojít tak umřel. Chci se doptat , když nedošlo k vyplacení peněz je pojistka platná jako nevypovězená a je na rok na plnění jako na umrtí mého otce?
rumrik radek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vyjadřuji vám tímto upřímnou soustrast. Dokud není smlouva ukončena, tedy je třeba ve výpovědní době, lze z ní uplatňovat pojistné plnění.
Životní pojištění
Dobrý den,
chci vypovědět živ. pojistku kooperativa život+ , podepsáno 1.10.2020 počátek pojištění 1.11.2020, pojištěno přes ZFP group, dnes se chystám podat osobně výpověď na místní pobočce kooperativa ale smlouva ještě není v pojištovně zaevidovaná bude s tím problém? , je nutné ještě písemně poslat výpověd na ZFP zprostředkovatele ? případně 8 denní lhůta od podpisu se počítá v případě písemné výpovědi poštou den odeslání nebo den doručení?Děkuji
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto případě můžete odstoupit od smlouvy tzv. od počátku (do 2 měsíců od podpisu, pak běží 8denní výpovědní lhůta). Smlouva nemusí být v systému pojišťovny, stačí uvést údaje o smlouvě do žádosti o odstoupení a podat na podatelně pojišťovny a nechat si vystavit potvrzení o přijetí žádosti.
Úvěry na bydlení
Mám ukončené stavební spoření a chci koupit byt na dálku a jsem delší dobu mimo republiku. Co je třeba udělat?
Anka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, oslovte svou banku nebo finančního poradce, kterému sdělíte detaily. Bez vaší přítomnosti bohužel nelze hypoteční úvěr na dálku sjednat - v procesu musíte být fyzicky ověřen. V mimořádném případě lze doložit úředně ověřeným podpisem (ze zahraničí) jak žádost, tak podepsat úvěrovou smlouvu, popř. zplnomocnit k tomuto vyřizování a podpisu určenou osobu. Všechny banky tento způsob ovšem neakceptují.
Nezařazené
Dobrý den,
v roce 2017 jsem zakoupila z hypotečního úvěru synovi byt, který od té doby užívá ke svému bydlení. Při koupi jsem byt v katastru nemovitostí nechala zapsat na syna, neboť jsem chtěla rovnou vyřešit možné spory při dědickém řízení po mě smrti.
Pracovnice Finančního úřadu v Kroměříži mi při podání daňového přiznání s uplatňovaným odpočtem úroků s hyp. úvěru sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti. Proto jsme dle rady stejné pracovnice se synem sepsala darovací smlouvu na ideální polovinu bytu a zapsala se do katastru jako spoluvlastník. Při podání daňového přiznání v dalším roce mi pracovnice sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti od začátku.
Mám na odpočet nárok, nebo ne?
Děkuji Nedbalová
Lenka Nedbalová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Nicméně, účelem úvěru byla koupě nemovitosti. Jestliže dojde k darování, pak to nelze považovat za účelové financování bydlení z hlediska úvěru a možnosti odpočtu daní dle zákona o daních z příjmu. Dále, vlastnictví nemovitosti synem, které souviselo s okamžikem uzavření a čerpání úvěrové smlouvy se datuje k jinému datu, než jste nemovitost nabyla, tedy nemohou být spojovány.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,při DN mi paní nedala přednost,jel jsem po hlavní silnici, paní jela z vedlejší silnice na vedlejší silnici.Došlo ke střetu,vzhledem k malému poškození jsme nevolali PČR.Sepsali jsme zápis,pořídili nákres,kde je vše zřejmé.Nyní paní odmítá nahlásit škodu ze svého zákonného pojištění, i když jí pojišťovna vyzvala k nahlášení události. Jaké jsou nyní mé možnosti k vymáhání škody po viníkovi?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, toto již nespadá do oblasti finančního poradenství, ale právního. Oslovte svého právníka pro řešení detailů. Viník může odmítnout svou vinu a zpětně odvolat, co podepsal. V dané situaci bylo vhodné volat PČR, kde by alespoň telefonicky na lince 158 viník prohlásil, že k došlo k nehodě jeho zaviněním. Doporučuji také do záznamu o nehodě nechat viníka podepsat prohlášení, že nehodu zavinil v plném rozsahu a že čestně prohlašuje, že veškeré uvedené údaje v záznamu jsou pravdivé a odpovídají realitě. Nyní budete muset využít právní prostředky k tomu, abyste vinu viníka prokázali.
Úvěry a půjčky
Dobrý den měla bych otázku ohledně půjček. Kde všude můžu dohledat společnosti které jsou oprávněny tuto činnost vykonávat?
Měla jsem totiž zájem ale nevím zda jim věřit. Na webovém portálu mají uvedeno že půjčky jsou s licencí, avšak tuto společnost jako jednatel vede jedna paní či slečna na IČO. A jinde jsem se dočetla že na IČO se to nesmí.
Vyplněné osobní údaje odcházejí do reklamního sdělení společnosti Elephant Orchestra..
A v sekci kontakty je napsáno toto:
Finanční portál Ammado nevystupuje jako prostředník a věřitel. V případě zájmu o umístění reklamy nás prosím kontaktujte.
Ammado CZ
Advertising and publishers
Chief publisher: Tereza Grulichová
Letohradska, Praha 170 00
IČO: 07286686
Info@ammadopujcky.cz
V tomhle se opravdu nevyznám.
Je to pouze prostředník, co sjednává půjčky od jiné společnosti, či jde o soukromý sektor, nebo společnost, která má oprávnění ze svého zdroje poskytovat půjčky?
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, detailní analýzu vyjmenovaných subjektů nemůžu z časových důvodů provádět, protože se nejedná o konkrétní dotaz v rozsahu a poslání této poradny. Ekonomické subjekty si můžete prověřit v ARES (odkaz ZDE), např. zadáním IČO. Zjistíte, k jakým činnostem mají oprávnění. Zároveň je lépe řešit úvěr přes klasické bankovní subjekty, kde lze očekávat dodržování podmínek v souladu se zákonem o spotřebitelských úvěrech. Pokud je tato možnost z různých důvodů vyloučena, pak doporučuji řešit jakékoli půjčky se soukromými osobami po konzultaci s právníkem nebo věci znalým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má pojišťovna právo zamítnout úhradu odškodného pozůstalým po dopravní nehodě stanovenou soudem, z důvodu že se jí to zdá hodně. Co máme dělat když to nezaplatí, musí to zaplatit přítel jako viník nehody? Máme nějakou šanci kdyby jsme pojišťovnu zažalovali? Děkuji.
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neznám detaily případu a nemohu se k tomu přesně vyjádřit. Každopádně, pojišťovna musí plnit do výše limitu pojistného plnění, pokud odpovídá škoda pojistným podmínkám jako likvidní. Jinými slovy, je-li riziko pojištěno a pojišťovna nerozporovala, že dané riziko nevzniklo, nebo neurčila např. spoluúčast jiné osoby na daném riziku, pak musí plnit do výše škody, která vznikla, a tedy určil soud. Obraťte se určitě na svého právníka k prozkoumání dané záležitosti, tento problém nespadá do oblasti finančního poradenství.
Stavební spoření
Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření, které bylo založeno synovi v době jeho narození. Po 17 letech bylo mnou zrušeno, aby syn nemohl v 18 prostředky vybrat. Peníze jsem investovala dál na investiční fondy na mé jméno. Synovi je nyní 20 let, ještě nedostudoval střední školu, podruhé opakuje ročník a nyní se dozvěděl, že tyto peníze existují a dožaduje se jich. Jsem povinna mu tyto prostředky uvolnit, když jsem přesvědčena, že by s nimi naložil špatně? Pokud bych mu je musela vydat, jaký to má potom účel je vybírat před dosažením jeho zletilosti? Děkuji.
pavla kubová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého právního zástupce. Nicméně, peníze na stavebním spoření či jiném produktu, který je veden na jméno dítěte, jsou prostředky dítěte a rodič i při výběru v nezletilosti dítěte musí s nimi zacházet ve prospěch dítěte. Tedy dítě má na ně nárok v období dospělosti, pokud nebyly použity např. na úpravu jeho pokojíčku, studium apod.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jako odborníka :) Mám s přítelkyní koupený byt a rozešli jsme se. Polovina je psaná na mě a polovina na bývalou přítelkyni. Nyní se v bytě bude budovat výtah a my nemůžeme, kvůli schválení úvěru na výtah (pro celou bytovku) měnit vlastníky v katastru nemovitostí. Bude to prý trvat nejméně 2-4 měsíce, než se výtah odsouhlasí a začne se budovat a poté mohu teprve přítelkyni z bytu vyvázat a napsat si ho pouze na mě (jak úvěrem u banky tak v katastru). Chci se tedy zeptat, zda se nedá udělat nějaká "předsmlouva" nebo jak docílit co nejdříve toho, abych přítelkyni vyvázal co nejrychleji a byt byl pouze můj a neohrozil jsem tím tak stavbu a schvalování úvěru na výtyh v bytě. Děkuji moc za radu odborníka. Hezký den. Tom. - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Banka, pokud budete mít dostatečnou bonitu, může vyvázat vaši přítelkyni z úvěru, ale celý proces i s přípravou smlouvy o převodu podílu přítelkyně a zavkladování zabere odhadem 2-3 měsíce a více. Pokud by změna bránila úvěrování rekonstrukce výtahu, pak se obraťte se, pro detaily na právního zástupce, se kterým můžete připravit smlouvu o převodu podílu s odloženou platností (nebo řešit nějakým příslibem převodu), a to realizujte po schválení úvěr na rekonstrukci. Pro řešení tedy kontaktujte svého právníka.
Nezařazené
Dobrý den, od 6.1.20 jsem nastoupila do zaměstnání, 30.6.20 mě skončila smlouva, od 1.4.20 jsem na nemocenské a od 1.9.20 na úřadu práce. Mohu uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové či sociální. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 9. 2020.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám havarijně pojištěný automobil se kterým jsem měla nehodu- střet se zvěří, rozhodla jsem se pro pojistné plnění rozpočtem, jelikož mi bylo sděleno, že pokud by to šlo na opravu do smluvního servisu, tak je to totální škoda a auto potřebuji. Od pojišťovny jsem si vyžádala cenový rozpočet, abych to dala mechanikovi ke konzultaci, zda to je schopný za tyto ceny opravit. V rozpočtu mne bohužel nemile překvapila poznámka, že pojišťovna vyplácí pojistné plnění bez DPH. Nevidím k tomu žádný důvod ( plátcem DPH nejsem, tudíž si to nikde neodečtu). Můžete mi prosím poradit, proč tomu tak může být. Děkuji za odpověď
Rohlíčková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto vám nedokáži poradit, protože by správně pojišťovna měla plnit neplátci DPH v cenách s DPH. Nechte si toto pojišťovnou zdůvodnit písemně. Naopak, pokud by se jednalo o totální škodu, pak vám pojišťovna vyplatí obvyklou cenu, poníženou o hodnotu vraku, s tím, že auto zůstane ve vašem vlastnictví a můžete si jej nechat opravit u mechanika, který to za danou cenu zvládne.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, dne 17.7. Jsem měl v DE na dálnici nehodu, kdy při předjíždění kamiónu mu explodovala levá přední pneumatika a natlačil na svodidla. Jelikož si nás české pojišťovny přehazovaly jako horký brambor, začal jsem to řešit s německou pojišťovnou viníka. Vše vypadalo OK, ale auto na pokračování v cestě nám nezařídili, žádnou kompenzaci za zkrácenou/pokaženou dovolenou nám nepřiznali. Peníze za auto sice vyplatili ale jen částku bez DPH. Na částku s DPH prý nemám nárok, jelikož jsem auto nekupoval jako nové. Poradíte? Děkuji.
Zdenek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vyplacení pojistného plnění s DPH nezávisí na stáří vozu, ale zda bylo kupováno na IČO plátce DPH. Pokud se jedná o plátce DPH, pak se vyplácí plnění bez DPH. Bylo-li vám vyplaceno plnění bez DPH jako neplátci DPH, pak toto reklamujte a požadujte doplatek. Co se týče kompenzace z pojistného plnění za finanční škody a jiné újmy, pak se obraťte pro řešení na právního zástupce, který vám poradí, jaké sumy je reálné po pojišťovně vymoci.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,

s bývalým manželem jsme si vzali hypotéku na dům a do zástavy museli dát navíc i byt mé matky.
Po 8 letech splácení jsme se rozvedli hypotéka trvá a bývalý manžel ji řádně platí.
Hodnoty nemovitostí za tu dobu stouply téměř na dvojnásobek, takže by dnes i po x letech splácení měla bance postačit jako zástava pro zbytek úvěru pouze hodnota
rodinného domu. Jenže jak donutit bývalého manžela aby zástavu uvolnil? Má moje matka jako vlástník bytu právo se toho nějak domoci, aby mohla s bytem plně disponovat?

Předem děkuji za odpověď
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, toto jste měli řešit v okamžiku rozdělování společného jmění manželů, jako formu dohody, že bude uvolněna zástava. Pokud ještě nemáte SJM dořešeno, pak tak učiňte. Oslovíte věřitele - banku a necháte ji připravit na základě doložených dokumentů změnu zástavy, tj. vypuštění dané nemovitosti. K tomuto se bude vyhotovovat nový znalecký posudek bankou.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,
chtěla bych se optat.? Půjčila jsem svému bývalému příteli přes sto tisíc korun. Půlku peněz mi zasílal zpět. Již dva roky , ale nezaslal ani korunu a stále se vymlouvá. Nemáme spolu žádný dokument o půjčení. Je nějaká cesta z této situace, nebo se mám s penězi již rozloučit? Děkuji Nikola
Nokola
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, i ústní smlouva je smlouvou, ale je třeba doložit, že částka skutečně byla zapůjčena a nevrácena v plné výši, např. výpisem z účtu, nějakou formou komunikace... V této věci se obraťte na právního zástupce.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, půjčil sem kamarádovi auto a došlo ke škodě na druhém vozidle. Ptivolana policie ho určila za viníka a zjistila že je pod vlivem drog. Kdo to zaplatí?
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, viníkem bude označen člověk pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Pojišťovna vozu, kterým byla způsobena škoda, bude plnit poškozenému a náhradu škody bude patrně vymáhat na viníkovi, nebo i provozovateli vozidla, pokud si byl vědom při zapůjčení v jakém stavu si vypůjčitel auto půjčoval. Situace bude složitější, vyčkejte vyjádření institucí.
Úvěry na bydlení
Dobry den,

pred vice nez rokem jsem podepsal refinancovani hypoteky u UCB s 3% urokem (tehdy bohuzel zrovna lokalni maximum), ktere budu cerpat na zacatku roku 2021. Loni CNB zakazala uplatnovat bankam usly zisk pri refinancovani mimo konec fixace, takze pochopitelne dava smysl, ted kdyz uroky hypotek klesly, ihned po nacerpani refinancovat jinam za nizsi urok.

Dle CNB by naklady mely byt jen za admin. naklady (a platby katastru), takze maximalne do 10 tisic.

Pritom ale z medii nyni cteme zpravy, ze banky, predevsim KB, ale cetl jsem i o UCB, tento pokyn CNB nerespektuji a uctuji i usly zisk (deseti-, sta- tisice).

Jak je to mozne? Maji na to pravo?
Je moje uvaha na levne znovurefinancovani validni ci mohu celit vysokym sankcim?

Prosim o zprehledneni, situace se mi zda nejasna.

Velice dekuji.
DK
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, podmínky se řídí smluvní dokumentací podepsanou klientem a zákonem. ČNB vydala doporučení, které není zákonnou normou, tedy banky mohou zatím uplatňovat sankce dle svého výkladu doporučení, nicméně v souladu se zákonem o spotřebitelských úvěrech. Banky jednají o sjednocení na trhu, ale zatím není žádné konečné stanovisko. Odchod klienta (téměř zdarma) v době fixace, kdy banka musela nakoupit finanční zdroje na trhu, není reálný bez poplatku, protože by dlouhodobě poškozoval tento sektor a mohl jej destabilizovat. Tedy i ČNB bude muset tuto situaci řešit a s bankami sjednotit řešení.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
Jak lze řešit pochybení ze strany pracovníka finanční instituce (zajišťuje péči týkající se Penzijního připojištění), který přehlédl počet naspořených měsíců a řídil se počátkem smlouvy a nechtěl vzít zpět podanou výpověď s tvrzením, že jsou podmínky splněny jak pro výplatu naspořených prostředků tak i pro státní podporu. A vůbec nereagoval ani na předložený dopis z odd.služeb, který upozorňuje na zánik nároku státního příspěvku. Nyní je smlouva ukončena a chybou byla státní podpora vrácena na Ministerstvo. Pracovník by měl nést odpovědnost a způsobenou škodu ve výši státní podpory s odečtením 15% daně poškozenému vyrovnat.
Dagmar
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud by byla reklamace - stížnost přímo Penzijní společností vyřízena negativně, pak se obraťte pro řešení sporu na Finančního arbitra s požadavkem na odškodnění, nebo ČNB. Na základě důkazních prostředků bude posouzeno, zda došlo k pochybení pracovníkem a může být požadována kompenzace po finanční instituci.
Stavební spoření
Dobrý den.Založila jsem synovi stavební spoření v roce 2003,cílová částka činí 300000 a má naspořeno 117000.Rád by použil tuto částku na studia.Přijde o státní dotace?Musí mít naspořeno alespoň půlku z cílové částky?Kdy může naspořenou částku začít čerpat?Děkuji za rady a přeji krásný den
Kašparová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po skončení vázací doby, tj. 6 let od založení, je možno vybrat všechny prostředky na cokoli, nehledě na to, kolik bylo naspořeno, nebo zda byla cílová částka naspořena.
Úvěry na bydlení
jsem poslední měsíc insolvence a proč bych nutně půjčit peníze na rekonstrukci koupelny jelikož mám 12 let Parkinsonovu chorobu a tři roky jsem mluvil mít pouze umyvadla protože do vany nemůžu koho můžu žádat o půjčku děkuji
Marcela Gaudlova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o úvěr budete moci žádat u banky až po dokončení insolvence a musíte mít dostatečné příjmy pro jeho schválení. Můžete případně oslovit lidi na Zonky, zda byli ochotni vám půjčit vzhledem k vaší situaci.
Životní pojištění
Mám životní pojistku založenou v listopadu 2014 na dobu 43 let a chtěl bych ji vypověděť.Je to možné 6 týdnů před výročím a jsou nějaké pokuty?
Zdeněk
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouvy pojištění se vypovídají k datu výročí pojistného období. Jsou smlouvy životního pojištění, které mají sice platby měsíční, ale pojistné období roční. Tedy 6 týdnů před pojistným obdobím je třeba doručit výpověď. Poplatky za předčasné ukončení jsou stanoveny sazebníkem, tedy se informujte na výši případného odkupného a "manipulačního" poplatku na své pojišťovně.
Životní pojištění
Dobrý den,mám životní pojištění flexi,a v něm pojištěné děti od roku 2015, životní pojištění bylo placeno od 1.8.15.do 31.7 2020, odbytné mi pojišťovna nevyplatila,což není možné,je to divné, ještě já mám zaplatit 350 Kč... děkuji
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výše odkupného je vyčíslována v pravidelných výpisech. Je možné, že byla-li smlouva nastavena pouze rizikově, že nárok na odkupné nemusel vzniknout, protože kapitalová hodnota byla nulová nebo velmi nízká.
Stavební spoření
Dobrý den, přišlo mi od stavení spořitelny, že budou nuceni mi ukončit stavební spoření, jelikož mam vysoký úrok k dnešnímu dni již neadekvátní s spořim více jak 10 let. Stavebko mám na 300000,- cílovou částku a nyní mám naspořeno jen 170000,-. Mají právo mi smlouvou ukončit když není částka dosporena. Mám totiž ještě původní výhodnou smlouvu. Děkuji
Marie Vokatá
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spořitelna může smlouvu o spoření ukončit, pokud není spořeno dle schématu, které bylo sjednáno ve smlouvě, nebo byla-li přespořena cílová částka; např. bylo sjednáno spoření 20 000 Kč ročně a je zasílána nižší částka. Rozhodně může snížit jednostranně úrokovou sazbu z vkladu po vázací době (u nových smluv po 6 letech). Cílová částka nemusí být dospořena.
Penze a penzijní spoření
Muze senior, ktery v penzijnim pripojisteni po 270 mesicich sporeni ukoncil a penize vybral, znovu penzijni pripojisteni zalozit? Musi v takovem pripade sporit opet urcitou dobu, nez bude moci penize vybrat?
Miloš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, původní smlouvu penzijního spoření může ukončit a prostředky se stání podporou vybrat. Následně může založit novou smlouvu doplňkového penzijního spoření na dobu min. 5 let.
Nezařazené
Dobrý den, zaměstnavatel mi poskytuje každý měsíc za odpracované dny stravenky, které jsou dle pracovní smlouvy benefitem. V případě, že jedu na služební cestu mi vyplácí dle zákona stravné, ale už mi za tyto dny nepřizná benefit v podobě stravenky. Je tento postup správný, nebo mám nárok v tomto případě na stravenku i stravné? Děkuji za odpověď.
Andy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové, související se mzdami. Obraťte se pro detaily na účetní firmy. Jinak, cestovní náhrada v sobě zahrnuje stravné, tedy není nárok na stravenky za dané dny.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka